Sport


Sporti në Komunën e Prishtinës është i organizuar në Lidhje komunale. Në Prishtinë veprojnë shtatë Lidhje komunale. Lidhja komunale e Futbollit ka 18 klube, pesë prej të cilave garojnë në Ligën e Parë, Lidhja e basketbollit ka pesë klube, ajo e hendbollit dy, ping-pongu dhe shahu gjashtë, karateja 15 klube dhe ajo e tenisit dy klube. Po ashtu në Prishtinë veprojnë edhe 18 klube të sporteve të ndryshme me emrin Prishtina, që nuk i përkasin Komunës së Prishtinës.
sport-prishtina-(1).jpgsportt.jpg

futbolli.jpg


Futbolli Kosovar
Superliga e Kosovës
është kategoria më e lartë e garave në futboll në Kosovë të organizuara nga Federata e Futbollit e Kosovës (FFK). FFK organizon edhe tri kategori më të ulta të garave në futboll: Liga e Parë, Liga e Dytë dhe Liga e Tretë.

Raiffeisen Superliga në sezonin 2009/10 ka 12 ekipe. Ato janë (të renditura sipas alfabetit):
 

 

Kampionët e Kosovës ne vitet te fundit


sport.bmp sport2.jpgsport3.jpg
Superliga e Kosovës

Tabela

1. Prishtina    39 pikë
2. Hysi             33 pikë
3. Besa           26 pikë
4. Lira              26 pikë
5. Trepça         24 pikë
6. Trepça  '89 22 pikë
7. KEK-u          22 pikë
8.  Flamurtari  20 pikë
9. Drenica       19 pikë
10. Ballkani     16 pikë
11.Vllaznimi     16 pikë
12. Ferizaji       13 pikë

                                                                              
fc-prishtina-(1).jpgimagesCAJK2OGJ-(2).jpg

Liga e parë
(edhe Liga e Parë e Futbollit të Kosovës) ështe Liga ma e forta pas Superliges së Kosovës ne Kosovë

Ekipet te Stionrit 2009/10


Tabela dhe Rezultatet e Ligës së parë të Kosovës


Pos   Team Pld Goals Diff Pts
1 Drita 14 21:9 12 31
2 Gjilani 14 28:8 20 28
3 Lepenci 13 25:10 15 28
4 Kosova (V) 14 28:11 17 24
5 2 Korriku 14 18:10 8 23
6 Llapi 14 14:12 2 23
7 Besiana 14 19:17 2 22
8 Rahoveci 14 18:23 -5 18
9 Ulpiana 14 15:18 -3 17
10 Feronikeli 14 12:20 -8 17
11 Istogu 14 11:18 -7 15
12 Sharri 14 20:22 -2 14
13 Ramiz Sadiku 13 8:10 -2 14
14 Dukagjini 14 16:27 -11 14
15 Studencani 14 16:35 -19 11
16 Kaolini 14 22:41 -19 10
sport-(1).bmpimages-3-.jpg
 


basketboll-(1).jpg

 

Basketbolli Kosovarbasketboll.jpgBasketbolli.jpg

KB Sigal Prishtina nuk ia ka frikën askujt, pa marrë parasysh se sa do të përforcohen skuadrat tjera, kështu ka thënë basketbollisti i kësaj skuadre, Granit Rugova. Ai shtoi: “Ne jemi duke punuar maksimalisht që të përgatitemi mirë dhe të jemi të gatshëm të ballafaqohemi me cilëndo skuadër që do ta kemi përballë”. Rugova shpesh herë ka zgjuar “Plisat” në këmbë si me... 


INFORMATORI NR -IV- I SUPERLIGËS 06/07.11.2010
 
Në bazë të raporteve të vëzhguesve nga ndeshjet e javës së katërt të Superligës së Kosovës në basketboll të zhvilluara me datën 06/07.11.2010, Komesari i Garave i regjistron si vijon:
 

MITROVICA – KOSOVA        77-87
Gjyqtarët:          Mehdi Gashi, Hektor Grezda, Azem Hoxhaj
Vëzhgues:         Nexhdet Hoxha

 • Organizimi i ndeshjes: i mirë.
 • Sjelljet e akterëve: Skuadra A korrekte përveq të GT të lojtarit me nr 15 Behar Shaqiri për sjellje josportive për çka dënohet me 50 € konform nenit 53 D/1 të PG.
 • Skuadra B korrekte përveq të GT të lojtarit me nr 15 Festim Fejzullahu për sjellje josportive për çka dënohet me 50 € konform nenit 53 D/1 të PG.
 • Sjelljet e shikuesve: korrekte nr i tyre ishte 100.

  KOLEGJI EUROSPORT - SIGAL PRISHTINA                       66-112
  Gjyqtarët:          Hajredin Zeka, Xhelal Mumini, Edmond Raqa
  Vëzhgues:           Naim Lepaja

  • Organizimi i ndeshjes: i mirë.
  • Sjelljet e akterëve: Skuadra A dhe B fer dhe korrekte.
  • Sjelljet e shikuesve: korrekte nr i tyre ishte 100.

  TREPÇA – BAMBI       61-77
  Gjyqtarët:          Arbnor Rifati, Alban Vula, Daut Mehmeti
  Vëzhgues:         Hajrullah Rexhepi

  • Organizimi i ndeshjes: i mirë.
  • Sjelljet e akterëve: Skuadra A dhe B fer dhe korrekte.
  • Sjelljet e shikuesve: korrekte nr i tyre ishte 500.

  PEJA –BASHKIMI       107-76
  Gjyqtarët:          Xhavit Beqiri, Fisnik Ramadani,Atdhe Goqaj
  Vëzhgues:         Bajrush Ademi

  • Organizimi i ndeshjes: i mirë.
  • Sjelljet e akterëve: Skuadra A dhe B fer dhe korrekte.
  • Sjelljet e shikuesve: korrekte nr i tyre ishte 300.

  V E N D I M E

  • Behar Shaqiri ( KB “Mitrovica”) – dënohet me 50 € konform nenit 53 D/1 të PG.
  • Festim Fejzullahu (KB “Kosova”) – dënohet me 50 € konform nenit 53 D/1 të PG.

  TABELA PAS JAVËS S Ë KATËRT TË SUPERLIGËS

  1

  PEJA

  4

  4

  0

  8

  377-264

  +113

  2

  SIGAL PRISHTINA

  4

  3

  1

  7

  375-251

  +124

  3

  BAMBI

  3

  3

  1

  6

  225-193

  +32

  4

  TREPÇA

  4

  2

  2

  6

  267-271

  -4

  5

  KOSOVA

  4

  1

  3

  5

  296-340

  -44

  6

  BASHKIMI

  4

  1

  3

  5

  308-353

  -45

  7

  KOLEGJI EUROSPORT

  3

  1

  3

  4

  235-293

  -58

  8

  MITROVICA

  4

  0

  4

  4

  233-351

  -118

  Komesari i Garave
  Nazmi Paçarada


 

SUPERLIGA KANDIDATURA
 
Ne mbledhjen e Drejtoratit te Superliges te Basketbollit te Kosovës te mbajtur me datën 07.09.2010 ne ora 17:30, anëtarët prezent të Drejtoratit unanimisht morën këtë vendim:
 
 

PROPOZOJNE   KANDIDATIN Z. EROLLD BELEGU PER KRYETAR TE FEDERATES TE BASKETBOLLIT TE KOSOVES NE KUVENDIN ZGJEDHOR TE KONVOKUAR ME DATEN 18.09.2010 NE PRISHTINE.

Vendimi i dërgohet ne procedurën e mëtejme  organeve kompetente te Kuvendit Zgjedhor te FBK-se.

Me 07.09.2010,         DREJTORI I DREJTORATI TE SUPERLIGES 
Prishtine                      Nuredin Ibishi

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

prishtina.pngGjyqtarëve të basketbollit të Kosovës, për herë të parë i është shtuar numri i femrave që merren me këtë zeje, në tri gjyqtare aktive. Gjyqtareve Florentina Thaçi dhe Fjolla Elshani tani më ka vendosur t’i bashkohet edhe basketbollistja e Penzës, Aurora Muhaxheri. Kjo e fundit vitin e kaluar është shpallur edhe basketbollistja më e mirë në garat përfundimtare të Kupës që... 

Tabela

1   Bambi i Mitrovicës       0 0 0 0   0 : 0 0   0
2   Bashkimit       0 0 0 0   0 : 0 0   0
3   Mitrovica       0 0 0 0   0 : 0 0   0
4   Kolegji Eurosporti       0 0 0 0   0 : 0 0   0
5   Kosova/V       0 0 0 0   0 : 0 0   0
6   Peja       0 0 0 0   0 : 0 0   0
7   Trepça       0 0 0 0   0 : 0 0   0
8   Sigal Prishtina       0 0 0 0   0 : 0 0   0
 Total-Gola: 0       Gola /Ndeshje: 0