Csomók, csomózás
 
 
"Köteles" csomók
Perecfül, fűzött perec, boulin, lebiztosító csomó, mellbekötés, félszorító-nyolcas, pruszik, kötélvégcsomó
 

 
 
Hurok
Egy "tekerés" a kötélen - a legtöbb csomó kiindulási alapja.  A kötélszárakat nem csak egyszerűen keresztezzük, hanem közben csavarunk is rajta egy kicsit, így a hurok simán fog ívelni.
 
Középcsomó
(egyszerű csomó,
félhurokcsomó /bog/)
A kötelet nagyon erősen megtöri,  gyengíti, szinte lehetetlen kioldozni
 
Leggyakrabban más csomók lebiztosítására használjuk.  
Bag húzószárára kötünk ilyet , hogy ne csússzon a kezünk a sáros kötélen, valamint "kapaszkodókötelekre" szintén a fogás elősegítésére. 
Lebiztosító csomó
(félig halász)
A kibomlásra hajlamos csomók kötélszárára kötött csomó, pl. boulin, szorító-nyolcas.
Hevederösszekötő csomó A középcsomó hevederre kötve. Hevederek összekötésére csak ezt használjuk!
Perec
A perec a kötéltechnika alapcsomója. 
A középcsomónál egyel több tekeréssel készül. A csomóban a kötél nagyobb íven törik meg, így nagyobb terhelést visel el, valamint könnyebb kibogozni.
Fűzött perec
Kötélhurok készítésére, kikötésre (pl. fához), kötéltoldásra használjuk.  
Mind a két kötélszár terhelhető, és a kötélhurokba is akaszthatunk. 
 
A kötélvéget végigfűzzük a csomóban követve a másik kötélszárat. 
Perecfül
Nittes átszereléseknél leggyakrabban alkalmazott rögzítés.  
Megkötésénél törekedni kell a minél kisebb fül kialakítására, terhelés hatására úgyis megnyúlik. A hosszúfülű csomón "hősi" küzdelem az átszerelés! 
Kb. 70 cm kötél kell a megkötéséhez.
Boulin
Kötél végének valamilyen tereptárgyhoz való (pl. nagyobb kő körűlfűzésére, fához) kikötésére alkalmas. A fül keresztirányú terhelhetősége nagyon alacsony, ezért kantárt a boulin hurkába nem szabad akasztani. Mindig lebiztosító csomóval használjuk. Fontos, hogy a szabad vég a hurok belseje felé hagyja el a csomót! 

Kétféle megkötési mód alkalmazható: 

1. Végigfűzzük a kötélvéget.  Fontos, hogy a szabad vég a hurok belseje felé hagyja el a csomót, mivel ellenkező esetben jóval kisebb a teherbírása. 
2. Egy hurokfülön bújtatjuk át a kötélvéget, majd a hurkot átfordítva alakul ki a boulin. Ez a megoldás biztosabb, kisebb a hibalehetőség (pl. sötétben).  
 
Egyik változata a Yosemite boulin , ami boulin terheletlen szálának továbbfűzésével előállítható csomó. A boulinnál erősebb, mert a kötél nagyobb ívekben kanyarodik a csomótestben. A Yosemyt boulin füle keresztirányban is terhelhető.

"Mellbekötés"
Szükségmegoldás. Felső biztosításnál, pl. vállbiztosítás, ha nincs beülő, ezzel kötjük a mászót a kötél végére. Csak igen kis esések megtartására alkalmas, és még benne lógva is csak igen rövid ideig lehet elviselni a kötél szorítását! 
A hurok legyen elég szoros, hogy ne csússzon le rólunk, de azért ne szorítson. Lányoknál figyeljünk arra, hogy a hurok a mell fölött haladjon. A vállon átmenő hurkok célja a fejjel lefelé történő zuhanáskor a függőleges helyzetbe fordítás, valamint a hurok pozícióba tartása. Sötétben is tudni kell megkötni!
Halász csomó
A legkevesebb kötelet igénylő csomó. Nehéz szétkötni. Helyette a dupla halászt alkalmazzuk. 
Tegyük egymás mellé a kötélvégeket, és az elmenő végek köré kössünk egy-egy lebiztosító csomót. Húzzuk össze a csomókat.   
Figyeljünk arra, hogy a belső ívek egymás tükörképeként egymásba símuljanak. 
Rosszul megkötött halászcsomó.
Dupla halászcsomó
Szétkötni nehéz, de a perecnél erősebbnek tartják. 
Pruszikgyűrű megkötéséhez ajánlott. 
Kötél lehúzásakor kevésbé akad el, mint a perec (sziklamászásnál). 
Kétszer tekerjük körbe a másik kötél elmenő szárát, majd kössük meg a lebiztosító csomókat. Húzzuk össze a csomókat. 
Kötélvég csomó
Kötél végére kötjük a "túlereszkedéses" balesetek megelőzésére. Minden ereszkedő kötél végére kötelező kötni! A  csomót a kötél végétől kb 0,5-1 m-re kössük meg, (ráereszkedéskor könnyebb mászásba átszerelni). A szimpla perecnél jobb, mivel ez merev kötélen sem oldódik ki magától.  Tulajdonképpen a dupla halászcsomó egyik fele.
Félszorító-nyolcas
(félárboccsomó)
Kellően öblös (HMS) karabinerrel használva a köteles biztosítás legbeváltabb eszköze. 
Függetlenűl a kötélvégek által bezárt szögtől nagy fékezőerőt biztosít a súrlódás 
Félszorító nyolcas lebiztosítása
Ezzel a módszerrel rögzíteni tudjuk a félszorító-nyolcast, s így függetleníteni tudjuk magunkat a biztosított személytől. Teljes biztonsághoz az áthúzott fülbe karabinert akaszthatunk, melyet beakaszthatunk a tartó karabinerbe. (Ne közvetlenül akaszzuk a hurkot a tartó karabinerbe, mert terhelés alatt az nem lesz nyitható)
Nagyon sok helyen szükség lehet az ismeretére. 
 
Szorító nyolcas
Szoruló hurok. Mindig lebiztosító csomóval alkalmazzuk. 
Fűzve is megköthetjük.   
Barlangászatban elsősorban terhek rögzítésére alkalmazzuk, pl. farönkök felhúzása. 
A hegymászók előszeretettel használják önmaguk kikötéséhez biztosításkor, mert kiaksztás nélkül könnyen szabályozható a hossza. 
Takács (lapos) csomó
Önmagától könnyen kibomló csomó. Beg, hátizsák szájának bekötésére, derékkötőnek, csomag összeszorítására alkalmas. 
Derékon megkötve könnyen szabályozható a feszessége, de az "övbe" ne akasszunk súlyt, pl. kisbag, karabiner, stb, mert a csomó szétbomolva hamar kisbegünk nélkül maradhatunk. 
Pruszik csomó
 
"Mászócsomó". A főkötélre egy kötélgyűrűt pruszik csomóval kötve "mozgó rögzítést" hozhatunk létre. A csomó (hurok) összehúzva megszorul a főkötélen, de kézzel könnyen meglazítható, és továbbcsúsztatható. Szükségmegoldásként nagyon sok helyzetben alkalmazhatjuk, ezért mindig legyen nálunk egy pruszikoláshoz alkalmas kötélgyűrű. Sötétben is biztonságosan megköthető.  

A csomó könnyű használatához a pruszikzsinór főkötél keresztmetszeti felületarányának minimálisan 1:3-nak kell lennie. Példaként egy 10,5 mm átmérőjű főkötélhez 6 mm-es pruszik a legmegfelelőbb. Általában kettő hurok elegendő, de ha mégis megcsúszik, tekerjünk még egy hurkot. 

Nem önzáró ereszkedőgépek használatához (pl. szimpla csiga, xilofon) kötelező a használata.  Önbiztosítás használatához megfelelő gyakorlatot kell szerezni, ezért már a kötéltechnikai gyakorlatok megkezdésekor kezdjük el használni a szükséges rutin megszerzéséhez.

Francia pruszik csomó
Francia pruszik 
 
 
Megcsúszásra nem hajlamos.
Karabineres változata is ismert,
 
amely "mászógépként" működik.
 


 
lexikon