Relacje na żywo
http://wiadomosci.gazeta.pl//i/obrazki/google_search/sblank.gifhttp://wiadomosci.gazeta.pl//i/obrazki/google_search/sblank.gif/i/obrazki/google_search/google.gif
CYTAT DNIAMusimy bronić demokracjiJarosław Kaczyński

Krwawa rewolucja w Libii. Kaddafi nie chce oddać władzy. [MINUTA PO MINUCIE]

Michał Gostkiewicz, Michał Protaziuk
2011-02-22, ostatnia aktualizacja 2011-02-23 00:06
Muammar Kaddafi przemawia do Libijczyków
Muammar Kaddafi przemawia do Libijczyków
Fot. Al-Dżazira

Trwa konfrontacja wiernych Muammarowi Kaddafiemu sił bezpieczeństwa Libii z demonstrantami, którzy chcą odejścia dyktatora. Zginęły setki osób. Kaddafi przemówił do Libijczyków. - Jeszcze nie kazałem zacząć strzelać - oświadczył. Zapewnił, że pozostanie na stanowisku.

Odśwież
84
23:58 Na dziś kończymy naszą relację z Libii. Dziękujemy Wam za uwagę i zapraszamy jutro.


23:55 Reżim Muammara Kadafiego chwieje się, ale dyktator zamierza utrzymać się przy władzy za wszelką cenę. Nie wyklucza przemocy. Doniesienia z Libii mówią o chaosie i przejmowaniu przez zrewoltowany tłum kontroli nad niektórymi miastami. Wysocy przedstawiciele władz libijskich odchodzą z urzędów. Kryzys jest coraz silniejszy. Nie wiadomo, jak skończy się krwawa konfrontacja władzy z tłumami żądającymi ustąpienia Muammara Kaddafiego. Od początku starć zginęło już - według libijskiego rządu - 300 osób.


23:50 Rada Bezpieczeństwa ONZ potępia przemoc w Libii. Ambasador Libii przy ONZ mówi o "ludobójstwie".


23:44 Sekretarz Generalny ONZ o krwawych starciach w Libii: "Poważne naruszenia praw człowieka"


23:42 Sekretarz Stanu USA Hillary Clinton potępiła przemoc w Libii.


23:40
"Wszyscy go opuścili. Wschodnie i Centralne Prowincje go opuściły. Oficerowie go opuścili. Został tylko jego Batalion Bezpieczeństwa. Obywatele Libii, bądźcie odważni"
Były szef libijskiego MSW, Abdul Fatah Younis.


23:34 Prezydent Nikaragui Daniel Ortega zapewnił telefonicznie Kaddafiego o swoim poparciu. Ostrożny jest za to były przywódca Kuby, Fidel Castro. - Za wcześnie na krytykę - powiedział.


23:29
"Wszędzie słychać było strzały. To brzmiało jak w Czeczenii"
Mieszkaniec Trypolisu


23:25 "Zaraz po przemówieniu (Kadafiego - red.) na ulice wyszli najemnicy. Wszędzie słychać było strzały z automatycznej i półautomatycznej broni. Można było odróżnić różne dźwięki wystrzałów. To brzmiało jak w Czeczenii" - relacjonuje dla Al-Dżaziry mieszkaniec Trypolisu.


23:05 - Katar miał nadzieję, że podpali Libię tak, jak podpalił Tunezję i Egipt - mówi na telewizyjnej konferencji w państwowej telewizji przedstawiciel władz wiernych Kaddafiemu. - Prosimy was: przestańcie podburzać Libijczyków, by podpalali swój kraj - apeluje, atakując arabską prasę i telewizje.


22:53 W Sarman - dzielnicy Trypolisu - wybuchły walki - informuje Al-Dżazira.


22:50 Trzecia część przemówienia Muammara Kaddafiego z angielskim tłumaczeniem. Uwaga: redakcja serwisu Gazeta.pl nie odpowiada za treść angielskiego tłumaczenia.


22:45 Druga część przemówienia Muammara Kaddafiego z angielskim tłumaczeniem. Uwaga: redakcja serwisu Gazeta.pl nie odpowiada za treść angielskiego tłumaczenia.


22:40 Pierwsza część przemówienia Muammara Kaddafiego z angielskim tłumaczeniem. Uwaga: redakcja serwisu Gazeta.pl nie odpowiada za treść angielskiego tłumaczenia.


22:20 Były już minister Younis dla telewizji Al-Arabija: - Przemówienie Kaddafiego było jasne dla każdego, kto ma mózg. Jest nerwowy, uparty, może popełnić samobójstwo, ale nie odejdzie. Sam się zabije albo zostanie zabity. Nie życzyłem mu takiego końca.


22:10 "Znaczne siły" libijskiej armii rozlokowują się w mieście Sabratah na zachód od Trypolisu po tym, jak demonstracji zniszczyli tam budynki rządowe - donosi gazeta "Quryna".


21:57 Konferencja syna Kaddafiego, Seifa al-Islama: - W zamieszkach, które towarzyszyły rewolcie w Libii, śmierć poniosło 300 osób: 242 cywilów i 58 żołnierzy - oświadczył syn dyktatora Libii.


21:38 W Nowym Jorku rozpoczęło się nadzwyczajne spotkanie Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. Libii.


21:30
"Numer 2" w libijskiej hierarchii, libijski minister spraw wewnętrznych i generał armii Abdul Fatah Younis, rezygnuje. Younis zaapelował do wojska o przyłączenie się do protestujących i odpowiedź na ich "uzasadnione żądania".


21:17 Al-Dżazira zapowiada konferencję prasową syna Muammara Kadafiego, Saifa al-Islama.


21:05 Według oficjalnej libijskiej agencji informacyjnej Jana Muammar Kadafi rozmawiał z premierem Włoch Silvio Berlusconim. Dyktator Libii miał zapewnić szefa włoskiego rządu o tym, że "z Libią wszystko w porządku", a prawda jest pokazywana przez państwowe media.


21:00 A tak wspierają libijską ulicę demonstranci w Londynie:


20:55
Niemcy podejmą starania, aby wykorzystano wszelkie możliwości wywarcia presji na Libię
Kanclerz Niemiec Angela Merkel


20:51 - Informacje nadchodzące z Libii są bardzo niepokojące. Zdecydowanie żądamy od libijskiego rządu, by natychmiast i konsekwentnie zaprzestał używania przemocy wobec własnych obywateli. Jeśli przemoc nie ustanie, Niemcy podejmą starania, aby wykorzystano wszelkie możliwości wywarcia presji na Libię, w tym również będziemy rozmawiać o sankcjach - oświadczyła Merkel na konferencji prasowej w Berlinie


20:48 Jako "przerażające" oceniła przemówienie Kadafiego kanclerz Niemiec Angela Merkel. Pani kanclerz zażądała zaprzestania przemocy wobec demonstrantów. Według Merkel przywódca Libii "w zasadzie wypowiedział wojnę własnemu narodowi".


20:44 W Libii nie istnieje "żadna siła ani instytucja - nawet armia - która mogłaby być fundamentem budowania przyszłości po Kadafim" - ocenia francuski "Le Monde".


20:40 W trakcie przemówienia Kadafiego, w którym dyktator groził represjami podobnymi do tych z Placu Tiananmen w Chinach w 1989 roku i karą śmierci dla demonstrantów, ludzie krzyczeli i rzucali butami w ekran z jego twarzą - informuje Al-Dżazira.


20:30 Po zakończeniu przez libijskiego przywódcę Muammara Kadafiego przemówienia do narodu doszło do starć między manifestantami i siłami porządkowymi oraz intensywnej wymiany ognia w centrum Trypolisu - infirmuje Al-Dżazira. Walki wybuchły w dzielnicy Bin Aszur oraz w alei Jumhurija w centrum miasta.


20:17 "Rada Ligi Arabskiej postanowiła zawiesić udział delegacji Libii w posiedzeniach Ligi Arabskiej i wszystkich organizacji zależnych od tej organizacji dopóki władze libijskie "nie zaakceptują żądań" narodu libijskiego "i nie zapewnią mu bezpieczeństwa" - głosi komunikat Ligi Arabskiej.


19:54
Dni Kaddafiego są policzone

- oświadczył Agencji Reuters następca tronu Libii na emigracji książę Muhammad as-Senussi. Zaapelował również do państw świata, by nie popierały Kaddafiego.


19:34 Krótka recenzja przemówienia Kaddafiego:

19:26 BBC podała, opierając się na relacji świadków, że w czasie przemówienia Kaddafiego było słychać strzały w stolicy Libii.


19:24 AFP podaje, że francuski samolot, który miał przeprowadzić ewakuację nie może wylądować w Trypolisie.


19:07 Libia została zawieszona w Lidze Arabskiej - podaje Al-Dżazira


19:00 BBC podaje, że rodzinom ofiar masakr nie przekazuje się zwłok. Chyba, że podpiszą oświadczenie, że powodem śmierci była nieudana operacja.


18:50 Okręt angielskiej Royal Navy HMS Cumberland. Obecnie oczekuje na wodach międzynarodowych na Morzu Śródziemnym. W razie potrzeby może przyjąć cywilów z Libii.


Fot. AP/LA(Phot) Jay Allen


18:45 Niejaki "Ruch Młodych Libii" pisze na Twitterze, że nad Trypolisem latają śmigłowce wojskowe. Na razie nie strzelają.


18:35 Grecy zaoferowali się, że mogą ewakuować 15 tys. Chińczyków z Libii. Natomiast angielski okręt wojenny jest gotowy osłaniać ewakuację Brytyjczyków.


18:28 To nieprawda, że w Libii nie lubią Kaddafiego! W tamtejszej telewizji można zobaczyć tłumy wiwatujące na jego cześć.Fot. al-Dżazira
Po zakończeniu przemowy Kaddafi pozwolił swoim lojalnym dygnitarzom pocałować się w dłoń. Prawie, jak w ''Ojcu Chrzestnym''


18:22 Kaddafi przemawiał półtorej godziny i dał do zrozumienia Libijczykom, że łatwo nie odda władzy. Może to oznaczać, że sprawy przybiorą obrót dużo gorszy niż w Tunezji, czy Egipcie.


18:17 Kaddafi stara przekonać Libijczyków, że to on ma rację, cytując swoją "Zieloną książeczkę", w której zawarł filozofie wymyślonego przez niego systemu politycznego.


Fot. Al-Dżazira


18:13 Jedna z internautek zauważa:Muammar Kaddafi nie zajmuje żadnego oficjalnego stanowiska w Libii poza funkcją "Przywódcy Rewolucji 1 Września"


18:05 O wywołanie zamieszek Kaddafi oskarżył "grupę chorych ludzi", którzy próbują przekabacić młodych i namówić ich do rebelii, dając im pieniądze i narkotyki. - To jest mój kraj - podkreślił Kaddafi.


18:03 Kaddafi oświadczył, że nie ma nic przeciwko temu, by naród miał nową konstytucję i nowe prawa.


18:00 Nie wiadomo, czy przemówienie jest transmitowane na żywo, czy zostało nagrane wcześniej. Nadaje je państwowa libijska telewizja - pisze Al-Dżazira.


17:57 - Czy czujecie ironię? Zachęca ludzi, by robili to, co właśnie robią, tylko, że przeciwko niemu - komentują internauci na Twitterze.


17:53 Ewakuują cudzoziemców z Libii. Wyjeżdżają Włosi i Rosjanie


17:50 - To ja jestem przywódcą ludowej rewolucji - mówi mocno Kaddafi.


17:43 Kadafi zapowiada utworzenie nowych komitetów ludowych i władz lokalnych.


17:39 A taka konstrukcja stoi przed budynkiem, z którego przemawia Kaddafi:


17:34 Kaddafi rozkazuje armii i policji, by ponownie przejęły kontrolę nad sytuacją. Zarzuca demonstrantom, że chcą przeobrazić Libię w państwo islamskie. Czy może jednak liczyć na lojalność armii?


17:31 - Muammar Kaddafi nie jest zwykłym człowiekiem, którego można otruć...albo prowadzić przeciw niemu rewolucję - mówi o sobie dyktator.


17:27 - Każdy, kto narusza konstytucję, będzie ukarany śmiercią - mówi Kadafi. Każdy, kto używa bomb, będzie ukarany śmiercią - mówi dalej. Problem w tym, że sam tę konstytucję zawiesił. Dyktator Libii przemawia już dłużej niż Hosni Mubarak 11 dni temu. Czy utrzyma władzę? Mubarakowi się nie udało.


17:23 - Ja jeszcze nie kazałem zacząć strzelać - podkreśla Kaddafi.


17:23 - Chcecie, by Bengazi zostało zniszczone, odcięte od wody? Te szczury mogą dotrzeć do pól naftowych i wysadzić je w powietrze - mówi Kaddafi. Nie bardzo wiadomo, o kim. Dodaje, że nie wini "młodych".


17:21 - Każdy, kto atakuje suwerenność państwa, popełnia przestępstwo i musi być ukarany - mówi Kaddafi.


17:21 Libijski przywódca mówi, że buntownicy "nic nie znaczą". - Jutro pójdźcie za nimi, wyjdźcie z domów. Złapcie ich, przekażcie siłom bezpieczeństwa. Będą przykładnie ukarani - grozi.


17:19 - Chcecie, żeby Ameryka przyszła, i rządziła wami jak Afganistanem, Irakiem? - pyta Kaddafi.


17:18 Kadafi mówi o wojnach z przeszłości przeciw Franzuzom, Egipcjanom i "panom kolonialnym". Dodaje, że władza w Libii nie leży w jego rękach, ale w rękach "komitetów ludowych" i libijskiego społeczeństwa.


17:15 - Jeśli będzie trzeba użyć siły, użyjemy jej. Będę walczył do ostatniej kropli krwi, a Libijczycy będą stali za mną. Jesteście twardzi jak skała - mówi do narodu dyktator.


17:11 Libijski przywódca zapowiada, że będzie nadal walczyć z demonstrantami domagającymi się jego odejścia.


17:09 Kaddafi "przeklina" tych, którzy próbują wprowadzić w Libii chaos.


17:08 - Umrę jako męczennik - dodaje libijski dyktator.


17:07 - Jestem libijskim wojownikiem, który przyniósł Libijczykom chwałę. Pozostanę w Libii jako przywódca rewolucji - zapowiada Kaddafi.


17:04 Niewielkie grupy młodzieży, które podpalały komisariaty policji jak szczury, zniszczyły pokój, którym cieszyła się Libia - mówi Kaddafi o demonstrantach. - Ale nie obwiniam ich. Imitują to, co dzieje się w Tunezji - dodaje. Jest też grupa, która daje im pieniądze - dodaje.


17:01 Przemówienie Muammara Kaddafiego. Libijski przywódca jest pewny swego.


17:00 - Nie wyjadę z kraju. Zostanę tu, gdzie leżą moi przodkowie - mówi Kadafi.


16:59 - Rzucamy wyzwanie Ameryce. Libia jest krajem męczenników. Zawsze będziemy zwyciężać, zawsze będziemy przewodzić Afryce - krzyczy dalej Kaddafi.


16:57 - Każda rewolucja oznacza ofiary - mówi w telewizyjnym przemówieniu dyktator.


16:55 - Libia to kraj moich przodków. Jestem nadal jego przywódcą - krzyczy Kadafi.


16:52 - Libia przewodzi Afryce i Azji. Źli ludzie ukazują was jako ludzi w turbanach, długich brodach. Chcą pokazać, że Libia będzie taka podzielona jak Liban - mówi Kadafi.


16:50 PRZEMAWIA MUAMMAR KADAFI. Jest bardzo wzburzony, krzyczy gardłowo, często przerywa.


16:47 Libijscy żołnierze z Tobruku poinformowali, że demonstranci przejęli kontrolę nad miastem - informuje agencja AP.


16:43 Według telewizji Al-Dżazira na wodach przybrzeżnych Malty znajduje się jednostka libijskiej marynarki wojennej. Możliwe, że statek zdezerterował, na razie jednak informacje te nie są potwierdzone.


16:38 Muammar Kadafi zapowie wkrótce, w przemówieniu telewizyjnym, przekazanie władzy rządom lokalnym - informuje telewizja Al-Arabija, powołując się na państwową telewizję libijską.


16:33 Personel konsulatu Libii w Aleksandrii opuścił flagę i dołączył do demonstrantów. Protestujący w egipskim mieście ludzie wzywają do obalenia libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego. Na widok opuszczonej flagi demonstracji zareagowali okrzykami "Bóg jest wielki" i "Precz z Kadafim". Pracownicy libijskiego konsulatu zaczęli skandować razem demonstrantami. Niektórzy mieli łzy w oczach.


16:29 MSZ uruchomiło linię informacyjną dla rodzin polskich obywateli przebywających w Libii: +48 22 5239448, pod którą również można zgłaszać dane osób pozostających w Libii. Bezpośrednio z ambasadą w Trypolisie można się kontaktować dzwoniąc pod numer telefonu konsula Stanisława Gulińskiego +218 912092963 lub na telefon dyżurny +218 913770446.


16:26 Informacja z konferencji MSZ: jutro samolot zabierze tych Polaków, którzy chcą wrócić z Libii do domu.


16:25 Według informacji od lekarzy z Libii niektóre szpitale nie nadążają z pomaganiem rannym. "Kostnica jest przepełniona" - mówią.


16:24 Płonące zdjęcie Kaddafiego w czasie manifestacji solidarności z Libańczykami, która odbyła się dziś w Gazie:


16:23 Polski konsul w Libii cały czas zbiera informacje o dostępnych miejscach na pokładach rejsowych samolotów oraz stara się ułatwiać formalności związane z zamówieniem biletów tym osobom, które zdecydują się opuścić Libię.


16:22 - Polacy, którzy w dziś mieli odlecieć (...), są już na lotnisku w Trypolisie - szef gabinetu politycznego ministra spraw zagranicznych Piotr Paszkowski.


16:21 Zaczynamy relację. Według najnowszych informacji polskiego MSZ jeszcze we wtorek z Trypolisu do Europy odleci około 20-osobowa grupa Polaków.


 • Drukuj
 • Ocena:

  • słabe
  • nic specjalnego
  • dobre
  • bardzo dobre
  • znakomite

  22 głosy

Skomentuj:

Musisz się zalogować, by dodać komentarz. Jeśli nie posiadasz konta zarejestruj się.

Komentarze (195)

 • bayadera 4 dni temu

  Warto przeczytac:

  - CIA Coup College

  landdestroyer.blogspot.com/2011/02/cia-coup-college.html

  - Globalists seek to hijack Middle East Revolution to topple Iran
  bushstole04.com/egyptian_globalists.htm

  - Deadly Chaos in Libya - Bildeberg hand

  poorichards-blog-blogspot.com/2011/02/bildeberg-hand-deadly-chaos-in-libya.html

  - Dr. Mohamed ElBaradei- International Crisi Group (do ktorej nalezy Tony Blair)

  - Rothschild Revolution in Tunesia

  -George Soros and Egypt new constitution

  landdestroyer.blogspot.com/2011/02george-soros-egypt-new-constitution.html.

  Tak sie zaczelo napuszczanie 'milosnikow demokracji' na Miloszewicza, Husseina, Szacha Iranu, Marcosa itp. Miliony niewinnych ludzi zostalo zamordowanych przez globalistow i gangsterskie banki, ktore zyja z wojny.

 • jozef.ok 4 dni temu

  Kadafi Żyd? To koniec świata w takim razie
  Czyli azyl w Izraelu-gdzie nie wydają zbrodniarzy
  Albo w Polsce,gdzie komunistycznym zbrodniarzom dobrze się wiedzie

 • voojtas 4 dni temu
  Oceniono 1 raz 1 + - zgłoś do moderacji

  Umieraj męczenniku !!!

 • kontakt_operacyjny 4 dni temu
  Oceniono 1 raz 1 + - zgłoś do moderacji

  "Umrę jako męczennik" - dalej! nie możemy się doczekać! trzymamy za słowo satrapo!

 • wiktoria5419.only 4 dni temu
  Oceniono 1 raz 1 + - zgłoś do moderacji

  Maska teatralna spadla, swiat go widzi teraz takim jakim jest .....okres slawy sie skonczyl....amen

 • laura8 4 dni temu
  Oceniono 1 raz -1 + - zgłoś do moderacji

  W pełni zgadzam się z poglądem Pavle'a:
  Obowiązkowe badania psychiatryczne dla osób na wysokich stanowiskach, nawet dla kandydatów na nie....
  Rozszerzyłabym to na niektórych polityków, którzy przechodzą kryzys wewnętrzny i wylewają swoje żale do losu na forum całego kraju a la pan Jarosław.

 • beckett 4 dni temu
  Oceniono 1 raz 1 + - zgłoś do moderacji

  Niech żyją nasi Arabscy przyjaciele. Naszą rolą jest mediacja i doprowadzenie do ewolucyjnych rozwiązań w dążeniu do demokracji i samostanowienia, nie powinniśmy wspierać dyktatorów ani tworzyć mitów o clashu cywilizacji. Kiedyś tak samo Polska odzyskiwała wolność i znaczący polityk, prezydent USA, Willson, wbrew krótkoterminowej pragmatyce, a zgodnie z zasadami, przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Dziś my powinniśmy reprezentować taką samą postawę, poszanowania i przyjaźni.

  jacekkotowski.blogspot.com

 • bayadera 4 dni temu

  szefunio1
  Trzeba wrocic do szkoly. Kalifornia, Nowy Meksyk, Newada, nalezaly do Meksyku.
  A indianie maja (teoretycznie) prawo powrotu do swojej ziemi na Manhattanie.

  Jesli kumasz cokolwiek po angielsku to znajdziesz liste, ktora acuceli spisal doslownie
  z .... raportow Kongresu. (Dlatego nie ma tam o WTC i 2001).
  A moze twoim zdaniem Kongresmeni to tez gownojady? Bronisz ich czy atakujesz?.

  Te sama liste podaje byly szef CIA niejaki pan Graham Fuller w swojej niedawno wydanej ksiazce pt. 'Swiat bez Islamu?' - . jak dotad nikt nie zlozyl zastrzezen co do wiaryrgodnosci zawartych w ksiazce informacji.
  Mozesz byc pierwszym.

 • pavle 4 dni temu
  Oceniono 4 razy 0 + - zgłoś do moderacji

  Widzicie teraz, czym mogło się skończyć pozostawienie Jarosława u władzy?

  Obowiązkowe i okresowe badania psychiatryczne dla osób na stanowiskach kierowniczych w państwie!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestruj X