Лов и риболов
сп.
ЛОВ И РИБОЛОВ
Най-старото българско списание
в. Наслука
в.
НАСЛУКА
Единственият седмичник за лов в България
в. Рибар
в.
РИБАР
В топ класацията на
най-четените седмичници

Нашите книги, календари, филми, сувенири и др.

Новини
История
Реклама
сп. Лов и риболов
в. Наслука
в. Рибар
Конкурси
Фотогалерия
Екип
За контакти
Абонамент
Магазин
Книгопоща
Времето
София
23°C
София 23°C | Пловдив 27°C | Варна 25°C | Бургас 27°C | Горна Оряховица 24°C
Начало arrow в. Наслука arrow КРЕСНЕНСКИЯТ ПРОЛОМ E ОАЗИСЪТ НА ВИА АРИСТОТЕЛИС
КРЕСНЕНСКИЯТ ПРОЛОМ E ОАЗИСЪТ НА ВИА АРИСТОТЕЛИС
Автор Борис САНДАНСКИ   
22 април 2010
ImageНаучни проучвания на наши и чужди орнитолози, сред които е и Владимир Бешков, изследвал дълги години движението на прелетните птици, потвърждават факта, че течението на Струма е най-голямата „магистрала” при идването им през пролетта и заминаването им през есента. Този прелетен път е известен като Виа Аристотелис и е първи по значение за страната, като на второ място стои ВИА ПОНТИКА край Черно море.
 
Историята на прелета на птиците от Африка към Европа е стара, колкото е стар и животът на човека в тези земи. Ежегодното масово прелитане на птици от местата за зимуване в Северна Африка до местата на гнездените територии през пролетта и лятото е интересувало човека още от древността. Още тогавашните учени са установили, че много масово е прелитането по долината на Стримон /Струма/ и са нарекли този път Виа Аристотелис – Аристотелев път. Малки отклонения от този път се забелязват и по течението на р. Места.
   Особено съсредоточаване на прелетните птици се наблюдава в стеснените участъци на речната долина – Рупелски пролом, Кресненски пролом, Орановски, Бобошевски, Земенски... Най-знаменателно е прелетното птиче стълпотворение в района на Кресненския пролом, който се превръща в своеобразен техен оазис. По време на прелет по Аристотелевия път се забелязват над 50 вида птици и много от тях отсядат в района на Кресненския пролом. Това се обяснява с факта, че докъм средата на пролома /при Кресненските ханове/ достига благотворното влияние на средиземноморския климат, проникващ на север от Бяло море, който очертава този край и като най-топъл за страната. Тези от птиците, които не спират в Кресненския пролом, прелитат на север по другите места на Струмската долина, а някои по долината на Искър се заселват и из Северна България.
   Кресненският пролом обаче не е оазис само на прелетните птици. През 2001 година тук правят проучвания орнитолозите Георги Стоянов, Георги Коцаков, Николай Тодоров и Валентин Божилов от Българската орнитологична централа при Института по зоология. В района на пролома общо от прелетни и местни птици е установено наличие на 232 вида. През размножителния период тук обитават 135 вида, при скитания – 92 вида, и по време на зимувания – 99 вида. От общо 232-те вида птици 209 са със статут на защитени, 49 от тях са в Червената книга на България, а 36 попадат в категорията „застрашен”. Сред видовете от средиземноморската зона са скалната зидарка, белочела сврачка, черноглава овесарка, кеклик. Сред защитените птици са гмурец, къдроглав пеликан, воден бик, нощна чапла, бял и черен щъркел, лебед, различни видове орли, соколи и други. Застрашени видове са белочела потапница, бекасина, кукумявка и други. Интерес за орнитолозите представляват и пребиваващите тук птици от вида на степните блатари, брегобегачи, коприварчета, водни кокошки.
   Много данни по отношение на орнитофауната, пребиваваща постоянно и прелитаща по Струмската долина, вече са събрани и от откритата станция по орнитология „Рупите” в м. “Рупите” северно от Рупелския пролом. Чрез тази станция се наблюдава най-вече разселението на птиците. Това се осъществява чрез опръстеняване. По този начин се следи за тяхното движение, места на гнездене, прелитане и зимуване. Много ценна информация е събрана и по отношение времето на миграция.
   Изключителното представителство на орнитофауната по долината на Струма и най-вече в Кресненския пролом и земите на юг от него до Рупелския пролом обаче все още няма доброто представяне като форма на опознаване и опазване. Може би град Кресна е едно от най-подходящите места, където би могло да се организира един посетителски център, който да работи и чрез интернет. Такъв център би спомогнал и за развитие на туристическата индустрия, тъй като, освен птичето биоразнообразие, Кресна може да посреща и туристи и гости и в национален резерват „Тисата”, природните забележителности „Буйна”, „Кучкарника”, „Мело”, „Орлите”, защитената зона на птиците „Кресна”, защитената зона на местните обитания „Кресна – Илинденци” и част от НП „Пирин” и други забележителности.
Коментари
Моля, оставете вашия коментар.
Име:
Заглавие:
Коментар:
Security Image
Моля, въведете код за сигурност.
 
< Предишен   Следващ >
Архив по теми
Съюзна дейност
Натура 2000
Ловна кинология
Ловно оръжие
Ловът
Природа и дивеч
Любопитно