Vítejte na našich stránkách...

V měsíci dubnu máme jeskyně otevřené každý den kromě pondělků. Vstupy máme od 9:00 do 16:00 každou celou hodinu.

Více informací o vstupech a okruzích ZDE.

 

30. a 31. března u nás v jeskyních opět probíhaly NEANDRTÁLSKÉ PROHLÍDKY. Akci nám trochu zkomplikovala nepřízeň počasí, ale jinak ji hodnotíme velmi kladně. Doufám že se našim návštěvníkům líbila stejně jako nám.

 

 

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou největší zpřístupněné jeskyně v ČR. Tvoří je rozsáhlý komplex dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí, které spojují dvě podzemní patra s výškovým rozdílem 60 m. Prohlídky jsou buď klasické na dvou trasách, historické nebo od 1.7.2012 se můžete poprvé podívat i do Spodních pater.

 

Z důvodu zvýšené hladiny vody, jsou dočasně spodní patra uzavřena.

Děkujeme za pochopení. 

 

 

 

 
Rozsáhlý komplex domů, chodeb a podzemních propastí vytvořený ve dvou patrech, ležící na severním okraji Moravského krasu u městečka Sloup. Krátký okruh jeskyněmi o délce 890 metrů prochází Sloupskou částí jeskyně a končí v jeskyni Kůlna s archeologickou expozicí. Dlouhý okruh o délce 1760 metrů vede Sloupskou i Šošůvskou částí jeskyní a rovněž končí v jeskyni Kůlna. Jeskyně nabízejí i Historickou prohlídku jeskyně. Průvodci v dobových kostýmech a v nářečí provádějí celoročně Šošůvskou částí jeskyně. Návštěvníci jsou při této prohlídce   odlehčenou formou seznámeni s historií objevování jeskyní. Historický okruh prochází celou šošůvskou část a rovněž končí v jeskyni Kůlna. Pro tělesně postižené návštěvníky byla velká část jeskyní upravena jako bezbariérová. Zážitková trasa s názvem Po stopách Nagela o délce 1300 metrů vede spodními patry Sloupsko-šošůvských jeskyní.   

 

V zimním období jsou naše jeskyně otevřeny!!! Pro vstup do jeskyně v měsících prosinec, leden a únor je potřebná rezervace. Vstupy soustřeďujeme na 10:00, 12:00 anebo na 13:00!!!. Sloupská část jeskyně je pro veřejnost uzavřená z důvodu ochrany zimujících netopýrů. Nabídnout Vám můžeme Šošůvskou část jeskyně a Spodní patra jeskyní, kde je menší výskyt netopýrů. Prohlídka v Šošůvské části probíhá při světle baterek a můžete si jí prohlídnout dvěma způsoby:  1. Prohlídka s klasickým výkladem a nebo 2. Prohlídka historická  odlehčenou formou.  Návštěvníci si buď vezmou svoje baterky nebo dostanou k zapůjčení čelovky u pokladny SŠJ.

 

Sloupsko-šošůvské jeskyně od 1.7.2012 otevírají nový zážitkový okruh - Po stopách Nagela. Chodí se Stupňovitou propastí do Spodních pater jeskyní. Trasa navazuje na zpřístupněné části Sloupsko-šošůvských jeskyní. Sestup začíná ústím Stupňovité propasti, kde se prochází po částečně upravené trase až k části bývalého Absolonova Masošského žebře. Dále vede řečištěm Sloupského potoka na dno Nagelovy propasti. Přechodem přes Nagelovo jezírko nahlédnete do přítokových sifonů. Při návratu čeká ještě krátká odbočka k Wankelovu jezírku a vystupuje se opět Stupňovitou propastí. Na trase vás čeká sestup po 12 m dlouhém žebři, v některých místech je postup možný jen "po čtyřech" nebo plazením. Na trasu doporučujeme pevnou obuv, ochranné rukavice, šátek pod přilbu, vhodné oblečení a plastový pytel na ušpiněné věci - při prohlídce musíte počítat s tím, že se ušpiníte od bláta. Na zážitkovou prohlídku Po stopách Nagela je nutná předchozí rezervace.

 

Jeskyně jsou významným nalezištěm koster jeskynních medvědů, lvů, hyen a dalších živočichů. Dělí se na dvě části - Sloupskou a Šošůvskou. Sloupská část je v zimním období uzavřena kvůli zimujícím netopýrům. Prostora nazývaná Eliščina jeskyně má velmi bohatou krápníkovou výzdobu a také vynikající akustiku, proto je příležitostně využívána pro koncerty komorní hudby nebo ke konání svateb. Při rekonstrukci v roce 1997 byla přemostěna Stupňovitá propast a návštěvníkům se tak otevřel nový netradiční pohled do jejích hlubin. Propast Nagelova, hluboká 80 metrů, je nejmohutnější zpřístupněnou podzemní propastí v České republice. Pro návštěvníky je zpřístupněna obdobně jako propast Macocha dvěma vyhlídkovými můstky. 

Šošůvská část, objevená roku 1889, je charakteristická křehkou a barevnou krápníkovou výzdobou. Mimo jiné zde uvidíte znak našich jeskyní - unikátní krápníkový útvar Svícen. Součástí prohlídkové trasy je také světoznámá archeologická lokalita - jeskyně Kůlna - kde byly nalezeny části lebky neandertálského člověka asi 45 000 let staré. Archeologický výzkum doložil osídlení a využívání jeskyně od předposlední doby ledové před 120 000 lety až do současnosti.

 

Do jeskyní na krátký nebo dlouhý okruh není potřeba vstupy rezervovat (netýká se organizovaných skupin a zájezdů). Na dlouhý okruh se chodí s minimálním počtem deseti lidí. Na Historickou prohlídka je vhodná rezervace. Zážitková trasa po stopách Nagela - rezervace nutná!

 

 

Anketa

Líbí se Vám náš nový web?

Ano, je přehledný a plný informací. (35)
90%

Ne, nenašel jsem zde, co jsem hledal. (4)
10%

Celkový počet hlasů: 39

Novinky

V této rubrice nejsou žádné články.