Živě: ČSSD dál povede Sobotka, nové vedení bude bez Dienstbiera

Přímý přenos ze sjezdu ČSSD pro vás připravuje tým DR ve složení Jaroslav Bican, Vratislav Dostál a Jakub Patočka: Sobotka zůstane předsedou, zásadně se ovšem oslabuje jeho pozice.

Dr_logo

Redakce DR

15.03.2013 11:08

Aktualizováno: 23:12

23:00 Pro dnešek závěrečné shrnutí: Výsledky není možno hodnotit jinak než jako velké vítězství Michala Haška a spojenců Miloše Zemana v ČSSD. Sobotka ztratil velkou postavu své skupiny Jiřího Dienstbiera. Ve druhém kole volby poslední členky předsednictva navíc bude favoritkou Marie Benešová.

To znamená, že původní plán předsedy Bohuslava Sobotky nahradit Zdeňka Škromacha Milanem Chovancem a Marii Benešovou Alenou Gajdůškovou absolutně nevyšel.

Haškovi lidé udělili předsedovi ČSSD lekci v taktice. Použili původně Sobotkova kandidáta Chovance jako zbraň proti Jiřímu Dienstbierovi.

V jeho případě platí poněkud kryptické pořekadlo „mnoho psů zajícova smrt“. Vadil haškovcům, dlouhodobě o jeho odstranění usiluje pražská organizace a poslední ránu mu zasadil konflikt s Milošem Zemanem, v němž jej jeho vnitrostraničtí spojenci nechali jako nahého v trní.

Vedení sociální demokracie bude mít mnohem konzervativnější tvar, Jiří Dienstbier tvořil spolu s Lubomírem Zaorálkem a Bohuslavem Sobotkou trojici, která se pokoušela vtisknout sociálně-demokratické politice modernější evropskou tvář. Sobotka se Zaorálkem, kteří budou stát proti bloku Hašek, Škromach a pravděpodobně Benešová budou spíše v defenzivě.

Navíc ve změněné atmosféře se Zemanem na Hradě se zřejmě posouvá pozice i dosavadních Sobotkových spojenců, a také členů nejužšího vedení ČSSD, kterými jsou předseda poslaneckého klubu Jeroným Tejc a předseda senátního klubu Petr Vícha.

Nová tvář sociální demokracie bude mnohem konzervativnější, méně otevřená občanské společnosti, bližší Zemanovi a lidem, kteří v politice působí s oportunistickou či kariéristickou motivací.

Nelze vyloučit, že vývoj po sjezdu s výhledem k nadcházejícím volbám posílí snahy o zformování volebního projektu, který se bude profilovat jako principiální občanská a levicová alternativa, to jest s ostře kritickým odstupem i vůči Zemanovu Hradu.

V každém případě výsledek sjezdu snižuje potenciál ČSSD po případném převzetí moci provozovat principiální politiku, ba dokonce sama šance, že ČSSD převezme moc, se výsledkem sjezdu zmenšuje.

Zdá se tak, že předseda sociální demokracie sklízí trpké plody politiky appeasementu vůči příznivcům Miloše Zemana ve vlastní straně. Nezastavil je, dokud to bylo bez zvláštních obtíží možné. Každý je strůjcem svého osudu.

22:15 Údajně jeden hlas ke zvolení chyběl Martinu Starcovi.
To by znamenalo, že je hotovo a Jiří Dienstbier ve vedení strany prakticky jistě nebude. Je prakticky jisté, že se jeho odpůrcům podařilo dlouhodobě nejpopulárnějšího českého politika odstranit z vedení strany.

22:09 Výsledky se budou přepočítávat,
poněvadž jeden z kandidátů byl či naopak nebyl zvolen o jeden hlas. Každopádně pokud by se neoficiální výsledky potvrdily, situace Jiřího Dienstbiera by byla mimořádně obtížná. Stál by nepochybně proti Martinu Starcovi. Znovu by patrně v druhém kole kandidovaly i obě ženy, zatímco kandidáti Foldyna a Bodenlos dle očekávání vypadnou.

21:50 Po prvním kole první volby
byli dle neoficiálních informací zvoleni na posty řadových místopředsedů ČSSD Škromach, Chovanec a Zaorálek.

Připomeňme, že předpokladem zvolení je zisk nadpoloviční většiny platných hlasů. Pokud přitom v první volbě  nebylo zvoleno všech pět místopředsedů, do druhé volby postupuje dvojnásovný počet kandidátů s nejvyšším počtem hlasů, než kolik bude voleno místopředsedů.

Do druhého kola nyní tedy postupují první čtyři nezvolení kandidáti.

20:05 Hovoří jediný kandidát na šéfa Ústřední revizní komise.
Je také z Ostravy a jmenuje se Vojtěch Mynář. Až domluví, začne se volit.

20:00 Jiří Zimola, který sám neměl šanci uspět, využil svůj projev k podpoře Milana Chovance.
Plán je tedy jasný: dostat do vedení Milana Chovance namísto Jiřího Dienstbiera.

Zimola na to šel od lesa: v úvodu svého projevu připomněl výsledky krajských voleb. „Nejpozději za rok a několik měsíců nás čekají sněmovní volby. ČSSD musí vést politici s čistým štítem, lidé s elánem a taky vítězné typy,“ řekl Zimola.

Je přesvědčen, že hlas hejtmanů, tedy úspěšných politiků, musí být ve vedení strany slyšet. „Náš cíl je jasný: uspět ve volbách. Proto musíme působit na veřejnost jako sehraný tým,“ uzavřel Zimola s tím, že odstupuje z volby místopřededů a doporučuje volbu Milana Chovance.

19:55 Lubomír Zaorálek
hovořil o regionu, ve kterém se sedmatřicátý sjezd koná. Vzpomínal na začátek devadesátých let, kdy byla vážná situace mnoha podniků na severní Moravě. Prý se tehdy snažil lobovat na ministerstvu průmyslu a obchodu u Vladimíra Dlouhého. Avšak neúspěšně. I to bylo podle Zaorálka jedním z impulsů pro to, aby vstoupil do ČSSD.

„Stát není ani dneska spravedlivý,“ přenesl se pak do současnosti a vypočítával příběhy lidí, kteří nedokážou čelit svým osudům. „Nemyslete si to, že se to týká pouze sociálně slabých lidí,“ dodal Zaorálek a začal vyjmenovávat některé z opatření vlády, která lidem ztížila životy.

„Nikdo není pro tuto vládu důležitý. Nikoli pouze veřejnost, ale ani ombudsman či prezident,“ uvedl Zaorálek. Vláda podle mně ignoruje všechny. „A ČSSD to musí změnit. Více si vážit těch, kteří tady žijí a pracují, apeloval zvýšeným hlasem Zaorálek.

19:50 Zdeněk Škromach
řekl pouze několik vět. „Ještě sjezd neskončil a paní Peake do nás už šije. Ta pijavice na vládě. Takže nám nezbývá, než tuto vládu vystřídat,“ zahřímal Škromach a odešel.

19:45 Martin Starec mluvil lakonicky o své kompetenci dobrého hospodáře.

19:40 Milan Chovanec
připomněl, že je politik, který začínal v ČSSD od píky. Podle něj je nutné, aby ČSSD příští rok nezapomněla kvůli parlamentním volbám na volby komunální. „Právě tam nám rostou příští poslanci a ministři,“ vysvětlil Chovanec.

„Musíme mít výsledky, musíme přesvědčit veřejnost, že dokážeme pracovat pro lidi. Pokud propotíme sociálnědemokratický dres, nemůžeme prohrát,“ uzavřel Chovanec.

Jeho projev celkově ovšem nebyl nijak výrazný a pokud skutečně rozhodnou kvality projevů, Chovanec rozhodně ztratil.

19:33 Alena Gajdůšková neměla výrazný projev.
„Jsem připravená – bude-li to vaše přání – dát veškeré své síly, zkušenosti a znalosti k tomu, abychom společně dosáhli změny a vybudovali jssme podmínky pro slušný život všech slušných lidí,“ řekla v jeho závěru místopředsedkyně Senátu. Přestože do střetu s Marií Benešovou vstupuje jako silnější kandidátka, ze srovnání projevů by vyšla lépe její protikandidátka.

19:30 Jaroslav Foldyna
řekl, že veřejnost nezajímá filosofování o integraci levice, nýbrž to, z čeho budou žít. „Jsem rád, v projevu Bohuslava Sobotky zaznělo, že se naše budoucí vláda postará o dolních deset milionů lidí,“ uvedl v narážce na Zemana, o kterém prohlásil, že je prezidentem, na kterého čekal deset let.

„Chci být místopředsedou těchto lidí. Chci v politice prosazovat zájmy těchto lidí. Chci změny v exekučním zákoně. Chci lidi ochránit od toho, co prožívají,“ dodal Foldyna a připomněl, že v České republice žijí lidé, kteří počítají každou korunu. „Musíme redefinovat prorodinnou politiku,“ vysvětlil s tím, že tu ČSSD je pro voliče.

19:25 Jiří Dienstbier připomněl, že mohou být některé jeho názory až příliš vyhraněné.
„Myslím si, že naše republika není v dobrém stavu. Mnozí lidé žijí ve skutečně drsných podmínkách. Týká se to především lidí v důchodovém věku či samoživitelek,“ uvedl Dienstbier.

„Viděli jsme tady legalizovanou krádež důchodového systému. Vláda, aby přežila, přitom korumpuje vlastní lidi jenom proto, aby se udržela u moci,“ dodal Dienstbier s tím, že ČSSD je jedinou stranou, která to může změnit. Podle něj by případný neúspěch byl především ztrátou pro lidi, kteří se dostávají do neřešitelných životních situací.

Musíme získat tak silný mandát, abychom to byli my, kdo bude rozhodovat, jaká změna se tu odehraje. Nesmíme dopustit, abychom slepili nějakou těsně většinovou vládu, neboť v takovém případě bychom nemohli realizovat náš program,“ uvedl Dienstbier.

Zauvažoval pak také nad tím, koho by ČSSD měla oslovit mimo svůj tradiční elektorát. „Měli bychom se poučit v zahraničí, kde jsou strany typu ČSSD schopny oslovovat městské liberální voliče,“ vysvětlil Dienstbier. Nabídl pak spolustraníkům své služby právě v možnosti rozšířit svou voličskou klientelu.

Svým smířlivě laděným projevem mohl spíše získat, neztrácel.

19: 20 Jiří Bodenlos ve svém nominačním projevu
připomněl, že jeho parketou je osobní diskuse a práce s lidmi. „Předstupuju před vás jako kandidát, který toho se stranou už hodně prožil,“ uvedl Bodenlos a vzpomínal, jak začínal s politikou na Praze 4.

„Sociální demokracie v Praze hraje pro ČSSD na nejtěžším politickém hřišti. Proto je potřeba, aby pražskou ČSSD podpořilo centrální vedení,“ dodal Bodenlos s tím, že politické strany tu jsou od toho, aby pracovaly pro veřejnost.

Představil pak tři tématické okruhy, kterým se chce věnovat. Prvním je finančnictví. „Musíme hájit občany před mocí finančních domů,“ uvedl Bodenlos. Další oblastí podle něj je soudnictví a rychlost soudů. Nakonec zdůraznil, že by se ČSSD měla hájit myšlenku, dle které je soukromé vlastnictví svrchovanou záležitostí.

„Hovořilo se tu o jednotě strany. Nemám strach o naši jednotu před volbami. Obávám se ale, aby se jednota naší strany udržela i v čase našeho vládnutí,“ uzavřel Bodenlos a poděkoval za to, že ho kolegové z Prahy a z Liberce nominovali na místopředsedu.

Bodenlos je mezi kandidáty outsiderem.

19:13 Těžiště projevu Marie Benešová
je pochopitelně v oblasti spravedlnosti, říká, že tu máme režim selektivní justice: „Někoho skřípneme víc, někoho méně, což je zcela nepřijatelné." Říká, že jako nejvyšší státní zástupkyně nastavila systém, který hlídal prostředky z Evropské unie před rozkrádáním. Obviňuje vládu, že tento systém odbourala. Chce spolupracovat s ženami, s mladými sociálními demokraty, se seniory, s hejtmany. A toť se ví: s prezidentem. „V jeho vládě byla dělná atmosféra a skutečný tah na branku. Pokud sestavíme vládu, jako byla jeho, už to bude úspěch.“

Pokud rozhodne o výsledcích kvalita projevů, Benešová si svou řečí spíše pomohla.

19:05 Začínají projevy kandidátů na místopředsedy.
Nakonec jich je přesně deset. Marie Benešová, Jiří Bodenlos, Jiří Dienstbier, Jaroslav Foldyna, Alena Gajdůšková, Milan Chovanec, Martin Starec, Zdeněk Škromach, Lubomír Zaorálek, Jiří Zimola. Každý ma na projev deset minut, čeká nás tedy dobrá hodina a půl, než se začne volit.

19:00
Poznámka Jaroslava Bicana

Jaká je na sjezdu sociální demokracie atmosféra? Často se zmiňuje, že je překvapivě klidná. Napětí, které sjezd provázelo před dvěma lety, se neopakuje. Nakolik je ale tento stav spíše pozitivní či negativní?

Navenek ČSSD může působit jednotně. Vzhledem k tomu, že konflikt je u nás považován jako něco nemístného až škodlivého, je žádoucí působit nekonfliktně. Přitom se ale zapomíná, že konflikt je základem politiky, a to i uvnitř jedné politické strany. Snaha ho vytěsnit tak může být dvousečná.
 
Navenek strana sice může působit tak, že v ní nejsou rozpory a že není rozhádaná. Na druhou stranu to ale může znamenat to, že konflikt se pouze odsouvá do budoucna a že o to silněji se jednou projeví. Zajímavé je, že na některé přítomné atmosféra na sjezdu působí až depresivně. Mluví o mrtvolnosti a nedostatku energie, ke které vede až úzkostlivá snaha o to působit jednotně.

Hlavní problém spočívá v tom, že v pozadí této jednoty je strach. Strach z toho, aby případná nejednota nebyla použitá proti straně samé a aby neohrozila volební vítězství, po kterém sociální demokracie tolik touží. Tento strach je ale strachem z politiky. Otázka je, zda je možné dělat politiku a zároveň se jí bát. To ukáže čas.

18:50 Hovořili jsme s politoložkou Vladimírou Dvořákovou.

Ve svém obsáhlém komentáři se Dvořáková vrátila k několika aspektům dosavadního průběhu sjezdu. Předně zdůraznila, že Sobotka získal od delegátů neobyčejně silný mandát, což pro něj bude znamenat posílení svých pozic uvnitř strany. „Zároveň devětasedmdesát procent hlasů pro Michala Haška znamená, že oba nejvýše postavení muži strany se spolu dohodli,“ doplnila Dvořáková.

Marně přitom vzpomínala, kdy dostal naposledy předseda ČSSD tak vysoký počet hlasů. „Otázka nyní bude, jaké složení bude mít zbytek vedení,“ dodala Dvořáková. Podle ní by bylo obrovskou chybou, pokud by z čela sociální demokracie vypadl Jiří Dienstbier.

„Sobotka s Haškem vystupují jako tandem a Dienstbier je třetím vzadu. Přitom ale nijak uvnitř strany neohrožuje pozici ani jednoho z nich. Důkazem je, kolik hlasů předseda s prvním místopředsedou obdrželi,“ uvažuje Dvořáková. „Zároveň jde o nejpopulárnějšího politika a senátora,“ dodala.

Podle ní to znamená, že Dienstbier není – z vnitrostranické perspektivy – hrozbou ani pro Sobotku, ani pro Haška. „Straně může příští rok při sněmovních volbách pouze prospět. Z pozice senátora přitom nebude do Sněmovny kandidovat a zároveň je schopen k sociální demokracii přivést voliče, které se ČSSD tradičně nedaří oslovovat,“ vysvětlila politoložka.

V neposlední řadě je podle ní podstatné to, že pokud by Dienstbier z vedení vypadl, byl by to signál o tom, že se ČSSD upíná spíše k politikaření a před svou otevřeností dává přednost technokratickému pojetí politiky.

V souvislosti se Zemanem pak zdůraznila, že by – uvažují-li strategicky – měli sociální demokraté ve vedení ponechat Marii Benešovou. „Pokud by z vedení vypadla, šlo by o signál na Hrad o tom, že se ČSSD Zemana obává. Zkrátka by podle mne nebylo moudré se k Zemanovi obrátit zády,“ vysvětlila Dvořáková.

Zdůraznila přitom, že ji nijak nepřekvapil vstřícný tón Zemanova projevu. „Teprve si buduje svou mocenskou základnu a výchozí pozice je taková, že si bude chtít uvnitř ČSSD vytvořit své předpolí. Vlastně je to teď tak, že Zeman potřebuje daleko více ČSSD, než ona jeho. To však neznamená, že by bylo od ČSSD moudré ho jakkoli vydírat,“ myslí si Dvořáková.

18:25 Michal Hašek dostal 78,3 % odevzdaných hlasů. Je to o krapet méně nežli Sobotka, ale ne o tolik méně, aby z toho bylo možno cokoli signifikantního vyvozovat. Dohoda podle všeho platí.

18:20 Hlasy pro Michala Haška
budou oznámeny každou chvíli. O tom, že se stane prvním místopředsedou není pochyb, jde jen o to, kolik procent dostane.


18:15 Zatímco se sčítají hlasy pro Michala Haška,
pokračuje v sále diskuse. Zástupce klubu seniorů delegáty, z nichž většina však pobývá v kuloárech a kuje pikle, vyzval k tomu, aby do vedení zvolili Dienstbiera: „Pokud by ve vedení nebyl, vyšleme veřejnosti velmi špatnou zprávu.“ To, jak se zdá, je nejsilnější argument v Dienstbierův prospěch. Otázka je, bude-li to stačit.

18:00 Hnutí Duha,
které patří k občanským sdružením, jež mají na sjezdu svůj stánek, vydalo tiskovou zprávu, v níž se raduje z jednoho aspektu projevu Bohuslava Sobotky. Ve svém projevu oznámil, že jeho případná vláda hned po volbách začne posilovat ekonomiku velkými investicemi do energetických úspor.

Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, který se sjezdu v Ostravě účastní, řekl: „Máloco posílí českou ekonomiku tak dobře jako chytrá podpora pro zateplování domů a podobné programy. Dá práci stovkám českých firem, rodinám srazí účty za vytápění a sníží naši závislost na dražších a dražších fosilních palivech.“


17:30 Poznámka Jaroslava Bicana.
Nově zvolený předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka ve svých vystoupení a projevech opakovaně zdůrazňuje, že by chtěl stranické kandidátky otevřít respektovaným nestraníkům a členům občanských sdružení.

Někteří komentáři to vnímají jako doklad obecné krize politických stran v České republice. Takové vnímaní snahy Bohuslava Sobotky otevřít stranu mimostranickým osobnostem vychází představy, že politické strany si musí vystačit pouze se svými členy, cokoli jiného je známkou úpadku politických stran.

Toto pojetí politiky je dost omezené. Politika přece nemá být něčím, co se týká pouze straníků a do čeho pouze oni mohou zasahovat. Vstup do ní by měl mít i jiný typ osobností než ty, které projdou hiearchickou strukturou politických stran.  Jejich otevírání není příznakem krize stran, nýbrž naopak snahou vyřešit krizi, ke které vede jejich přílišná uzavřenost.

Vyjádření Bohuslava Sobotky by nemělo být považované za doklad krize stran, naopak je třeba ho přivítat jako šanci na překonání příliš omezeného pojetí politiky.

17:05 Michal Hašek nemá v kandidatuře na 1. místopředsedu protikandidáta. Zato bude mít nominační projev. Právě začíná hovořit.

17:04 Právě skončila tisková konference se staronovým předsedou ČSSD.
V podstatě Sobotka před novináři opakuje teze svého nominačního projevu. Zajimavá byla jeho zmínka k připravovaným změnám stanov. Sociální demokraté plánují zabránit kumulaci funkcí. Zaroveň chtějí centrálnímu vedení strany umožnit zasahovat do kandidátek.

Sobotka také nevidí důvod ke zrušení tzv. Bohumínského usnesení. Podle něj totiž neznemožňuje případnou vládu sociálních demokratů s podporou KSČM.

16:45 Sobotka děkuje delegátům:
„Mandát vnímám jako velmi silný. Budu s ním nakládat uvážlivě a aktivně,“ uvedl Sobotka v reakci na zveřejnění výsledku volby předsedy ČSSD. Vyzval spolustraniky ke spolupráci při snaze uspět v příštím volebním roce. „Nesmíme v žádném případě zklamat veřejnost," uzavřel staronový předseda ČSSD.


16:43. Předseda volební komise Lukáš Kautský vyhlašuje výsledek: 604 lístků, 582 platných, Sobotka byl zvolen počtem 507 hlasů, což je přes 83 %. Měly by tedy platit i dohody o dalších třech postech. Nyní se bude volit statutární místopředseda. Je vyhlášeno dvacet minut na podávání nominací.

16:38 Podle nepotvrzených informací, dostal Bohuslav Sobotka ve volbě předsedy přes 80 % hlasů.

16:35 Opravdu pěkně vystoupila v diskusi europoslankyně Zuzana Brzobohatá.
Připomněla krajně nepříznivý evropský kurs Nečasovy vlády. Pojmenovala Klausův pokus vyjednat výjimku z Evropské charty sociálních práv jako snahu učinit z občanů České republiky občany druhé kategorie. Skromně se nezmínila o svém podstatném podílu na tom, že Klausovi se zrovna tento plán napáchat škodu, nepodařilo dotáhnout.

16:30 Glosa Jaroslava Bicana k práci našich kolegů z Reflexu.
Snad nejpozoruhodnějším živým zpravodajstvím ze sjezdu sociální demokracie je to v týdeníku Reflex. Tolik by nevadilo, že většina postřehů je více méně bulvárních a informačně prázdných, horší je, že v pozadí bulvárnosti je snaha vytvářet určitý obraz sociální demokracie.

Zmiňme pár citátů: „Bohuslav Sobotka zdědil brýle po Gustávu Husákovi. Fajn. Ale proč se s nimi ukazuje na veřejnosti?“ „Ale jak říká Lubomír „Zao Ce Tung" Zaorálek, sjezd je mystické těleso.“ „Na místě je i exministr zahraničí Jan Kavan vulgo Kato.“

Na těchto poznámkách není nic věcného, pouze podvědomě vytvářejí dojem, že sociální demokracie má blízko k normalizační KSČ či čínským komunistům. Představitelé sociální demokracie si v mnoha ohledech zaslouží kritiku, ale umí si někdo představit, že by se takhle psalo o sjezdu TOP 09?

16:25 Expředseda sociálních demokratů Jiří Paroubek zkritizoval projev Miloše Zemana na sjezdu ČSSD.
Podle Paroubka Zeman nezklamal. „Jeho neskrývaná snaha tahat za nitky alespoň u části delegátů, tedy v části ČSSD, se opět projevila. Například tím, že doporučil ustavení menšinové vlády, byť opřené o komunistickou stranu,“ připomněl Paroubek.

Zdůraznil přitom, že Zeman nikoli nadstranicky využil možnosti svého projevu, aby se otevřeně opřel do svých odpůrců v rámci ČSSD. „Upřímně nemám z projevu prezidenta Zemana na sjezdu sociální demokracie pocit, že jeho vztah k pravděpodobně znovuzvolenému předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi se výrazně změní,“ uvedl předseda národních socialistů.

„Ostatně gesto podané ruky Bohuslavu Sobotkovi na jedné straně a přátelské obětí doprovázené formálními polibky s Michalem Haškem či Zdeňkem Škromachem na straně druhé, mluví za své,“ dodal.

Pobavilo ho prý také Zemanovo vyjádření na adresu těch, kteří jej podpořili i před prvním kolem prezidentské volby, ačkoliv ČSSD měla svého kandidáta. „Takové lidi totiž v minulosti sám Miloš Zeman, ještě coby člen ČSSD, označoval za zrádce. Pokud jde o šedé myši, pak jsou to právě tito jeho podporovatelé typu Marie Benešové, kteří jsou skutečné šedé myši sociální demokracie,“ uzavřel bývalý předseda ČSSD.

Ostatně soudíme, že Jiří Paroubek by se lépe uplatnil jako politický komentátor než jako lídr beznadějně mimoparlamentního subjektu.

16:20 Každou chvíli budou oznámeny výsledky volby předsedy. Na nich mnoho záleží.
Pokud Sobotka nezíská nejméně osmdesát procent hlasů sociálnědemokratických delegátů, údajně přestanou platit dojednané dohody. Prakticky by to podle věrohodného zdroje Deníku Referendum, který si ale nepřál být jmenován, znamenalo, že by měl Hašek v boji o pozici statutárního místopředsedy strany vyzyvatele. Zároveň by se volba řadových místopředsedů stala bojem všech proti všem.

16:15 V sále hovoří delegáti v bodu jménem diskuse. Ačkoli zaznívají místy i pozoruhodné myšlenky – o Marxovi, o hrozbě diktatury, o ženách – většina delegátů si je nechává ujít a v kuloárech ještě provozuje předvolební pletichy, anebo klábosí.

15:50 Sobotka v úvodu nominačního projevu
zdůraznil, že jeho úkol jako předsedy strany bude jasný: vyhrát volby do Poslanecké sněmovny a sestavit vládu se sociálně demokratickým programem. „Tato vláda pak musí začít realizovat program obnovy země, nastartovat českou ekonomiku, rekonstruovat upadající stát, napravit nespravedlivé reformy, dát lidem základní jistoty a promítnout principy sociální spravedlnosti do celé vládní politiky,“ uvedl Sobotka.

Podle Sobotky bude ale vládní odpovědnost těžký úkol. Podle něj sociální demokraty nečeká nic jiného, než tvrdá práce. „Po pravicových vládách zdědíme vybydlenou zemi, v níž lidé nedůvěřují politice a obávají se budoucnosti. A Kalousek nám nechá jen dluhy,“ zdůraznil dosavadní předseda ČSSD.

Připomněl zároveň delegátům, že si sociální demokracie nemůže dovolit zklamat velká očekávání občanů a musí se na volební rok 2014 dobře připravit. „Jak v personální, tak programové rovině,“ dodal s tím, že chce, aby ČSSD před volbami představili všem srozumitelný a podrobný plán nové vlády na prvních sto dnů ve funkci.

„Jasně řekneme, jaké zákony budou předloženy a schváleny na začátku funkčního období, jaké reformy zrušíme či upravíme. Doplnit ho pak musí i strategie na celé čtyři roky, zejména v oblasti podpory vzdělání, zaměstnanosti, nebo zdravotnictví,“ uvedl Sobotka.

„Prvním zákonem, který nová vláda předloží, musí být zákon o majetkových přiznáních se sankcí propadnutí nelegálně nabytého majetku. Pokládám za nezbytné vrátit se k Julínkovu zdražení základní zdravotní péče. Předložíme zákon o zrušení poplatků ve zdravotnictví, s výjimkou příspěvku na stravu v nemocnici. Zahájíme kroky ke snížení počtu zdravotních pojišťoven,“ vyjmenoval Sobotka první kroky případné vlády sociálních demokratů.

Zopakoval také, že by jeho vláda obnovila daňovou progresi, více zdanila velké monopolní firmy, banky a hazard. „Na rozdíl od pravice nebudeme lidem permanentně zdražovat život, zejména ne potraviny a léky. Naše vláda proto v žádném případě nepůjde cestou zvyšování daně z přidané hodnoty,“ uvedl Sobotka.

Zároveň slíbil, že se ČSSD pokusí posílit pozici a vliv České republiky v Evropské unii. „Zamířit z okraje, kam nás dostala pravicová vláda, zpátky k jádru. I proto bychom měli přistoupit k fiskálnímu paktu EU. Bude to důležitý symbolický i rozpočtový krok,“ zdůraznil Sobotka před delegáty.

Jak jsme již napsali, Sobotka jako jeden z předpokladů volebního úspěchu uvedl, že se místa ve stínové vládě či na kandidátkách nesmí stát předmětem vnitrostranických obchodů. „Musíme nominovat ty nejlepší. Silné a věrohodné kandidáty. Nebát se dát na naše kandidátky i obecně vážené nestraníky, zástupce odborů či občanských sdružení,“ dodal Sobotka s tím, že ČSSD musí celou dobu postupovat soudržně a jednotně.

„Stejně tak je důležité, abychom se včas vypořádali se všemi náznaky klientelismu či korupce, které by nás mohly ohrožovat. Důraz musí být položen na preventivní opatření, zvyšující transparentnost tam, kde sociální demokracie nese v krajích a na obcích odpovědnost,“ uvedl Sobotka v závěru svého projevu.

Vrátil se také k případné povolební spolupráci s komunisty. Zopakoval přitom, že by bylo ideální, pokud by ČSSD ve volbách do Poslanecké sněmovny získala dostatečnou podporu na jednobarevnou vládu. „Pokud budeme muset hledat koaliční partnery, mělo by to být na základě programové blízkosti. S těmi, kdo se do parlamentu dostanou. ODS a TOP 09 nám programově blízké nejsou,“ uvedl Sobotka.

„Komunistickou stranu stále pronásleduje její minulost. Do vlády ji přizvat nemůžeme,“ uzavřel s tím, že v úvahu tak připadá buď většinová vláda se středovými stranami, pokud se dostanou do Poslanecké sněmovny, anebo menšinová vláda, založená na dohodě na levici.

Výsledek hlasování bude oznámen okolo 16:30.

15:30 Bohuslav Sobotka ve svém nominačním projevu na post předsedy sociální demokracie vyzval k tomu, aby ČSSD dala na své kandidátky obecně uznávané osobnosti, zástupce odborů a občanských sdružení. Jedná se o výrazný krok dopředu a Bohuslav Sobotka si v tomto ohledu zaslouží uznání a podporu.

Snad ji získá i uvnitř samotné sociální demokracie. Pokud by se to podařilo prosadit, šlo by o výrazný posun v otevírání strany veřejnosti a zlepšení jejího obrazu navenek.

Podrobnosti ze Sobotkova kandidátského projevu připravujeme.

15:24 Zjistili jsme podstatný posun v dohodách o personálním složení nového vedení.
Vznikla dohoda na čtyřech jménech: Sobotka předsedou, Hašek místopředsedou, Škromach a Zaorálek místopředsedy. Ke zbývajícím třem místům bude ostrý střet. Sociální demokraté musí ze stanov obsadit nejméně jedno místo ženou, zde je nadále pravděpodobný zdar Aleny Gajdůškové, jakkoli překvapení v podobě úspěchu její soupeřky Marie Benešové není vyloučeno.

Na zbývající dvě místa jsou tři kandidáti a to ve všech případech spojenci Bohuslava Sobotky: Chovanec, Dienstbier a Starec. Největší protitlak je proti Jiřímu Dienstbierovi, takže jeho pozice se v důsledku dohod z dnešního dopoledne značně zkomplikovala. Výsledek je nepředvídatelný.

15:18 Začal nominační projev Bohuslava Sobotky na předsedu strany. Sobotka nemá vyzyvatele. Nominace získal v těchto krajích: Praha, Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Liberecký, Královéhradecký, Vysočina, Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský, Moravskoslezský.

Na prvního místopředsedu kandidují Michal Hašek (nominace: Praha, Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Liberecký, Vysočina, Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský) a Lubomír Zaorálek (Moravskoslezský). Všeobecně se očekává, že svou pozici obhájí Michal Hašek.

Kandidátů na pozice řadových místopředsedů je celkem třináct: Marie Benešová (Středočeský, Ústecký), Jiří Bodenlos (Liberecký), Jiří Dienstbier (Středočeský, Vysočina, Olomoucký), Lenka Fojtíková (Moravskoslezský), Jaroslav Foldyna (Ústecký), Alena Gajdůšková (Karlovarský, Liberecký, Vysočina, Olomoucký, Zlínský, Moravskoslezský), Milan Chovanec (Praha, Plzeňský, Karlovarský, Liberecký), Petr Kamnař (Moravskoslezský), Martin Starec (Středočeský, Jihočeský, Karlovarský, Liberecký, Královéhradecký, Pardubický, Vysočina, Jihomoravský, Olomoucký, Moravskoslezský), Zdeněk Škromach (Ústecký, Jihomoravský, Zlínský), Milan Štěch (Jihočeský, Vysočina), Lubomír Zaorálek (Středočeský, Karlovarský, Vysočina, Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský) a Jiří Zimola (Praha, Jihočeský).

Řadových místopředsedů delegáti ostravského sjezdu zvolí celkem pět. Jedním z nich musí být podle stanov ČSSD žena. Posty obhajují Marie Benešová, Jiří Dienstbier, Martin Starec, Zdeněk Škromach a Lubomír Zaorálek.

15:15 Poznámka Jaroslava Bicana.

Petr Honzejk v on-line zpravodajství na IHNED.cz v reakci na větu z projevu předsedy poslaneckého klubu ČSSD Jeronýma Tejce: „Řada těch, kdo nyní křičí proti komunistům, nemá z doby komunismu čisté svědomí," napsal: „Nedivil bych se, kdyby to lidé, kteří se vzbouřili proti politrukům a estébákům sedícím spolu se sociálními demokraty v krajských radách, pochopili jako hrubou urážku.“

Proč by se lidé protestující proti konkrétním lidem v krajských radách měli cítit uraženi větou Jeronýma Tejce? Většina z nich nemůže mít než čisté svědomí z doby minulého režimu, protože jsou natolik mladí, že to ani jinak být nemůže. Pokud se přesto dotyční cítí být uražení, svědčí to o tom, že slova Jeronýma Tejce zcela nepochopili, popř. o jejich vztahovačnosti.

Jeroným Tejc cílil na pokrytce, kteří se proti politrukům a estébákům bouří jen ve chvíli, kdy je to pro ně bezpečné a kdy se na tom dají lacině získat politické body. To není případ většiny převážně mladých lidí, kteří v krajích proti politrukům a estébákům protestovali. Přestože s jejich akcemi nemusíme souhlasit, jejich chování pokrytecké nebylo, proto se na ně věta Jeronýma Tejce nevztahovala a už vůbec není důvod proč by ji měli vnímat jako urážku.

14:08 Analytická poznámka Vratislav Dostála k Zemanově kritice Vladimíra Špidly.

Připomeňme, že sociální demokraté si v roce 1995 na sjezdu v Bohumíně zakázali spolupráci s extremistickými subjekty, mezi něž tehdy zařadili KSČM, SDL, LB či SČK. Mimo jiné to byly právě tyto okolnosti, které spolu s razantní politikou Miloše Zemana umožnili sociálním demokratům nejpozději od roku 1996 zaujmout pozici hlavní síly nalevo od středu.

Zemanova dnešní kritika postupu sociálních demokratů po volbách v roce 2002 je ale zavádějící. ČSSD sice s komunisty po volbách disponovala 111 mandáty, avšak je nutné zdůraznit, že Špidla volby vyhrál se slibem dvou „Ne!": ne pokračování opoziční smlouvy a ne vládě sociálních demokratů s podporou komunistů. Byly to právě tyto dva sliby, kterými si Špidla získal důvěru voličů. Bez nich by ČSSD sněmovní volby pravděpodobně nevyhrála. Což Zeman ve svém projevu před delegáty opominul. Nejspíš vědomě.

Zdůrazněme také, že sociální demokraté byli tehdy rozdělení minimálně na dvě křídla. První proud ztělesňoval předseda Vladimír Špidla, který se snažil profilovat zřetelně egalitářský, druhý pak Jiří Rusnok, jehož pozice byla o poznání pragmatičtější.

Zpětně Špidla svůj tehdejší postup argumentoval takto: „Podle mého názoru totiž liberálové nepředstavují opozici vůči sociální demokracii, tu tvoří konzervativci a nacionalisté,“ uvedl Špidla v jednom z knižních rozhovorů. Podle něj totiž liberálové většinou přihlížejí k takovým tématům, jako je ochrana životního prostředí, rovnost, svoboda, a ani v tom nejsou v podstatném rozporu se sociální demokracií.

„Takže liberálové a sociální demokraté jsou po mém soudu dva břehy téže řeky a zároveň jsou opozicí vůči konzervativcům. Ti mohou být nejenom pravicoví, ale i levicoví. V našich podmínkách tedy řadím ke konzervativcům ODS i komunisty,“ napsal Špidla v knize Bludné cesty sociální demokracie.

Na toto téma jsem se Špidlou hovořil několikrát. Opakovaně vzpomínal, že v tehdejším poslaneckém klubu ČSSD sice byly značně silné tlaky na vytvoření menšinové vlády, avšak zároveň tvrdil, že by se mu v takovém případě strana rozštěpila. „Tehdy zkrátka nebyla situace ve straně zralá na to, abychom vládli s podporou komunistů," říká Špidla.

14:00 Jaroslav Zavadil (ČMKOS)
nabídl ČSSD spolupráci makroekonomického oddělení Českomoravské konfederace odborových svazů. Kritizoval vládu za hospodářskou politiku, která vede k poklesu hospodářství, což zdaleka není případ všech středoevropských zemí. Sociální demokracie podle něj musí hned po sjezdu začít připravovat základní kroky politických změn po vstupu od vlády.

Vyzval delegáty, aby odstranili z vedení strany ty, o kterých si myslí, že tam nepatří. Nehovořil ale – kupodivu – o spolupráci se sociální demokracií na aktivizaci občanské veřejnosti, ani o protestech proti vládě. ČMKOS má zde na sjezdu stánek s odborovým měsíčníkem Revue Sondy a některými publikacemi svého nakladatelství.

Čestný předseda ČSSD Valtr Komárek se omluvil za svou pasivitu v předchozím období, která byla dána zhoršeným zdravotním stavem. Obecně hovořil také o důležitosti politiky jako programu pro správu státu.

I my jdeme na oběd, pokračovat budeme zhruba za 45 minut.

13:45 Hovořili jsme s několika sociálními demokraty o projevu Miloše Zemana.
Vesměs jej hodnotí pozitivně. Podle stínového ministra obrany Jana Hamáčka byl Zemanův projev brilantní. "Pochopil jsem to jako vstřícné gesto čerstvě zvoleného prezidenta směrem k nejsilnější straně," uvedl Hamáček pro Deník Referendum. Podle něj Zemanův projev v žádném případě neovlivní delegáty v jejich rozhodování při volbě nového vedení strany. Taktéž Jiří Dienstbier uznal, že byl Zemanův projev k ČSSD nečekaně vstřícný.



13:43 V sále domluvil Valtr Komárek.
Základní charakteristika jeho projevu je ta, že byl dlouhý, ale poznámku k němu připravuje kolega Eichler. Vyhlášena je hodinová pouza na oběd.

13:42 Glosa sloupkaře Deníku Referendum Patrika Eichlera k projevu Miloše Zemana.

Ze schodů pomáhala Miloši Zemanovi ochranka. Projev se stejnými metaforami i stejným obsahem mohl přednést i před deseti lety. Přestože řekl, že do dění v sociální demokracii zasahovat nebude, tak ostře napadl Vladimíra Špidlu a Jiřího Dienstbiera.

Podpořil naopak některé hejtmany, a tedy Michala Haška. Jeho několikrát opakovanou větu, že přeje sociální demokracii vítězství v příštích sněmovních volbách a že si nepřeje její rozštěpení, je třeba číst při vědomí toho, že své osobní preference pro vedení strany zjevil.

Delší komentář obsahu Zemanova projevu není potřeba: Zrazený otec straně odpouští a strana je ráda. Snad je právě to klíč, jak vyložit bouřlivý aplaus, kterého se Zemanovi opakovaně dostalo za projev, který tak tři z pěti přítomných slyšeli už poněkolikáté.

13:40 Glosa Jaroslava Bicana k vystoupení Miloše Zemana:
Leckdo očekával, že ve svém projevu zaútočí na některé kandidáty do předsednictva. Přímý útok se nakonec nekonal.

Miloš Zeman zvolil jinou taktiku. Nutno dodat, že úspěšnou. Jako rocková hvězda přiletěl helikoptérou. Za bouřlivých potlesků a hvizdů přednesl svůj projev na první pohled smířlivý a přátelský. Po jeho skončení ho obklopil dav fanoušků, následovaly polibky a objetí. Poté nasedl do svého stroje a zase odletěl. Výsledný dojem byl značný.

Delegátům zůstal blažený pocit z toho, že zažili vystoupení opravdové hvězdy. Miloš Zeman tak dostal sociální demokracii do pozice nadšeného kotle fanoušků, kteří na něj obdivně upínají svůj zrak.

Takový přístup je ale v rozporu s emancipací naší největší politické strany od mocenského centra Hradu, které je po zavedení přímé volby silnější než kdykoli dříve. Sociální demokracie se musí ubránit postoji fanouška, který je vděčný za každý přídavek, za každý song, který zazní. To není cesta k silné a sebevědomé straně.

13:30 Hovoří další hosté, nyní předseda odborů Jaroslav Zavadil.
Jak se dalo čekat, kritizuje, seč mu stačí dech, vládu. V závěru nabídl sociální demokracii pomoc odborářských ekonomických odborníků.

Bylo by skvělé, kdyby nezůstala tato nabídka skryta jako zdvořilostní poznámka v řadě projevů, neboť ekonomičtí odborníci odborů Fassman, Ungerman a další opakovaně prokazují ve svých rozborech kvalitu a ve svých návrzích principiálnost, která ční nad dosavadními výkony ČSSD v této oblasti.


13:25
Základní poznámky z projevu Miloše Zemana.
Je obratný. Výrokem „Přeji si vítězství ČSSD v příštích volbách,“ si získal přízeň delegátů.

Ti mu předtím tleskali už při citaci příšerného výroku Vladimíra Mečiara: „Stupňování slova nepřítel: nepřítel, úhlavní nepřítel, koaliční partner.“ Ukazuje se tím mimo jiné, jak vážně bere Zeman svou vlastní stranu SPO-Z. A potlesk delegátů v tomto punktu není jejich příliš dobrou vizitkou.

Zeman se obratně vymezil proti předpovědím, že bude chtít rozkládat ČSSD: „Ti z vás, kteří to předpovídali, neprokázali příliš bystrý úsudek. Proč bych to dělal? Jak si kdo mohl myslet, že bych chtěl pomoci vládě?“

Přitom ale štěpící linie vedl jasně. Vymezil se jasně proti Špidlovi, i když ho nejmenoval: „splácal koalici se sto jedna hlasy.“ Speciálně adoroval hejtmany, o nichž je známo, že tvoří hlavní stranické zázemí Michala Haška.

Jmenovitě také poděkoval lidem, kteří zrazovali vlastní stranu, když podporovali již před prvním kolem jeho kandidaturu, Marii Benešové, Valtru Komárkovi. Poděkoval i předsednictvu za „jednomyslnou podporu“ před druhým kolem voleb, a označil se „na rozdíl od některých v sálech“ za skutečného levicového politika.

K lepšímu dal vtip z časů komunismu, že „soudružské vztahy jsou někdy horší než třídní boj“ a odtud se odpíchl k oslavě přátelských vztahů s odkazem na oficiální oslovení mezi členy ČSSD: přítel/přítelkyně. S tím na konci svého projevu straně nabídl přátelství své.

Potlesk byl neutuchající, dostalo se mu aplausu jako rockové hvězdě, z pódia mu sice musela pomáhat ochranka, jeho přátelé a přítelkyně ho pak málem umačkali a „novinářští blbečkové“, na něž si ovšem opět neodpustil narážku, se řítili v špalíru klusem pořídit si pár posledních fotografií. A už je zase pryč.

Další poznámky k Zemanovu vystoupení chystáme.

13:05 Přijel Miloš Zeman a hovoří.
Ať již řekne cokoli, dosavadní zpráva dne je ovšem jiná. Kolega z Reflexu byl natolik znechucen úrovní jejich živého přenosu ze sjezdu, v němž vystupuje postava Žeryka Taberyho, komentující dění přiblblými průpovídkami typu: „Moderní sociální demokracie by měla odborové svazy považovat za významné partnery. Haf!“ že si řekl, čeho je moc, toho je příliš a odmítl se podílet na jeho přípravě. Na místě dostal od Jaroslava Plesla esemeskou výpověď. Pohled na radostné ohníčky v jeho očích byl k nezaplacení, v prostředí plném straníků zřídka vídaný. Inu, není živý přenos jako živý přenos.

Ale ten Reflex: dá se klesnout ještě hloub?

12:55
Zástupci Horního Jiřetína žádají delegáty sjezdu ČSSD, aby nepodpořili návrh na prolomení těžebních limitů, který prý chtějí přednést na sjezdu někteří sociální demokraté z Mostecka. Zveřejňujeme plné znění výzvy:

Vážené delegátky, vážení delegáti,

média v těchto dnech přinesla informaci, že někteří členové ČSSD z Mostu budou na Vašem stranickém sjezdu usilovat o podporu záměru zrušit tzv. „územní ekologické limity“ povrchové těžby uhlí v severozápadních Čechách (dále jen ÚEL). Tito zastánci rozšiřování povrchové těžby argumentují zejména vysokou mírou nezaměstnanosti v regionu.

Vážené delegátky, vážení delegáti, jménem města Horního Jiřetína Vás žádám, abyste nepodpořili požadavek na prolomení limitů.

Ano, okresy Severočeské hnědouhelné pánve opravdu trpí vysokou nezaměstnaností a celou řadou dalších vážných problémů, avšak hlavním důvodem tohoto stavu je právě dlouhodobá jednostranná orientace oblasti na uhelnou energetiku. Těžební společnost Czech Coal, a.s. (dříve Mostecká uhelná společnost) snížila počet svých zaměstnanců v období 1998 až 2012 z původních  16 tisíc na necelé 3 tisíce, a to bez jakékoliv souvislosti s ÚEL. Zachování limitů aktuálně znamená útlum a postupné ukončení těžby (v průběhu cca 10 let) pouze jediného ze čtyř povrchových velkolomů v Podkrušnohoří – velkolomu ČSA. Ten provozuje Litvínovská uhelná, a.s. (dcera Czech Coal, a.s.), která zaměstnává přibližně 900 zaměstnanců. Prolomení limitů by vedlo s vysokou pravděpodobností k likvidaci města Horního Jiřetína, kde dnes existují pracovní místa 800 lidí. Vedle toho je veřejným tajemstvím, že prolomení limitů by vyvolalo přímý tlak na těžbu uhlí v oblasti dnešních chemických provozů Unipetrolu a České rafinérské v Litvínově, kde v současnosti pracuje mnoho tisíc lidí.

Prolomení limitů tedy nejen, že nepřinese žádná nová pracovní místa, ale naopak zlikviduje mnoho stávajících.

Zastánci těžby se snaží vyvolat dojem, že severozápadní Čechy nemají jinou šanci, nežli se i nadále orientovat na povrchovou těžbu a spalování uhlí se všemi negativními dopady, jakými jsou vysoká nezaměstnanost, odliv mladých lidí z oblasti, mimořádně vysoký výskyt nádorových a jiných vážných onemocnění, nejnižší průměrná délka dožití v rámci ČR, nejnižší průměrná vzdělanost, opakovaná vykořenění obyvatel v souvislosti s bouráním jejich domovů, nevratné škody na krajině a její historické paměti atd. Centrum pro otázky životního prostředí univerzity Karlovy v loňském roce spočítalo, že
vytěžení a spálení uhlí za limity by vyvolalo tzv. externí náklady (které místo znečišťovatele nesou stát a domácnosti) ve výši těžko představitelných 1,2 biliónu korun.

Alternativa přitom existuje. Podle studie Čistá šance, kterou loni publikovala Aliance pro energetickou soběstačnost, mohou energetická modernizace budov a rozvoj obnovitelných zdrojů v Ústeckém kraji jen samy o sobě vytvořit 2.300 nových pracovních míst. Takto vzniklých nových pracovních míst by tedy mohlo být 2,5krát více, než jich nyní existuje v  Litvínovské uhelné. Sektor čisté energetiky může navíc v Ústeckém kraji podle studie vytvořit i další pracovní místa v navazujících službách, dodavatelských podnicích a v zemědělství. I další studie prokazují možnost hospodářského rozvoje kraje po ukončení těžby. Mýtus o tom, že budoucnost Ústeckého kraje závisí na rozšiřování, je skutečně jen mýtem.

Ostatně ani zachování limitů neznamená okamžité ukončení hornické činnosti, ale její postupný útlum – například na lokalitě Vršany by povrchová těžba v rámci limitů pokračovala minimálně do roku 2052. Hlubinná těžba pak limity vůbec omezena není. Přesto letos Czech Coal zamýšlí poslední hlubinný důl v kraji, Centrum, uzavřít a všech jeho 300 zaměstnanců propustit.

Vážené delegátky, vážení delegáti,

Dejte, prosím, ztrýzněnému a po mnoho desetiletí devastovanému Podkrušnohoří šanci na změnu a snahy o prolomení územních ekologických limitů těžby uhlí odmítněte.

Vladimír Buřt, místostarosta města Horního Jiřetína

Čeká se na příjezd prezidenta České republiky Miloše Zemana. Svou zdravici by měl pronést ve 13:00.

12:20 Sál bavil Richard Falbr,
který hovořil za klub poslanců v Evropském paralamentu. Zastal se kuřáků, posmíval se Klausovi, pochválil Zemana za to, že vzal do helikoptéry, kterou letí na sjezd šéfa odborářů Zavadila, vytkl „novinářským blbečkům" (tohle lichocení našemu stavu se šíří jako nakažlivá nemoc), že o Che Guevarovi hovoří jako o masovém vrahovi, který přitom byl slušný člověk a své vystoupení zakončil zvoláním „Hasta la victoria Siempre"

12:15 Shrnutí projevu Jeronýma Tejce.
Předseda sněmovní frakce sociálních demokratů měl propracovaný projev, snad proto, že sám nikam nekandiduje, takže musel vše podstatné říct ve své bilanční řeči.

Ve svém vystoupení především kritizoval koaliční vládu Petra Nečase. Podle něj je Nečasová vláda mimořádně nekompetentní. „Vždy věřil tomu, že každý národ má takovou vládu jakou si zaslouží, my si takovou vládu nezasloužíme,“ uvedl Tejc.

V souvislosti s ekonomickou situací země se zmínil o pozoruhodném fenoménu. „Zatímco většina oblastí hospodářství zažívá propad, navzdory krizi stoupá prodej luxusních automobilů,“ připomněl Tejc jeden z efektů pravicové politiky.

Poté připomněl některé z programových bodů, který budou chtít sociální demokraté prosadit po případném volebním vítězství. „Znova předložíme zákon o majetkovém přiznání,“ řekl například s odkazem na Miloše Zemana. „Nenaplnili se obavy, že si lidé nebudou schopni vybrat svého prezidenta. Jsem přesvědčen, že si vybrali dobře.“

Tejc připomněl, že není a nebude prvoplánovým bojovníkem proti komunistům, z nichž mnozí jsou motivovaní tím, že sami nemají ve vztahu ke komunistické minulosti čisté svědomí. Přesto by se ČSSD dle něj měla hlasitě ozvat v těch případech, kdy jejich koaliční partneři nominují na politické posty nevěrohodné osobnosti.

12:00 Přišla zpráva, že prezident Miloš Zeman dorazí ve 12:40.
To je vhodná chvíle, k základnímu rozboru, co lze čekat od nejsledovanějšího momentu nadcházejícího sjezdu, kterým bude volba nového vedení.

Předseda Bohuslav Sobotka by chtěl vyjít ze změn vedení posílen. To by prakticky znamenalo, že získá nad 80 % hlasů ve volbě předsedy, v níž zřejmě nebude mít protikandidáta.

Kromě Michala Haška, který by měl být podle obecného očekávání zvolen prvním  místopředsedou, by si Sobotka ve vedení přál pouze „své“ lidi, čili Jiřího Dienstbiera, Alenu Gajdůškovou, Milana Chovance, Martina Starce a Lubomíra Zaorálka.

Michal Hašek si naopak přeje, aby v předsednictvu bylo co nejvíce jeho spojenců, jeho priority jsou – v tomto pořadí: aby v předsednictvu nebyl Jiří Dienstbier, aby v něm
naopak zůstal Zdeněk Škromach a aby v něm zůstala Marie Benešová místo Aleny Gajdůškové.

Lidé Michala Haška navíc podle kuloárních informací včera ještě usilovně pracovali na tom, aby Sobotkův mandát bylco nejslabší, čili by dostal podstatně pod 80 % hlasů.

To by ovšem znamenalo otevřené vykopání válečné sekery, za něž by se Sobotkovi spojenci mohli Haškovi odvděčit i tím, že by proti němu na prvního místopředsedu kandidoval Lubomír Zaorálek. A o vše ostatní by se vedl tuhý boj.

Situace je nicméně v kostce taková, že o pozicích Sobotky, Haška, Starce a Zaorálka se nepochybuje. Za prakticky jisté se pokládá vítězství Aleny Gajdůškové nad Marií Benešovou. Zůstávají tři vážní kandidáti na dvě místopředsednická místa: plzeňský hejtman Chovanec a senátoři Dienstbier a Škromach.

Souboj mezi nimi může skončit jakkoli a více než kdykoli jindy bude záležet na projevech, neboť velké množství delegátů se bude – což je nezvyklé – rozhodovat až zde na sjezdu. Odhad DR je nicméně takový, že uspějí Dienstbier a Škromach, což by byla jakási jediná „cena útěchy“ pro Michala Haška a Miloše Zemana.

Nu ano, na něj bychom neměli zapomenout. Miloš Zeman by si přál, aby ve vedení byli pouze lidé, kteří ho mají rádi a které má rád on. Tedy vedení bez Gajdůškové, Zaorálka, Sobotky a Dienstbiera, hlavně Dienstbiera. To se mu ale samozřejmě nesplní; a jakkoli Zeman je proslulý notorickým přeceňováním svého vlastního vlivu, i on sám to nejspíš tuší.

Nakolik to bude mít vliv na obsah jeho vystoupení zde, neví zatím možná ani on sám. Záleží nejspíš na tom, v jaké náladě dorazí.

11:47 Hovoří Jeroným Tejc, bilancuje práci poslaneckého klubu a laje vládě: „Jen zdvořilost mi nedovoluje, abych hovořil o komptenci ministryně Hanákové."

11:45 Připravili jsme shrnutí úvodního projevu Bohuslava Sobotky
.
Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka v úvodu svého bilančního projevu uvedl, že smyslem politických stran není jen reprezentovat sociální zájmy jejích voličů. „Musí také pomáhat určovat směr vývoje a definovat vizi. Sjednocovat zájmy a zprostředkovávat demokratickou shodu. Vytušit změny, které se blíží a včas na ně společnost připravit. Zkrátka všestranně posouvat zemi dopředu,“ uvedl Sobotka s tím, že právě o tom by sociální demokraté měli na sjezdu mluvit.
 
Podle něj je v současnosti ČSSD jediná konsolidovaná politická strana, schopná řídit stát. „Od podzimu roku 2010 jsme vyhráli komunální i krajské volby a dvakrát zvítězili v bitvě o Senát. V Senátu máme poprvé v historii nadpoloviční většinu a sociálně demokratického předsedu. Prošli jsme prezidentskými volbami, aniž by to stranu rozdělilo. Naše kapacity byly v uplynulých letech posíleny,“ pověděl Sobotka delegátům.

Poděkoval v této souvislosti členům sociální demokracie. „Chci pogratulovat k  úspěchu našim jedenácti hejtmanům, kteří dnes hájí sociálně spravedlivou politiku na krajích,“ uvedl dále předseda sociálních demokratů a vrátil se také k prezidentské volbě. 

„Ve druhém kole prezidentské volby sociální demokracie podpořila Miloše Zemana. Jsem rád, že máme poprvé od roku 1989 prezidenta, který se hlásí k levicovým hodnotám,“ řekl Sobotka před delegáty sedmatřicátého sjezdu.

Zdůraznil přitom, že věří v dobrou spolupráci ČSSD se Zemanem. Následně se pustil  do ostré kritiky vládní politiky. „Sedm let vlády pravice končí fiaskem. Pokud vyhrajeme příští volby, budeme přebírat vybydlenou zemi. Není tu totiž jen nezaměstnanost a chudoba. Lidé v každodenním životě zápasí s rozkladem státu,“ uvedl Sobotka.

Připomněl také sociálnědemokratický plán obnovy země bude stát na čtyřech hlavních pilířích: nastartování české ekonomiky, rekonstrukce státu, náprava nespravedlivých reforem a spravedlivé vládnutí. „Rok 2014 bude největší výzvou pro sociálně demokratickou stranu od roku 1998, kdy sociální demokracie poprvé přišla do vlády,“ uzavřel předseda ČSSD.

11:40 Hovoří Martin Starec,
nejméně známý z místopředsedů, což není s podivem, neboť jeho kompetencí je vnitřní chod strany. Podstatným částem obsahu jeho dnešní zprávy se věnoval DR včera. O výtahu v plzeňském Lidovém domě, ani o archivu ČSSD v Hradci Králové se v ní pravda nepsalo -- Martin Starec své věci evidentně rozumí do
intimních detailů.

11:35 Lubomír Zaorálek měl velmi solidní projev,
snad až příliš exaltovaný, ale to je jeho styl. Burcuje, aby se strana otevřela angažovaným mladým lidem, i když nebudou ochotni do strany vstoupit. Zdůraznil význam zahraniční politiky. Vybídl stranu, aby po
vzoru nového papeže měla odvahu lidem říct: Bez vás to nezvládneme, potřebujeme vás.

11:30 Soudě podle projevu Jiřího Dienstbiera,
hlavní munici si chystá na svůj kandidátsky projev. Po něm mluvil Zdeněk Škromach, každopádně se jednalo o projev, v němž bylo nejvíce vervy. Nechyběl obligátní šťouch do Dienstbiera: „Třetí, čtvrté místo je pěkné, ale sociální demokracie musí vítězit.“ Hovoří Lubomír Zaorálek.

11:25 Technické potíže ovšem nemáme jen my
,
mnozí kolegové v tiskové centru z velkých médií třeští, poněvadž tu nefunguje wifi. My jsme na síti jen díky přenosném modemu jistého mobilního operátora.

11:15 Zmeškali jsme bilanční projev předsedy
(připravujeme z něj poznámky) a místopředsedů Haška, Benešové. Nyní hovoří Jiří Dienstbier. Základní dojem z projevů místopředsedů Benešové a Haška: dávali si zvláště záležet na tom, aby vybídli sociální demokracii k souznění s prezidentem Zemanem. Michal Hašek, jinak obratný rétor, provedl piruetu při níž upadl, když o jakémsi problému řekl, že si troufá kousnout do tohoto vosího hnízda. No, myslíme, že ani největší jeho protivníci by mu právě tohle nepřáli.

11:00 Konečně jsme na sjezdu.
Obvykle se v takovýchto situacích píše, že „zpoždění zapříčinily technické potíže“. Poněvadž si dáváme záležet na vlastní upřímnosti, napíšeme poctivě, co se stalo. Šéfredaktor se tak dlouho kasal, jak dobře Ostravu zná, neboť se v ní narodil jeho dědeček, až to skončilo nezamýšlenou vyhlídkovou jízdou mezi změtí průmyslových komplexů, hald, planin zarůstajících břízkami a velkorysých dopravních staveb. Těch především. Jsme v Ostravě!!!

Diskuse (5 příspěvků)

Miroslav Tejkl - Chrudim IV.

Sobota, 16.Března 2013, 10:46:13


Nezvolení Dienstbiera mezi místopředsedy bylo chybou, která je jak víme od Talleranda, horší než zločin ...

Zase nás budou čekat těsné koalice na ostří nože

Zvolení Chovance je těžko pochopitelné a to, že se tam Starec dostal těsně, je urážkou nejen jednoho veterána ale všech funkčních a střízlivých osobností, které vytahují nejzadluženější stranu z tvrdíkovských sraček ...

Z výsledku se mi dělá špatně, i když uznávám, že rovnováha byla asi zachována ...

Anna Šabatová - Praha 2

omyl Sobota, 16.Března 2013, 10:54:37

Omyl, rovnováha zachována nezůstala. To brzy uvidíme. Neplatí podle mne "kus proti kusu" (omlouvám se za vulgarizované vyjádření). Záleží na kontextu, a síle osobností. Jen Dienstbier byl schopen prorážet určitý odpor, ostatní se spíše přidávali, byť Sobotkovci. Navíc neprošla změna stanov, která měla umožnit centru zasáhnout do kandidátek. Tedy: posílení krajů a "objatého a políbeného Haška". S vydatnou podporou přítele na Hradě to výrazně bude měnit konstelaci.

Štěpánka Šprynarová - důchodkyně, Praha 1

Záleží na kontextu, a síle osobností. Sobota, 16.Března 2013, 15:32:51

Záleží na kontextu, a síle osobností. Neméně záleží na kvalitě té silné osobnosti.
Již před časem jsem si dovolila podotknout, že sociální cítění Miloše Zemana končí tam, kde začíná jeho ego.

Roman

Roman Kanda - Prostějov

Sobota, 16.Března 2013, 16:27:32

Nevím, jak hodnotit nepřijetí stanov. Mně, člověku z "periferie", jakékoli posílení centra zavání povýšeností: my v Praze víme nejlépe, kde vás ve Francově Lhotě bota tlačí.

Petrasek Milan - penzista

Kontinuita je zaručena a Sobota, 16.Března 2013, 23:20:26

ČSSD se hlásí k péči o dosavadní linii finančného kapitalismu. Ale jak jinak? Sousední socdem si zvolila jako protikandidáta Merkelové finančního experta, který se může honosit nejvyššími sazbamy za svě přednášky-rady, jak zvýšit profit na neoliberálním trhu.
Politici typu Dienstbiera zůstávají pouze estetickoetickou návnadou deponovanou na druhé koleji za účelem širší partajní volitelnosti.
Příkladně pro levicové intelektuály............řekl bych.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregristrováni a přihlášeni.