We Włoszech można się wypisać z Kościoła katolickiego "poleconym"

  Włochy

Logo dostawcy 
wp.pl, dodano: 2012-05-21 (16:44)

DrukujAAA

Aby wystąpić z Kościoła katolickiego, we Włoszech wystarczy wypełnić standardowy formularz i wysłać go listem poleconym do proboszcza parafii, w której miał miejsce chrzest. Wszystko to zgodnie z rozporządzeniami Watykanu. Dlaczego więc Polacy, aby wystąpić z Kościoła muszą przychodzić do parafii z dwoma świadkami i dokonywać zbiorowych apostazji jak Janusz Palikot? Kościół jest przecież jeden - powszechny...

Po otrzymaniu listu poleconego od osoby, która chce wystąpić z Kościoła katolickiego, proboszcz w ciągu 15 dni jest zobowiązany do postawienia adnotacji przy nazwisku petenta o treści: "Nie jest już członkiem Kościoła rzymskokatolickiego". Może wysłać do niego list, namawiający go do przemyślenia decyzji i informujący o utracie praw do korzystania z sakramentów świętych, min. niemożności brania ślubu kościelnego, bycia chrzestnym oraz utraty prawa do pogrzebu kościelnego. Jeżeli apostata nie wyrazi chęci zmiany decyzji, jego odejście z kościoła jest automatyczne.

Dane tej osoby nie mogą być już wykorzystywane przez Kościół do jakichkolwiek celów. Nie jest już ona "poddaną" Kościoła, nie podlega władzy biskupa, nie może być ekskomunikowana i nie obowiązuje jej prawo kościelne.

Apostata Palikot miał poprzedników

Dla Kościoła katolickiego grzech niewiary jest jednym z najcięższych grzechów. Apostata to ten, który wyrzeka się religii chrześcijańskiej, a heretyk to chrześcijanin, który nie uznaje lub kwestionuje doktrynę Kościoła katolickiego. Z punktu widzenia doktryny Kościoła, chrzest jest "niezniszczalną pieczęcią" i nie może być anulowany - tak, więc - apostaci i tak podlegają jego władzy, muszą respektować prawo kanoniczne. Ale apostaci to przecież nie tylko "poddani" Kościoła, lecz przede wszystkim obywatele świeckiego państwa.

Termin "odchrzczenie" (sbattezzo) wymyślił włoski tygodnik katolicki "Avvenire", aby ośmieszyć prośbę Aldo Capitaniego (promotor marszu pokoju z Asyżu do Perugii, znany, jako "włoski Gandhi"), by nie uważać go za poddanego Kościoła. Będąc osobą religijną i wierzącą, Capitani przeraził się tym, co spotkało pewne małżeństwo z miejscowości Prato.

W 1958 r., kiedy Włochy były jeszcze krajem ultrakatolickim, dwoje młodych ludzi z Prato pobrało się biorąc jedynie ślub cywilny. Tamtejszy biskup ekskomunikował ich i zawiesił na murach kościoła obraźliwe plakaty oraz wysłał listy do ich rodziców, że wychowali bezbożników. Młodzi wytoczyli mu proces o zniesławienie, ale niestety przegrali, gdyż Sąd Apelacyjny we Florencji orzekł, że przede wszystkim, jako ochrzczeni, są "poddanymi Kościoła", a dopiero później obywatelami państwa włoskiego - więc biskup może zrobić z nimi, co chce.

Włosi poszli inną drogą

W 1986 roku, we Włoszech powstało "Stowarzyszenie dla odchrzczenia" (Assocazione per lo Sbattezzo). Dopiero jednak kampania na rzecz "oczyszczenia statystyk" pokazująca, iż w księgach chrztów jest wpisanych więcej dzieci, niż tych zapisanych w rejestrach narodzin, prowadzona od 1995 r., przez UAAR (włoska Unia Ateistów, Agnostyków i Racjonalistów), a przede wszystkim wprowadzenie ustawy o ochronie danych osobowych w 1996 r., zmieniło wiele rzeczy.

Pierwszym publicznym apostatą we Włoszech był Luciano Franceschetti, ówczesny sekretarz UAAR, który jako pierwszy skorzystał z ustawy o ochronie danych osobowych i 13 września 1999 r. otrzymał od Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych zapewnienie, że zgodnie z jego wolą, w rejestrze chrztu została dokonana adnotacja o treści: "Nie jest już członkiem Kościoła rzymskokatolickiego".

Szerokim echem we Włoszech i na świecie odbiła się sprawa Ganniego C., który skierował list do proboszcza z prośbą o odnotowanie w księdze chrztu, iż jest niewierzący. Gdy proboszcz mu odmówił, włoski apostata odwołał się do włoskiego GIODO, aby ten zapewnił respektowanie ustawy. Proboszcz natomiast podkreślał wyższość prawa kanonicznego nad prawem włoskim i instytucjami państwowymi. Zwrócił się nawet do sądu - oczekując, że ten mu przyzna rację. Kuria kazała mu się jednak wycofać z procesu, który bez wątpienia by przegrał, otwierając w ten sposób drogę prawną także w innych przypadkach sporów pomiędzy Kościołem, obywatelami i państwem. Sam przewodniczący Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych, kardynał Julián Herranz Casado uznał w 2006 roku, że taka forma wystąpienia z Kościoła jest "kanoniczna".
1 2 z 2 następna


TAGI:  włochy  religia  chrzest  kościół katolicki  wiara  wyznanie  apostazja 

oceń
117
111
Podziel się
zobacz ranking


Opinie

Ocena: 0 [0]
~vvolg [7 godzin temu]

Pieprzyć religię, jeśli chcę opuścić pewną sektę, religię , lub wyjść z kościoła to mój wybór i nikt nie powinien tego utrudniać. Na tym polega wolność.

odpowiedz

Ocena: +7 [11]
~gość [2012-05-30 11:19]

A ja chcę dokonać aktu apostazji i dokładnie przemyślałam swoją decyzję. Nie zależy mi na tych kościelnych ślubach, chrztach czy co tam jeszcze. Pochować mnie mogą gdziekolwiek, i tak będzie mi wszystko jedno. Jestem raczej po stronie myśli ateistycznej. W niebo i piekło jako miejsce po śmierci nie wierzę, wręcz głupie mi się to wydaje. Reinkarnacja jest według mnie bardziej prawdopodobna. Kościół do niczego nie jest mi w życiu potrzebny, więc po co mam tam należeć? Ochrzcili mnie rodzice jak byłam malutka, więc bez mojej zgody i świadomej decyzji. Jakim prawem pytam?! Takich decyzji nie powinno podejmować się za kogoś. Ale to, że ktoś urodził się na lotnisku, nie znaczy że jest samolotem. Więc to, że urodziłam się w rodzinie katolickiej nie oznacza, że muszę powielać ten schemat. Nie chcę być katoliczką ani chrześcijanką. Taka jest moja decyzja, świadoma i dobrowolna.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: -6 [6]
~rob [2012-05-24 11:03]

czytajac komentarze czuje sie nienawisc. wiadomo sa lepsi i gorsi ksieza. ale od jezusa kazdy sie odwrocil, do kosciola chodze. i cos w tym jest skoro nie mam takich problemow w rodzinie jak inni. mam tate i mame, mam zone i ... niedlugio dziecko. i nie zamierzamy sie rozstawac z tym wszystkim. pozdrawiam. a jak mam znajomych ateistow to naprawde zyja sztucznie. sa nieszczesliwi i pewnie jak wy teraz jeden na drugiego najezdza. skoro nie wierzycie to po co tak walczycie i pokazujecie na sile wrecz swoja "niewiare"? mam znajomych ateistow i szanuje to. sa spoko tylko nasuwa sie mysl taki temat a ateisrta wejdzie szybciej niz jakby byl temat o nagiej górniak albo o innej sensacji roku.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: -6 [20]
~czekam [2012-05-22 12:48]

Czy ktoś odważy się tu napisać że Boga nie ma ?

odpowiedz

pokaż 11 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~lexsiu [2013-01-08 13:30]

Jestem członkiem K.K .Byłem także członkiem PZPR. Co do członkostwa w obu organizacjach mogę powiedzieć że decydowały i decydują względy praktyczne . Zarówno liczebność oddanych sprawie członków w PZPR była statystycznie zakłamana ,jak i w zakłąmana jest w KK ,- o czym doskonale wiedzą w episkopacie

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~news 2012 [2012-10-17 20:16]

Jeżeli nie uczęszczam ani nie czuję żadnej wspólnoty w tym czymś, to nie chcę tam być. A dokumentowanie za małolata za pośrednictwem rodziców powinno być karalne. Samego chrztu powinno się dokonywać, gdy jest się dorosłym i z własnej nieprzymuszonej woli. Nawet Jan Chrzciciel dokonywał obrządku na dorosłych a nie dzieciach. Jak na razie tylko tracę a nie zyskuję będąc katolikiem. Ciagle jestem biedny, nie mam szczęścia w życiu i w ogóle moje życie jest ruiną (nawet przyjaciół nie mam). Mam wątpliwości czy kościół (a raczej Watykan) nie macza w tym palców. Bo co wspólnota (communion - komunia), to wspólnota. A, że w księgach Watykańskich i kościelnych prowadzona jest dokumentacja, to na ogół po coś - jakieś konszachty. Dokumentacja wiąże się z ekonomią i innym biznesem a ja nie chcę być cudzą właśnością. Czuję się jakbym podpisał bez własnej nieprzymuszonej zgody cyrograf na siebie o własną duszę. To znaczy nie dosłownie ale pośrednio. I bardzo mi się to nie podoba, bo widocznie rzutuje to na moje życie. Nie chodzę tam, to być może się mszczą. Nie mam podstaw, by nie brać tego pod uwagę. A co sekta, to sekta. Jak dla mnie kościół jest sektą jak każda inna. A prowadzenie dokumentacji kojarzy mi się z przetwarzaniem danych osobowych i pośrednią manipulacją - roszczenie sobie praw do kogoś, to dopiero jest grzech. Przy apostazji podobno rządają oddania pamiątek chrztu a ja je zwyczajnie zniszczyem, bo mnie serce boli, że tak mi sięw życiu nie układa. Ogólnie to inaczej postrzegam to coś zwane Bóg. A Jezusa nie uznaję, bo był tylko postacia historyczną jak każdy inny prorok czy znachor. Ogólnie to miliony było takich Jezusów i jak któryś podpadł,władzy, to go eliminowali i tak jest po dziś.

odpowiedz

Ocena: -9 [19]
~jacek [2012-05-24 09:25]

Po co ludziom macic w glowie ,listem poleconym ? Przeciez to wazna decyzja a nie chwilowy kaprys ! Trzeba sie pofatygowac do proboszcza odbyc rozmowe i jesli sie ktos upiera, to dowidzenia i juz !

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Ocena: -18 [32]
~Andrzej [2012-05-24 08:57]

Jak przyjdzie trwoga to wtedy wszyscy do Boga a kościół to my wszyscy ludzie którzy zbieramy się na modlitwie w domu Ojca a ci którzy się wypisują to tak jakby nie chcieli nikogo znać? A domorośli teolodzy typu Palikot czy inni apostazyjczycy i już niewierzący robią zamęt i tworzą teorie nie mające nic wspólnego z chrześcijaństwem równie podobnie we włoszech, strach i niewiedza u domorosłych teologów, i poco swoje słabości wyciągają na pierestał chcą zabłysnąć, dorobić się jeszcze większego majątku?

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Ocena: -23 [23]
~Rozumny [2012-05-24 10:43]

Najgłupsza i najidiotyczniejsza rzecz to wypisać się z Kościoła katolickiego. To tak jakby biec w nocy po ciemku po polu minowym podczas bombardowania.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

Ocena: -61 [91]
~kaziuk [2012-05-22 11:59]

Wypisz się z Kościoła a potem idź do diabła ,dopiero wtedy przekonasz się jak fatalną decyzje podjąłeś, bez odwrotu.Lepiej zostań w Kościele człowieku ,po tym życiu czeka cie wieczność ,chyba lepiej spędzać ją w towarzystwie świętych i w radosci,niż w piekle z łotrami

odpowiedz

pokaż 12 ukrytych odpowiedzi

Ocena: -110 [258]
~sdf [2012-05-22 10:35]

Pytanie do niewierzących w Boga. Jak wytłumaczycie niepsujące się zwłoki świętych katolickich, które bez ingerencji jakichkolwiek naukowców i mumifikacji (czyli nie jak w przypadku Lenina) leżą po kilka lub nawet kilkanaście wieków i nie ulegają rozkładowi? Albo uzdrowienia z nieuleczalnych chorób po modlitwie lub uzdrowienia z opętań po egzorcyzmach?

odpowiedz

pokaż 46 ukrytych odpowiedzi

Ocena: -49 [63]
luk1407 [2012-05-22 12:02]

ODEJŚCIE OD KOŚCIOŁA TO GRZECH ŚMIERTELNY, NIE MOŻNA MIEĆ POGRZEBU KOŚCIELNEGO, BYĆ CHRZESTNYM, WZIĄSĆ ŚLUBU W KOŚCIELE A PO ŚMIERCI KAŻDY Z TEGO BĘDZIE ROZLICZANY

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

Ocena: +19 [19]
~Jerzy [2012-05-25 20:59]

od miesiąca wraz z żoną jesteśmy apostatami...25 lat naeżałem do tej sekty a następne 37 lat nie miałem ochoty na podjecie decyzji dotyczącej apostazjii....dopiero niedawno już jako 62 latkowie poszliśmy ze świadectwami chrztu i aktami apostazjii do miejscowego duchownego zwanego proboszczem...cała procedura trwała 10 minut, a po wysłaniu kopii do kurii biskupiej podpisanej przez proboszcza ..tylko 10 dni...i jesteśmy wolni od pogańskiego sekciarstwa katolickiego....mogę być pochowany pod płotem,na polu truskawkowym,lub skremowany

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~bebe [2012-07-09 12:00]

szkoda,że tak mało jest otwartych księży, którzy bez strachu i moralizatorstwa chcieliby porozmawiać na tego typu tematy. Myślę, że w większości to tylko mięso armatnie KK. Wiara może istnieć tylko tam, gdzie są wątpliwości. Gdzie ich nie ma, jest wiedza.Pozdrawiam

odpowiedz

Ocena: +6 [6]
~Antek [2012-06-28 14:43]

Ja mam w dupie Kościół Katolicki i nie muszę się wypisywać z czegoś gdzie nie jestem , a i tak musze płacić z moich podatków na tych złodziei !!!!

odpowiedz

Ocena: +18 [24]
~kto [2012-05-22 15:40]

jak dla mnie najgorsze jest, chrzszczenie dzieci i branie ślubu kościelnego, bo tego wymaga tradycja a nie z własnej wiary. ciekawe czemu Kościoł nie walczy z tym.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Ocena: -14 [28]
~filut [2012-05-22 13:04]

Społeczeństwo włoskie jest zaiste świeltlanym przykładem do naśladowania.Wszechobecna mafia założyła już białe rękawiczki .Ci którzy się temu sprzeciwiają ,nie sa pewni czy ich dziecko wróci ze szkoły.Te domy co się tam poprzewracyły to dopiero początek ich szkoły.Słuchajcie takich nauczycieli to także zasłużycie na "troskliwą" uwagę.

odpowiedz

pokaż 44 ukryte odpowiedzi

Ocena: +14 [20]
~bvb [2012-05-24 09:50]

zyję w drugim związku i przez to ja i moja druga żona jestesmy w kościele bez praw więc po co być w takim kościele

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

Ocena: +5 [5]
~Sbq [2012-05-24 11:22]

Dawno takich bredni nie czytałem. Kościół to ludzie wierzący w Chrystusa a nie jakaś tam instytucja KRK, dlatego wielu ludzi po nawróceniu i przejściu na chrześcijaństwo wypisuje się z tej organizacji roszczącej sobie prawo w tym kraju do miana jedynego kościoła. Tak jakby inne wyznania nie istniały. Żal czytać te brednie i wypociny. Sprawdźcie sobie co te kropienie wodą ma wspólnego z tym co mówił Jezus.

odpowiedz

Ocena: +2 [2]
pppslubice [2012-05-24 11:00]

no tak jak z rozgrzeszeniem jak to możliwe ze kobieta po rozwodzie mająca innego faceta (konkubinat) dostaje rozgrzeszenie a inna nie??

odpowiedz

Nie tak łatwo wypisać się z Kościoła katolickiego
Nie tak łatwo wypisać się z Kościoła katolickiego (fot. Jupiterimages)

Baza wiedzy

  • Jak znaleźć pracę za granicą?
  • Jakich dokumentów potrzebujesz?
  • Jak uczyć dzieci polskiego? Gdzie jest polski kościół?
Odpowiedzi na te pytania i wiele innych znajdziesz w naszej bazie wiedzy

Pogoda

Rzym

110°C

Więcej w serwisie:
pogoda.wp.pl

Kursy walut

$ USD 3,0563 -0,59

£ GBP 4,8066 -1,16

€ EUR 4,1515 -1,22

Więcej w serwisie:
waluty.wp.pl

Newsletter

Zapisz się na newslettera:

Szukaj w serwisie

Który kraj Cię interesuje?

mapa Wybierz z listy kraj, z którego informacje Cię interesują:

Wasze komentarze

To nie dobrze,

To nie dobrze, że tak się wypowiedział szef hotelarzy. Zrodzi się tym nienawiść do Polaków

więcejDodał: jolka, godz. 20:01

la palima mie

la palima mie preso lama labomba.

więcejDodał: pawel miroslaw, godz. 14:20

Potrzebuję szybkiej i

Potrzebuję szybkiej i efectywnej nauki angielskiego. Trudno mi zrealizować ten jeden z wielu punktów mojego planu życiowego....

więcejDodał: cajazataner@wp.pl, godz. 07:43

Archiwum

Poprzedni miesiąc Następny miesiąc Luty 2013
pn wt śr cz pt sb nd
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3