Slovenský Anglický Nemecký Mapa stránok   |   Webmaster   |   Vytlačiť stránku
Vyhľadávanie
Kontakt
ELIS
od 11.12.2011 do 08.12.2012
 Odkiaľ :
 Kam :
 Cez :
Len priame spojenia
 Dátum :
 Čas :
 Odchod  Príchod

RÝCHLA NAVIGÁCIA

www.slovakiatravels.com
www.slovakia-slovakia.com
www.bratislava.sk
www.vysoketatry.com

Dátum: 24.05.2012 
Rekonštrukcia trakčného vedenia - Bratislava hlavná stanica

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) oznamujú cestujúcej verejnosti, že v dôsledku komplexnej rekonštrukcie trakčného vedenia v železničnej stanici Bratislava hlavná stanica dôjde k obmedzeniu osobnej, ako aj nákladnej železničnej dopravy v hlavnom meste. Začiatok výlukových prác je naplánovaný na 28. mája 2012 (pondelok) od 8:00 hod. a práce budú trvať etapovite nasledujúcich 6 mesiacov.

O každej zmene budeme cestujúcu verejnosť informovať vždy vopred. Počas jednotlivých etáp výstavby dôjde k odrieknutiu, resp. meškaniu niektorých vlakov, odporúčame preto cestujúcim, aby pozorne sledovali zmeny v doprave počas konania výluk a informovali sa o aktuálnej situácii. Všetky potrebné informácie môžete nájsť na web stránke  www.zsr.sk, na informačných výveskách alebo v kontaktnom centre Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s.

Prosíme cestujúcu verejnosť o pochopenie a trpezlivosť. 

Tretia etapa - 26. – 27. týždeň

(od 27. júna do 4. júla 2012 v čase od 8:00 do 20:00 hod.):

Vlaky Zr 1870, Zr 1871, Zr 1872, Zr 1873, Zr 1874, Zr 1875 na trati Bratislava Hlavná stanica – Malacky a späť budú zrušené bez náhrady.
Vlak Os 2308 na trati Bratislava Hlavná stanica – Zohor bude zrušený bez náhrady.

Po skončení tretej etapy začína ďalšia etapa hneď na druhý deň, t.j. 5. júla 2012.

Štvrtá etapa až deviata etapa - 27. – 31. týždeň
(od 5. júla do 1. augusta 2012 v čase od 8:00 do 20:00 hod.):

Vlaky Zr 1870, Zr 1871, Zr 1872, Zr 1873, Zr 1874, Zr 1875 na trati Bratislava Hlavná stanica – Malacky a späť budú zrušené bez náhrady.
Vlak Os 2308 na trati Bratislava Hlavná stanica – Zohor bude zrušený bez náhrady.
Vlak Os 4650 na trati Bratislava - Vajnory – Bratislava hl. st. pôjde odklonom po trati Bratislava -Vajnory – Bratislava predmestie – Bratislava - Nové Mesto. Vlak svoju jazdu ukončí v železničnej stanici (ŽST) Bratislava Nové Mesto.
Vlak Os 4653 na trati Bratislava hl. st. – Bratislava - Vajnory bude odrieknutý a vypravený zo ŽST Bratislava - Nové Mesto s odchodom o 13.13 hod. (vlak pôjde odklonom po trati Bratislava - Nové Mesto – Bratislava predmestie – Bratislava – Vajnory).

Podstata rekonštrukcie:

V súvislosti s dlhodobo pretrvávajúcimi problémami s trakčným vedením (TV) a často sa opakujúcimi prevádzkovými poruchami ŽSR sa rozhodli komplexne zrekonštruovať trakčné vedenie na hlavnej železničnej stanici v Bratislave. Za posledný rok zapríčinili poruchy TV v ŽST Bratislava hlavná stanica niekoľko minútové až hodinové meškanie vlakov s vplyvom nielen na vnútroštátnu dopravu, ale aj na medzinárodnú dopravu.

Vzhľadom k tomu, že ŽST Bratislava hlavná stanica je dôležitým železničným uzlom medzinárodných paneurópskych koridorov č. IV. z Drážďan do Istanbulu (št. hr. s ČR – Kúty – Bratislava – Štúrovo – št. hr. s HU) a č. V. z Benátok do Ľvova (Bratislava – Žilina – Košice – Čierna nad Tisou – št. hr. s UA) a prechádzajú ňou denne medzinárodné vlaky najvyššej kategórie (IC, EC, EN, SC) smerom do Maďarska, Česka, Nemecka, Poľska a Rakúska, je potrebné čo najskôr odstrániť príčinu porúch na TV.

Príčinou porúch je zastaraný technický stav, keďže trakčné vedenie v ŽST Bratislava hlavná stanica bolo vybudované v roku 1967. V prípade vzniku závažnejších porúch by hrozilo nielen riziko komplexného ochromenia prevádzky na hlavnej stanici, ale mohlo by dôjsť aj k ohrozeniu zdravia a života osôb, ktoré by sa nachádzali na nástupišti, resp. vykonávajú dopravnú činnosť priamo v prevádzkovom priestore.

S rekonštrukciou trakčného vedenia na hlavnej stanici v Bratislave ŽSR rátali už oveľa skôr, zhruba pred 10 - 15 rokmi. Predpokladalo sa, že bude súčasťou výstavby 4. resp. 5. železničného koridoru. Štvrtý sa vôbec nezačal, piaty sa realizoval až od úseku Bratislava - Rača. Tiež sa v minulosti uvažovalo, že sa vybuduje úplne nová hlavná železničná stanica, ktorá mala byť situovaná v okolí Istropolisu. Plánovanú rekonštrukciu v predchádzajúcich rokoch výrazne ovplyvnil aj nedostatok finančných prostriedkov.  

Začiatok prác na rekonštrukcii trakčného vedenia je spojený s budovaním základov nových trakčných podpier. Medzitým bude vykonaná nutná úprava trakčného vedenia (demontáž systému, provizórna montáž nového systému a definitívna regulácia nového systému).Na nosné trakčné podpery sa namontujú brány a zvislé izolované konzoly (ZIK), potom sa začne postupne podľa jednotlivých sekcií výmeny nosného lana a trolejového drôtu.

Pri rekonštrukcii budú použité najmodernejšie technológie a technické riešenia s využitím moderných materiálov a ich povrchových úprav,  v zmysle príslušných predpisov a noriem a v súlade so schválenou typovou zostavou trakčného vedenia. Rekonštrukcia výrazne zvýši technickú úroveň trakčného vedenia, výrazne zníži riziko nepredvídaných technických porúch, čím bude mať vplyv na zvýšenie bezpečnosti a plynulosti železničnej dopravy i komfort cestujúcej verejnosti.

Dodávateľom stavby je:
-
 v etape výstavby základov, trakčných podpier a brán trakčného vedenia firma ELZA, a.s. Bratislava 
-
 časti montáž a demontáž trakčného vedenia je firma ELTRA, s.r.o., Košice.

Náklady na celú realizáciu komplexnej rekonštrukcie sú 5.973.826,67 €. Financovanie je zabezpečené z vlastných zdrojov.

Pre informáciu uvádzame prehľad porúch TV Bratislava hl. st. s významným vplyvom na GVD od roku 2011:
11. 1. 2011 – porucha TV v tuneli č.2 v trvaní 8:38 hod s vplyvom na grafikon verejnej dopravy – celkovo 28 osobných vlakov meškalo 638 min., 8 nákladných vlakov celkovo 1 400 min.
11. 1. 2011 – porucha TV Bratislava Rača – Bratislava hl. st. 2. traťová koľaj v trvaní  7:18 hod., meškalo 22 osobných vlakov celkovo 540 min.
25. 5. 2011 – Odbočka  Močiar – Bratislava hl. st. 2. traťová koľaj – v trvaní 16:08 hod. meškalo 13 osobných vlakov celkovo 91 min.
19. 7. 2011 – Bratislava hl. st. – v trvaní 8:28 hod., meškalo 55 osobných vlakov celkovo 2 309 min.
22. 8. 2011 – Bratislava hl. st. – v trvaní 5:34 hod., meškalo 38 vlakov celkovo 1 379 min.
23. 8. 2011 – Bratislava hl. st. - Rača – v trvaní 5:04 hod., meškalo 8 vlakov celkovo 100 min. 
12. 1. 2012 Bratislava hl. st. – v trvaní 3:40 hod., meškalo 20 vlakov celkovo 450 min.

     Dátum: 30.05.2012
     Vyjadrenie pre: Nový  čas
     Vysoké Tatry – stromy - pílenie
Neuvažujú ŽSR o pílení stromov v bezprostrednom okolí električkovej resp. ozubnicovej trate vo Vysokých Tatrách? Pýtam sa v súvislosti s tým, že každý silnejší vietor znamená vyvrátenie oslabených stromov a poškodenie trate. V okolí chodníkov pokračuje spiľovanie stromov presne s cieľom zamedziť tomuto riziku. Neuvažovali ŽSR o podobnom postupe?
Po odstránení kalamitného dreva z okolia trate TEŽ a OŽ po kalamite z roku 2004 dochádza k zarastaniu  pozemkov vedľa trate mladými náletovými drevinami.  V roku 2011 odvetvie ŽTS v rámci bežnej údržby realizovalo výruby v počte 40 ks stromov dodávateľským spôsobom. Udržiavanie voľného schodného manipulačného priestoru je vykonávané priebežne.
Z pozemkov štátnych lesov TANAP-u a Urbariátu stromy stále ohrozujú bezpečnosť železničnej dopravy. Problém je v legislatíve: Zákonom o lesoch č. 326/2005 Z.z. nerešpektuje zákony o dráhach č. 513/2009 a zákon o energetike č. 656/2004 Z.z.


     Dátum: 30.05.2012
     Vyjadrenie pre: Korzár
     Železničné priecestie – SN Ves + odpad – chata v Slovenskom raji

V Spišskej Novej Vsi pri sídlisku Západ 1. by mala prebehnúť rekonštrukcia železničného priecestia. Na mestskom zastupiteľstve odznela správa, že železnice upravia prechod a postavenie rámp. Chcela by som vedieť, v akom je to štádiu, či sa to vôbec zrealizuje a koľko finančných prostriedkov to bude stáť.
V súčasnosti sa spracúva projekt na rozšírenie existujúceho žel. priecestia o prechod pre peších. Projektová dokumentácia bude spracovaná do konca mája 2012, realizáciu prác plánujeme do konca roku 2012. Finančné náklady budú známe po spracovaní projektu.
Občania Spišskej Novej Vsi podpísali petíciu za to, aby mohli prechádzať cez železnicu, na čo boli doposiaľ zvyklí. Je k tomu nejaký záver? V prípade potreby vám list môžem preskenovať.
Ide o služobný prechod v žkm 172,945 cez koľaje 7,5,3,1,2,4,6,8, 28. Služobný priechod je situovaný v košickom zhlaví a prechádza cez viacero koľají. Priechod využívajú zamestnanci ŽSR, nakolko sú tam umiestnené kancelárske a skladovacie priestory. Objekt je oplotený a verejnosť prechádza cez tento priechod a cez náš pozemok neoprávnene, aj napriek zákazu.
ŽSR nesúhlasí s využívaním služobného priechodu pre verejnosť - v objekte sú skládky materiálu a odstavené stroje, čím môžu ohroziť vlastnú bezpečnosť. Na prechod do mesta môžu využívať podjazd na ulici Školskej, ktorý je od uvedeného priechodu vzdialený cca 100m. (V minulosti  sa  napr. po pracovnej dobe a v čase pracovného voľna bránkak priechodu zamykala, ale neustále dochádzalo k poškodzovaniu zámku.)
Problém je dlhodobý a mesto by malo nájsť  iný spôsob prechodu a nie vpúšťaním ľudí do koľajiska.
Nie je v našich silách zakázať ľuďom prechod cez koľaje. Môžeme na nich len apelovať, že vstupom do vyhradeného obvodu ŽSR (a tým pádom aj prechádzaním cez trať) porušujú nielen predpisy, ale najmä ohrozujú svoju bezpečnosť a hazardujú so svojím životom. Prechod cez trať mimo vyhradeného priestoru je zakázaný a pre ľudí mimoriadne nebezpečný.
V Slovenskom raji sa nachádza turistická chata, v katastri zapísaná, že patrí Železniciam SR. Neviete mi pomôcť, kto konkrétne ju spravuje?
V Slovenskom raji (konkrétne v katastrálnom území Smižany) evidujeme 2 chaty, pričom obe sú v súlade s LV v správe ŽSR a vo vlastníctve Slovenskej republiky.
V Slovenskom raji na parcele č. 1385/2 vlastníte chatu. V jej okolí sa nachádza množstvo odpadkov, čo riešili aj zamestnanci Správy Národného parku Slovenský raj. Upozorniť mali Železnice SR listom. Ja by som sa potrebovala nakontaktovať na konkrétnu osobu, aby sa mi k tomu vyjadrila. Zaujímalo by ma, kto navštevuje chatu (zamestnanci, iní hostia, možnosť prenájmu), ako je riešený odvoz odpadu, či majú svoje smetné koše. Zaujíma ma, ako poriešia odpad v blízkosti chaty.
Chata súp.č. 3131 v správe ŽSR je od 7. 4. 2011 prenajatá. Podľa podmienok nájomnej zmluvy na odvoz odpadu je si nájomca povinný uzatvoriť samostatnú zmluvu s dodávateľom tejto služby.
Na základe upozornenia Štátnej ochrany prírody SR na živelnú skládku odpadov v blízkosti chaty bude nájomca vyzvaný na jej odstránenie. 


     Dátum: 30.05.2012
     Vyjadrenie pre: RTV Prievidza
     Železničné priecestie – Handlová – svetelná signalizácia
Chcela by som sa opýtať prečo sa výstražná svetelná signalizácia v Handlovej v smere na Hornú Štubňu spúšťa už tri minúty pred príchodom vlaku na priecestie a v opačnom smere teda z Hornej Štubne smerom do Handlovej to trvá iba minútu. Ak prechádzam cez železničné priecestie v Prievidzi, tak je to podstatne kratší čas ako už zmienený časový interval 3 minúty v smere z Handlovej Na Hornú Štubňu. A ešte jedna otázka. Ak aj prejde vlak, tak sa závory zdvihnú až po 40 sekundách? V Prievidzi, keď vlak prejde je to zhruba do desiatich sekúnd.
Príčinou toho, že sa výstražná svetelná signalizácia v ŽST Handlová v smere na Hornú Štubňu spúšťa už tri minúty pred príchodom vlaku na priecestie a v opačnom smere teda z Hornej Štubne smerom do Handlovej to trvá iba minútu je, že v smere z Hornej Štubne pracuje priecestné zabezpečovacie zariadenie v automatickom režime (výstrahu spúšťa vlak automaticky) a v smere z Handlovej do Hornej Štubne sa výstražný stav  spúšťa až po ručnej obsluhe staničného zabezpečovacieho zariadenia dopravným zamestnancom v ŽST Handlová, čo trvá podstatne  dlhšie ako pri automatickej činnosti, nakoľko dopravný zamestnanec musí obsluhu vykonať v dostatočnom časovom predstihu. Je však upozornený na to, aby uvedený spôsob obsluhy zbytočne nepredlžoval a dodržiaval prevádzkový poriadok.
Dôvodom zdvihnutia závor až po 40 sekundách sú v súčasnej dobe technické problémy na uvedenom priecestí, ktoré nedovoľujú otvorenie priecestia v kratšom časovom intervale. Na odstránení týchto technických problémov sa však intenzívne projekčne pracuje a práce budú zrealizované do konca júna 2012. 


     Dátum: 30.05.2012
     Vyjadrenie pre: Pravda
     ŽSR – hospodárenie spoločnosti
1. Vláda ohlásila, že tento rok bude musieť nájsť dodatočných 300 miliónov eur, časť z toho je aj výpadok zo železničných spoločností. Zvýšila sa vám plánovaná strata alebo čím si vysvetľujete vládou ohlásený výpadok v žel. firmách?
2. O koľko viac chcete žiadať zo štátneho rozpočtu oproti plánu?
3. Aké kroky podniknete - budete pokračovať v revitalizácii - napríklad prepúšťanie ľudí?
4. Koľko ľudí plánujete prepustiť v tomto roku?
ŽSR fungujú v rámci riadne schváleného rozpočtu verejnej správy, nedostali sme žiadny pokyn na reguláciu výdavkov. Urobili sme jedine opatrenie – v rámci investičného plánu sme prehodnotili  investície a znížili sme ich  o 58 miliónov Eur, avšak  to nemá zásadný vplyv na celkovú ekonomickú situáciu ŽSR, ani na realizáciu zásadných projektov. ŽSR pokračujú naďalej v zmysle programu revitalizácie železničných podnikov a vďaka krokom, ktoré už ŽSR zrealizovali v rámci programu úspor a optimalizácie od roku 2011 smerujeme v roku 2012 k dosiahnutiu vyrovnaného rozpočtu.



     Dátum: 30.05.2012
     Vyjadrenie pre: Plus 1 deň
     Verejné súťaže – vplyv zmeny vedenia
Poprosím o odpoveď na otázku: Zmenilo nové vedenie ŽSR členov výberovej komisie na zákazky? Budú sa prehodnocovať jednotlivé sporné projekty, ktoré sú aj na súde?
V súvislosti s tendrami na modernizáciu železničných tratí je pre každú súťaž zvlášť menovaná osobitná komisia, zložená z viacerých odborníkov v danej oblasti. Zmeny vo vedení ŽSR nemajú vplyv na činnosť uvedených komisií, tieto kontinuálne pokračujú vo svojej činnosti. Tendre, u ktorých boli uplatnené revízne postupy a u niektorých sa námietky riešia aj súdnou cestou majú svoje legislatívne a zákonné postupy, tieto musia všetky zúčastnené strany dodržiavať a akceptovať. ŽSR sa ako obstarávateľ v zmysle zákona až do ukončenia výberového konania nemôže k detailom vyjadrovať.
Chcem Vás ešte poprosiť o informáciu k tomu VO ohľadom rekonštrukcie Žiel. stanice v Trenčíne. Kedy by mohlo byť ukončené VO a len taký cca Váš plán, kedy by sa mohlo začať s rekonštrukciou?
Nakoľko prebieha proces VO a komisia vyhodnocuje splnenie podmienok účasti, podľa rozhodnutia UVO nie je možné stanoviť ukončenie procesu VO.


     Dátum: 30.05.2012
     Vyjadrenie pre: MY Kysucké noviny
     Staškov
Chcem sa informovať na zastávku v Staškove Nižnom konci, či už sa našlo nejaké riešenie, ako ju využiť. Tiež na druhú zastávku v tejto obci, ktorú mali ŽSR prenajať Spolku rodákov J. Kronera. Aký je v súčasnosti stav v jednom i druhom prípade?
Naďalej platí to, čo sme Vám písali v predchádzajúcom období. Pripravujú sa podklady k možnosti predaja uvedenej nehnuteľnosti prípadnému záujemcovi. Čo sa týka druhej budovy - v súčasnosti sa časť budovy využíva na služobné účely, v časti budovy je byt a časť je prenajatá Spolku rodákov J. Krónera na základe NZ č. 858633016-4-2012 s platnosťou odo dňa 12.04.2012 na dobu určitú 10 rokov. Účinnosť zmluvy nastane až dňom nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o zmene účelu užívania časti stavby vydaného ÚRŽD BA. Je už na nájomcovi ako rýchlo si to vybaví a začne s úpravou prenajatých priestorov. 


     Dátum: 30.05.2012
     Vyjadrenie pre: TV Turiec
     Železničné priecestie Martin, Robotnícka ul.
Chcem poprosiť o informácie ohľadom uzavretia ul. Robotníckej spolu so žel. priecestím. Zvlášť teda by som poprosil o stanovisko aká bola situácia na tejto križovatke s priecestím za posledné dni, kým nedošlo k uzavretiu priecestia.
Na základe rozhovoru s riaditeľom ODI PZ v Martine máme informácie, že k uzavretiu priecestia došlo po vzájomnej dohode Polície a ŽSR, za cieľom zvýšenie bezpečnosti premávky.
Priecestie uzavrela polícia. Mesto Martin má rozkopanú Mudroňovú ulicu (tá je priľahlá k Robotníckej ul. ) – robí tam opravu teplovodu. Za priecestím cca 20 m je osadená dopravná značka STOP a autá, keď zastavia na tejto stopke,  tak za nimi stojace môžu ostať stáť na koľaji a automatické závory ich tam zavrú. Polícia urobila preventívne opatrenie také, že odstavila priecestie, ale s nami nebola žiadna dohoda, iba to oznámili koordinátorovi SMSÚ TO Vrútky - ŽSR. 


     Dátum: 30.05.2012
     Vyjadrenie pre: SITA
     ŽSR - tendre
Aké je stanovisko ŽSR k rozhodnutie Najvyššieho súdu a čo to môže znamenať pre samotný tender? ŽSR na základe toho vylúčia Skansku zo súťaže a podpíšu kontrakt s TSS Grade?
Najvyšší súd SR zrušil rozhodnutie Krajského súdu a vrátil mu vec na ďalšie konanie – uvedené nemá vplyv na pokračovanie v preskúmavaní splnenia podmienok účasti v zmysle rozhodnutia UVO.
Ukončili už, resp. kedy ukončia ŽSR opätovné vyhodnotenie splnenia podmienok účasti v tomto tendri? K čomu ŽSR dospeli, aký je záver vyhodnotenia splnenia podmienok účasti?
V zmysle rozhodnutia Úradu pre verejné obstarávanie č. 140-7000/2011-71/6 komisia pokračuje v preskúmaní splnenia podmienok účasti uchádzačov.

K ostatným veciam sa v zmysle zákona nevyjadrujeme, nakoľko prebieha proces VO. 


     Dátum: 30.05.2012
     Vyjadrenie pre: TREND
     Zriaďovanie tavieb v OPD + revitalizácia ŽST
Otázky ohľadom zaraďovania stavieb do OPD je potrebné adresovať na MDVRR SR, ktoré je riadiacim orgánom pre tento OP. Do priloženej tabuľky sme doplnili len tie údaje, ktoré nenarúšajú verejné obstarávanie výberu zhotoviteľa pre realizáciu stavieb, ktoré zabezpečujú ŽSR. Sú to len stavby, ktoré sú ukončené, resp. v realizácií. V tejto súvislosti uvádzame, že požadované údaje je možné získať vo vestníku VO EÚ, resp. UVO.
Rekonštrukcia železničných staníc v tomto plánovacom období sa uskutoční v rámci modernizácie jednotlivých úsekov v 1. PO OPD. Ide o rekonštrukciu koľajiska a mimoúrovňový prístup k nástupištiam. Staničné budovy budú rekonštruované len v nevyhnutnom rozsahu, pokiaľ to vyplynie z úprav technologických zariadení.
Čo sa týka revitalizácie železničných staníc, projekt naďalej pokračuje. Aktuálne sa rekonštruuje ŽST Košice, v súčasnom období nie je ďalej zazmluvnená rekonštrukcia žiadnej železničnej stanice. Na ŽST Trenčín prebiehajú rokovania o uzavretí zmluvy. Do revitalizácie ŽST Žilina zasiahne modernizácia železničnej trate v rámci Operačného programu doprava,  návrh na revitalizáciu ŽST Prievidza nebol prijatý z dôvodu jeho nevýhodnosti a nesplnenia vypísaných súťažných podmienok, návrhy na revitalizáciu  ŽST Zvolen, ŽST Banská Bystrica a ŽST Tatranská Lomnica budú postupne vyhodnocované. 


     Dátum: 30.05.2012
     Vyjadrenie pre: Plus 1 deň
     ŽSR – Réca - Talapka
Chcela by som sa spýtať, ako pokračuje spor s pánom Cyrilom Talapkom, ktorý si na pozemkoch železníc postavil honosné sídlo.
Spor s pánom Cyrilom Talapkom je na súde. Súd určil  znalca a požiadal o vypracovanie znaleckého posudku z oblasti geodézie, čaká sa na jeho vypracovanie. Ohľadne detailov sa prosím obráťte na príslušný sud. 


     Dátum: 30.05.2012
     Vyjadrenie pre: Pravda
     ŽST BA Hlavná stanica - imobilní
Čo sa týka prístupu cestujúcich so zníženou pohybovou schopnosťou, resp. s detským kočíkom na nástupištia v ŽST Bratislava hlavná stanica, je situácia z nášho pohľadu nevyhovujúca a nezodpovedá potrebám a úrovni cestovania tretieho tisícročia.
Železničná stanica Bratislava  hlavná stanica bola postavená ešte v 19. storočí, takže z tohto pohľadu je pochopiteľné, že tam neboli zohľadnené nároky na prepravu zdravotne postihnutých osôb či matiek s kočíkmi. Aktuálna situácia je taká, že cestujúci (hendikepovaní, či matky s kočíkmi) nemajú možnosť presunúť sa samostatne na iné nástupište ako č. 1 a č. 6. V týchto prípadoch sú odkázaní na pomoc a asistenciu zamestnancov železničnej stanice. Stanica má  služobné výťahy, ktorými sa v prípade potreby dá dostať na nástupištia 2 – 4. Výťahy však nie sú samoobslužné, ale je potrebné obsluhovať ich zamestnancami ŽST (výpravcami). Na nástupište č. 5 je však možné použiť len úrovňový prechod. ŽSR sa snažia v každom ohľade vychádzať cestujúcej verejnosti v ústrety.
Vedenie ŽST v spolupráci s nadriadenými zložkami a správcom budov viackrát prehodnocovalo problém bezbariérového prístupu. Vzhľadom na úzke schodištia z nástupíšť, nie je v súčasnosti možné vybudovanie stavebnej úpravy na týchto schodištiach. Priestor, ktorý je už v súčasnosti dosť úzky, by sa týmto ešte viac zúžil – cca o 1 m, čo by so sebou prinášalo väčší problém, ako je vynesenie, resp. znesenie batožiny „v ruke“. Najmä s ohľadom na plynulosť a frekvenciu prúdov cestujúcich a ich bezpečnosť.
Zabezpečenie prístupu cestujúcich je riešené v prvom rade prostredníctvom kontaktného centra Železničnej spoločnosti Slovensko a.s. V podobných prípadoch sa cestujúci riadi inštrukciami v zmysle Cestovného poriadku vlakov osobnej dopravy pre príslušný GVD (strana 56 – Preprava zdravotne postihnutých osôb a osôb so zníženou pohyblivosťou), resp. Prepravným poriadkom ZSSK (strana 16, článok A.6), kde je uvedené za akých podmienok bude zabezpečená preprava. Tieto ustanovenia sa týkajú prepravy imobilných cestujúcich. Najdôležitejšie z uvedeného je, že občan, ktorý je telesne postihnutý má povinnosť u dopravcu si túto dopravu objednať minimálne 48 hodín pred plánovanou prepravou, musí byť zabezpečené sprevádzanie cestujúceho aspoň jedným jeho sprievodcom. Prijatie objednávky neznamená súhlas na prepravu. Ak preprava nebola vopred odsúhlasená, môže byť zo strany dopravcu odmietnutá.
V prípade ak je o požiadavke na prepravu týchto cestujúcich ŽSR včas informovaná, pristavujeme v Bratislavskej hlavnej stanici vlaky v ktorých majú cestovať a ak to dopravná situácia umožňuje na 1.nástupište.
Samozrejme, aj v prípade neohlásenej dopravy sú pracovníci ŽSR pripravení vyjsť cestujúcim v ústrety a pomôcť. Ak sa jedná o neohlásenú prepravu, je dôležité, aby sa cestujúci na stanicu dostavil tak včas (minimálne 30 minút pred odchodom vlaku), aby mohol informovať zamestnanca železnice (pokladníčku, výpravcu a pod.) o skutočnosti, ktorým vlakom chce cestovať a zistiť si nástupište, na ktoré bude jeho vlak pristavený. Ak bude pristavený na iné ako 1., alebo 6.nástupište zamestnanec stanice (výpravca) zabezpečí presun na požadované nástupište (výťahom, resp. sprevádzaním cez úrovňový prechod).
Časová rezerva je v tomto prípade dôležitá z toho dôvodu, že výpravca nemusí byť cestujúcemu okamžite k dispozícii (pracovné povinnosti, ktoré nie je možné prerušiť, alebo odložiť - vyrozumievanie a výprava vlakov a pod.).
Zamestnanci ŽST venujú pozornosť takýmto prepravám. Vždy urobia, čo je v ich silách, alebo poradia. Zamestnanec stanice (vonkajší výpravca) však musí mať informácie o preprave cestujúceho s obmedzenou schopnosťou pohybu, resp. cestujúceho s detským kočíkom dostatočne včas, aby si vedel zariadiť rozvrh pracovných povinností (hlavne pri neohlásenom nástupe).
V budúcnosti je plánovaná rekonštrukcia Predstaničného námestia (v tomto projekte je však investorom firma Transprojekt, nie ŽSR), počas ktorej majú byť zrekonštruované aj priestory stanice. Priestory stanice by potom mali spĺňať všetky parametre modernej staničnej prijímacej budovy, vrátane bezbariérového prístupu (samoobslužné výťahy). Územné rozhodnutie bolo vydané v marci 2010 a dúfame, že ostatné kroky týkajúce sa tejto stavby prebehnú v čo najkratšom čase a mesto Bratislava, cestujúci a zamestnanci železníc budú mať stanicu akú si zaslúžia.
N
apriek tomu, že aj imobilní cestujúci sú zákazníkmi ZSSK, bolo rozhodnuté, že plošiny zabezpečí manažér infraštruktúry t.j. ŽSR. ZSSK servis pri ich sprevádzaní odmieta a rastúci objem požiadaviek na ich prepravu pristavovaním vozňov so zdvíhacou plošinou z kapacitných dôvodov nezvládajú. Na zabezpečení plošín ŽSR už pracujú.
Riešenie prístupu pre imobilných je potrebné brať z hľadiska celoslovenskej pôsobnosti. Je zrejmé, že v sieti ŽSR nie je mnoho nástupíšť s prístupom pre imobilných, a preto táto otázky si vyžaduje komplexné riešenie na celej sieti ŽSR.
Z uvedeného dôvodu, ŽSR v spolupráci s MDVRR SR pripravujú investičnú akciu na dodanie a osadenie zariadení pre imobilných cestujúcich.
Investičná akcia bola zaradená do zoznamu projektov financovaných z prostriedkov EÚ a spolufinancovanie štátneho rozpočtu.
V rámci uvedeného riešenia je v zozname celkovo 40 železničných staníc, napr. Bratislava hl. st., Devínska Nová Ves, Kúty, Trnava, Žilina, Čadca, Vrútky, Ružomberok, Zvolen, Nitra, Lučenec, Spišská Nová Ves, Prešov, Michalovce, Košice a ďalšie.
Priebeh dodávok zdvíhacích zariadení pre imobilných predpokladáme riešiť v priebehu r. 2012 a 2013, nakoľko je v jednotlivých ŽST vykonať aj potrebnú stavebnú úpravu pre tieto zariadenia. 
Koľko peňazí stala rekonštrukcia napr. tretieho perónu?
3 617 000 EUR
Keď už sa rekonštruovali jednotlivé nástupištia, prečo zároveň nepribudli aj plošiny pre imobilných ľudí?
Vzhľadom na šírku schodísk a počet cestujúcich to technicky nebolo možné. 


     Dátum: 30.05.2012
     Vyjadrenie pre: SME
     Požičovne bicyklov
České dráhy začali prevádzkovať na staniciach aj požičovne bicyklov. Neuvažuje o niečom podobnom aj ŽSR? Prečo?
ŽSR ako manažér infraštruktúry nezabezpečuje takéto služby a ani v blízkej budúcnosti o tom neuväzuje. Je to skôr otázka na dopravcov (ZSSK Slovensko, a.s., Regio Jet) ako doplnková služba pre cestujúcich, resp. pre magistráty miest alebo súkromné spoločnosti. ZSR v prípade záujmu vedia poskytnúť súčinnosť čo sa týka priestoru na základe zmluvného vzťahu, ale zriadenie požičovne a znášanie nákladov na prevádzku už nie je v našich možnostiach. Vieme z médií, že napríklad magistrát hl. mesta Bratislavy rieši aktuálne tuto problematiku s dvoma súkromnými spoločnosťami.
Skúste sa preto obrátiť na nich alebo na dopravcov – ZSSK Slovensko, resp. Regio Jet. 


     Dátum: 30.05.2012
     Vyjadrenie pre: SME
     Lavičky na staniciach - bezdomovci
V minulosti sme písali napríklad o stanici v Považskej Bystrici, kde boli kvôli bezdomovcom a asociálom zrušené lavičky na sedenie. Napríklad v čakárni na hlavnej stanici v Bratislave sú lavičky, ktoré sú železnými predelmi rozdelené na jednotlivé miesta na sedenie, aby sa na nich nedalo ležať, predpokladám z podobného dôvodu.
Pokračuje ŽSR v zavádzaní podobných opatrení? Preferuje skôr rušenie lavičiek či zavádzanie lavičiek do jednotlivých miest na sedenie? V ktorých konkrétnych staniciach už ŽSR riešilo podobný problém? Počíta do budúcna v staniciach s bežnými lavičkami?
Súčasťou väčších železničných staníc a uzlov bežne býva aj vybavenie pre cestujúcich v podobe lavičiek, kde cestujúci môže počkať na vlak. Bohužiaľ, v mnohých staniciach tieto lavičky doslova okupujú bezdomovci. Obsadia si svoje miesto na celé hodiny, pričom požívajú alkoholické nápoje, odhadzujú okolo seba odpadky, či dokonca vykonávajú telesné potreby, v noci na lavičkách polihujú či spia. Slušní cestujúci sa na nich sťažujú. Keďže nie je v silách ŽSR sa úplne zbaviť bezdomovcov (viď nižšie) riešením bola demontáž, resp. odstránenie lavičiek.
K demontáži lavičiek v železničných staniciach či už v Považskej Bystrici,  Piešťanoch či ďalších (vid nižšie) dochádza aj  z dôvodu  ich poškodenia a zničenia do takej miery, že nebolo možné ich už ďalej využívať. Zničenie a poškodenie lavičiek spôsobili najmä bezdomovci svojím častým zdržiavaním sa v priestoroch stanice. Odstránením lavičiek z vestibulu, sa v staniciach výrazne obmedzil výskyt  bezdomovcov a spolu s nimi aj zápach.
K odstráneniu lavičiek z vestibulov boli z rovnakých dôvodov donútené aj ďalšie železničné stanice, napr. Žilina, Vrútky, Dolný Kubín.
Paradoxné je, že vo viacerých prípadoch sa po tomto kroku cestujúci opäť sťažovali, že v staniciach  lavičky chýbajú, čím sa ŽSR ocitli akoby v začarovanom kruhu.
Problematika pohybu nežiaducich osôb v priestoroch staníc je veľmi ťažko riešiteľná, a nie je len v kompetencii ŽSR.
Problémom bezdomovcov v železničných staniciach je dlhodobý a zaoberáme sa ním v rámci celého Slovenska v spolupráci so železničnou políciou.  V rámci hlavnej železničnej stanice v Bratislave tento problém pretrváva niekoľko rokov. V zime je, pochopiteľne, situácia horšia, keďže sa bezdomovci snažia zohriať vo vnútri stanice. Pokiaľ však nevzbudzujú svojim správaním výrazné pohoršenie, neznečisťujú priestory stanice, prípadne neobťažujú cestujúcich, nemá ani Železničná polícia veľa možností na riešenie tohto problému. V každom prípade sa snažíme spoločne so Železničnou políciou dohliadať na pohyb bezdomovcov po stanici.  
Aby sme chránili náš majetok a aspoň čiastočne eliminovali pobyt bezdomovcov v staniciach, sú niektoré stanice alebo aspoň čakárne v nočných hodinách, keď je malá frekvencia dopravy, zatvorené.
ŽSR nezavadzali ani nemajú v plané zavadzanie špeciálne upravených lavičiek s predelmi, ktoré by zabraňovali ležaniu na nich. Ak sa aj v niektorých staniciach takéto laviciky vyskytujú, nešlo o takýto zámer.  Sú to najmä staršie typy lavičiek.  Ani do budúcna nad takýmito opatreniami alebo zavadzaním takýchto špeciálnych lavičiek neuväzujeme.


     Dátum: 30.05.2012
     Vyjadrenie pre: Púchovské noviny
     ŽST Púchov
Hneď na začiatok, aby som vedela správne rozlišovať, by ma zaujímalo, ako sú rozdelené stavebné konania - na aké časti, na aké úseky. (Je mi známe, že aktuálne prebieha stav. konanie pre koľaje a trakčné vedenie). V akej postupnosti budú tieto jednotlivé konania pokračovať a kedy budú ukončené.
Stavebné povolenia vydávajú príslušné stavebné úrady v závislosti od miestnej príslušnosti, od ich kompetencie a právomoci. Nadobudnutím vzťahu k pozemkom v zmysle Z.z. 50/1976 stavebný zákon, v prospech stavebníka plynule budú pokračovať jednotlivé stavebné konania. Predpoklad ukončenia stavebných konaní II. polrok 2012.
Aké najväčšie zmeny budú žel. stanicu čakať?
Hlavným účelom stavby je modernizovať technickú infraštruktúru pre dosiahnutie parametrov dohôd AGC - európska dohoda o medzinárodných magistrálach a AGTC - európska dohoda o najdôležitejších trasách medzinárodnej kombinovanej dopravy. Ďalej zvýšenie traťovej rýchlosti do 160 km/hod. pre tranzitné vlaky v osobnej preprave, komplexná prestavba trakčného vedenia pre prevádzkovú rýchlosť do 160 km/hod. a s tým súvisiace úpravy na železničnom zvršku a spodku. Zároveň sa vybuduje nové staničné zabezpečovacie na princípe elektronického stavadla umožňujúce automatické riadenie rýchlosti vlakov. Vybudujú sa nové oznamovacie a informačné zariadenia pre cestujúcich. Výstavbou nového podchodu sa zabezpečí mimoúrovňový bezkolízny prechod cestujúcich na nové ostrovné nástupištia č. 1 a 2 a chodcov z predstaničného priestoru – Trenčianska ulica popod koľajisko do lokality zástavby rodinných domov – ulice Továrenská, Železničná, Hurbanova, Vajanského (časť Horné Kočkovce). Nový podchod bude zriadený v zmysle STN 73 6359 a vyhlášky č. 532/2002 Z.z. Podchod bude vybavený schodiskami, rampou a výťahmi pre ľudí s obmedzenou schopnosťou pohybu. Existujúci podchod sa asanuje.
Pre odstránenie a zníženie negatívnych účinkov železničnej dopravy na životné prostredie - hluku sa vybudujú absorbčné protihlukové steny. K výraznému poklesu úrovne hladiny hluku prispeje použitie nových konštrukčných prvkov pri výstavbe železničného zvršku a spodku. Vody z priestorov stanice budú zachytávané a odvádzané systémom novovybudovanej kanalizácie spolu s odlučovačom ropných látok, do kanála odľahčovacej stoky.
Násypy a svahy pre zamedzenie vodnej a veternej erózii budú po zahumusovaní zatrávnené a vysadené nízkymi krovinami.
Medzi najdôležitejší prvok modernizácie z pohľadu cestujúcej verejnosti jednoznačne patrí nová výpravná budova. Táto je navrhovaná ako trojpodlažný skeletový trojtrakt, prispôsobený potrebe etapizácie výstavby. Základom je železobetónový skelet v administratívno-technickej časti a časti pre verejnosť s výplňovým murivom. Strednú časť tvorí výpravná halu a je navrhnutá ako oceľový skelet s presklenou fasádou. Strechy sú navrhnuté ako ploché s vnútornými zvodmi. V administratívno-technickej časti sú sústredené kancelárie, technické priestory a šatne potrebné pre zabezpečenie chodu stanice ako technicky tak aj administratívne. Na prízemí sú sústredené priestory pre pokladne, šatne,  zabezpečovacie zariadenie, oznamovacie zariadenia, telekomunikácie a traťové zabezpečovacie zariadene, náhradný prúdový zdroj. 2NP je členené na prevažne administratívne priestory a šatne so zázemím. 3NP je administratívne.
Výpravná hala je v maximálnej možnej miere otvorená a odľahčená, s prístupom k schodisku vedúcemu na 2NP, kde je riešená galéria umožňujúca pohľad do haly, ako aj prechod k čakárňam pre cestujúcich spolu s toaletami.
Tretia časť objektu – zázemie pre cestujúcich, je navrhnuté tak, aby umožnilo cestujúcim bezproblémový prístup k podchodu vedúcom k nástupištiam ako aj imobilným výstup z podchodov. To riešia dva samostatné výťahy, nakoľko bolo potrebné zabezpečiť aj užívanie podchodu pre imobilných v čase keď je výpravná budova uzavretá je jeden výťah prístupný len z exteriéru na prízemí a podchodu, zatiaľ čo druhý umožňuje vertikálnu dopravu v budove v spojení s podchodom. Nad samotným podchodom, respektíve halou z ktorej vedú schody do haly a exteriéru je navrhnutá samostatne stojaca časť určená pre využívanie políciou. Umiestnenie bolo determinované nutnosťou okamžitého prístupu jednak k podchodom, jednak k hale.
Kedy bude ukončené výberové konanie na realizátora stavby?
Predpoklad pre ukončenie výberového konania II.Q. 2012.
Kedy sa reálne počíta so začatím stavby (ako komplexu), aké obmedzenia prinesie - dopravné, technické... Koľko budú tieto obmedzenia trvať? Kedy sa plánuje ukončenie všetkých prác?
Po úspešnom výbere zhotoviteľa stavby. Stavba sa bude realizovať ako celok a nie po častiach. Začiatok stavby je naplánovaný na II. polrok. 2012.
Realizácia diela sa bude vykonávať za plnej prevádzky železničnej dopravy. Doprava bude plne zabezpečovať potreby prepravy tak aby boli splnené záväzky ŽSR voči dopravcom. Obmedzenia železničnej dopravy vychádzajú z plánu organizácie výstavby, ten predloží víťazný uchádzač odborným zložkám GR ŽSR na posúdenie. Na jeho základe bude naplánovaný optimálny rozsah obmedzení pri samotnej realizácie diela. Zároveň bude nutné rešpektovať doteraz prebiehajúce modernizácie trate v úseku Nové Mesto nad Váhom - Zlatovce a v úseku Trenčianska Teplá - Beluša.
Predpoklad ukončenia predmetnej stavby je I. polrok 2015. 
V akom rozsahu bude obmedzená samotná vlaková doprava pri realizácii stavby?
Viď predchádzajúcu odpoveď.
Podľa našich informácií by cca koncom marca mali byť vypovedané zmluvy pre prevádzkovateľov v priestoroch stanice (reštaurácia, bufet, novinový stánok, občerstvenie na 9. koľaji) - znamená to, že do času kedy sa vôbec so stavbou začne, ako aj počas prác pre cestujúcich nebudú dostupné žiadne z týchto služieb?
Začatím stavebných prác nie je možné umožniť prevádzkovanie uvedených služieb v priestoroch staveniska. 
V
 závislosti od plánu organizácie výstavby, ktorý predloží stavebníkovi víťaz verejného obstarávania je možná právna úprava nájomných zmlúv s prevádzkovateľmi uvedených zariadení. Následne títo môžu služby poskytovať do času kedy dôjde k asanácii priestorov zariadení.
Rovnako  ani v projektoch novej stanice by sa podľa pravidiel EÚ nemali nachádzať rešt. zariadenia...znamená to, že sa aj pre budúcnosť cestujúci rozlúčia s takýmito službami už úplne?
S
chválená projektová dokumentácia plne rešpektuje pravidlá a podmienky určené poskytovateľom finančných prostriedkov -EÚ, ako na vypracovanie projektovej dokumentácie tak i na samotnú realizáciu diela. Ostáva vecou dohovorov a rokovaní s poskytovateľom v nových priestoroch umožniť prevádzkovateľom služieb tieto cestujúcej verejnosti ponúknuť.
V nasledujúcom bode nie som si istá, nakoľko sa môžete k tomuto vyjadriť - ale predsa - je veľa otáznikov (pre bežných ľudí, obyvateľov mesta), ako bude vyzerať celá tá prestavba mosta, starý sa bude celkom búrať, stavať nový nadjazd...ten predpokladám zasiahne aj do "váhového mosta" - aj tam sa plánuje jeho "nadvihnutie"? Pre peších by malo byť vytvorené počas prestavby nadjazdu vytvorené zatiaľ nejaké provizórne riešenia, môžete mi popísať aké?
Nový cestný most nad železničnou traťou sa vybuduje ako náhrada za existujúci cestný nadjazd na štátnej ceste I-49 v Púchove. Ide o dvojpoľový železobetónový doskový most Priestorové usporiadanie otvoru existujúceho nadjazdu svojou voľnou výškou a voľnou šírkou nevyhovuje zvýšeniu traťovej rýchlosti na železnici a novej konfigurácii koľajiska na žilinskom zhlaví. Nosná konštrukcia a spodná stavba existujúceho mosta sa vybúrajú v plnom rozsahu a nahradia novou konštrukciou.
Mostný objekt premosťuje novo budovanú železničnú trať a výhľadové predĺženie cesty III/049018 smer Nosice. Most je navrhnutý ako dvojpoľový rámový doskový z predpätého betónu pričom predpätie sa bude skladať z vnútorných káblov so súdržnosťou a voľne vedných káblov, vedených nad mostovkou na vonkajšej strane chodníkov na nízkych pylónoch. Prvé pole preklenuje železničnú trať, druhé výhľadovú trasu cesty III/049018 smer Nosice.
Počas výstavby bude automobilovej doprave umožnený prístup z cesty I/49 ulica Trenčianska z/do ulíc Továrenská a Novosická. Medzi týmito križovatkami ulíc bude automobilová doprava vylúčená. Dopravná situácia bude označená dopravnými značkami. Chodcom a cyklistom na druhú stranu ponad železničnú trať bude umožnený prejazd dočasnou lávkou. Dočasná lávka bude po prekládke všetkých inžinierskych sietí umiestnená približne v priestoroch jestvujúcej technickej lávky prevádzajúcej v súčasnosti vodovodné potrubie ponad železničnú trať. Prístupy k dočasnej lávke pre verejnosť budú spevnené a tieto sú oddelené od staveniska a staveniskovej dopravy.
Výstavbou nového cestného nadjazdu ponad železničnú trať most cez rieku Váh nebude dotknutý.
Aká je spolupráca a súčinnosť s mestom? Prebehli rokovania? Aké ešte prebehnú? (Kedy)? Aká je súčinnosť s ostatnými zložkami, resp. s ktorými zložkami spolupracujete? (SAD, TSK, SSC???)
Rokovania prebehli sa všetkými zložkami miestnej správy a samosprávy. Pripomienky, stanoviská, postrehy, návrhy boli prerokované a následne zapracované. PD (projektová dokumentácia) vychádza z Územného plánu mesta Púchov. Verejnosť bola informovaná o modernizovaní trate na všetkých stupňoch projektovej prípravy. Verejnými prerokovaniami, vyhláškami, územným konaním či stavebnými konaniami. Zároveň pri pracovných stretnutiach s odbornými zástupcami mesta sú prerokovávané konkrétne technické či majetkovoprávne záležitosti.
Náš zámer modernizácie bol prezentovaný u spomenutých zložiek (SAD,TSK,SSC) nakoľko ich zariadení prípadne pozemkov sa modernizácia železníc dotýka. Bola im predložená požadovaná PD na posúdenie a vyjadrenie. Ich stanoviská, vyjadrenia boli podkladmi pre spracúvanie následných stupňov PD.

 

     Dátum: 11.05.2012 
     Vyjadrenie pre:TREND
     Bratislava filiálka
Boli už otvárané obálky na eurofondovu stavbu Bratislava Filiálka? Ak áno, koľko firiem sa otvárania obálok zúčastnilo?
Jeden zo záujemcov podal námietku na UVO, otváranie ponúk sa neuskutočnilo. Nový termín na otváranie ponúk bude stanovený po rozhodnutí UVO o podanej námietke. Vzhľadom na prebiehajúci proces verejného obstarávania sa obstarávateľ podrobnejšie nebude vyjadrovať.

     Dátum: 11.05.2012 
     Vyjadrenie pre: PRAVDA
     Zriaďovacia stanica Žilina –Teplička – prístup k vodnému dielu
Dobrý deň, v súvislosti so Zriaďovacou stanicou Žilina - Teplička nad Váhom sa chcem opýtať na reakciu ŽSR k petícii, ktorú spisovali tamojší obyvatelia za zachovanie prístupu na Vodné dielo Žilina a do rekreačnej zóny Straník? O cestu, ktorú využívali desaťročia, prišli pri výstavbe zriaďovacej stanice na území obce. Je zakreslená na mapách obce a zároveň vybudovanie podchodu popod trať v trase pôvodnej cesty malo byť súčasťou aj pôvodného stavebného rozhodnutia - takéto sú poznatky obce.
Prečo nebol podchod pod železničný násyp a trať postavený - v mieste, kde to žiada obec a obyvatelia, teda v pôvodnej trase bývalej cesty do osady Hrnčiareň?
Starosta načrtol riešenie do budúcnosti, že v rámci projektu Terminálu intermodálnej prepravy by mohla byť spevnená prístupová cesta okolo trate a bezpečný priechod riešený popod najbližší existujúci most, popod ktorý prechádza aj ďalšia železničná trať.
Kedy by to mohlo byť uskutočnené, pretože zatiaľ stále je to stavenisko?
Kedy a ako by teda mohli mať obyvatelia Tepličky i Žiliny zebezpečný bezpečný priechod cez spomínanú trať zriaďovacej stanice k Vodnému dielu Žilina?
Ešte na doplnenie chcem sústrediť pozornosť aj na to, že obec tvrdí, že v pôvodnom stavebnom rozhodnutí mal byt podchod budovaný úplné niekde inde, ako je teraz, asi cca 1 km bližšie k Tepličke, ale že sa tam nejako potom menila kilometraz - mohlo sa to takto zmeniť? Mal byt podchod podľa pôvodných plánov posunutý bližšie k obci?

Na úvod chceme upozorniť, že sa jedná len o petíciu o prístup k Vodnému dielu Žilina a nie o prístup do rekreačnej zóny Straník, ako to opisujete.
Rekreačná zóna Straník je situovaná na opačnej strane obce Teplička nad Váhom a nie smerom k Vodnému Dielu.
-           vybudovanie podchodu, ako to opisujete nemalo byť a nebolo predmetom stavebného povolenia. Je to mylný poznatok obce.
-           s požiadavkou vybudovať podchod pre prístup občanov obce Teplička nad Váhom k rekreačnej zóne Vodné dielo Žilina prišli zástupcovia obce až v čase realizácie stavby, kedy nebolo možné tento podchod realizovať z dôvodu technického ako aj finančného. Stavba „ŽSR, Žilina Teplička  zriaďovacia stanica 2.stavba, 2.etapa“ bola financovaná z prostriedkov Európskej únie z Operačného programu 2007 – 2013. V stanovisku obce k projektovej dokumentácii nebola táto požiadavka predložená.
-           na pracovnom stretnutí v obci Teplička nad Váhom konanom vo februári 2012 medzi starostom obce, zástupcami obecného úradu, zástupcami MDVRR SR,  zástupcami zhotoviteľa stavby „ŽSR, Terminál intermodálnej prepravy Žilina“ (TIP Žilina) a zástupcami ŽSR bolo vysvetlené a dohodnuté, že podmienky, ktoré si obec dala v projektovej dokumentácii pre územné rozhodnutie budú zahrnuté v projektovej dokumentácii pre stavebné povolenie a splnené pri realizácii stavby TIP Žilina.
-           Vašej ďalšej otázke nerozumieme – „Aké stavenisko spomína?“
T.č. sa na stavbu TIP Žilina spracováva projektová dokumentácia pre stavebné povolenie. Po všetkých zákonom stanovených úkonoch a vydaní stavebného povolenia bude stavba zrealizovaná v súlade s harmonogramom zhotoviteľa s predpokladaným termínom ukončenia v roku 2014.
-           to, že obec tvrdí, že  v pôvodnom stavebnom povolení mal byť podchod budovaný úplne niekde inde, ako je teraz, asi cca 1 km bližšie k Tepličke nie je pravda. Doteraz na stavbe Žilina – Teplička zriaďovacia stanica žiaden podchod nebol vybudovaný nakoľko nebol ani zahrnutý do projektovej dokumentácie.
Ten podchod, ktorý spomínajú zástupcovia obce nie je podchod, ale stavebný objekt SO 2303 Podcestie koľaje A2 v km 5,023 a bol už zrealizovaný v roku 1989. Žiadna kilometráž sa nemenila a tento betónový most (SO 2303) je vybudovaný podľa v tom čase platnej a schválenej  (aj obcou Teplička nad Váhom) projektovej dokumentácie.

     Dátum: 11.05.2012 
     Vyjadrenie pre: ÚJ SZÓ
     ŽSR – tabule v jazyku menšiny
V týchto dňoch bol doručený p. prednostovi železničnej stanice v Dunajskej Strede, ako aj spoločnosti RegioJet a.s. Žiadosť Občianskeho združenia Pázmaneum so sídlom v Dunajskej Strede (viď prílohy), v ktorých sa dožadujú umiestnenia názvu mesta Dunajská Streda v maďarskom jazyku, pričom sa odvolávajú jednak na Zákon 204, ktorým sa mení a dopĺňa Zákon č. 184/1999 Z. z. o používaní jazykov národnostných menšín, ako aj na fakt, že asi 80% obyvateľov mesta DS sa hlási ku tejto národnostnej skupine. Nakoľko podľa mojich informácií tvorí budova železničnej stanice v DS (ako aj v iných obciach či mestách, v ktorých sa dožadujú dvojjazyčných nápisov pri trati Bratislava-DS-Komárno) majetok ŽSR, chcel by som Vás požiadať o úradné stanovisko spoločnosti ŽSR k tejto problematike, ako aj o aplikovateľnosti vyššie spomínaného právneho predpisu v praxi.
Stanovisko k požiadavke bolo predmetom rokovania na Úrade vlády SR dňa 11. 4. 2012, kde boli prijaté aj konkrétne závery a podmienky pre možnosť aplikácie týchto požiadaviek na dvojjazyčné označovanie staníc a zastávok ŽSR. Až po ich splnení (Legislatívne úpravy zákona č.184/1999 Z.z. v znení zmien a doplnkov a zákona č. 513/2009 Z.Z.)   a následnej úpravy TNŽ  7306390 je možné doriešiť aj technickú a finančnú implementáciu označovania  názvov dopravní ŽSR jazykom národnostných menšín.
V súčasnosti je z dôvodu nesúladu zákona o dráhach (513/2009) a dole uvedeného zákona o jazykoch menšín, (hlavne  § 4 odseku 3) tento v praxi nevykonateľný z nasledovných dôvodov:
1)     Právna prekážka – podľa zákona o dráhach o zmene názvu stanice rozhoduje URŽD. URŽD nemá v pôsobnosti rozhodovať o umiestnení označení obcí v jazykoch menšín na železničných staniciach. Postup na takéto rozhodovanie nie je legislatívne určený. URŽD sa takýmito žiadosťami vecne nezaoberá a sú zamietané.
2)     Technická prekážka – označovanie železničných staníc a zastávok upravuje technická norma železníc TNŽ 7306390. Obsahom tejto normy je označovanie názvov železničných staníc a zastávok nápismi. Táto norma však nepozná označenie obcí v jazykoch národnostných menšín, teda technický spôsob realizácie tejto možnosti.
Vymedzujúca (terminologická) prekážka – zákon o dráhach pozná označovanie železničných objektov (t.j. dopravných bodov – staníc, zastávok, výhybní, .....) nie obcí. T.j. zákon o jazykoch menšín nekorešponduje z terminológiou používanou v zákone o dráhach, keďže na železničných staniciach a zastávkach sa neuvádzajú názvy obcí, ale názvy zastávok resp. staníc , ktoré sa vo viacerých prípadoch odlišujú od názvov obcí, kde sa stanica alebo zastávka nachádza. Okrem toho zákon o jazykoch menšín hovorí iba o označovaní staníc pričom stanice sú iba jedným druhom dopravných bodov upravovaným zákonom o dráhach.

     Dátum: 10.05.2012 
     Vyjadrenie pre: TV Markíza
     ŽST Handlová Nedožery-Brezany
Dobrý deň chystajú sa rekonštrukcie železničných staníc (budov hlavne) v Handlovej Nedozeroch Brezanoch? 
Po prešetrení situácie konštatujeme, že ŽSR nemajú v pláne v roku 2012 rekonštrukciu železničných budov v obciach: Handlová a Nedožery-Brezany.
Pokiaľ ide o žst. Prievidza – je súčasťou projektu revitalizácie staníc. Na revitalizáciu žst. Prievidza bol podaný 1 návrh, ktorý po odbornom posúdení musel byť vyradený pre nesplnenie zadaných podmienok. Vzhľadom na túto situáciu sú otázky ohľadne žst. Prievidza momentálne predčasné.

     Dátum: 10.05.2012 
     Vyjadrenie pre: STV
     Trebejov Ličartovce
Mohla by som dnes dostať telefonické stanovisko o tom, či uvažujete o úprave perónov v staniciach Trebejov a Ličartovce, kde pri vystupovaní musia z vozňa cestujúci skákať, lebo buď je perón nízko, alebo schody na súprave sú vysoko.
ŽSR OR Košice, Sekcia ŽTS na základe Vašej žiadosti o stanovisko k otázke redaktorky STV, či sa uvažuje v najbližšom období  s úpravou nástupišť
na horeuvedených železničných zastávkach uvádzame následovné stanovisko:
Na predmetných žel.zastávkach sú vybudované nástupišia s pevnou hranou, u ktorých vplyvom prevádzky a udržiavacích prác na železničnom zvršku môže dôjsť k zmene ich výšky nad traťovú koľaj a vzdialenosti od osi koľaje. Ich rekonštrukcia  si vyžaduje rozsiahle finančné prostriedky.
Prestavba celej žel.zastávky Trebejov s vybudovaním nových ostrovných nástupišť  je riešená v rámci projektu „ Modernizácia  žel.trate Košice – Žilina, úsek Kysak - Košice, na ktorý už bolo vydané stavebné povolenie. Preto, by bolo neefektívne investovať rozsiahle finančné prostriedky  na celkovú rekonštrukciu súčasného stavu.
Súčasný stav nástupišťa na žel.zastávke Ličartovce  bude premeraný miestnym úsekovým správcom. V prípade, že  zistený stav nebude vyhovovať platným normám a predpisom ŽSR, bude jeho oprava  zaradená do plánu opráv  pre najbližšie obdobie.

     Dátum: 10.05.2012
     Vyjadrenie pre: Hospodárske noviny, SITA 
    
Modernizácia Považská Teplá - Žilina
Rád by som sa informoval, ako dlho predpokladáte vyhodnocovať ponuky v tendri na modernizáciu trate Pov. Teplá - Žilina a či pre podanú námietku(y) ste museli vyhodnocovanie ponúk zastaviť? Môžete aspoň neoficiálne (bez citovania) uviesť, proti čomu smeruje námietka(y) jedného z uchádžačov a či námietku podalo združenie, v ktorom je firma TSS Grade (ide o skupinu s druhou najnižšou ponukou)? Koľko uchádzačov podalo v tomto tendri námietku?
Vzhľadom na prebiehajúci proces VO sa nebudeme momentálne k súťaži podrobnejšie vyjadrovať.

     Dátum: 10.05.2012 
     Vyjadrenie pre: Hospodárske noviny
     Modernizácia Zlatovce – Trenčianska Teplá
Prosím Vás o reakciu, ktorá sa týka úseku Zlatovce - Trenčianska Teplá. Podľa informácii HN mala zasadnúť komisia, ktorá ma starosti tento tender. 
- stalo sa tak?
- ak nie, kedy najbližšie zasadne?
- ak áno, ako to dopadlo?
- kedy budú známe výsledky?
Komisia zasadá v zmysle rozhodnutia UVO a skúma opätovne splnenie podmienok účasti. Vzhľadom k tomu, že ide o proces VO, ďalšie informácie z činnosti neposkytujeme.

     Dátum: 10.05.2012 
     Vyjadrenie pre: SITA

     ŽST Trnava
Obraciam sa na Vás v záležitosti revitalizácie železničnej stanice v Trnave. Prosím Vás o tieto informácie:
1. ako dlho bude trvať rekonštrukcia železničnej stanice v Trnave, koľko bude stáť, z akých peňazí je financovaná (aj eurofondy?), aké práce budú vykonané.Ďalej kto je dodávateľom rekonštrukčných prác.
2. či rekonštrukcia vo výraznejšej miere obmedzí bežnú prevádzku železničnej stanice a teda či sa dotkne cestujúcich, prípadne či bude potrebné použiť nejaké náhradné riešenie pre poskytovanie služieb cestujúcim.


Zhotoviteľ stavby:                TEXO PARTNER a.s. Bratislava
Projektant:                            TEXO PARTNER a.s. Bratislava 
Začiatok výstavby:                                   13. máj 2011
Ukončenie výstavby SO 01:                           apríl 2012
Finančné náklady na stavbu:               2 785 900,00 EUR

V rámci rekonštrukcie administratívno – prevádzkovej budovy sa zrealizovalo:
·          nové dispozičné riešenie jednotlivých poschodí  budovy
·          nové opláštenie budovy vrátane zateplenia a nových okien
·          nové plávajúce podlahy, obklady a dlažby, kazetové stropy
·          nová elektroinštalácia, štruktúrovaná kabeláž
·          nové rozvody ústredného kúrenia, klimatizácia
·          nový osobný výťah

Stavba bude ďalej pokračovať rekonštrukciou priestorov pre cestujúcu verejnosť –  t.j. staničnej budovy a prislúchajúcich objektov.
Aká je koncepcia rekonštrukcie železničnej stanice v Trnave? Mám na mysli rozsah rekonštrukcie, súčasný stav, potrebné úpravy a pod.
SO 01 Administratívno - prevádzková budova – dokončenie preberacích konaní 05/2012
SO 06 Výmena obvodového plášťa – začiatok realizácie 04/2012
SO 07 Stavebné úpravy staničnej budovy - začiatok realizácie 04/2012
Aký je časový rozsah realizácie prác, kedy sa začnú a ktoré etapy by kedy mali byť dokončené?
SO 01 Administratívno-prevádzková budova – dokončenie preberacích konaní 05/2012
SO 06 Výmena obvodového plášťa – začiatok realizácie 04/2012 – ukončenie 06/2013
·          nové opláštenie budovy vrátane zateplenia a nových okien

SO 07 Stavebné úpravy staničnej budovy - začiatok realizácie 04/2012 – ukončenie 06/2013
·          nové dispozičné riešenie jednotlivých poschodí  budov
·          nové plávajúce podlahy, obklady a dlažby, kazetové stropy
·          nová elektroinštalácia, štruktúrovaná kabeláž
·          nové rozvody ústredného kúrenia, klimatizácia
·          nový osobný výťah
Čo bude znamenať rekonštrukcia pokiaľ ide o prevádzku a modernizáciu (prípadne aký je náklad na realizáciu prác)? Pribudnú nové priestory pre prevádzky, napríklad dlhodobo cestujúci kritizujú, že v staničnej budove nie je funkčná reštaurácia a iné prevádzky rýchleho občerstvenia (až na výnimky).
Jednotlivým prevádzkam nachádzajúcich sa v priestoroch stanice boli cestou Strediska hospodárenia s majetkom ŽSR dané výpovede z prenájmu počas rekonštrukčných prác.
Čo bude znamenať rekonštrukcia pre cestujúcich spojmi ZSSK, prinesie obmedzenia?
Rekonštrukcia ŽST neprinesie obmedzenie pre cestujúcich spojmi ZSSK.

História „Novej" železničnej stanice Trnava
„Uznesením Vlády ČSSR č.14 zo dňa 5.januára 1978 o zabezpečení úloh v železničnej doprave vyplývajúcich zo záverov XV. zjazdu KSČ bola do zoznamu dôležitých stavieb začínajúcich v 6.päťročnom pláne zaradená výstavba novej prijímacej budovy v železničnej  stanici Trnava.
Touto 1.stavbou sa začína komplexná prestavba železničnej stanice, aby sa modernou technickou základňou vytvorili podmienky pre splnenie stále náročnejších úloh železničnej dopravy a kultúry cestovania.
Terajšia ( bývalá na Staničnej ulici- poznámka RR ) prijímacia budova bola postavená v roku 1896 a všetky ostatné zariadenia železničnej stanice sa vždy iba čiastočne prispôsobovali stále narastajúcej železničnej prevádzke „  (krátené RR).
Toľko citácia zo zakladacej listiny výstavby novej železničnej stanice Trnava.
Prestavba stanice začala vlastne ešte nultými stavbami, čo boli výstavby náhradných objektov. Takto bola vystavená nová budova trafostanice a elektrodielne na Bratislavskej ulici, nová budova Stavadla 1 na Bratislavskej ulici, nové preložky káblovodných trás – kolektor  z Bratislavskej ulice na Staničnú ulici atď.
Základný kameň stavby bol položený v septembri 1979, stavba bola zahájená v decembri 1979.
Stavbu novej budovy železničnej stanice vykonáva  Stavoindustria Trnava a mala byť ukončená v roku 1984. Tento termín nebol dodržaný z rôznych , i objektívnych dôvodov. Veď v rokoch 1983 až 1984 bola stavba dokonca utlmená. Problémy mali aj subdodávatelia stavby. Nevedelo sa , či bude dobudovaný predstaničný priestor . bolo tam zbúranisko po bufete Koruna a bývalej budovy OSP. Stavoindustria nemala ešte v úlohách ani vybudovanie lávky pre peších. Vtedy sa všetka kapacity venovali budovaniu novej administratívnej budovy – novej 6.poschodovej budovy vedľa novej výpravnej budovy. Problémy boli s vybudovaním nového vodovodného prívodu.
Stavba bola ukončená v septembri 1989  s nákladom 81,6 milióna Kčs a začali sa preberacie konania a kolaudácia.
Dňa 13.7.1989 za uviedli do prevádzky nové výhybky č. 101 až 112 na novo vybudovanom žilinskom zhlaví a na novom stavadle č.1 bolo aktivované nové prechodné zabezpečovacie zariadenie- bubnový prístroj.
Toto boli predpoklady aby dňa 14.7.1989 o 7,20 hodine mohla začať výluka podľa ROV č. 21 etapa A- rekonštrukcia stredného zhlavia, ktorá pokračovala etapami B a C až do 3.septembra 1989 kedy o 8,45 hod. bola ukončená. Bola to veľmi ťažká výluka, počas ktorej bolo pôvodné leopoldovské zhlavie prebudované na nové stredné zhlavie a výhybky zapojené na elektromotorické prestavovanie. V tomto čase výluky boli aj pôvodné sypané nástupištia predĺžené až po  teraz už bývalé stavadlo 2 na bratislavskom zhlaví.
Dňa 22.októbra 1989 bola ukončená výstavba koľají č. 4a a 6a- terajšie nástupištia č.3 a 4.
Dňa 17.11.1989, v piatok, o 11,00 hod.  nastal dlho očakávaný deň otvorenia novej budovy  železničnej stanice. Budova bola uvedená do prevádzky. Rozdiel oproti pôvodnej staničnej budove bol neporovnateľný, napriek tomu, že prevádzka nebola úplne presťahovaná do novej budovy.
Neboli totiž ešte vybudované nástupištia a podchod. Práce naďalej preto pokračovali v ich budovaní.
Preto aj prevádzka  v novej budove bola spočiatku len v denných zmenách od 6,00 do 18,00 hod a na „noc „ sa budova pre služby cestujúcim zatvárala.
Ako som už uviedol vyššie, komfort voči starej budove stanice bol neporovnateľný – bola tu novučičká reštaurácia, bufet, espresso, krásny vestibul, čakáreň pre matky s deťmi, kultúrne stredisko, nové osobné pokladnice, predaj novín a časopisov, holičstvo a kaderníctvo, tipovacia kancelária Športky. Neskôr v roku 1990 pribudli automaty na predaj cestovných lístkov.
So starou stanicou bola nová budova prepojená chodníkom, ktorý viedol po terajšom nástupišti č. 4 a ukončenie bola prakticky na peróne na starej stanici. Takto fungovala prevádzka až do 27.12.1991.
Nová železničná stanica mala aj dva dominanty – novú 6.poschodovú administratívnu budovu a nové pracovisko výpravcov – dopravnú kanceláriu v riadiacej veži.
V novej výpravnej budove boli vybudované rozsiahle pivničné priestory na žiadosť ČSD - JLV Praha, kde plánovali pripravovať jedlá na zásobovanie reštauračných vozňov v rýchlikoch. Okrem toho prevádzkovali aj všetky reštauračné služby v novej budove.
V novej administratívnej budove boli vybudované  kancelárie pre zamestnancov ŽST Trnava, ale aj nové šatne pre posun na jednom poschodí i, na ďalšom poschodí boli vytvorené priestory pre učňovskú mládež – SOUŽ Trenčín pre praktický  ale i teoretický výcvik, na ďalšom poschodí boli priestory  pre ústav podnikovej východy železníc, kde sa školili zamestnanci železníc. Teda i vybudovaním tejto budovy  sa neporovnateľne zlepšili pracovné, učebné i školské podmienky súčasných i budúcich pracovníkov železníc.
Nebolo  však vybudované nové reléové zabezpečovacie zariadenie. Stále slúžilo elektromechanické zabezpečovacie zariadenie so stavadlami č. 1 a 2.
V roku 1990 pokračovali výlukové práce – vybudovalo sa automatické hradlo Prílohy, rekonštruovali sa mosty nad Dohnányho ulicou, zrušená bola príjazdná koľaj do vlečky ŽOS a vybudovali sa nové koľaje č  105, ktoré boli aktivované dňa 27.11.1990 a koľaj č. 106a ( to bol vlastne len kúsok koľaje ), ktorá bola aktivovaná 28.11.1990. Výluka bola ukončená dňa 30.11.1990 kedy bola koľaj č. 106a zapojená výhybkou č. 125 do stredného zhlavia. Doprava sa realizovala po koľajach č. 105 a 106a/102, čím došlo v oblasti  podchodov k vytvoreniu priestoru pre prácu Železničného staviteľstva/ŽS/. Koncom mesiaca december pracovníci ŽS pokladali polorámy do podchodov z koľaje č. 105, čo vykonali za dva dni. Týmto boli práce v roku 1990 ukončené.
V roku 1991 už 21.januára  sa začala nepretržitá výluka koľaje č. 101 , ktorá trvala do 6.marca 1991- budovali sa podchody. Dňa 10.marca začala pokládka nových koľají č. 101,102,103. Po novej koľaji č. 101 prešiel ako prvý vlak č.2800 dňa 11.4.1991, koľaje  102 a 103 boli sprevádzkované dňa 17.4.1991.
Dňa 15.7.1991 o 9,00 hod začala výluka – vypnutie elektromechanického zab.zar. a aktivácia reléového zab.zar. Etapa č. 1 trvala 16 dní nepretržite, zrušené bolo stavadlo č. 1 , aktivované bolo pomocné stanovište č. 1A  na žilinskom zhlaví a pomocné stanovištia č. II a III. Dňa 29.7.1991 sa začali zapínať výhybky do reléového zab.zar a v riadiacej veži začal pracovať pomocný výpravca. Dňa 6.8.1991 bola zapnutá aj posledná výhybka a o 10,30 hodine dispozičný výpravca zo starej dopravnej kancelárie spolu s operátorkou sa presťahovali do novej riadiacej veže. Na starej stanici v dopravnej kancelárii zostal vonkajší výpravca. Stavadlo 2 pracovalo naďalej, lebo reléové zab.zar. v jeho obvode nebolo vybudované a bola len uviazka na elektromechanické zab.zar. V tomto období ešte koľaje č. 104 a 106 neboli dobudované.
Konečné ukončenie prác na zab.zar. v stanici bolo až dňa 4.9.1991, ale na trati sa pokračovalo s budovaním traťového zab.zar. smer Cífer – až do 19.9.1991.
Dňa 5.10.1991 bol daný do prevádzky nový informačný systém Pragotron, ktorý veľmi skvalitnil poskytovanie informácií pre cestujúcich. Hlásenia sa však naďalej museli vyhlasovať do mikrofónu ústne operátorkou.
Práce na budovaní podchodov a nástupíšť boli ukončené, užívacie povolenie na 2.stavbu rekonštrukcie bolo vydané dňa 4. 12. 1991 Dráhovým správnym úradom Bratislava. Toto bol hlavný predpoklad, aby dňa 27.12.1991 o 9,00 hod., za krásneho zimného , snehom zasypaná Trnava zažila otvorenie prevádzky na nových nástupištiach s podchodmi.
Nové parkovisko áut v predstaničnom priestore bolo otvorené 5.mája 1992- teda zajtra si pripomenieme 20 rokov jeho prevádzky. Od 22.mája 1992  sa premiestnila zastávka MHD zo starej staničnej budovy pred novú výpravnú budovu.
Dňa 8.11.2011 bola zahájená stavba Rekonštrukcia výpravnej budovy ŽST Trnava, pričom sa začali dve stavby- stavebné úpravy a výmena obvodového plášťa. Obe stavby však v sebe obsahujú komplexnú rekonštrukciu budovy- výmenu plášťa budovy, okien, dverí, rozvodov tepla, vody, energií. V hale bude vybudovaný eskalátor i výťah, nové priestory pre predaj cestovných lístkov a zákaznícke centrum pre cestujúcich, budú vybudované nové samoobslužné výťahy na nástupištia.
Taktiež bude odstránená časť terasy - galérie na východnej strane budovy , ktorá je už po 23 rokoch prevádzky zdevastovaná.
Pred samotnou rekonštrukciou boli vykonávané prípravné práce, najmä na presťahovaní zamestnancov -výpravcov do iných priestorov.
Preto boli dňom 30.4.2012 ukončené všetky nájomné vzťahy s komerčnými prevádzkami v budove a zahajujú sa práce, ktoré budú vykonané v dvoch hlavných etapách. Teraz sa začína s rekonštrukciou poschodia a prevádzka sa bude vykonávať v dolnej časti vestibulu. Po rekonštruovaní poschodia sa práce presunú do dolnej časti budovy. Uvedené práce budú rozsiahle a budú znamenať aj sťaženie pohybu cestujúcich v budove a chýbajúcimi službami, ako boli doteraz, možno aj zhoršenie poskytovania služieb. Pre poskytovanie drobných potravinových nákupov bude naďalej slúžiť iba predajňa lahôdok vedľa budovy stanice a na poskytovanie občerstvenia iba bistro Albatros vedľa nástupišťa č.1. a dočasne pár kávomatov. Noviny a časopisy je možno zakúpiť pred Poštou 2  za stanicou alebo na autobusovej stanici. Oba bankomaty budú určite tiež chýbať.
Celkové rekonštrukčné práce sú naplánované na 18 mesiacov.
V súčasnej dobe sa pripravujú dve nové pokladnice do dolnej časti vestibulu, namiesto predajne Bagiet a bankomatu SLSP ,ktoré by tu mohli byť spustené asi od 15.mája 2012 a potom by sa mali práce rozbehnúť búračskými prácami.
Po rekonštrukcii bude budova v dolnej časti poskytovať komerčné služby- budú tam rôzne predajne a prevádzky, v hornej časti budú služby pre cestujúcich.

Bude sa budova nadstavovať, pribudne nejaké poschodie?
Nie.
Čo sa bude robiť v podchode?
V existujúcom podchode sa nebude robiť nič.
Pribudnú nové nástupištia? Resp. ako sa zrekonštruujú existujúce?
Nie.
Budú bufety aj priamo na nástupištiach tak, ako je tomu napr. v Bratislave na Hlavnej stanici?
Nie.
Bude na nástupištia bezbarierový prístup?
Áno.
Ako sa rekonštrukcia dotkne cestujúcich, na aké obmedzenia sa majú pripraviť od začiatku rekonštrukcie?
Pre cestujúcich budú vytvorené koridory na prechod k nástupištiam a dočasne bude zriadená čakáreň na prízemí po ľavej strane od vstupných dverí.
Majú cestujúci počítať s meškaniami vlakov?
Nie.
Kedy sa začne s rekonštrukciou železničnej stanice v Trenčíne?
Termíny budú známe, keď sa ukončí proces VO.
Mohli by ste mi ešte priblížiť, čo znamená, že označenie priestorov stanice piktogramami bude podľa platných noriem?
Že budú označené aj v anglickom jazyku.
Plus k stánkom s občerstvením, vyzerá to teda tak, že počas rekonštrukcie nebudú v budove ŽST žiadne stánky?
Nie, počas rekonštrukcie nebudú. 
Zaujíma ma, čím a ako nahradíte tú zničenú terasu vedľa stanice pi nadchode. V odpovediach je uvedené iba, že sa vymení.
Existujúca dlažba bude nahradená betónovo dlažbou hr. 35 mm CEMELROCK CARAT, ktorá bude osadená do špeciálnej malty
A predsa mi v tejto súvislosti napadla ešte jedna otázka. Či bude stanica monitorovaná kamerami. Ľudia sa určite potešia, keď dostanú nevábivé podchody nový vzhľad. Len či neskončia čoskoro v rovnakej podobe, ako je
dnes. ŽSR rekonštruuje v poslednej dobe mnohé ŽST. Chránia ich kamerové systémy? A pri poškodení, znehodnotení, posprejovaní, nahlasuje tieto skutočnosti polícii? Ak sú na staniciach kamery, pomáha to? Alebo je bežnou praxou, že pár mesiacov po rekonštrukcii sú priestory špinavé, smradľavé,
posprejované?
V ŽST Trnava sa kamery osadzovať budú, čo sa týka podchodu ten nie je predmetom tejto etapy výstavby.
V závislosti od finančných možností ŽSR sa inštalujú kamerové systémy v železničných staniciach (väčšinou pri ich rekonštrukciách).
Akákoľvek skutočnosť - poškodenie, napadnutie, krádež a pod. sa hneď hlási polícii v zmysle prevádzkových poriadkov ŽSR.
Určite kamerové systémy pomáhajú v predchádzaní takejto činnosti, ale hlavne pomáhajú v chytení poškodzovateľa, či páchateľa. Ale to už sú skôr otázky na políciu SR.

     Dátum: 09.05.2012
     Vyjadrenie pre: Hospodárske noviny
     Modernizácia, úsek Považská Teplá - Žilina
Prosím Vás o reakciu na úsek Považská Tepla - Žilina. Podľa informácii HN je na tento úsek námietka.
- kedy sa môže začať stavať?
Prebieha proces VO, stavať sa bude po ukončení verejného obstarávania.
- neobávate sa, že prepadnú euro fondy na tuto trať?
Nie, neobávame sa že eurofondy nebudú čerpané.

     Dátum: 09.05.2012 
     Vyjadrenie pre: My Kysucké noviny

     Modernizácia Krásno nad Kysucou – št. hranica s ČR
Dobrý deň, pani hovorkyňa. Chcem sa informovať, ako budú pokračovať práce na modernizácii trate Krásno nad Kysucou - št. hranica s ČR. A ako je to so zastávkou v Oščadnici, ktorá sa má vraj situovať o niečo ďalej. Už je definitívne rozhodnuté o variante, kadiaľ bude trať prechádzať?
V súčasnosti prebieha inžinierska činnosť pre vydanie územného rozhodnutia. Po nadobudnutí právoplatnosti územného rozhodnutia budú začaté práce na dokumentácii pre stavebné povolenie. Zastávka Oščadnica zostáva nezmenená. V dokumentácii pre územné rozhodnutie bol rozpracovaný variant, ktorý  bol odporúčaný v EIA.

     Dátum: 09.05.2012
     Vyjadrenie pre: TV JOJ
     Ba – Hlavná stanica
Dobrý deň, posielam otázky:
Od kedy a prečo je zatvorená električková trať na hlavnej stanici? Muselo sa do spojov MHD zasiahnuť tak skoro? V súčasnosti električkové nástupište využívajú bezdomovci, plánujete nejako voči tomu zakročiť? Do kedy bude električková zastávka na stanici odstavená? Neplánuje ju znovu spojazdniť?

Otázky týkajúce sa obnovenia premávky MHD na hlavnú stanicu nie sú v našej kompetencii, keďže zmluva medzi ŽSR a Transprojektom nerieši otázku MHD. Je potrebné sa obrátiť na Dopravný podnik mesta BA, resp. priamo na magistrát mesta. Električkové koľajisko a objekt konečnej zastávky nie sú majetkom ŽSR, ale MHD. Pozemky vlastní mesto Bratislava a má s investorom uzavretú zmluvu o budúcej kúpnej zmluve.
Problém bezdomovcov na železničných staniciach, nie je len problémom ŽSR a železničných staníc, ide o celospoločenský problém, ktorý vyžaduje komplexné legislatívne riešenie. Pokiaľ bezdomovci svojim správaním nevzbudzujú výrazné pohoršenie, nemôžeme my, ani Železničná polícia nič urobiť. Napriek tomu sme v kontakte so Železničnou políciou a spoločne sa snažíme dohliadať na pohyb bezdomovcov po stanici. 
Kým sa nezmení výklad zákonných noriem, môžeme tento problém pokladať za neriešiteľný. Samotní občania (bezdomovci) sa nezmenia a žiadny právny dosah na nich nemáme. Ak ich nepristihnete pri priestupku, nie je možné ich vykázať z haly a ak aj, nemajú peniaze na zaplatenie pokuty. Tento stav (nevymožiteľnosť práva v tomto prípade) v nich len umocňuje pocit, že si môžu beztrestne robiť, čo sa im zapáči. ŽSR, resp. Železničná polícia ich môže len napomenúť a vyzvať, aby sa nesprávali asociálne, čo v mnohých prípadoch vôbec nezaberá.
Aby sme chránili náš majetok a aspoň čiastočne eliminovali pobyt bezdomovcov v staniciach, sú niektoré stanice alebo aspoň čakárne v nočných hodinách, keď je malá frekvencia dopravy, zatvorené.

     Dátum: 09.05.2012
     Vyjadrenie pre: TV Považie
     Železnica - Milochov
Dobrý deň, ja by som potrebovala telefonicky nahrať informácie o prerábkach na železnici v Milochove( časť Považskej Bystrice) a potom by som sa ešte spýtala na rušenie železničnej zastávky v Milochove- z akého dôvodu a kedy sa to bude asi rušiť.
V rámci modernizácie železničnej trate bude jestvujúca trať vedúca obcou Milochov kompletne zrušená. Nová železničná trať bude tesne za mestom Považská Bystrica trasovaná cez nový železničný tunel, ktorý bude vyústený do nového železničného mostu ponad Váh. Zastávka Milochov na jestvujúcej železničnej trati Púchov - Považská Bystrica bude zrušená z dôvodu zrušenia existujúcej trate v rámci stavby: „ŽSR, Modernizácia trate Púchov – Žilina pre rýchlosť do 160 km/hod, I. etapa“.
Predmetná modernizácia železničnej trate bude zahájená najskôr v roku 2014.

     Dátum: 09.05.2012
     Vyjadrenie pre: SITA
     ŽSR - tendre
ÚVO zastavil konanie o námietkach v tendri na modernizáciu trate Tren. Teplá - Zlatovce (navrhovateľom bola firma, resp. skupina Skanska). Čo toto rozhodnutie ešte z 13. apríla znamená pre pokračovanie tohto tendra?
Toto rozhodnutie znamená, že bude pokračovať vyhodnotenie splnenia podmienok účasti.
Začali už ŽSR opäť vyhodnocovať splnenie podmienok účasti v spomínanej súťaži, podľa rozhodnutia ÚVO zo 17. 2.? Dokedy je nová lehota na ich vyhodnotenie?
Pokračovanie vyhodnocovania splnenia podmienok účasti je v 17. týždni r. 2012.
ÚVO zastavil aj konanie o námietkach v tendri na 1. etapu prác pri prepojení koridorov (Bratislava Predmestie - Filiálka - Petržalka). Ide o rozhodnutie ešte z 29. marca. Bolo námietok v tomto tendri viac a kto ich podal?
Nie, je len uvedená námietka.

VLAKY.NET                                                                        MDC
© 2008 Železnice Slovenskej republiky