Спадне меню
КАМ'ЯНКА-БУЗЬКИЙ. Б, В, Д, К, М, Н, П, Р, С, Т, У, Х, Я.

У районі знаходиться 28 дерев'яних церков, збудованих до сер. ХХ ст.


с.НЕЗНАНІВ (на карті). СВ. ПАРАСКЕВИ 1878
  Дерев`яна церква знаходиться у центрі села, поблизу головної дороги. До 1939 року її покровителем була акційна спілка "Ойкос" зі Львова.  Тризрубна триверха святиня, яку значно видовжили великою мурованою добудовою бабинця з двома вежами, які накриті шатровими дахами, завершеними цибулястими банями на восьмериках. Якщо дивитися на церкву зі сторони головного входу, ніхто не скаже, що вона дерев`яна. До вівтаря з півночі та півдня прибудовані ризниці, дах яких суміщений з піддашшям церкви. Стіни, як видно, вертикально шальовані дошками, які, очевидно, покриють пластиком. Три світлові восьмерики (над навою більший) накриті шоломовими банями, які зверху мають плавний перехід у маківки. Звичайно, ремонт почали з перекриття поверхні верхів новою металізованою бляхою. Стіни восьмериків повністю покрили пластиковою вагонкою. Замість дерев`яних вікон у вівтарі та його восьмерику встановили пластикові. Про те з якого матеріалу збудований храм, швидше за все, будуть нагадувати тільки карнизи дахів. На південний-схід від церкви збудована стара дерев`яна закрита каплиця і нова, цегляна, з фігурою Пр. Богородиці. Зверніть увагу на дерев`яну триярусну дзвінницю, яка стоїть на південь від церкви. Можна висловити припущення, що колись верхній ярус дзвінниці мав інше завершення. Сьогодні дзвінниця накрита восьмибічним шатровим дахом на високому, квадратної форми каркасі - виглядає не пропорційно до старої конструкції дзвінниці і навіть трохи кумедно.
  Церква у Незнанові, на жаль, остаточно втрачає первісний вигляд.
  Фото 7.10.2008.

  Очевидно, церкву поставили на місці давнішої, яка також була дерев`яною. Існуюча збудувана за проектом архітектора Василя Нагірного, майстром Юрієм Вислобоцьким. До 1939 року покровителями храму були Станіслав і Розалія графи Дідушицькі. Взагалі представники роду графів Дідушицьких часто були патронами церков.
  Вхід на прицерковну територію із заходу та півдня. Подвір`я не таке велике, щоб повністю зафіксувати храм з усіх сторін. Тризрубна триверха будівля має вертикальне спрямування. До гранчастого вівтаря з півночі та півдня прибудовані ризниці, стіни яких покриті фарбованим гонтом. До західної стіни бабинця прибудований великий, рівноширокий присінок з двома дверима. З трьох сторін будівлю оперізує широке опасання, що утворює галерею. Вона має дерев`яну огорожу і з південної сторони була прикрашена вазонами. Однозначно, що такі галереї не тільки збагачують естетичний вигляд церкви, але мають практичне застосування (наприклад, тимчасовий захист від дощу). Крім того, як правило, стіни під таким накриттям не фарбують, тому є можливість доторкнутися до чистого дерева, якому може бути не одне століття. У стінах надопасання, що покриті фарбованим гонтом, звертають увагу високі арочні вікна, над якими зроблені вузькі дашки. Верхня частина церкви завершена трьома шоломовими банями на світлових восьмериках, які увінчують ліхтарі з маківками. До речі, якщо уважно придивитися, то можна побачити, що стіни восьмериків мають інший відтінок від решти стін надопасання. На схід від храму розташована маленька дерев`яна закрита каплиця. Шкода, що немає дерев`яної дзвінниці для повного завершення ансамблю церкви.
  Загало святиня у Неслухові приємно здивувала не розміром і пропорціями, а критою галереєю.
  Фото 11.07.2008.

с.НЕСЛУХІВ (на карті). СВ. АРХ. МИХАЙЛА 1897
  У даний населений пункт я б ніколи не завітав, адже його церкви у списку, по якому фіксую дерев`яні святині, не було. Допомогло видання "Шематизм Львівсько-Сокальської єпархії УПЦ КП" у якому було показано, що церква існує, та ще й дерев`яна.
  Невелика (розміри 14 м. х 8 м.) хрестова у плані церква стоїть ліворуч єдиної у селі вулиці. Маленьке подвір`я огорожене дерев`яним парканом. Церква розвернута навпаки: головний вхід розташований зі сходу, там, де має бути вівтар. До нього з півдня прибудована ризниця. Тут немає традиційного піддашшя і присінку, прибудованого до бабинця. Стіни до фронтонів дахів вертикально шальовані фарбованими дошками, інші стіни покриті фарбованим гонтом. Високий світловий восьмерик завершує баня з ліхтарем і маківкою. Іконостас XIX ст. подарували церкві мешканці с. Дмитрів Радехівського р-ну Львівської обл. Святиня зовні відремонтована і доглянута.
  Простенька з вигляду церква, яка, особисто мене, нічим не зацікавила.
  Фото 11.07.2008.

с.НОВА ЛОДИНА (на карті)
УСПЕННЯ ПР. БОГОРОДИЦІ 1927
ЛІТЕРАТУРА: А. Юраш "Шематизм Львівсько-Сокальської єпархії УПЦ КП". - Львів: ПАІС, 2000. - 248 с.


© 2007-2012 Віктор Громик "Дерев`яні церкви Львівщини"
Реклама:  Художні роботи на пам'ятниках. На цвинтарах у Львові та області