Reklama

Budova CITY CENTER CB

28.1.2009

Revit Architecture od Autodesku pomohl českobudějovickému Ateliéru EIS při návrhu budovy CITY CENTER CB postupy „sustainable design“

Software Revit Architecture ušetřil čas při tvorbě projektové dokumentace, přičemž budova ušetří až desítky procent z nákladů na energie.

Společnost Autodesk, světový lídr v oblasti návrhového softwaru, oznámila, že Ateliér EIS, českobudějovická architektonická kancelář, využila softwaru Revit Architecture pro návrh komerční budovy CITY CENTER CB. Cílem projektu Atelieru EIS bylo vytvoření návrhu inteligentní multifunkční budovy CITY CENTER CB v Českých Budějovicích, který v souladu s globálními trendy trvale udržitelného navrhování (sustainable design) umožní snížit provozní energetické náklady. Díky použitému softwaru a využití správného konceptu návrh do budoucna ušetří až desítky procent z nákladů na energie nutné k chlazení nebo naopak k vytápění budovy. Projekt byl řešen pro firmu NOVA Projekt, s. r. o.

Budova vznikla na místě původních mrazíren z 50. let a v sousedství zimního stadionu. Objekt mrazíren byl zdemolován a pozemek byl vzhledem k požadované kapacitě využitý pro novostavbu. Architekti se při zadání museli potýkat se složitým umístěním technologických center a logistiky v objektu. Také návaznost na zimní stadion a budování podzemního podlaží v těsné blízkosti stávajících komunikací, celoprosklené fasády s předsazenou fasádou nebo využití objektu na obchody, restaurace a kanceláře, kladly zvýšené nároky na přesnost, koordinaci a komplexnost zpracování.
Projekt vznikl v softwaru Revit Architecture, který architektům z Ateliéru EIS umožnil především vyřešit složité zadání stavby na komplikované parcele, v jednotlivých fázích návrhu efektivně zpracovat více než 400 vzorových detailů a operativně měnit jednotlivé prvky a jejich specifikace v průběhu návrhu stavby. Pro úspěch projektu bylo zásadní vytvoření přesného 3D modelu, práce s detaily a koordinace inženýrských sítí s architektonickým řešením. Z modelu byly generovány jednotlivé pohledy a vizualizace interiéru i exteriéru. Při vzniku projektu program Revit pomohl simulovat model oslunění budovy. V 3D modelu si architekti také ověřovali prostorové souvislosti v různých fázích projektu.
„Modelování v 3D modelu, v němž jsme stavbu navrhovali, jsme využili především u různých variant fasády. Zároveň nám práce v 3D modelu umožnila variantně řešit umístění doplňkových konstrukcí, které mají přímý vliv na energetickou bilanci objektu (žaluzie, rolety) a vzhledem k architektuře fasády,“ říká Ing. Josef Vostracký, hlavní inženýr projektu, Ateliér EIS. „3D model jsme použili poprvé v takovém měřítku. Zpočátku jsme si zvykali na nový systém, ale později se naplno ukázaly výhody zvoleného řešení, efektivita práce a rychlost zpracování dalších detailů.“

Zdroj: TZ Autodesk, Myr Comunication 26.1.2009

Komentáře ke článku

Dům hrůzy Alfons 17.7.2011 00:23

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek



Přihlášení
Reklama
Nastavit jako výchozí

Redakční systém WebRedakce
NETservis s.r.o. © 2011

© Business Media, s. r. o., 2007–2010
Mapa webu