İstanbul Valisi
 
  A'dan Z'ye Kurumlar
 
  Hizmetlerimiz
 
  Alt Siteler
  Arşiv
15 Kasım 2003 Tarihinde Meydana Gelen Sinagog Saldırıları İle İlgili Vali Muammer Güler in Yaptığı Basın Açıklaması
19.11.2003

İstanbul Valisi Muammer Güler Yaptığı Konuşmada; 
        15 Kasım 2003 Cumartesi günü saat:09.22 sıralarında Şişli ilçesi Rumeli Caddesi Nakiye Elgün Sokakta bulunan ve İsrail Sinagogu ile eş zamanlı olarak Beyoğlu İlçesi Kuledibi Büyük Hendek Caddesi Neva Şalom sinagogu önünde iki büyük patlama meydana geldi. Bu ülkemizde ve İstanbul umuzda meydana gelen en büyük terör saldırı mahiyetindedir.
         Olaylarla ilgili yapılan çalışma sonucunda bombalama eylemlerinin her biri kamyonetler üzerine yüklenen çok miktarda patlayıcı ile gerçekleştirilen bir intihar saldırısı olduğu kesinlik kazanmıştır. Her iki bombalama olayında iki eylemcide dahil olmak üzere toplam 25 kişi ölmüş ve 300 kişide yaralanmıştır.Olay mahallinde toplanan delillerin incelemesi ve geriye doğru yapılan çok hızlı çalışmalar sonucunda Şişli Beth İsrael Sinagogundaki intihar eylemini gerçekleştiren kişinin 1974 Bingöl doğumlu Mesut ÇABUK, olduğu, Beyoğlu Neve Şalom Sinagogu na ise yine Bingöl doğumlu Gökhan ELALTUNTAŞ olduğu yapılan DNA testleriyle ile de kesin olarak belirlenmiş bulunmaktadır.
         Eylemlerin hedefi, şekli ve gerçekleştiren kişilerin irtibatları göz önüne alındığında dünyadaki El Kaide adına üstlenilen terör eylemleriyle paralellik gösterdiği değerlendirilmektedir.
         Olaya yardım ve yataklık edenler, olayla ilgili diğer kaynaklar ve bu olaya karışan diğer kişiler ile ilgili olarak güvenlik birimlerinin koordineli bir çalışması sürdürülmektedir. Şu anda esasen bu soruşturmada İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcılığının denetiminde yürütülmektedir. Bu nedenle tahkikatın selameti açısından, konu ile ilgili olarak Devlet Güvenlik Mahkemesince alınmış bulunan yayın yasağı da göz önünde bulundurularak başka bir açıklama yapmayı sakıncalı buluyorum. Ancak olayı gerçekleştiren kişilerin kimliğinin tespit edildiğini ve intihar saldırısı olduğunu kesin olarak açıklamayı kamuoyunu bilgilendirmek açısından önemli olduğu için bu açıklamayı yapmış bulunuyorum.
         Olayın devlet akabinde her türlü kurtarma, güvenlik ve sağlık, acil yardıma ilişkin önlemler koordineli bir biçimde sürdürülmüştür. Gördüğümüz gibi olayın üzerinden 3 saat geçmemiştir. Fakat İstanbul Emniyeti olayın takibinden ilk 12 saat içinde delilleri en iyi şekilde değerlendirilmiş ve bugün vardığımız sonuca yakın bir değerlendirmeyi 12 saat oluşturmuştur ve dün akşam sonuçlanan DNA testleri bunu desteklediği için olayı gerçekleştiren kişilerin kimlikleri bu suretle tespit edilmiştir.
         Bu Türk Polisi için büyük bir başarıdır, İstanbul Polisi için büyük bir başarıdır. İstanbul Emniyetin Müdürünü ve çalışma arkadaşlarını yürekten kutluyorum. Olayın bundan sonraki görevi uluslar arası kuruluşlarla da işbirliği sağlayarak Türkiye nin terörle mücadelesinde işbirliği anlaşması yaptığı ülkeleri de karşılıklı bilgi alış verişinde bütün istihbarat bilimlerinin tüm güvenlik birimlerinin koordinesi sürdürecek incelemeler ve sonunda bu olayın aydınlatılmamış hiçbir yönünün kalmayacağını size belirtmek istiyorum.
         Hemen akabinde alınan tedbirler konusunda ilgili kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum. Sağlık Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesine, Beyoğlu ve Şişli Belediye Başkanlarına, arama kurtarma ekiplerine, sevil toplum kuruluşlarına çok teşekkür ediyorum. Hemen akabinde oluşturulan 6 ayrı ekiple Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü, Beyoğlu ve Şişli Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi itfaiye Dairesinin oluşturduğu ekiplerle ön hasar tespitlerine iliştilmiştir. Beyoğlu Belediyesi nde 58 binanın üzerinde yapılan incelemede 9 u ağır hasarlı, 3 ü orta hasarlı, 8 i az hasarlı bina bulunduğu, 38 MilyarTL zarar ziyan meydana geldiği, Şişli Belediyesinde 52 bina incelenmiş, ağır hasarlı bina yok, orta hasarlı bina 7 tane, az hasarlı bina 12 adet bulunduğu, zararziyanın 33 MilyarTL olmak üzere her iki saldırıda toplam 110 Milyarlık çeşitli şekillerde hasar görüldüğü 9 ağır hasarlı, 10 orta hasarlı, 20 az hasarlı olduğu ve 71 inada da zarar meydana geldiği, ayrıca Beyoğlu nda 15, Şişlide 18 olmak üzere toplam 33 araç kullanılamayacak hale gelmiştir. Bununla ilgili olarak özel bir düzenleme yapılmak suretiyle bu konuda gerekli yardım acil fon desteğiyle karşılaması yolunda çalışmalarımız sürdürülüyor.
        İstanbul da böyle bir şeyin bir daha yaşanmamasını diliyorum. dedi.  

 
Habere puan ver :      Düşük  
   Yüksek
Okuyan Kişi Sayısı:1306 | Oy Veren Kişi Sayısı:0 | Haberin Aldığı Puan:0
Yazdır
 
 
En Çok Okunan Haberler
11.12.2010 DAİLY TELEGRAPH VALİ MUTLU İLE RÖPORTAJ YAPTI
30.11.2010 İL GENEL MECLİSİ BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ İSTANBUL...
10.11.2010 ORTA YAŞ ÜZERİ YETİŞKİNLERDE SİVİL SAVUNMA...
30.11.2010 GÜL MUTLU ÖĞRETMENLER GÜNܒNÜ YUNANİSTAN'IN...
10.12.2010 VALİ HÜSEYİN AVNİ MUTLU, İL GENEL MECLİSİ...
En Çok Puan Alan Haberler
11.12.2010 DAİLY TELEGRAPH VALİ MUTLU İLE RÖPORTAJ YAPTI
30.11.2010 İL GENEL MECLİSİ BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ İSTANBUL...
10.12.2010 VALİ HÜSEYİN AVNİ MUTLU, İL GENEL MECLİSİ...
06.12.2010 VALİ MUTLU'DAN KADIN ADAYLARI DESTEKLEME VE...
30.11.2010 GÜL MUTLU ÖĞRETMENLER GÜNܒNÜ YUNANİSTAN'IN...


Tasarım ve yayın İstanbul Valiliği Bilgi İşlem Merkezi tarafından yapılmaktadır.
İstanbul Valiliği - Ankara Caddesi 34410 Cağaloğlu-Fatih/İstanbul
Telefon No: +90 212 455 59 00    Faks No: +90 212 512 20 86