Bowling

 

Restaurace

Sportcentrum Račice
  Mapa a okolí
Pravidla hry Historie Kontakt    
   
                                       
  HISTORIE.  
   
                                       
  Bowling je v podstatě jednoduchým sportem. Jde pouze o to valit kouli po dráze a srazit kuželky. Jednoduchost je také jedním z důvodů, proč je bowling oblíbený milióny lidí. Bowligové koule a kuželky byly nalezeny i v hrobě egyptského panovníka, který zemřel r. 5200 před Kristem. Staří Polynésané hráli dnešním způsobem na drahách 60 stop dlouhých. V Německu čtvrtého století byl bowling součástí náboženského obřadu. O těch, kterým se podařilo srazit kuželky, se říkalo, že mají dobrou povahu Ti, kteří se nestrefili, museli učinit pokání. Dokonce i Martin Luther hrál bowling. Britští králové Edward II. a Richard II. bowling zakázali, protože tvrdili, žel lidé tím příliš plýtvají časem. Bowling je v Americe oblíbený už od dnů kolonizace. Britové sem přinesli trávníkový bowling, ale němečtí usedlíci zavedli kuželky, starou hru, která se vyvíjela do podoby dnešního moderního desetikuželkového sportu. Z důvodu nepořádku a zmatku v zákonitostech hry se vrcholoví bowlingoví hráči devatenáctého století usnesli, že je třeba ustanovit standartní soubor pravidel. V r.1895 založili Americký bowlingový kongres a v roce 1916 Ženský mezinárodní bowlingový kongres.  
                                       
  Zařízení a bowlingová centra.  
                                       
  Specifikace bowlingového zařízení zůstala v podstatě stejná jako v minulém století:
Koule: Musí být kulatá o obvodu 27 palců (1 palec = 2,54 cm) a vážící ne více než 16 liber (1 libra = 0,454 kg)
Kuželka: 15 palců vysoká (38,1 cm) 4 3/4 široká v oblasti břicha a váží 3 libry a 6 uncí až 3 libry 10 uncí.
Dráha: Je 60 stop dlouhá (1 stopa-30,5cm) a 42 palců široká. Dráhy musí být vyrovnané na 0,004 palce.
Kuželky jsou postaveny do trojúhelníkového tvaru. Čelní kuželka stojící nejblíž k hráči je známa jako hlavní kuželka nebo kuželka č. 1. Ostatní kuželky jsou očíslované od 2 do 10. Bowling je oblíbený, protože je skvělým způsobem rekreace pro lidi všech věkových kategorií. Pokud jste začátečník, nenechte se zastrašit. Dostane se Vám spousty pomoci od personálu centra a Vašich spoluhráčů.
 
                                       
  Bowling v USA.  
                                       
  V USA je asi 8000 bowlingových center se 140 000 drah. Bowling se hraje v téměř 100 zemích po celém světě. Vychutnat si tento sport můžete ať jste malí nebo velcí, hubení nebo tlustí, mladí nebo staří, chudí nebo bohatí. Většina lidí začíná hrát bowling tzv. otevřenou hrou, kdy si zahrají několik her kdykoliv jsou v jejich místním centru dostupné nějaké dráhy. Pro maximální požitek z tohoto sportu uvažujte o vstupu do nějakého klubu. Některé kluby jsou provozovány přes týden, některé v noci, jiné o víkendech. Některé kluby jsou ryze mužskou záležitostí, jiné jsou pouze pro ženy, další jsou smíšené. Existují kluby pro seniory, pro svobodné, dělníky i juniory. Najdeme dokonce speciální kluby pro náboženské skupiny, průmyslové a bratrské organizace. Toto vše se týká v USA. V naší republice většinou zakládají kluby jak pro muže tak i ženy.

Jste-li z okolí Račic, můžete se přihlásit do našeho bowlingového klubu SKBC Račice. Více informací získáte na samostatných stránkách klubu
http://www.bowlingklub.cz.
 
                                       
                                       
                                       

Úvod  |  Bowling  |  Restaurace  |  Sportcentrum Račice  |  Mapa a okolí  |  Pravidla hry  |  Historie  |  Kontakt