Untitled 1
Bağlantılar | English  

Hoşgeldiniz!

Portal Hizmetleri
Belediyemiz Hakkında
Sağlık Hizmetleri
Sosyal Kültürel Hizmetler
ÇEVRE KORUMA VE KONTROL DAİRESİ  BAŞKANLIĞI

Ankara Kenti son on yılda sosyal, ekonomik, kültürel, turistik gelişmelerin yanı sıra  kent içi parklar, refüjler, yol ağaçlandırmaları, yeşil kuşak çalışmaları ile yeşil bir kente dönüşmüştür. Ankara’nın kişi başına düşen yeşil alan miktarı bu yıl 14.91 m2 yi bulmuş olup Kamu Kurum ve Kuruluşlarının ,T.B.M.M , A.O.Ç. Harbiye ve Askeri tesisler, Cumhur başkanlığı tesisleride dahil olmak üzere yeşil alanları 230.920.125 m2 olup kişi başına düşen yeşil alan miktarı yaklaşık 72 m2 olmuştur.

Yol ve refüj ağaçlandırmalarında son onüç yıl içerisinde ( 1994- 2007 yılları arası), 4.595.870 adet boylu ağaç ,fidan, çalı ve yer örtücü bitki dikimi yapılmıştır. Kent estetiğini arttırmak ve hava kirliliğini daha çabuk temizlemek için özelikli büyük ve gelişmiş ağaçlar dikilmektedir.Halen bakımı yapılan ve 4 mevsim yeşil kalan 170 adet refüj ve kavşak olup toplam 343 km’ye ulaşmıştır.
Park ve refüj yapımları haricinde belediyemiz ; Kamu Kurum ve Kuruluşları ,Hastaneler, Camiler, Okullar ve Askeri kuruluşlarında çevre düzenlemelerini yapmaktadır.   2007 yılında 172 adet olmak üzere bugüne kadar toplam 11.88 adet Kamu Kurum ve Kuruluşuna hizmet verilmiştir.

Kendi seralarımız ve üretim birimlerimizde ortalama   1.266.833 adet yazlık ve kışlık çiçek üretimi , 30.000 adet fidan üretimi yapılmakta olup refüj ve parklara  dikim çalışmaları devamlı yenilenmektedir. Bu yıl 1.113.300  adet fidan ve çalı dikimi ile 4967  adet boylu ağaç dikimi gerçekleştirilmiştir. Bakımı ve gözetiminin Belediyemizde bulunan yaklaşık     12.426.811 m2 park, refüj ve mezarlık alanı olup günümüzde modern bir işlerliğe kavuşturulmuştur.

Kent içerisinde çeşitli büyüklüklerde  Mogan Park , Mavi Göl ,Dikmen Vadisi, Kurtuluş Parkı, Altınpark, Güvenpark, Botanik Parkı, Harikalar Diyarı, Göksu Parkı ,Gökçek Parkı, Seğmenler Parkı, Abdi İpekçi Parkı gibi 192 tanesi 1994-2007 yılları arası yapılan,12 adedi 2007 yılında tamamlanan; kentiçi ve ilçe belediyelerinde olmak üzere toplam 218 adet parkın yapımını gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Bu parklarımızdan pek çoğu yeniden ve modern işlevlere kavuşturulmakta yeşil alan miktarları arttırılmaktadır.

Park projeleri yanı sıra sağlıklı yaşama yönelik çeşitli spor alanları ve koşu yolları yapılarak 2007 yılında Ankara, spor kompleksleri ve koşu yolları bakımından Avrupa standartlarını aşmıştır.
Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığının yaptığı çalışmalar ile Türkiye’nin en yeşil kent merkezi olmaya hak kazanmıştır. Artık başka ülkelerin ve şehirlerin hedefi yeşil ANKARA’yı yakalamak olacaktır.

           Tüm bu çalışmalar;  275 işçi41  memur16  yardımcı hizmetli  ve  80   teknik personel olmak üzere toplam     412   çalışan ile gece gündüz yürütülmektedir.


                                                  

Başkan
Melih Gökçek

360 Derece
Hacı Bayram Camii
Fotoğraf ve Video Görüntüleri

Kent Haritası

Bilgi Edinme

Alo 153

Resim Görüntü Galerisi

Kültür Sanat Rehberi

Ankara Kent Rehberi

Ankara İtfaiyesi

Ankara Kent Konseyi

Yayınlar

Proje Bankası

Açık ve Yeşil Alanlar

Lokaller ve Kulüpler

Merkezlerimize Ait Faaliyetler

Ukome Kararları

Yol Katılım Bedeli

İgep

Aski

Ego

Yemek Listesi

Kurumsal E-Posta
(c) 2007 Ankara Büyükşehir Belediyesi - Tüm Hakları Saklıdır. Kullanım Koşulları & Gizlilik.