VIJESTI
UTISCI
RAZGLEDNICE
MAPA
OGLASI

Početna stranica / O gradu / Prijedor danas

PRIJEDOR DANAS


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Područje opštine Prijedor: obuhvata površinu od 834 km2. Opština Prijedor je smještena između planine Kozare ,na sjeveru, i Majdanskih planina, na jugu. Planina Kozara pregrađuje prijedorsku kotlinu od posavske doline i dna panonskog bazena. Glavni opštinski centar je grad Prijedor koji se nalazi u središtu prostora opštine. Rijeka Sana je glavna hidrografska arterija koja do Prijedora teče u pravcu sjevera da bi promjenila smjer toka u pravcu zapada sve do ušća u rijeku Unu.

Nadmorska visina : 145 metara. Kozara , dinarska planina duga 75 km s najvišim vrhovima Lisina 978 m i Rudine 920 m. Centralni dio Kozare je 1967.godine proglašen Nacionalnim parkom sa površinom od 3.494, 51 ha

 

Šumsko zemljište: 28.740 ha

Klima: umjereno kontinentalna klime.Godišnja količina padavina iznosi 979 lit/m2.

Vodene površine: 2.058,14 ha (uz ribnjak i vještačka jezera).Osnovno hidrografsko obilježje teritorije opštine je vodotok Sane sa njenim pritokama : Gomjenica, Puharska, Miloševica, Svetinja, Ciganuša, LJubijska rijeka i njihove pritoke.

Prirodna bogatstva Planina Kozara Kozara, dinarska planina duga 75 km, s najvišim vrhovima Lisina 978 m i Rudine 920 m, uglavnom obrasla šumom, svojevrsna je vazdušna banja koja pruža sve pogodnosti za bavljanje različitih vrsta sportova.
Na ovom području izviru kristalno bistre rijeke i potoci puni potočne pastrmke. Područje Kozare i podkozarja ima i velike prirodne, kulturne, rekreativne i mnogo druge vrijednosti .
Složenost djelovanja ekoloških faktora na ovom prostoru omugućili su i veliku biološku raznovrsnost, kako biljnog tako i životinjskog svijeta. Počev od higrofilnih šuma, bijele vrbe i šuma crne jove preko šuma hrasta kitnjaka, šuma bukve i kserotermnih zajednica termofilnih lišćara (bijeli grab, medunac, crni jasen, crni grab), do šuma bukve i jele koje Kozari daju osnovno obilježje.
Osim toga na Kozari se nalazi krajnja jugoistočna granica areala šuma pitomog kestena, ugrožene srednjoevropske vrste. Na prostoru Kozare se nalazi preko 30 ugroženih i rijetkih biljnih vrsta od koje su najpoznatije: tisa, božur, đurđevak, bijela mrtva kopriva i dr. Dio bogatsva flore Kozare predstavljaju brojne ljekovite biljke poput: hajdučke trave, majčine dušice, valerijana, kantariona, kičice, preslice i druge.
Grupi korisnih biljaka treba dodati jestivo samoniklo bilje, aromatične i začinske biljke, kao i mnoge šumske voćke poput divlje kruške, divlje jabuke, divlje trešnje, trnjine, drenjaka i drugih. Takođe, na Kozari se može naći veliki broj vrsta gljiva poput blagve, vrganja, sunčice, lisičarke, pečurke, krasnice i mnogi drugi.
Kozara je bogata i životinjskim svjetom kao što su sisari, ptice, insekti, vodozemci i gmizavci, a od divljači najčešće se sreću srna, zec i lisica.
Riječni tokovi nisu zagađeni. Na području Kozare nalaze se izvori rijeka: Mlječanice, Crne rijeke, Vrbaške, Moštanice, Starenice- Kozaračke rijeke , te mnogobrojnih potoka.
Rijeka Sana

Sana izvire kod Medne u opštini Ribnik, a ulijeva se u Unu kod Novog Grad. Svojim tokom, koji iznosi 138 km povezuje opštine Ribnik, Ključ, Sanski Most, Prijedor i Novi Grad. Postoji legenda o tome kako su rimski legionari, poslije bitke, zacijeljivali rane prilikom prelaska kroz rijeku Sanu i vjeruje se da je ime nastalo od latinske riječi “sanus” koja znači zdravlje.
U prošlosti za grad Prijedor je bila još od većeg značaja jer je na njoj bio razvijen i plovni saobraćaj. Prijedorska trgovačka flota je početkom XIX vijeka u posjedu imala 70-tak plovila nosivosti do 20 tona.U gornjem toku Sane od ribljih vrsta zastupljene su pastrmka, klen i mladica, a u srednjem i donjem toku šaran, som, plotica, mren i smuđ.
Vodostaj za Sanu se neprekidno mjeri od 1905. godine. Prema nepotpunim podacima, za razdoblje od 1946. do 1965. godine, najniži vodostaj izmeren je 1950. godine i iznosio je + 34 cm s protokom od 480 m3/sec, a najviši 1955. godine, sa visinom od + 480 cm i protokom od 696,50 m3/sec. Kritična kota vode za Prijedor je + 430 cm.Rijeka Gomjenica, desna pritoka Sane, samo dijelom donjeg toka prolazi kroz Prijedor. Ona ima lepezast sliv zbog čega dolazi do veće koncentracije količine vode, što rezultira naglim nadolaskom velikih voda.Rijeka Puharska se odlikuje buičnim karakterom, nikad ne presušuje. U donjem dijelu je regulisana i odvedena u kanal otvorene kanalizacije

Putna mreža: magistralni putevi- 70km, regionalni 36 km, lokalni putevi 93 km.

Stanovništvo: Opština Prijedor broji oko 105 000 stanovnika grupisanih u 27.233 domaćinstva, nastanjenih u 26.555 stanova, naseljenih u 71 naseljenom mjestu i organizovanih u 49 mjesnih zajednica .

Zaposlenost : oko 18.000 lica. Zaposlenost u državnom sektoru je podjednaka u odnosu na privatna preduzeća i preduzetnike.Najveći broj zaposlenih je u sektoru prerađivačke industrije, a zatim u trgovini, građevinarstvu i hotelima i restoranima.

Vizija: Grad Prijedor - grad zaposlenih, mladih, naprednih i zadovoljnih stanovnika. Ovo je grad koji ima svoju istoriju, ali i budućnost.

 



Podkategorije:
 • Lice moga grada
 • Politika kvaliteta Opstine Prijedor