Lietuvos banko Pinigų muziejus

n508/logo.jpgSvarbų vaidmenį ekonominio švietimo, istorinio ir kultūrinio paveldo puoselėjimo srityse atlieka Pinigų muziejus, įsikūręs pačiame Vilniaus centre, Lietuvos banko rūmų kompleksui priklausančiame pastate.

Muziejus atvėrė duris lankytojams 1999 m. Šiandien jis įsikūręs Vilniaus centre – Gedimino prospekto ir Totorių gatvės sankirtoje. Čia, per du aukštus išsidėsčiusiose penkiose salėse, lankytojai gali susipažinti su pasaulio pinigų ir bankininkystės istorija, Lietuvos pinigais, bankininkystės raida mūsų šalyje nuo pirmųjų kredito įstaigų atsiradimo iki šių dienų. 

II Vaizdo reportažas apie Pinigų muziejų

Moderniame Pinigų muziejuje lankytojams suteikiama galimybė ne tik apžiūrėti vertingus eksponatus ir susipažinti su informaciniuose stenduose pateikta informacija, bet ir patiems aktyviai dalyvauti pažinimo procese. Interaktyvios mokomosios priemonės stebėtoją paverčia dalyviu – jis gali savarankiškai nusikalti suvenyrinę plokštelę, pasisverti ant specialių svarstyklių ir sužinoti, kiek jis kainuotų, jei būtų auksinis, platininis ar sidabrinis. Ir tai toli gražu ne viskas. Virtualios ekspozicijos, teminiai filmai, žaidimai, specializuota interneto prieiga – visa tai galima rasti kompiuteriniuose terminaluose su liečiamaisiais ekranais. Daugiasluoksnėje muziejaus ekspozicijoje, kurioje susipina turtinga pinigų istorija ir šiandienos ekonominio gyvenimo aktualijos, įdomios informacijos ras kiekvienas.

Pinigų istorijos salė

n508/capture14_t.jpgŠioje salėje lankytojai supažindinami su pasaulio pinigų raida nuo seniausių jų formų – grūdų, kriauklių kaurų, kailių, gintaro – iki elektroninių pinigų. Ekspozicija suskirstyta į lengvai suprantamas ir įsimenančias temas ir parodo pagrindinius pinigų istorijos etapus. Ekspozicijos centre – senieji monetų lobiai ir juvelyriniai gaminiai su monetomis. Improvizuota monetų kalykla – tarsi kelionė laiku, supažindinanti su skirtingomis monetų kalybos technologijomis. Primityvūs kaldinimo įrankiai atgyja atkurto XV a. monetų kalėjo rankose, šiuolaikiniai monetų gamybos procesai demonstruojami čia pat įtaisytuose ekranuose. Šioje salėje taip pat įrengtos lankytojų pamėgtos interaktyvios svarstyklės, žmogaus kūno masę paverčiančios aukso
ar kito metalo mase ir suskaičiuojančios jo vertę pasirinkta valiuta.

n508/capture15_t.jpgn508/capture3_t.jpgn508/capture11_t.jpgn508/capture10_t.jpgn508/capture5_t.jpgn508/capture13_t.jpg

 
Bankininkystės istorijos salė

n508/capture12_t.jpgČia pristatoma bankininkystės raida Lietuvoje nuo pirmųjų kredito įstaigų atsiradimo iki šių dienų. Vitrinose išdėstyti eksponatai, informaciniai stendai ir dokumentinė medžiaga atskleidžia Lietuvos banko vaidmenį įvairiais istoriniais laikotarpiais ir nacionalinei ekonomikai reikšmingais momentais – vykdant 1922 m. pinigų reformą, stabilizuojant šalies finansų ir kredito rinką pasaulinės ūkio krizės metais. Taip pat nušviečiamas nacionalinės bankininkystės žlugimas 1940 m. sovietams okupavus Lietuvą. Virtuali ekspozicija „Pinigai Lietuvoje 1914–1945 m.“ atskleidžia šio laikotarpio politinę, ekonominę ir finansinę situaciją šalyje. Pailsęs lankytojas gali prisėsti prie čia pat stovinčio tarpukario banke naudoto kasininko stalo.

 
Šiuolaikinių pinigų salė

Šioje salėje lankytojai kviečiami susipažinti su šiandien įvairiose valstybėse naudojamais banknotais ir monetomis. Apžiūrinėjant į specialius stalčius sudėtus skirtingų valstybių apyvartinius banknotus videosienoje galima išvysti nemažai įvairios informacijos apie pasirinktą šalį. Daug dėmesio skiriama Lietuvos bankui, kurio viena iš pagrindinių funkcijų yra pinigų emisija. Vitrinose išdėstyti eksponatai pasakoja apie šiuolaikinių lietuviškų pinigų gamybą, informaciniai plakatai nušviečia Lietuvos banko istoriją nuo jo įsteigimo iki šių dienų. Taip pat pristatomi litų banknotų apsaugos požymiai. Naudodamiesi įrengtu UV detektoriumi lankytojai gali pasitikrinti, ar jų turimas banknotas yra tikras.

n508/capture17_t.jpgn508/capture19_t.jpgn508/capture20_t.jpgn508/capture23_t.jpgn508/capture22_t.jpgn508/capture24_t.jpg

 
Lietuviškų pinigų salė

Lietuviškų pinigų istorijai skirtoje salėje galima apžiūrėti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės, Lietuvos Respublikos ir kitų kraštų monetas, cirkuliavusias mūsų krašte. Čia taip pat eksponuojamos Lietuvos Respublikos proginės monetos, o ištraukiamuose stenduose išdėstyti banknotai, naudoti mūsų krašte nuo XVIII a. pabaigos iki šių dienų. Informaciniuose plakatuose išryškinti du Lietuvos pinigų leidimo etapai – Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje ir Lietuvos Respublikoje, o televizoriaus ekrane nuolat sukasi dokumentiniai filmai apie lietuviškų monetų ir banknotų kūrimą. Kompiuteriniuose terminaluose galima rasti visus Pinigų muziejaus virtualius produktus, pasinaudoti specializuota interneto prieiga ir pasitikrinti muziejuje įgytas žinias. Įveikęs žinių patikrinimo klausimus lankytojas laimi prizą – suvenyrinį banknotą su jo paties atvaizdu.

n508/capture26_t.jpgn508/capture27_t.jpgn508/capture7_t.jpgn508/capture28_t.jpgn508/capture30_t.jpgn508/capture55_t.jpg

 
Parodų ir edukacijos salė

n508/capture8_t.jpgSalė skirta mokymo renginiams ir specializuotoms teminėms ekspozicijoms. Šiuo metu čia veikia paroda „Prarastų vertybių sugrįžimas“. Joje pristatomi juvelyriniai sidabro dirbiniai, kuriuos Lietuvos bankas įsigijo iš tauriųjų metalų supirktuvių Nepriklausomybės atkūrimo metu, siekdamas panaudoti nuvertėjančius rublius ir apsaugoti vertybes, kad jos nebūtų išgabentos į Maskvą.


n508/pm_logo.jpg     

Pinigų muziejus 

Totorių g. 2/8, Vilnius
Tel.: 8 5 268 0334, 268 0346, el. paštas: muziejus@lb.lt

Muziejaus darbo laikas:
Antradienį–ketvirtadienį 9.00–16.00 val.
Penktadienį 9.00–15.00 val.

Lankytojai konsultuojami ir į ekskursijas, edukacinius bei švietimo renginius registruojami iš anksto tel. (8 5) 268 0334 arba el. paštu muziejus@lb.lt, nurodžius lankytojų amžiaus grupę, pageidaujamą ekskursijos temą, kontaktinius duomenis ir pan.