барај

период од-до
-
Дневник електронско издание

Во фокусот
Актуелно
Региони
Економија
Отворена
Свет
Хроника
Метропола
Култура
Спорт
Омнибус
Сцена
АРХИВА
ПРЕТХОДНИ
Време
-2°C
Моментални услови
Магла
Прогноза
Четврток
Делумно облачно
Мин: -2°C, Макс: 7°C
Петок
Ведро
Мин: -1°C, Макс: 9°C
овозможено од
Yahoo! Weather

курсна листа

 EUR   61.58
 AUD  45.92
 USD  42.74
 GBP  70,21

Џубокс
Датум: 05.10.2006, 16:49

ИСПРАВЕНА пеЧатарска ГРЕШКА

Битола за малку ќе се претставуваше како бугарска

Малку фалеше каталогот „Сигналитика“ пред меѓународната јавност да го претстави урбаното наследство на Битола, еден од најстарите градови на Балканот, како бугарско. На насловната страница на овој промотивен материјал, испечатен неодамна во Битола, е запишан зборот „Блгарско“. Овој промотивен материјал беше изработен во рамките на партнерскиот проект меѓу Министерствата за култура на Македонија и на Франција, амбасадата на Франција, македонските и француските градови. Деградирањето на македонското културно наследство преку овој каталог го спречија битолските советници, кои јавно се спротивставија тоа да се прикажува како бугарско.

- Ниту Битола е бугарска, ниту јас се чувствувам како Бугарин. На корицата на проспектот на таа сигналитика, што се фалевме дека ќе оди низ светот и ќе ги популаризира градот и култура, со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско“. Не верувам дека ова намерно го направи француската амбасада, но некој најверојатно го подметна - рече советникот Панде Манојлов.

Каталогот „Сигналитика“ го изработуваше стручна работна група координирана од почесниот конзул на Франција во Битола, Калиопа Кривашија Стилиновиќ. Таа вчера негираше дека изборот на старословенските букви е направен намерно.

- Направен е несреќен избор на букви од стара плоча, која е зачувана во Заводот и музеј во Битола, со цел корицата да биде поестетска. Изборот случајно го направи графички дизајнер, а на каталогот работеше стручна екипа од битолскиот Завод. Кога ги идентификувавме буквите, веднаш го запревме печатењето, а од новиот каталог ќе бидат исфрлени нерегуларностите - рече конзулот.

(Ж.З.)

#Останати вести
Нема проневери со странските донации
Да знаев дека сопственикот починал, немаше да заверам хипотека
Шекеринска обвинета за „Мајкрософт“
7
Младите побараа оставка од Бучковски
Пациентите за преглед ќе чекаат најмногу еден час
Дневниците укинати, паушалите намалени
Миле Петрушевски извршен директор на МРТВ
Ширата им го загорчи животот на возачите
Шверцувале хероин под превезот на Меѓународниот црвен крст
МПЦ ќе богослужи и на англиски јазик
Забрзан гроздобер во Струмичко
Уставниот суд не знае дека има свој објект
Необрани 25 милиони килограми грозје
„Џонсон контролс“ почна да гради фабрика во „Бунарџик“
Пратениците да лобираат за НАТО
И сведоците молчат за пукањето кај Гошинце

Оставете коментар за објавената вест
Од кого:
Коментар:
*Внесете го кодот во празното поле
ASP CAPTCHA Generator
 
Најнови вести
Македонија ја повлече потерницата по Владо Димов
Тачи: Македонија и Србија соработуваат на штета на Албанците
САД им ветиле на Грците дека нема да добиеме покана под БЈРМ во Чикаго?
Македонија ја повлече потерницата по Владо Димов
Лекар на диво исправал ’рбети во скопски ресторан
Тачи: Македонија и Србија соработуваат на штета на Албанците

�� �� �� ������ ���������� �������� �� � Flash Player.

Get Adobe Flash player

Европската комисија очекува блага рецесија во еврозоната
АКТА пред Европскиот суд на правдата
Печалбари од сите профили заминуваат од Македонија


 Преспа
 Обединета
 Македонска
 Дијаспора
 Граѓански свет
 Премин
 Southeast Eurpoean
 Times

 Мрежа живо
 наследство

 Национална фонд. 
 за трансплантација

 Вест
 Утрински Весник
 Daily Macedonia
 Ѓурѓа

-->