czym należy się kierować przy wyborze rzeki

 

 dzienne normy tempa pływania kajakiem (w km)

 

początkujący

śr. zaawansowani

zaawansowani

jeziora i kanały 13 - 15 16 - 20 20 - 26
z prądem rzeki 16 - 18 18 - 20 20 - 30
pod prąd nie powinni pływać 6 - 7 8 - 12

Odległości podane w tabeli dotyczą spływów turystycznych z założeniem, że część czasu przeznaczymy na zwiedzanie, odpoczynek, posiłki itd.

Przy ciągłym wiosłowaniu osiągniemy następujące prędkości

jeziora i wody stojące rzeki z prądem
3 - 4 km/h 4 - 7 km/h

 

 ocena skali trudności rzek nizinnych

ZW  A wody stojące Jeziora, jeziora zaporowe, kanały i rzeki o niezauważalnym prądzie. Brak przeszkód. Szlak dostępny dla początkujących.
ZW  B wody płynące Słaby prąd o prędkości 2-3 km/h, niewielka ilość przeszkód
ZW  C średnie prądy Prędkość nurtu 3-5 km/h, większa ilość przeszkód, meandry. Trudne dla początkujących

Jest to międzynarodowa skala oznaczana w przewodnikach literami ZW,  litery A, B, C oznaczają skalę trudności. Ta skala dotyczy trudności w manewrowaniu kajakiem i nie należy jej mylić ze skalą uciążliwości.

 

 ocena skali trudności rzek górskich

WW  I łatwo Rzeki górskie o znacznym prądzie, rzadko występujące duże kamienie, bystrza o szerokich przejściach, fale regularne, częste przemiały. Trudności wynikające z charakteru koryta rzeki są łatwe do rozpoznania. Dostępne dla początkujących pod opieką wprawnych.
WW  II umiarkowanie trudno Rzeki górskie o szybkim prądzie z podwodnymi skałami i głazami, pojawiają się małe progi z regularnymi odwojami i duże fale. Dostępne tylko dla wprawnych.
WW  III trudno Rzeki górskie o silnym nurcie z dużymi falami, częste małe odwoje, małe progi, nieduże szachownice. Dostępne tylko dla doświadczonych.  Wprawni mogą płynąć z marszu bez asekuracji z lądu.
WW  IV bardzo trudno Rzeki górskie o bardzo silnym nurcie, duże, często nieregularne fale, występują nieregularne i skośne odwoje, szachownice z dużych kamieni przesłaniają dalszą trasę. Trudności z zatrzymaniem się. Wymagane na pewnych odcinkach rozpoznanie i asekuracja z brzegu. Dostępne tylko dla doświadczonych.
WW  V wyjątkowo trudno Rzeki górskie o bardzo szybkim nurcie, duże progi, silne nieregularne odwoje, wysokie nieregularne fale. Bardzo duże spadki, bardzo duże trudności z zatrzymaniem się. Spływ niebezpieczny. Rozpoznanie z lądu i asekuracja konieczne. Dostępne tylko dla bardzo doświadczonych.
WW  VI

granica spływalności

 Przepłynięcie na granicy ludzkich możliwości nawet przez kajakarzy posiadających bardzo wysokie możliwości techniczne. Dostępne tylko dla bardzo doświadczonych.
 

 

 ocena skali uciążliwości rzek

U 1 szlak nieuciążliwy Brak przeszkód wymagających wysiadania z kajaka lub przeszkody, których pokonanie wymaga zużycia mniej niż 10% czasu przeznaczonego na płynięcie.
U 2 szlak nieco uciążliwy Przeszkody, których pokonanie wymaga wysiadania z kajaka i zużycia od 10 do 25% czasu przeznaczonego na płynięcie.
U 3 szlak dość uciążliwy Przeszkody, których pokonanie wymaga wysiadania z kajaka i zużycia od 25 do 50% czasu przeznaczonego na płynięcie.
U 4 szlak uciążliwy Przeszkody, których pokonanie wymaga wysiadania z kajaka i zużycia od 50 do 100% czasu przeznaczonego na płynięcie.
U 5 szlak bardzo uciążliwy Przeszkody, których pokonanie wymaga wysiadania z kajaka i zużycia od 100 do 200% czasu przeznaczonego na płynięcie.
U 6 szlak nadzwyczaj uciążliwy Przeszkody, których pokonanie wymaga wysiadania z kajaka i zużycia ponad 200% czasu przeznaczonego na płynięcie.
 

 

skala atrakcyjności szlaków kajakowych

***

Szlak bardzo malowniczy

**

szlak malowniczy

*

szlak dość malowniczy

Ocena atrakcyjności szlaku kajakowego jest najbardziej subiektywną ze skal dlatego jeśli nawet spotykam się z takimi oznaczeniami podchodzę do tego z pewnym dystansem. Spotkałem już kilka takich szlaków gdzie przez przepiękną okolicę płynie rzeka w formie zmeliorowanego rowu. I odwrotnie poprzez pozbawione drzew łąki płynie rzeczka, o urokliwych zakątkach. Zatem wolę sam to sprawdzić na własnej skórze niż poddawać się cudzym gustom.