Wywiady i reportażeWięcej o świętych
W liturgii, zwyczajeRefleksje
Prezentacje, opracowaniaOgłoszenia
Nowe książkiLudzie
LokalneKultura, w prasie
InternetFormacja i nauka
DokumentyBiblioteka serwisu
AktualnościNoticias en espanol
Klasztory franciszkańskieWydarzenia
Na świecie800-lecie franciszkanów
Wiadomości z tematu: Aktualności:
Bołszowce na Ukrainie: "Każdy kochać może"
Formacja: Probacja na Górze św. Anny
Kultura: Znaki wiary w pejzażu
Formacja: Spotkanie wychowawców w Łodzi
Głogówek: Franciszkanin - honorowy obywatel
Nauka: Uniwersytet w Niepokalanowie
Legnica: Najlepsze na Dolnym Śląsku
Katowice: Kapituła Prowincji Wniebowzięcia
Wywiad: Z Franciszkiem i Klarą… w rytmie Miłości
Elbląg: Nagrodzona "Bezsenność" o. Mateusza
Sanok: 4. Franciszkański Piknik Rodzinny
Klasztory, których nie ma: Złotoryja
Krosno: Korony jako wyraz wdzięczności
Kalwaria: Jubileusz kard. Jaworskiego
Warszawa: Nowe antoniańskie sanktuarium
Kraków: Na zakończenie Roku kapłańskiego
Harmęże: Lekcja wychowawcza i patriotyczna
Afryka Południowa: Churchontheball '2010
"Bądź jak Jezus!" w Chorzowie
Zawada: VII Memoriał im. o. Strzałkowskiego
Święto Jordanu u chrześcijan wschodnich
2006-01-21 09:05:35
Chrześcijanie z Kościoła prawosławnego i Kościoła greckokatolickiego, posługujący się kalendarzem juliańskim, przeżywali jedno z najstarszych i najważniejszych świąt - uroczystość Chrztu Pańskiego, zwaną popularnie świętem Jordanu.

Uroczystość ta, nazywana również świętem Epifanii, czyli Objawienia Pańskiego, jest jednym z tzw. dwunastu wielkich świąt w Kościele wschodnim. Według kalendarza juliańskiego obchodzona jest 6 stycznia (19 stycznia według kalendarza gregoriańskiego). Święto Jordanu rozpoczyna się w cerkwiach, gdzie sprawowana jest Boska Liturgia, czyli msza św., według Liturgii św. Bazylego Wielkiego, którą odprawia się tylko dziesięć razy w roku.

Po nabożeństwie kapłani i wierni z krzyżem, trójramiennym świecznikiem, ikonami oraz chorągwiami udają się w procesji do najbliższej rzeki. Jeśli w pobliżu nie ma zbiornika wodnego, wtedy w świątyniach stawia się naczynia z wodą. Następnie odbywa się ceremonia poświęcenia wody poprzez trzykrotne zanurzenie w niej świecznika i krzyża. Zebrani obmywają twarze poświęconą już wodą, piją ją i zabierają do domów, gdzie gospodarz obchodzi całe gospodarstwo i kropi je poświęconą wodą.

Na Podkarpaciu główne uroczystości Objawienia Pańskiego w Kościele greckokatolickim miały miejsce w soborze archikatedralnym. Przewodniczył im abp Jan Martyniak, metropolita przemysko-warszawski. Zgodnie z wieloletnią tradycja, w święcie Jordanu uczestniczyli także wierni i duchowni Kościoła łacińskiego, na czele z abp. Józefem Michalikiem,  metropolitą przemyskim. Obecni byli także przedstawiciele rodziny franciszkańskiej - reformaci i franciszkanie.

Święto Jordanu odbyło się nie tylko w największych miastach Podkarpacia, w Przemyślu i Rzeszowie, ale również wszędzie tam, gdzie żyją wierni Kościoła greckokatolickiego i Kościoła prawosławnego. Zgodnie z ekumeniczną tradycją, w wielu miejscowościach w święcie Jordanu biorą wspólnie udział prawosławni i katolicy dwóch obrządków. Na Podkarpaciu, mimo dużego mrozu i padającego śniegu, w uroczystościach Objawienia Pańskiego wzięło udział kilka tysięcy wiernych.

W Sanoku Jordan obchodzony był w dwóch Kościołach. Po południu, w katolickiej cerkwi św. Dymitra obrządku bizantyńsko-ukraińskiego, liturgii przewodniczył proboszcz ks. Ireneusz Kondrów. W uroczystościach wzięli udział także wierni obrządku łacińskiego wraz z o. Stanisławem Glistą OFMConv z franciszkańskiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Ekumeniczny charakter święta podkreślała obecność ks. Ryszarda Rawickiego, proboszcza polskokatolickiej parafii Matki Bożej Różańcowej w Sanoku.

Kilkugodzinne święto Jordanu odbyło się do południa w cerkwi katedralnej Trójcy Świętej w Kościele prawosławnym. Wierni przeszli procesyjnie nad San, gdzie odbył się obrzęd poświęcenie wody, któremu przewodniczył proboszcz ks. Jan Antonowicz. Jak co roku, na Jordan do Sanoka przyjechało wielu chrześcijan z różnych miejscowości w Polsce. W święcie wzięli udział wyznawcy Chrystusa innych wyznań.

wp

Na zdjęciach, święto Jordanu nad Sanem - w Kościele prawosławnym, 19 stycznia 2006 r. / fot. W. Pobiedziński OFMConv

  zobacz także:

  1. Tydzień modlitwy o jedność chrześcijan

  2. Boże Narodzenie u chrześcijan wschodnich

  3. Sanok: Abp Martyniak konsekrował nowy ołtarz

  4. W Łopience - coś więcej niż szósty odpust

  5. Sanok: Jeden Kościół, jedna Eucharystia

  6. Abp Martyniak poświęcił cerkiew w Ustrzykach Dolnych

  7. Eliasz zjednoczył chrześcijan

  8. Christos woskries - Chrystus zmartwychwstał!

  9. Komańcza - wielokulturowa i ekumeniczna

  10. Grabarka - Święta Góra prawosławia

Prasa:
W tym wakacyjnym numerze „Głosu Ojca Pio” chcemy dotknąć różnych wymiarów naszego zakorzenienia, o którym Simone Weil pisze, że jest być może najważniejszą i równocześnie najbardziej zapoznaną potrzebą ludzkiej duszy.
Zaproszenie:
Fraternia Franciszkańska z Rychwałdu zaprasza na Franciszkańskie Dni Charyzmatyczne od 27 sierpnia do 5 września. Rekolekcje poprowadzą m.in.: o. Józef Antoni Maniparambil z Indii, Maryjni Misjonarze Pokoju z Nigerii i o. Józef Vadakkel MCBS z Filipin ...
Klasztory
franciszkańskie
w Polsce:

Kościół i klasztor bernardynów w Krakowie u stóp Wawelu powstał w roku 1453 dzięki fundacji biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego i dzięki poparciu króla Kazimierza Jagiellończyka. Do powstania klasztoru ...
Zaproszenie:
W tym roku podczas odpustu św. Jakuba Apostoła 25 lipca o godz. 13.00, biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga ustanowi kościół franciszkanów w Lęborku diecezjalnym sanktuarium św. Jakuba. Uroczystośc będzie transmitowana przez TV Polonia. Zobacz szczegóły obchodów tego wydarzenia ...
Zaproszenie:
Wspólny wypoczynek, wspólną modlitwę i pomoc w rozeznaniu drogi życiowej proponują franciszkanie młodzieży podczas tegorocznych wakacji. A to wszystko w urokliwych zakątkach Polski południowej - w Tatrzańskim Parku ...
copyright © franciszkanie.pl 2001-2010, więcej o franciszkanie.pl [ about franciszkanie.pl ] - [ statystyki ] - kontakt - Strefa użytkowników