وبلاگ‌ها؛ پیاده نظام ارتش سایبری- قسمت دوم

در مهر ماه سال جاری مقاله‌ای را در وب‌سایت مردمک در مورد وضعیت تولید محتوای بخشی از وبلاگستان فارسی که شامل موافقان و مخالفان حکومت ایران می‌شدند را منتشر کردم. در بخش دوم و آخر این مقاله به بررسی آماری این وبلاگ‌ها از نظر میزان تولید محتوا و کپی کردن اخبار از دیگر منابع پرداخته‌ام:

بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ وبلاگ‌های زیادی در سرویس‌های وبلاگ نویسی فارسی ایجاد شد که بخش زیادی از آن با حمایت دولتی همراه بود. این گزارش به بررسی آماری این پدیده پرداخته است و وبلاگ‌های سه سرویس وبلاگ‌نویسی پلاکفا، پرشین بلاگ و بلاگفا مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

در قسمت اول مقاله‌ی پیاده‌ نظام ارتش سایبری در مورد کلیات این پدیده در وبلاگستان فارسی صحبت و به این نکته اشاره شد که این بخش از فضای مجازی وب فارسی مانند پیاده نظام‌های ارتش‌های حقیقی، خیلی زود از صحنه‌ی نبرد یا‌ همان جنگ نرم حذف می‌شوند. ادامه مطلب…

وقتی وبلاگ‌نویسی در ایران قبل از اختراع واژه‌ی وبلاگ شروع می‌شود!

برای دیدن تصویر بزرگ کلیک کنید.

پرده‌ی اول: علی گرانمایه‌پور که از وی با عنوان کارشناس ارتباطات و مدرس دانشگاه یاد شده است در مصاحبه‌ای با خبرگزاری ایسنا بر آموزش فرهنگ وبلاگ‌نویسی تاکید می‌کند:

علی گرانمایه‌پور- کارشناس ارتباطات- در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس وبلاگ‌های خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به شکل‌گیری موج وبلاگ‌نویسی در کشور از سال ۷۳ و جدی شدن آن از سال ۸۲ اظهار کرد: دغدغه بسیاری از کارشناسان انعکاس نوع محتوای وبلا‌گ‌های شکل گرفته و فعال، است.

پرده‌ی دوم: براساس اطلاعات منتشر شده در ویکی‌پدیا واژه‌ی «وبلاگ» در ۲۳ آذر ۱۳۷۶ توسط یورن بارگر ابداع شده است.

سوال: چگونه امکان دارد که موج وبلاگ‌نویسی در ایران از سال ۱۳۷۳ شروع شده باشد در حالی که این واژه در سال ۱۳۷۶ ابداع شده باشد؟!

تغییر بنیادین ساختار فیلترینگ در ایران

در حدود ۱٫۵ ماه پیش مقاله‌ای را برای آزاد سایبر در مورد ساختار جدید فیلترینگ در ایران نوشتم که براساس این تغییرات، سیاست‌های جدید اعمال شده برای فیلتر کردن اینترنت در ایران در نقطه‌ی مقابل سیاست‌های قبلی قرار دارد. در سیاست جدید، فیلترینگ اینترنت در ایران در نقطه‌ی دسترسی یا همان Access‌ صورت می‌گیرد که این روش می‌تواند احتمال وجود تفاوت میزان فیلترینگ در بین ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی در ایران را بالا ببرد.

محمود خسروی، مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت، در مصاحبه‌ای که در روز ۱۳ مهرماه امسال توسط خبرگزاری فارس منتشر شد، از تغییر روش فیلترینگ در ایران خبر داده است. تغییری که در تناقض با گفته‌های آقای خسروی در ۱۸ مرداد ماه سال جاری است. گفته‌هایی که براساس آن قرار بود فیلترینگ اینترنت به صورت یکپارچه و از طریق گیت‌وی صورت گیرد.

آقای خسروی در بخشی از مصاحبه‌ی خود، تنها سازمانی که فیلترینگ در آن زیر نظر شرکت ارتباطات زیرساخت نیست را «مرکز تحقیقات فیزیک نظری» (با مدیریت محمدجواد لاریجانی) اعلام کرد و در مورد آخرین وضعیت فیلترینگ در ایران گفت: «فعلا فیلترینگ یکپارچه است، اما ممکن است در آینده براساس سیاست‌های موجود تغییراتی اعمال شود؛ ممکن است اعمال فیلترینگ از گیت‌وی (Gateway) به لایه‌ی دسترسی (Access) منتقل شود، که با توجه به این موضوع که قاعدتا حجم اطلاعات بیشتر می‌شود، پیچیدگی‌های خاص خود را خواهد داشت.» ادامه مطلب…

شرایط وبلاگ‌نویسی در عربستان سعودی چیست؟

قبلا در مورد داشتن مجوز برای وبلاگ‌نویسی در عربستان سعودی مطلبی نوشته بودم که براساس آن هیچ فردی حق انتشار مطلب بر روی فضای اینترنت را بدون اجازه‌ی مقامات سعودی ندارد. بر همین اساس در چند روز گذشته اطلاعات بیشتری در مورد این مجوز و شرایط آن منتشر شده است که خواندن آن خالی از لطف نیست.

براساس اعلام مقامات عربستان سعودی، هر کسی که تمایل به انتشار مطلب در اینترنت را داشته باشد باید:

۱- شهروند عربستان سعودی باشد.

۲- حداقل ۲۰ سال سن داشته باشد.

۳- از دبیرستان فارغ‌التحصیل شده باشد.

۴- گواهی عدم سوء پیشینه داشته باشد.

علاوه بر این شرایط سردبیران روزنامه‌ها نیز باید به صورت مستقیم توسط مقامات سعودی مورد تایید قرار بگیرند.

براساس همین قانون، هر فردی که بدون مجوز به انتشار مطلب در اینترنت بپردازد تا ۱۰۰ هزار ریال عربستان سعودی که معادل ۲۷ هزار دلار آمریکا و همچنین ممنوعیت دائمی از انتشار مطلب در اینترنت، محکوم می‌شود.

اپلیکیشن‌های تحت فیس‌بوک؛ دزد اطلاعات شما!

با گسترش دامنه‌ی نفوذ فیس‌بوک در دنیای وب و افزایش خیره‌کننده‌ی کاربران آن، این شبکه‌ی اجتماعی به عنوان یکی از اهداف مهم برای سرقت اطلاعات کاربران که می‌تواند شامل اطلاعات خصوصی تا مشخصات کارت‌های اعتباری آنها باشد، تبدیل شده است. به همین دلیل تاکنون ده‌ها مطلب در مورد امنیت فیس‌بوک و چگونگی اعمال آن توسط کاربران نوشته شده است. اما با این حال بارها در میان اطرافیان خود مشاهده کرده‌ام که همچنان به امنیت حساب کاربری خود در فیس‌بوک یا دیگر شبکه‌های اجتماعی توجه‌ای نمی‌کنند. این بی‌توجهی بهانه‌ای شد تا چند نکته در مورد امنیت در فیس‌بوک را یادآوری کنم:

۱- از نصب اپلیکیشن‌های مختلف در فیس‌بوک خودداری کنید؛ زیرا بسیاری از این اپلیکیشن‌ها ابزاری برای سرقت اطلاعات شما هستند. شما با نصب هر اپلیکیشن (به خصوص اپلکیشین‌های بازی) اطلاعات خود را به نویسنده‌ی آن تقدیم می‌کنید. این کار مانند آن است که شما به مسافرت بروید و سپس کلید خانه‌ی خود را بر روی درِ خانه بگذارید!

۲- پسورد حساب فیس‌بوک خود را هر از چند گاهی عوض کنید؛ این مورد را توضیح نمی‌دهم چون دلیل آن کاملا واضح است!

۳- مطالبی که توسط شما منتشر می‌شوند را کنترل کنید؛ در بسیاری موارد بر روی دیوار (Wall) دوستان خودم در فیس‌بوک لینک‌هایی با مزمون «دوست دختر امروز من… است» که همراه با یک عکس جذاب از یک دختر است را دیده‌ام. حال آنکه این فرد متاهل است و کاملا مشخص است که این مطلب بدون اطلاع وی منتشر شده است! این یعنی آنکه یک شخص ثالث دارد از حساب کاربری وی برای تبلیغ وب‌سایت خود که ممکن است حاوی هر چیزی باشد استفاده می‌کند! علاوه بر آن این تبلیغ خطر آن را دارد که دوستان وی نیز مورد سوء استفاده قرار بگیرند و اطلاعات آنها نیز به دلیل کلیک بر روی لینکی که در دیوار وی منتشر شده است، به سرقت برود! به همین دلیل به این نکته که همان کنترل مطالب منتشر شده توسط شماست دقت کنید.

در نهایت مجددا به این نکته اشاره می‌کنم که مهمترین علت سرقت اطلاعات در فیس‌بوک اپلیکیشن‌های مختلفی است که کاربران آنها را نصب می‌کنند؛ به همین دلیل تا جایی که امکان دارد از نصب اپلیکیشن‌های مختلف در حساب کاربری خود در فیس‌بوک خودداری کنید.