Moderní a rafinovaně řešený. Takový má být nový městský stadion

Ostrava - Zdálky to bude vypadat, že ve Vítkovicích přistálo UFO. Moderní objekt však ve zkratce ponese název NSCM. O čem je řeč? O novém sportovním stánku, který nahradí současný Městský stadion.

Autor:
Martin Pleva

Diskutovat (25) 14.2.2008 8:20 aktualizováno 15.2.2008 11:15

Vizualizace zamýšleného nového městského stadionu v Ostravě
Vizualizace zamýšleného nového městského stadionu v Ostravě
Autor: Projekt Studio

Několika podstatných změn nyní doznalo Národně sportovní centrum Morava (NSCM), které bylo poprvé představeno na podzim loňského roku. Tou nejvýraznější je, že kapacita tribuny vzrostla z 22 500 sedících diváků na rovných třicet tisíc. Tribuna už také nebude mít z horního nadhledu neuzavřený tvar písmene C, ale obkrouží celou plochu sportoviště.

„Kapacita stadionu byla zvýšena proto, aby se zde mohla konat nejen olympiáda, ale i zápasy fotbalového Eura. Původní záměr s neuzavřenou tribunou navíc nevypadal dobře, za to by nás asi Ostravané nepochválili,“ přiblížil některé z důvodů vedoucích ke změnám Zdeněk Trejbal, náměstek ostravského primátora.

Bourání stávajícího Městského stadionu ve Vítkovicích by mělo podle odhadů začít o prázdninách příštího roku. „Smělým plánem je, aby byla stavba nového sportovního stánku dokončena už v roce 2010. Myslím si, že se to ale může stihnout,“ uvedl dále primátorův náměstek.

NSCM, které má přijít na zhruba 2,4 miliardy korun, bude postaveno prostřednictvím privátních peněz. Investor vzejde z koncesního řízení, které město připravuje ve spolupráci s firmou Price Waterhouse Coopers. „Zatím víme o třech zájemcích. V podmínkách řízení například bude, že vítěz se zaváže stadion, jenž bude v majetku města, provozovat dvacet let. Sám si ale vybere bankovní ústav, který mu na realizaci poskytne kapitál, i firmu, která sportovní stánek vybuduje,“ dodal ještě Trejbal.

Propracovaný v otázce rafinovanosti. Takový pak má být nový stadion podle jeho autorů, architektů Davida Kotka a Davida Mikuláška z Projektstudia. „Zajímavý bude třeba ochoz, na kterém budou moci diváci během zápasu korzovat, kupovat si občerstvení či si odskočit na toaletu, aniž by ztratili kontakt s probíhajícím utkáním,“ přiblížil jednu ze zajímavostí David Mikulášek.

 Diskuse k článku obsahuje 25 příspěvků

E-paper - elektronická podoba tištěné verze

Náhled deníku Elektronické
vydání novin

73 deníků: najděte si svůj

Vybrat deník podle lokality