TC’den para isterken 700 bin diyorlardı
Cumhurbaşkanlığının bütçesi görüşülürken nüfus sayımını gündeme getirten Ferdi Sabit Soyer, çıkan sonuca hükümetin üzüleceğini söyledi:
   Salı 09:05
   13 Aralık 2011
Yorum Yaz        Yazdır        Arkadaşına Gönder     Paylaş Share/Bookmark

   Cumhuriyet Meclisi’nde cumhurbaşkanlığı bütçesi görüşülürken söz alan CTP milletvekili Ferdi Sabit Soyer, nüfus sayımına değinerek, çıkan sonuca en çok cumhurbaşkanının ve hükümetin maraz ettiğini, çünkü Türkiye’den para isterken nüfusu 700 bin olarak gösterdiklerini söyledi.
   Memleketin “beyanat çöplüğüne” dönüştüğünü belirten Soyer, “Saç fırçasını uzatsalar, mikrofon sanıp demeç verecekler. Birbirini tutmayan konuşmalar...  Bukalemun duysa intihar edecek. Bu tutarsızlıklardan dolayı memlekette hiçbir şeye inanan kalmadı” dedi.
   Soyer, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun iç siyasete çok karıştığını ve hükümete çok müdahale ettiğini ileri sürerek, eleştirdi. Bunun siyasetteki dengeleri alt üst ettiğini kaydeden Soyer, Eroğlu’nun iç siyasetteki konumunu süratle terk etmesi gerektiğini söyledi.
   Soyer, BM Genel Sekreteri’nin son raporuna değinerek, oldukça önemli olan bu raporun iyi bir incelemeye tabi tutulup, süratle Türkçeye çevrilmesi ve New York zirvesi öncesinde ilgili taraflara iletilmesi gerektiğini belirtti.

Bütçe maratonunda
Kıbrıs sorunu tartışmaları

   Bütçe maratonunu sürdüren Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, dün cumhurbaşkanlığı bütçesini görüşürken, muhalefet partileri bütçe yerine, Kıbrıs sorunu konusunda sürdürülen müzakereleri eleştirmeyi tercih etti.
   20 milyon 828 bin 311 TL’lik Cumhurbaşkanlığı bütçesiyle ilgili ilk sözü alan CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Cumhurbaşkanlığı’nın her şeyin şeffaf ve kamuoyunca pozitif karşılanması gereken bir makam olduğunu söyledi.
   Yorgancıoğlu, uzun yıllardır Kıbrıs sorunu müzakerelerinin sürdüğünü ve Kıbrıs Türk halkının çözüm süresi uzadığı için kimlik sorunu yaşadığını; dünyayla entegre olma, ürettiklerini satabilme adına çözüme ihtiyaç olduğunu vurguladı.
   Bulunacak çözümün Kıbrıs Türk halkının çıkarlarının önde olacağı ama TC’nin çıkarlarının da gözetileceği bir konsept olması gerektiğini ifade eden Özkan Yorgancıoğlu, görüşmeleri yürüten Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun seçildiği gün dediği “2. Cumhurbaşkanı Talat’ın bıraktığı yerden devam edeceğim” noktasında olmadığını savundu.
   Yorgancıoğlu, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun müzakereleri kendi anlayışına göre yürüttüğünü; halkın beklentileriyle uyuşmadığını iddia etti.

Halk halen açıklama bekliyor
   “Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun özel banka hesabındaki para ve Cumhurbaşkanlığı makamına alınan mefruşatın halka açıklanamadığını” belirten Yorgancıoğlu, “çalışanların maaşları budanırken Cumhurbaşkanlığı’na böylesi büyük harcamalar yapılmasının izah edilemeyeceğini” kaydetti.
   Yorgancıoğlu, nüfus sayımında 294 bin rakamının açıklanmasının da sorun çıkarmaya aday bir konu algısı yarattığını öne sürdü.
   Özkan Yorgancıoğlu, Talat - Hristofyas döneminde bazı ilerlemeler kaydedilmesini sağladığını belirttiği 4 Ocak paketinin tüm unsurlarının yeniden masaya konulması gerektiğini söyledi.
   Yorgancıoğlu, bu yapılırsa çözümün kapılarının açılacağını; Cumhurbaşkanı’nın da “daha yapıcı” olması gerektiğini kaydetti.

Çakıcı: Çözümsüzlük vizyonuyla oyalanıyoruz
   TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Türkiye’nin AB sürecinin ve Kıbrıs’ta müzakerelerin devam ettiğini, federal anlaşmanın şart olduğunu söyledi.
   Çakıcı, yavaş adımlarla da olsa bir anlaşmaya gidildiğini ama bugün hala bazı çevrelerin Kıbrıs Türk halkının kandırılmasından bahsettiğini; oysa 40 yıldır insanları kandıranların tam da bu kişiler olduğunu; Türkiye’nin AB sürecinde ilerlediğini açıklamadan insanları ‘KKTC tanınacak’ diye bir macera peşinde koşturduklarını kaydetti.
   Müzakere süreci karşısında duran partilerin yok olacağını düşündüğünü ancak partilerin bu kadar dönek ve siyaset amaçlı ikiyüzlü olabileceğini hesaplayamadığını belirten Mehmet Çakıcı, dünyada bu kadar ilkesiz duruşta insan olamayacağını ifade etti.
   Çakıcı, Türkiye’nin AB sürecinin de, Kıbrıs’ta müzakere sürecinin de devam ettiğini belirterek, erken zamanda çözüm olması ve Kıbrıs Türk halkının eziyetten kurtulması dileğinde bulundu. Çakıcı, 5-10 yıl içinde anlaşma olacağını söyledi.
   Mehmet Çakıcı, 6 ay sonra Kıbrıslı Rumların AB dönem başkanı olacağına işaret ederek, çözüm olursa 14 yıl sonra da Kıbrıslı Türklerin dönem başkanı olacağını kaydetti.
   Çakıcı, “Böyle bir ideal varken, kim Kıbrıs Türk halkını bugünkü gibi çözümsüzlük vizyonuyla oyalar?” diye sordu.
   Kıbrıs Türk tarafı, yönetim ve güç paylaşımında, çapraz oylamada geri öneri getirdiği için Rum tarafının boşluk bulduğunu savunan Çakıcı, bir yandan da demografik ve sosyal yapının değiştiğini anlattı.

Avcı: Adalet nerede?
   ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı, Kıbrıs sorununun, Kıbrıslı Türkler’in Kıbrıs Cumhuriyeti’nden dışlanmasıyla başladığını; uzun yıllardır süren sorunun daha kaç yıl devam edeceğini sordu.
   “Karşımızda AB üyesi yapılmış, tüm dünyanın kabul ettiği, önüne kırmızı halı serdiği Rum Yönetimi başkanı var” diyen Avcı, ana sorunun bugün ne yapılması gerektiği olduğunu söyledi.
  Turgay Avcı, Rum tarafına güvenmeyen Kıbrıs Türk halkının, adada çözüm olsun diye Annan Planı’na yüzde 65’le evet dediğini kaydederek, Rum halkının ise planı reddettiğini hatırlattı.
   “Nerde insan hakları, nerde adalet?” diye soran Avcı, AB’nin Kıbrıslı Türklere karşı tutumunu eleştirdi.
   Avcı, Rum Yönetimi’nin Kıbrıs Türk halkına uygulanan izolasyonlarda nasıl etkili olduğuna kendi bakanlığı döneminden çeşitli örnekler verdi.
   Petrol işine girmenin çözümün önünü tıkamak anlamına geldiğini kaydeden Turgay Avcı, sonuca gidecek hamleler yapmak gerektiğini söyledi.
  KKTC’de karada sondajın başlaması gerektiğini, karşı tarafın hamlesine böyle karşılık vermek gerektiğini ifade eden Avcı, Meclis’ten Rum tarafına yönelik kınama kararı çıkarılamamasını da eleştirdi.

Ertuğruloğlu ve “devlet” düzenlemeleri
   DGP Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu, eski cumhurbaşkanları için kurumsallaşmış bir yapı olmamasını eleştirdi.
   Bina, makam aracı, şoför tahsisi için yasal bir düzenleme gerektiğini kaydeden Ertuğruloğlu, “ülke yangın yerine dönmüşken” bu önerisinin yadırganabileceğini, ama devlet olmak için bu gibi düzenlemelerin şart olduğunu anlattı.
   Ertuğruloğlu, gerek CTP’den gerekse iktidar partisinden bu konuda bir yasa tasarısı gelmesini beklediğini ama gelmediğini; bunu büyük bir eksiklik olarak gördüğünü kaydederek, “Görevi devreden Cumhurbaşkanı’nın bir pick up araçla ayrılması bana göre çok çirkin bir manzaraydı. O gün tahsis edilen araç olmayabilirdi ama görevi devralan cumhurbaşkanının makam aracıyla onu evine göndermesi gerekirdi. Siyasi olgunluğun, hazmetmenin gereği budur” diye konuştu.
   Rum tarafının anlaşmaya niyeti ve ihtiyacı olmadığını belirten Ertuğruloğlu, Kıbrıs Türk tarafının varılacak bir anlaşmanın egemen eşitlik temelinde oluşturulmasını istediğini vurgulayarak, yeni anlaşmanın AB’nin birincil hukuku da olması ve Anavatan’ın garantisinin kabul edilmesi gerektiğini söyledi.
   Ertuğruloğlu, başkanlık sistemine geçilirse ülkede popülizmin frenlenmesine, bölgeciliğin ortadan kalkmasına, halka hizmetin ön plana çıkmasına yönelik bir şans doğacağını öne sürerek, başkanlık sistemi önerisini yineledi.

Diğer İç Haberler haberleri
09 Ocak 2012, Pazartesi   08:55   Kritik gün
09 Ocak 2012, Pazartesi   08:52   Yardım bekliyor
09 Ocak 2012, Pazartesi   08:50   Kriz derinleşti
09 Ocak 2012, Pazartesi   08:48   Denktaş kontrol altında
09 Ocak 2012, Pazartesi   08:46   2010’da kim, ne kadar vergi ödedi?
09 Ocak 2012, Pazartesi   08:45   Yüzleri güldürüyor
09 Ocak 2012, Pazartesi   08:44   Yasalarda engel yok
09 Ocak 2012, Pazartesi   08:42   “Geleceğimiz yok edilemez”
09 Ocak 2012, Pazartesi   08:41   Tepkiler bilimsel dayanaktan yoksun
09 Ocak 2012, Pazartesi   08:39   Devlet sil baştan yapılandırılmalı
   619 defa okundu Yorum Yaz        Yazdır        Arkadaşına Gönder     Paylaş Share/Bookmark

Yorum Sayısı:   2
  kursad         - lefkoşa 14 Aralık 2011, Çarşamba 11:39 
ferdi bey 10 numara adamsınız walla ...sizin gibi zeki birsiyasetci birdaha bu adaya gelmez...
  erol sayar         - magusa 13 Aralık 2011, Salı 13:37 
Bugun KKTCnin nufusu 1 (bir) milyondan asagi degildir. ( 850,000 ithal/150,000 Kibris Turku)