scéna Hlavního města Prahy           Kontakt -  Pokladna: tel.224316784  |  Obchodni oddělení:224312380

Spolupracujeme:   Supraphon  |   LOTOS  |   GPH PARTNERS s.r.o. Přidat k oblíbeným položkám  |  Nastavit jako výchozí stránku
 
.: Home ::.
   :: Home             
   :: Kontakt          
.: Program ::.
   :: Pro děti          
   :: Pro dospělé   
.: Obsahy ::.
   :: Pro děti          
   :: Pro dospělé   
.: Předprodej :.
   :: Divadlo          
   :: Internet         
.: Soubor ::.
   :: V.I.P.              
   :: Loutky           
   :: Loutkoherci   
.: Historie ::.
   :: Historie          
   :: Zájezdy          
.: Info ::.
   :: Mapa              
   :: Sál                 
   :: Foyer             
   :: Obchůdek      
   :: Pro učitele     
   :: Download      
.: Manager ::.
   :: Česko             
   :: SRN                
.: Zajímavosti :.
   :: O nás             
   :: Odkazy          
 
  Napište nám
____________

Spolupracujeme:

______

 

Loutkový soubor Divadla S & H

Podoby hlavních postav divadla prošly během své takřka 90tileté existence plynulým vývojem a změnami. Realizátory postupných změn a úprav byla dlouhá řada výtvarníků, technologů a především řezbářů. Postupně se měnila a vylepšovala podoba S+H i ostatních loutek. A to již v době „skupovské éry“. Hurvínek kupříkladu měnil své tradiční oblečení. Z noční košilky na krajkovou košilku, z kalhotek, ze kterých vykukoval tzv. cumel, až po různě barevné kalhotky a kšandičky. Později byly a nadále jsou loutky i převlékány do nejrůznějších kostýmů. To podle potřeb inscenace. Také fyzicky doznaly v průběhu času mnoha proměn. Zkracoval se jim postupně nos, zvětšovala hlava, buclatěly. Měnily se i velikostně. Každý z pracovníků divadla na nich zanechal v rámci dílenských úprav jisté stopy. Některé byly zřetelné, jiné poznal pouze zasvěcenec. Každý řezbář, či výtvarník má totiž svůj vlastní, nezaměnitelný rukopis. Nejdříve byli realizátory zaměstnanci divadla kupříkladu jedním z výtvarníků divadla byl R. Haken. Loutky z té doby se nezachovaly, protože shořely při požáru autobusu. Dalšími z řady byli kupř. Z. Juřena, M. Huňka, I. Moravec, D. Soták .... atd. Když divadlo muselo opustit scénu v Římské ulici, přišlo i o dílny divadla. Od té doby byli výtvarníky smluvně najímaní řezbáři a výtvarníci mimo úvazek divadla ( kupř. A. Müller, R. Maška ... atd.) Ti všichni loutky upravovali pro užití nejrůznějších soudobých materiálů i co do velikosti. Každý z nich v rámci vlastního umu něco ubral, něco přidal, něco zkrátil a něco vypustil. Cílené změny byly zpracovávány i vzhledem k požadavkům jednotlivých inscenací. Díky rozličné technologii představení se dále měnila a mění i velikosti loutek. Hrajeme nyní s loukami od ca. 10 cm až po Hurvínka v nadživotní velikosti a Spejbla ve velikosti člověka. Takovéto úpravy sebou nesou i nutné změny v konečné podobě loutek a v jejich technologii. Současné loutky, které užíváme, jsou dílem posledního z řady úpravců Dušana Sotáka.

Spejbl Spejbl

Vyřezal ho plzeňský řezbář Karel Nosek podle náčrtku prof. Josefa Skupy v letech 1919/1920. Datum prvního Spejblova vystoupení na scéně není přesně známo, došlo k němu někdy na podzim roku 1920 na scéně "Loutkového divadla feriálních osad" v Řemeslnické besedě v Plzni, kde Spejbl vystoupil jako partner oblíbeného plzeňského Kašpárka v přídavku dětského představení, coby cvičenec na hrazdě.


Hurvínek Hurvínek

Toho vyřezal jako osobitou variantu Spejbla ( obohacenou např. o pohyblivé oči ) synovec Karla Noska, tehdy ještě modelář Škodových závodů v Plzni Gustav Nosek. Poprvé Hurvínek vystoupil se Spejblem v zábavném přídavku večerního představení komedie Rudolfa Nešvery "Počestný dům" na scéně LDFO v Řemeslnické besedě 2. května 1926.


Mánička Mánička

Podle návrhu prof. Skupy a za výtvarného přispění Jiřího Trnky ji vyřezal Gustav Nosek. Poprvé účinkovala 19. dubna 1930 při premiéře "Hurvínkovy jarní revue" (od 23.dubna téhož roku hrané pod definitivním názvem "Revue z donucení"). První interpretkou Máničky byla Anna Kreuzmannová, od roku 1945 Božena Weleková, roku 1967 převzala tuto roli Helena Štáchová. Po vyzkoušení několika nových výtvarných variant se ustálilo používání loutky podle návrhu Zdeňka Juřeny.


Bábinka paní Kateřina Hovorková

Vyřezal ji podle návrhu Zdeňka Juřeny v roce 1971 Ivan Moravec. Definitivní podobu dostala až po svém prvním vstupu na scénu, po premiéře hry Past na Hurvínka (12.září 1971 v Pardubicích). Vznikla z iniciativy Miloše Kirschnera jako ženský protějšek Spejbla a spolu s Máničkou tvoří herecký protiklad S+H. Obě ženské role interpretuje nyní Helena Štáchová. Zatímco v roli Máničky je v pořadí třetí hereckou představitelkou, paní Kateřina je od počátku její postavou.


Žeryk Žeryk

Vytvořil ho rovněž Gustav Nosek. Poprvé se představil, stejně jako Mánička, při premiéře "Hurvínkovy jarní revue" (Revue z donucení) 19.dubna 1930. Až do roku 1938 obstarával Gustav Nosek jako člen Skupova profesionálního souboru Žerykovu interpretaci. Tu pak po něm převzal František Flajšhanz a po jeho odchodu z divadla Miroslav Černý. V současné době má Žerykův projev na starosti Miroslav Polák.


Míry a váhy S+H Kolik měří a váží S+H

Malé loutky ( klasické ):
Hurvínek 46 cm / 1,05 kg
Spejbl 55 cm / 1,60 kg

Střední loutky ( hrací ):
Hurvínek 49 cm / 1,20 kg
Spejbl 60 cm / 1,85 kg

Velké loutky ( předscénové ):
Hurvínek 56 cm / 1,95 kg
Spejbl 76 cm / 2,80 kg


.:Languages::.
Deutsche Fassung Deutsche Fassung 
English version English version      
Version française Version française   
Versión espańola Versión espańola   

 

Připraven máme i bezbariérový vstup. Do divadla se vozíčkáři dostanou pomocí pojízdné rampy. :)


Po předchozí dohodě !
je možno zapojit indukční smyčku a odehrát představení pro sluchově postižené.

_______________________________________________________
Webmaster