..:: מאמרים » ג'וב טוב הכל טוב ::..


 
 ג'וב טוב הכל טוב      
אם יתקבל "חוק הג'ובים", מעשי שחיתות שבוצעו עד כה בחשכה, יהפכו למותרים ואף חוקיים, ועצמאות השירות הציבורי תחוסל

ד"ר מאיר גלבוע

שנה שירתתי בשירות הציבורי - במשטרת ישראל וברשות ההגבלים העסקיים - מבלי שנתתי את דעתי לצבע מפלגותיהם של הקורבנות, המתלוננים, החשודים והעבריינים, בעבירות שאותן חקרתי. מעולם לא התרגשתי יתר על המידה כאשר עבריין כלשהו ייחס לי מניעים פוליטיים כאלה או אחרים, ברצותו לתרץ מדוע הוא בכלל נחקר. אבל מעתה יצטרכו החוקרים לנווט את עבודתם ואת החקירות על-פי עמדותיהם הפוליטיות של הממונים עליהם.

הצעת "חוק הג'ובים" של הח"כים גדעון סער, גלעד ארדן וגילה גמליאל, שאושרה בוועדת שרים ומונחת לפתח הממשלה בישיבתה היום (21.3.05), תפגע בערכים מקודשים לדמוקרטיה. יותר מכך - היא עלולה לגרום לפתיחת חקירות ולנקיטת הליכים חקירתיים ומשפטיים נגד מתנגדים פוליטיים גם אם לא בוצעה כל עבירה, ובמקביל להביא לאי פתיחת תיקים או לסגירת חקירות נגד בעלי ברית פוליטיים.

אם תעבור הצעת חוק זו, אל נתפלא אם הממונה על ההגבלים העסקיים, שימונה לתפקיד זה על-פי מידת קירבתו לשר, יורה על מעצר או על פתיחת חקירה נגד מנהלי חברה שלא תרמו בעין יפה למסע הבחירות של השר הממונה עליו. זו היא אחת מהצעות החוק המושחתות ביותר שהועלו אי-פעם על במת הכנסת. מעשי שחיתות שבוצעו עד כה בחשכה, יהפכו למותרים ואף חוקיים, ועצמאות השירות הציבורי תחוסל.

רק שירות ציבורי עצמאי ובלתי תלוי, שמעסיק עובדים מיומנים, בעלי כישורים ויכולות גבוהות, העושים את מלאכתם לטובת הציבור כולו, עשוי להוות מחסום בין שחיתות לטוהר מידות. שירות ציבורי שעובדיו ימונו לפי קרבתם הפוליטית יגרום לפגיעה במקצועיות, לחיזוק כוחה של אליטת הממון, ולניצול משאבי המדינה לצורך ביסוס כוחם הפוליטי של שרים ושל חברי כנסת.

"חוק הג'ובים" יאפשר לכל שר, סגן שר ומנכ"ל למנות עשרות ואף מאות אנשים לתפקידים שונים בשירות המדינה - אנשי שלומם, כמובן. מקורבים אלה ישלטו במשאבי המדינה, ועל כן יוכלו להשפיע על הטיית כספי משלם המסים לטובת מקורבים פוליטיים שלהם או אף לטובתם האישית, ללא כל התחשבות בצרכים האמיתיים של המדינה ושל השכבות החלשות, שייוותרו ללא ייצוג הולם במשרדי הממשלה. חלקם ימונה לתפקידים של ממונים על יחידות של אכיפת חוק, וכך יוכלו לפתוח בחקירות ואף להורות על מעצרם של אנשים, רק כי לא מצאו חן בעיני אדוניהם שמינו אותם.

בעלי המינויים הפוליטיים יוכלו להחליט על תנאי שכר מפליגים, על תקנים נוספים לפרנסת מקורבים נוספים, על הטבות למי שיחפצו ביקרם, כמו למשל זכייה מובטחת במכרזים, ואת המעגל השוטה הזה קשה יהיה לפרוץ.

למזלנו, יש עדיין מספר מתנגדים לחקיקה מושחתת זו. עתה נותר להמתין ולראות מי מהשרים יתמוך ב"חוק הג'ובים" ומי יצביע נגדו, ויציל את המדינה מהידרדרות לשפל המדרגה.

פורסם ב – ynet, 21.3.05
 

 מאמרים אחרונים
06/03/2012
המדיניות הציבורית בישראל
30/11/2011
למי ניתנה הנבואה?/ יורם א.שמיר
04/08/2011
האוהל שאינו מתקפל עו"ד מיכאל פרתם סיו"ר התנועה לאיכות השלטון
23/01/2011
סקר שתי"ל לגבי זכותם של אזרחי ישראל להינות מרווחי מאגרי הגז
קרא עוד...
28/12/2009
** ח ד ש** מחקר: הדמוקרטיה בסכנה
13/12/2009
קובץ המלצות הוועדה לחיוב אישי והחלטות שר הפנים- הנוהל בעקבות סידרת עתירת לבג"ץ של התנועה לאיכות השלטון
30/06/2009
להקיא את המושחתים
קרא עוד...


תנאי שימוש באתר | מערכת האתר | הדפס | שלח לחבר | הוסף למועדפים | צור קשר | שאלות נפוצות | כתוב למערכת | | מפת האתר

התנועה למען איכות השלטון בישראל

רח' יפו  208 ת.ד. 4207, ירושלים 91043. טל': 02-5000073 פקס:  02-5000076

E-mail: mqg@mqg.org.il