vim

vim je textový editor nevšedních kvalit. Cílem jeho autora, Brama Moolenaara, nebyl luzný vzhled či uživatelská přítulnost, ale maximální výkon. Z toho důvodu vám seznamování s vim bude trvat poněkud déle. Situaci navíc komplikuje, že ovládání, které zdědil po svém předkovi editoru vi, se diametrálně liší od toho, které je dnes považováno za standard. Dobře si vzpomínám na své počáteční reakce ve stylu "kdo mohl vymyslet takovou příšernost, vždyť se to naprosto nedá používat". Postupem času jsem si však uvědomil, že ovládání vi má logiku. Takovou věcí se může pochlubit jen málokterý z editorů.

Pokud dokážete překousnout počáteční potíže, pravděpodobně zjistíte, že ve vim máte mimořádně výkonného pomocníka. Editace textů za jeho asistence je velmi rychlá a nabízí několik vynikajících vlastností. Máte-li pocit, že byste se měli nechat ještě chvilku přemlouvat, zkuste se podívat, proč používám vim já.

Následující kapitoly vám snad pomohou při seznámení s programem. Nesnažil jsem se o kompletní uživatelskou či referenční příručku. Text je koncipován jako úvod do práce s vim.

Začínáme
Spuštění a ukončení
Jak vypadá vim
Tři režimy pro Popelku
Pohyby v textu
Editace textu
Hledání
Regulární výrazy
Spolupráce se soubory a programy
Nápovědný systém

Noříme se hlouběji
Ex příkazy
Nahrazování
Editor příkazového řádku
Vizuální režim
Formátování textu
Definice maker
Značky
Automatické doplňování slov
Okna
Zvýrazňování syntaxe
Grafická verze vim
Skládání čili folding
Porovnání souborů
Kontrola pravopisu
Nastavování voleb
Konfigurační soubory
Automatické příkazy
Zotavení po pádu

Přílohy
Informace o příručce + verze ke stažení
Typografické konvence
Instalace editoru
Proč používám vim
vim versus vi
vim versus Emacs

 

© 1997, 1998, 2001, 2006 Pavel Satrapa