Veszprémi Főegyházmegye

 

 

Webmester

Rab Mária forrás

- Rácz Katalin -


Rabul ejtett a Rab Mária forrás

Pár évvel ezelőtt még hírét sem hallottam a Rab Mária forrásnak, pedig Veszprémben születtem, itt jártam iskolákba és az egyetemi évek és pár év kihagyásával itt éltem életemet. A Benedek-hegyi kereszt körüli kört bejáró Jutasi őrmester túra, amelyet az egyesületünkkel immár ötödik éve rendezünk minden májusban, s amely számomra is Veszprém hagyományainak felfedezését jelentette, most már szinte helytörténeti kutatássá terebélyesedett ki az életemben. Így a Veszprém két háború közötti fejlődését meghozó idetelepített Jutasi Altisztképző Intézet történetét kutatva kerestük a forrás helyét, de az ismerősök körében senki sem tudott információt adni. Így csak a térképek alapján megtaláltuk az eldugott völgy mélyén megbúvó, lepusztított, megcsonkított kegyhelyet – és rácsodálkoztunk, hogy megőrizte csendes méltóságát az elszemetesedett erdő közepén. Nem túlzás: két őz vezetett minket a völgybe, akiket később még háromszor láttam elillanni a forrás mellől. Legutoljára tavaly januárban már csak egyikük tetemét találtam meg a levezető úton…

Meglátogattam egyszer, kétszer, többször – és rabul ejtett a Rab Mária forrás. Hiszem, hogy vannak helyek, ahol összpontosul az ott kiszakadt sok érzés, gondolat, imádság, amely kihat az ott levőkre, segíti imádságát közelebb vinni a Mindenhatóhoz, égi segítőnk, a Boldogságos Szűzanya által. Ez a hely ilyen. Ahova az ember visszavágyik.

Ekkor még nem tudtam semmit a történetéről. A keletkezéséről szóló legenda több változata igazolja, hogy egészen új keletű, az első világháború után alakult ki, mégse tudunk róla közelebbit. Ki volt a rabnő, mi volt konkrétan a csoda – elmosódtak ezekben a történetekben. De talán nem is az a lényeg, az eredet, hanem a rárakódott igazgyöngy, a későbbi fejlemények, amelyek az alig 20 év alatt az erdő mélyi áhítatos pihenőhelyet több ezer embert befogadni képes nagyszabású miséző hellyé alakították. Ezeket kellett megismernem.

A korabeli cikkek és fényképek lassan gyülekeztek. A tulajdonviszonyok kuszák, a közösség emlékezete is kiejtette magából, ezért bonyolult dolognak ígérkezik az a törekvés, hogy a meggyalázott kegyhelyet visszaállítsuk eredeti méltóságába. Egy ígéretes tényező van a jelen szituációban: tudtunkkal nincs ellenérdekelt fél, aki valami mást akarna ezen a helyen jelen pillanatban, a tulajdonosok körében sem.

Tények 1941-ig

Nézzük a tényeket: 1945-ig 11 korabeli cikket sikerült találni a Veszprémi Hírlapban, amelyek részletes tudósításokat közölnek a Rab Mária forrás melletti rendezvényekről. Az 1929-es és az 1935-ös cikkek egy-egy kirándulás keretében írják le a helyet. Idézem az 1935-ös cikket:

„Városunk szívéből kényelmes sétával ¾ óra alatt megtehető az oda-vissza út s az erdőszélen fára függesztve fekete táblán fehér betűkkel olvasható: Rab Mária s látható az útirányt jelző nyíl. Az irányt követve, egy domb tövében hamarosan feltűnik az a néhány fa is, amelyek fel vannak díszítve szentképekkel, szobrocskákkal és feszületekkel. Néhány kis elhelyezett márványtáblán aranybetűs leírások: „Hálából”, „Mária megsegített”, „Segítségedért hálából”. A feldíszített fák egyikének a törzsén deciméteres nagyságba vésett, de már begyógyult sebhelyű D.J. betűk vannak., alattuk egy elég bővizű forrás bugyog fel, amely kis csermelyként folyik Jutas felé tovább és bizonyára a Séd vizét gyarapítja. A forrás mellett földbeszúrt nyelű fekete táblán szintén fehér betűkkel a felírás: „Ez a hely szent és kegyeletes”. A forrás feletti kis hídon, hitvalló szívek által létesített térdeplő és padok egészítik ki azt a lelki szárnyalásra kényszerítő környezetet, amelyet ha egyszer látott valaki, lehetetlen, hogy többször is fel ne keresne. Aki itt a szabad természet fel nem szentelt templomában csak egyszer is ájtatos imába merült, úgy távozáskor biztosan érezni fogja a vigaszt, vagy a reménykeltés lelki megnyugvásait.”

Kisasszonynapi ünnepségek 1941 és 1945 között

1941-től azonban új időszámítás kezdődik a Rab Mária forrás történetében. Idézet az 1941. szeptember 11-i cikkből:

„ A kirándulóhely akkor indult nagyobb fejlődésnek, amikor a Jutasi Altisztképző két tisztje Újházy Zsigmond és Pápai Ferenc gondozásba vette s parkírozta a forrást és környékét. Nagy érdeme van a kirándulóhely gondozása körül a Veszprémi Keresztény Tisztviselőnők Egyesületének és a Szent Ferenc harmadrendjének is.

Ez év augusztusában Szabó László ezredesnek, az altisztképző alparancsnokának vezetésével újból átalakították a forrást és környékét. A szobrot üveg alá helyezték, egy fedett fészert emeltek, hogy a kirándulóknak védelmet nyújtson.”

Vitéz Markóczy János ezredes, jutasi altisztképző parancsnok pedig elhatározta, hogy Rabmária serleget alapít, a kirándulóhely gondozását átveszi a jutasi altisztképző intézet és minden évben szeptember 8-án, Kisasszony napján a Rabmária szobornál ünnepséget rendez Szűz Mária tiszteletére.”

Érdemes idézni egy volt tanítvány, Czeglédi Gyula emlékirataiból:

„Markóczy tábornok úr nagyon vallásos ember volt, aki kápolnát is építetett, A katonákat meg kellett tanítani arra is, hogyan kell a templomba való menetel előtt felöltözni, sorakozni, hogyan kell a szent helyre bemenni, és ott viselkedni, énekelni. Felemelő látvány volt egy vasárnapi felvonulás, templomba való menetelés, de nemcsak a legénység, (hanem) minden ott szolgált tiszt, nem tiszt, ott volt a vasárnapi istentiszteleten... Jó volt hallgatni a komoly, férfias éneklést, szívből és lélekből fakadó hitfohászt... „

Az 1941-es felavató ünnepségen három jelentős dolog történt a szabadtéri mise keretein belül:

Az első az volt, hogy a régi helyére állított új Rab Mária szobrot Pintér János tábori lelkész megáldotta. A második jelentős dolog, hogy dr. Nagy László polgármester a város közönsége nevében gondozásra és megőrzésre átvette a Rab Mária szobrot vitéz Markóczy János parancsnoktól. A harmadik az volt, hogy Vitéz Markóczy János ezredes elkészíttette a Rabmária serleget és az altisztképző intézetnek ajándékozta egy alapítólevéllel, amelyben lelkére köti az iskola mindenkori vezetőinek és növendékeinek, hogy minden év szeptember 8-án a Rab Mária forrásnál a Kisasszony napi ünnepi szentmisén ez a serleg szolgáljon, amikor is a forrás fölé közszemlére kihelyezik. Ez egy művészi kivitelű, a Szent Szűzzel és a kis Jézussal díszített  ezüstserleg volt, amelyre rávésték a jutasi altisztképző jelmondatát :”Erős akarat minden akadályt legyőz, erős akarat erős hitből fakad

A Jutasi Altisztképző Intézet betartotta a szavát – amíg létezett, 1945 tavaszáig, minden Kisasszony napi ünnepséget megrendezett a legnagyobb katonai pompával, amelyen a város egyházi és világi elöljáróságai is részt vettek., ezekről is megtaláltuk az 1942, 1943 és 1944 évi beszámolókat, amikor is minden alkalommal valamilyen műtárggyal gyarapodott a kegyhely (fészer, grotta, kőkereszt, Lourdes-i barlang).

Ez volt 1941-ben a forrás első jelentős eseménye – itt avatták fel hivatalosan kegyhellyé a Rab Máriát. A felújított, megszépített kegyhelyre ezután egyre többen zarándokoltak el egyénileg és csoportosan.

Ájtatosságok a veszprémi egyházközségek szervezésében

Az 1941-es felavatást követően nem csak a Jutasi Altisztképző Intézet, hanem a veszprémi katolikus egyházközségek is elismerték a kegyhelyet és nagy tömegeket megmozgató közös ájtatosságokat szerveztek a forrás körül. A talált cikkek ezekről tudósítanak, csak felsorolásszerűen:

-1941.09.28 Zarándoklat a Rab Máriához Szent László plébánia dr. Kerényi József vezetésével, részt vett több mint kétezer fő

-1941.10.19 Közös ájtatosság Dr. Hász István tábori püspök vezetésével

-1943.05.30 Könyörgő körmenet a Rab Máriához Szent László és Boldog Margit plébánia együttes szervezésében, több ezer fő részvételével

-1944.05.31 Jutasi ájtatosság Szent László és Boldog Margit plébánia szervezésében, ezrek részvételével

Az 1943-as könyörgő körmenet Hősök napján, május utolsó vasárnapján, a háború kellős közepén a fronton harcoló katonákért, fogságba esett fiak szabadulásáért tette meg Veszprém város népe és ezt mint hagyományt, a következő évben, 1944-ben is, még borúsabb kilátással, már begyógyíthatatlan sebeket és veszteségeket szenvedve is megtette. Hogy 1945 májusában is volt-e ilyen körmenet, nem tudjuk, híradást nem találtunk.

Hogy milyen lelkülettel zajlottak ezek az ájtatosságok, azt az alábbi idézetekkel érzékeltetem az 1943 június 2-i tudósításból::

Már 3 óra előtt a hívek ezrei gyülekeztek a Boldog Margit és a Szent László templom előtt. Köztük nemcsak az egyszerű buzgó társulati tagokat láttuk, hanem igen szép számmal ott voltak a hivatalfőnökök, a város vezető emberei is. Harangzúgás közben indult meg a hatalmas körmenet, mely lassan, méltóságteljesen kígyózott ki a jutasi erdőbe ima és Mária-énekek zengedezése mellett és fél 5 órakor érkezett meg a híres grottához, Szűzanya szobrához, melyet a jutasi altisztképző intézet gyönyörűen felékesített erre az alkalomra.”

1944. május 31-i cikkből:

Az ünnepség végén „Kerényi József plébános végezte a könyörgést, amikor is a hívek egy szívvel és lélekkel kérték az Istenanyát, a Magyarok nagyasszonyát, hogy oltalmazza meg édes hazánkat és gyönyörű városunkat a háború pusztításaitól és adjon ennek a sokat szenvedett nemzetnek győzedelmes békét.”

A könyörgések után még sokáig visszhangzott az erdő a hívek szebbnél szebb Mária-énekétől s már késő este volt, amikor a hatalmas hívő sereg megkönnyebbülten és azzal a felemelő érzéssel tért vissza otthonába, hogy Mária segít és nem hagyja el most sem árva nemzetét

Az utolsó Kisasszony napi szabadtéri mise 1945. szeptember 9-én

A háború nem kímélte meg városunkat és a Rab Mária forrást sem. 1945 augusztusában, dr. Szemes József a megyéspüspökhöz írt levelében így ír:

Veszprém város közönségének kedvelt zarándokhelye a jutasi erdőben lévő ún. Rab Mária-forrás, amely az oroszok bejövetelekor ugyancsak sok kárt szenvedett. Kedvelt Mária-szobrát darabokra törték, fogadalmi tárgyait megsemmisítették. Nemrég carrarai márványból Szűzanya-szobrot kaptam az üresen maradt grotta részére, melyet szeptember 9-én, vasárnap délután ünnepélyes keretek között szeretnék átadni rendeltetésének”

1945 szeptemberében már nem létezett a Jutasi Altisztképző Intézet, a Németországba kitelepített iskola személyi állománya áprilisban amerikai hadifogságba került, maradék ingóságai megsemmisültek. A Boldog Margit egyházközség plébánosa, dr. Szemes József vezetésével szeptember 9-én mégis megtartották a Kisasszony napi ünnepséget szabadtéri szentmise keretében, de erről szóló tudósítást sajnos nem találtuk meg…

Mi maradt mára?

…Idáig szól a történet, amelyet a megtalált forrásokból hézagosan összeállítottunk. A későbbi történések nem ismertek, csak a végeredményt látjuk: a forrás körüli műtárgyakat tönkretették: kőfoglalat, grotta szobrokkal és hálaadó táblákkal, fészer, murvás sétány padokkal, lépcsőkkel, Lourdes-i barlang, kikövezett patakmeder hidakkal, az 1943-ban városi adakozásból fölállított nagy kőkereszt – mind-mind a múlté, nyom nélkül megsemmisültek. A forrás már nem bugyog – kiszáradt vagy eltömődött – nem tudjuk.

Rab Mária örök

A Rab Máriát azonban nem szabad felednünk. És azt sem, ami ott történt. A háborúban, a legnagyobb véráldozatok idején Veszprém számára Rab Mária szimbolizálta a mennyei segítséget, amelyhez fordulhatott. Rab Máriánál hódoltak a kemény, harcedzett katonák Magyarország védelmezőjének tiszteletére, Veszprém lakossága ott könyörgött a fronton harcoló katonákért, a fogságba esett férjekért, apákért, fiakért, ott rótta le kegyeletét a megmenekült lakosság.

Meggyőződésem, hogy a szent hely még megmenthető és visszaállítható. Ehhez a szerveződő lakossági mozgolódás nem elég és szükség lenne az egyház erősítő pártolására. Egy kereszt, egy rendezett park körülötte, kis kőhíd – talán még a forrás is visszaállítható - és a kegyhely máris alkalmas lenne arra, hogy enyhet adjon a meggyötört és megfáradt szíveknek. Már vannak vállalkozók, akik részt vennének ebben a munkában – még egy keresztutat is elképzeltünk a Szent Margit plébánia udvarán lévő emlékhelytől a sivár lakótelepen át a meggyalázott kegyhelyig mementóul a mindenkori emberi gyarlóságra, amellyel erős hitünkkel meg kell küzdenünk. Kérem, álljanak mellénk ebben a küzdelemben.

[Rácz Katalin]

Kapcsolódó anyagok, linkek:

Rab Mária forrás (Dr. Nagy Jenő fényképalbuma)

Szabadtéri szentmise a Rab Máriánál 2010. május 22.