Anasayfa > Sağlık
 
   

Diş implant

Diş implant
Bu haber 19:46 15/Haz/12 tarihinde yazılmış, 275 kez okunmuştur.
   
   

 Diş hekimlerinin sıklıkla uyguladığı implantasyon işlemi, çeşitli sebeplerle günümüzde en çok tercih edilen diş tedavisi yöntemidir.

Geleneksel protezlerin aksine çok daha estetik görünümlü olması, damak ve takma diş protezlerindeki gibi kullanım zorluğunun olmaması implantları daha cazip kılmıştır.

İmplantasyon; kayıp dişlerde, diş etinin hemen altında yer alan çene kemiğine cerrahi bir müdahale ile metal bir materyalin sabitlenmesi ve üzerine doğala en yakın diş protezinin yerleştirilmesi işlemidir. Bu sayede takılan dişiniz tıpkı kendi dişiniz gibi çene kemiğine sabitlenmiştir ve takma dişlerdeki gibi komple sökülüp takılması sorunlarına sebep vermez. Çok daha şık olduğu kesindir, kendi dişinizin olmadığını anlamak imkansızdır.

Eskiden kaybedilen diş sayısı az da olsa, damak yöntemi ile aynı anda birden fazla diş ekleneceğinden, sağlam dişler de çekilirdi. Üstelik ağzın içinde yapay, ikinci bir damak tabakası taşımak, hastaları alışma döneminde çok zorlardı. Artık implantlar sayesinde bu sorunlar tamamen ortadan kalkmıştır.

Çok başarılı bir yöntem olmasına rağmen implantlar herkese uygulanamaz. Çene kemiği implant vidasının uzunluğunu karşılayamayacak olanlar, zayıf diş etlerine sahip olanlar, kemikleri zayıf ve aşınmış kişiler ile kemik gelişimini tamamlamamış gençlere implant uygulaması yapılamaz.

İmplantların ömrü genellikle 10 ila 20 yıl arasında değişir. Tüm diş protezlerinde olduğu gibi implantların da uzun ömürlü olması, bakımına bağlıdır. Sonuçta implant ağız içinde yer alan yabancı bir maddedir, hijyen ve bakımı doğal dişler kadar önemlidir. Arka dişlerimiz daha fazla çiğneme ve aşınmaya maruz kalacağından azı dişlere yapılan uygulamaların da ön dişlerden daha önce aşındığı bilinmelidir.

İmplant işleminin belki de en olumsuz özelliği, çok pahalı bir yöntem olmasıdır. Uygulamada kullanılam malzemelerin ithal olması sebebiyle fiyatlar yüksektir ve şimdilik gelir durumu yüksek gruplara hitap etmektedir.

Bir önceki yazımız olan Doğum Kontrol Yöntemleri başlıklı makalemizde doğum kontrol yöntemleri, dogum kontrol yontemleri nelerdir ve dogum kontrol yontemleri spiral hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Yapın

   
 
Arama
Döviz Kurları
Döviz
Sosyal Medya
Sayaç
Gündemdekiler ve merak edilen her şey için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.
Zaman tüneli kapakları - survivor müzikleri
online