Developerská fantasmagorie: Demolice a zástavba bloku mezi ulicemi Jindřišská, Panská a Na Příkopě

Demolice a následná přestavba na obchodně – administrativní komplex hrozí vnitrobloku mezi ulicemi Jindřišská, Panská, Na Příkopě a Václavským náměstím. I přes to, že se mnohdy jedná o historicky cenné objekty, vydala památková péče souhlas s jejich stržením.


Ohrožené domy

Plánovaná demolice se týká řady budov ve vnitrobloku převážně z 18. a 19. století.
Prvním z dotčených objektů je barokní palác Sylva Taroucca čp. 852/II v ulici Na Příkopě, postavený podle návrhu Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Na parcele paláce má dojít k demolici celé restaurační přístavby. Zničeny mají být i k paláci přilehlé dvorní budovy objektu č. p. 835, kotelna, komín a trafostanice i stáje patřící k paláci Sylva – Tarrouca.
Další stavbou odsouzenou ke zkáze je Millesimovský dům (Lämelův palác, Prager Tagblatt) č. p. 896/II v ulici Panská, jehož historie sahá až do 14. století.
Další dotčenou stavbou je dům U Diesbachů č. p. 1480/II v ulici Panská a V cípu. Dnešní dům č. p. 1480 existoval až do přelomu 19. a 20. století jako součást objektu 896. Demolici mají podlehnout dvorní budovy č. p. 896 i domu čp. 900/II v ulici Jindřišská. Objekty určené ke zbourání mají nestejnou hodnotu: je mezi nimi však i několik státem chráněných kulturních památek. Demolice těchto staveb by proto měla být z principu vyloučená.


Demolition man zasahuje

Jednotlivé části vnitrobloku zakoupil do svého vlastnictví investor Welwyn Company a. s. s cílem získat prostor pro stavbu obchodně–administrativního komplexu. Svůj záměr projednával od roku 2000 na pražském NPÚ a postupně v letech 2000–2009 pak získával souhlas Magistrátu s demolicí jednotlivých dvorních partií objektů i přes to, že tři jsou chráněny jako nemovité kulturní památky. Všechny byly označeny buď za bezcenné, nebo za nebezpečné.


Studii stavby ve vnitrobloku po schválení demolic představil architekt a člen magistrátního sboru expertů pro památkovou péči Jakub Cígler. Celý kolos měl mít 4-5 pater podzemních garáží a věže s více než deseti (!) patry určenými k obchodním, zábavním a administrativním účelům. Zastřešena měla být celá zahrada barokního paláce Sylva Taroucca, která by přitom mohla tvořit vzácnou oázu zeleně v centru města.


Mezi historiky umění vzbudil celý projekt odpor. Výhrady shrnuje např. stanovisko Klubu Za starou Prahu ze dne 21. 6. 2009: Podle něj je celý záměr nepřijatelný jednak kvůli demolici památek, především ale kvůli stavbě gigantického komerčního monobloku v srdci města. Navržený projekt je v centru Prahy výškově bezprecedentní a vytváří v nejcennějších lokalitách města nesmyslně velký komerční monoblok, který výrazně poškodí urbanistické kvality Nového Města a původní středověkou novoměstskou parcelaci. Celý projekt ale navíc poškozuje i funkci města okolo Václavského náměstí. Místo aby byly například obnoveny zahrady paláce, které mohly výrazně přispět ke zlepšení životního prostředí v centru města, je zde vytvořeno další neměstské obchodní centrum podobné Palladiu a připraveno místo pro další stovky aut v centru.


Největší památkové selhání od roku 89

S brutálním zásahem do vnitrobloků ulic Jindřišská, Panská, Na příkopě a Václavské náměstí nelze souhlasit. Nejen proto, že orgány NPÚ a MHMP přistoupily na hromadné bourání objektů, které byly památkově chráněné. Pražské památkové i městské orgány posvětily bez respektování zájmů obyvatel města a bez celkového hodnocení projektu záměr, který by měl negativní dopady v celoměstském měřítku – a to přesto, že jeho předimenzovanost a nesmyslnost byla patrná už z prvních vizualizací.


Projekt zatím nestojí a pravděpodobně ani stát nebude: investor se dostal do finančních potíží, celý projekt zastavil a snaží se ho prodat. Celá kauza se ale dá bez nadsázky označit za jedno z největších památkových a koncepčně-rozvojových selhání v Praze po sametové revoluci. Demoliční výměry navíc byly vydány a jsou stále platné; příští investor má tedy volnou ruku k bourání. Lze čekat, že důsledky celé kauzy budeme ještě v budoucnu muset řešit.


Eva Csémyová
Karolína Drössler
Foto Google maps

text vznikl v rámci studentského projektu Pražská památková realita na Ústavu dějin umění FF UK

Diskuse a doplnění   (přispět do diskuse)

Přidat komentář

Jméno:
E-mail:
Komentář:
Opište kód:
Captcha
  • Kauza Kauza
  • Okolní kauzy Okolní kauzy