מוכנים לטייס הדרוזי הראשון?
יום שני, ג' במרחשוון התשע"א, 11 באוקטובר 2010, 13:24
מפקד חיל האוויר בביקור בעדה הדרוזית
''סמל לשותפות הגורל בין העם היהודי לבין הדרוזים במדינת ישראל''. מפקד חיל האוויר, האלוף עידו נחושתן, בביקור בעדה הדרוזית. צילום: יח"צ חיל האוויר
בביקור שערך מפקד חיל-האוויר, האלוף עידו נחושתן, בעדה הדרוזית, הוא נפגש עם תלמידי המכינה הקדם צבאית הדרוזית, ערך סיור בבית "יד לבנים", דיבר על השתלבות בחיל-האוויר והדגיש את שותפות הגורל של העדה הדרוזית עם מדינת ישראל

יעל הררי, אתר חיל האוויר

"האם ייתכן שיום אחד לא נצטרך טייסים בגלל כלי-הטיס הבלתי מאוישים?", "האם מישהו מהעדה הדרוזית יכול להיות טייס?". השאלות הללו לא נלקחו מתוך מסיבת עיתונאים ולא מתוך ראיון במהדורת חדשות. את הנושאים הללו העלו התלמידים הסקרנים של המכינה הקדם צבאית הדרוזית הראשונה.

מפקד חיל-האוויר, האלוף עידו נחושתן, ערך ביקור בעדה הדרוזית ופגש גם את תלמידי המכינה שהתרגשו לקראת ביקורו. "לגבי כלי-הטיס הבלתי מאוישים, נכון שאנחנו מפתחים אותם, אבל הם לא באים במקומם של המאוישים. טייס הוא לוחם בשדה הקרב ואת הקרב הזה אי אפשר לעשות מרחוק. אנחנו מפתחים את הכטב"מים, אבל במקביל קונים מטוסים. עם טייסים בתוכם", ענה מפקד החיל על השאלות. "בנוגע לטייסים דרוזים, חיל-האוויר פתוח לחלוטין לעדה וכבר יצאו ממנה מספר נווטים. בסופו של דבר, הכנפיים של הנווט והטייס הן אותן כנפיים. אין ספק שאם יגיעו הרבה דרוזים לחיל אז גם טייס ראשון יהיה בסופו של דבר".

את ביקורו בעדה הדרוזית החל מפקד החיל בבית "יד לבנים" המנציח את זכרם של חללי צה"ל מהעדה בדליית אל-כרמל. "אנחנו חלק בלתי נפרד מהארגון הארצי ותפקידנו הוא לשמור על זכרם של 369 החיילים הדרוזים שנהרגו בפעולות צה"ל", אמר אמל נסר אלדין, יו"ר "יד לבנים" בעדה הדרוזית. "אנחנו משתלבים במדינה היהודית ועושים זאת מתוך אידאולוגיה. זו המדינה שלנו ואנחנו חלק ממנה".

בהמשך שוחחו על חשיבות החינוך בעדה הדרוזית, על שילוב העדה בשלוחות הטכנולוגיות של חיל-האוויר ועל המוטיבציה הגבוהה לגיוס לצה"ל ולחיל-האוויר בפרט. "זה כבוד גדול בשבילי להיות פה", אמר האלוף נחושתן. "המקום הוא סמל לשותפות הגורל בין העם היהודי לבין הדרוזים במדינת ישראל. אנחנו קשרנו את גורלנו ביחד והעדה יודעת זאת היטב. 369 אנשים מהמגזר אף הקריבו את חייהם למען מדינת ישראל. בחיל-האוויר משרתים היום מאות אנשים מהעדה ואם יש משהו שמסמל את הפתיחות הרבה זו העובדה שהחיל מקבל לכל המקצועות, וכבר יש אנשי צוות אוויר, וגם לוחמים". את הביקור ב"יד לבנים" סיים מפקד חיל-האוויר באנדרטה לזכרם של הנופלים, שם הניח זר פרחים לכבודם.

בהמשך ביקר האלוף נחושתן באתר ההנצחה לזכרו של אל"ם נביה מרעי, סגן מפקד אוגדת עזה שנהרג ברפיח במהומות מנהרת הכותל בשנת 1996. נביה מרעי פרץ את הדרך בגיוסו לחטיבת הצנחנים, בתקופה בה גויסו הדרוזים אך ורק ליחידת המיעוטים. לאחר ששלח מכתב לשר הבטחון דאז, משה דיין ז"ל, בבקשה להתגייס לצנחנים, זכה להיות אחד מארבעת הדרוזים הראשונים שהתגייסו ליחידה בזכותו. אתר ההנצחה נבנה בביתו לאחר מותו ומפקד חיל-האוויר ערך סיור במקום וצפה במורשת שהשאיר אל"ם נביה מרעי ז"ל אחריו.

בסוף היום, זכה מפקד חיל-האוויר לאירוח ביתי לפי כל הכללים הנכונים: סעודה, קפה שחור וכנאפה לקינוח. האירוח התקיים בביתו של איש חיל-האוויר, הנווט הדרוזי השני במספר, סגן ג'. בכניסה לביתו חיכו לביקור בהתרגשות כל מקורביו של הנווט, שקיבל את כנפיו לפני כשנה וחצי והסב נחת וגאווה גדולה למשפחתו ולעדה כולה.

"אתם יכולים להתגאות בחינוך שאתם נתתם, כי זו ההשקעה המבטיחה ביותר לטווח הארוך", אמר האלוף נחושתן. "אין דרך לזייף חינוך. מה שמשקיעים, זה מה שמקבלים. גדלים פה אנשים משכילים, בעלי ערכים, שגדלים עם רצון לתרום והם אלו שיהפכו להיות המפקדים בצבא. יש בינינו ברית דמים ויותר מכך, הבנה שהדם שלנו הוא אותו הדם בדיוק. ממה שהתרשמתי היום, אתם רואים את הדברים הנכונים, את החשיבות של ההשקעה בחינוך וההשקעה בברית שבינינו".