اخبار
مجلس ایران : قبل از آغاز مکالمه دقت کنید یک وقت نامحرم دور و بر گوشی نباشه
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس از ارائه سرویس مکالمه تصویری رایتل ابراز نگرانی کرد

به گزارش یکی از خبرگزاریهای ایران اعضای کمیسیون فرهنگی مدتی است در مورد اپراتور جدید تلفن همراه که خدماتی را در مورد مکالمات تصویری ارائه می‌کند ابهاماتی دارند.

بر اساس نظر رئیس این کمیسیون  با توجه به اینکه سیم‌کارت رایتل علاوه بر صوت، تصویر را هم منتقل می‌کند این موضوع در اعضای کمیسیون و در بخش‌های مذهبی و متدین جامعه ایجاد نگرانی کرده که آیا در انتقال این تصاویر رعایت محرم و نامحرم و حریم خصوصی افراد می‌شود یا نه!

لازم به ذکر است شرکت رایتل ارائه خدمات مکالمه تصویری خود را با نرخی حدود 150 تومان و با حفظ سقف 128k برای کاربران خانگی پس از آنکه از پهنای باند 2 مگابایت، سخن به میان آمده بود آغاز کرده است در اینباره با نیما راشدان از کارشناسان تواناتِک گفتگو کرده ایم :

چرا کمیسیون فرهنگی مجلس از امکان video call توسط رایتل ابراز نگرانی کرده است؟

- نگرانی کمیسیون بی مورد است، با سرعت و کیفیت فعلی اینترنت در ایران اگر همین سقف 128k سانسور تعمدی حفظ شود اساسا در بهترین حالت تماس تلفنی شما به جای صورت و مو، دو حجم مخلوط شده سفید و سیاه را می بینید که خیلی نزدیک است به حجاب برتر مورد اشاره مقامات ایران. کیفیت به قدری پایین خواهد بود که شما قادر به تشخیص چیز خاصی نخواهید بود. بنابراین نگرانی ندارد.

اما برخی کاربران ممکن است به اینترنت پرسرعت تر مثلا شرکتی دسترسی داشته باشند.

- برای آنهم چاره هست و من اطمینان دارم هزاران شرکت نرم افزاری مرتبط با مدیران دولتی و سپاه و غیره، تا بحال پیشنهاد داده اند که مکالمه تصویری فیلتر شود با تکنولوژی image recognition یعنی هر چیز در حال مخابره ای که از لحاظ ریاضی شبیه صورت انسان نامحرم بود، موی بلند داشت و در هنگام صحبت تکان می خورد، آنرا سانسور کنند، حتی می توانند با تصاویر مفید و سودمند ارزشی جایگزین کنند که مفید فایده هم باشد.

اساسا چه فرقی بین مثلا چت تصویری اسکایپ هست با سرویسی که رایتل ارائه داده؟

- فرق اولش این است که اسکایپ مجانی است و رایتل غیر رایگان. کیفیت اسکایپ هم بهتر است. در عین حال اسکایپ انواع مکالمه شما را کدگذاری می کند در حالیکه تلفنهای همراه واقعا نا امن ترین وسیله ارتباطی هستند. از هر لحاظ.

پس با این حساب دولت ایران باید از مهاجرت کاربران از اینترنت به تلفنهای همراه استقبال کند؟

- من گمان نمی برم مسئول کمیسیون فرهنگی و دیگر مسئولان زیاد متوجه اند که راجع به چه چیز صحبت می کنند. آنها معمولا حرفهایی را می شنوند و غالبا به اشتباه و جابجایی بازگو می کنند. البته از نگاه فنی اینترنت پر سرعت روی موبایل برای دولت ایران تهدید محسوب می شود، گرچه تهدیدهایی را هم برای کاربران ایجاد خواهد کرد که باید روش استفاده امن از اینترنت پرسرعت موبایل را بیاموزند مثلا به جای سرویس تصویری رایتل از اسکایپ استفاده کنند.

 • مینی‌فلیم، نسخه‌ی جدیدی از ویروس فلیم به کامپیوترهای ایران حمله کرده است
  بخوانید
 • فیدلی جایگزین‌ گوگل ریدر
  بخوانید
 • هفت توصیه تواناتک برای خانه‌تکانی دیجیتالی در آستانه‌ی نوروز ۱۳۹۲
  بخوانید
 • عبور از سد فیلترینگ با کمک سایفون ۳ برای ویندوز و اندروید
  بخوانید
 • ASProxy Wing؛ فیلترشکن پرسرعت
  بخوانید