Η Εθνική Ελπίδων 4-1 το Αζερμπαϊτζάν

Με νίκη άρχισε η Εθνική Ελπίδων τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στην προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U-21. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε εύκολα 4-1 του Αζερμπαϊτζάν στο Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου...

Η Εθνική ξεκίνησε δυνατά στον αγώνα και μόλις στο 4ο λεπτό ο Χριστοδουλόπουλος με πλασέ άνοιξε το σκορ. Η ελληνική ομάδα διατήρησε στη συνέχεια την υπεροχή και δημιούργησε αρκετές επικίνδυνες φάσεις μπροστά στην εστία των φιλοξενούμενων, όμως οι Πετρόπουλος (22΄), Χριστοδουλόπουλος (37΄) , Αραβίδης (45΄) ήταν άστοχοι στην τελική προσπάθεια. Το Αζερμπαϊζτάν ισοφάρισε στο 56΄ με σουτ του Αμπντουλάγεφ, όμως η Εθνική ανέβασε την απόδοσή της και μέσα σε τρία λεπτά πέτυχε δύο γκολ (αυτογκόλ του Γιουσίφοφ στο 72΄ και κεφαλιά του Πετρόπουλου στο 75΄). Το αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Χριστοδουλόπουλος στο 89΄ με δυνατό σουτ.

Ο Μιχάλι Φάμπιαν (Ουγγαρία) παρατήρησε με κίτρινη κάρτα τους Αραβίδη, Τζαβέλλα, Αμπίσοφ, Γιουσίφοφ.

ΕΛΛΑΔΑ: Ταμπάσης, Μανιάτης, Τζαβέλλας, Γκαλίτσιος, Τριποτσέρης, Μπαλάφας (62΄ Κονέ), Μάκος, Χριστοδουλόπουλος, Πετρόπουλος, Κοιλιάρας (80΄ Ρίκα), Αραβίδης (58΄ Πλουσής)

ΑΖΕΡΜΠΑΪΤΖΑΝ: Αγκάγεφ, Αλίγεφ, Αμπίσοφ (74΄ Τανριβερντίγεφ), Χασάνοφ, Μαγκίγεφ, Γιουσίφοφ, Ντασνταμίροφ, Αμιρασλάνοφ, Ουσούμποφ, Αμπντουλάγεφ (66΄ Μαβαμάντοφ), Γκουλίγεφ (84΄ Ζαργκάροφ)