Tehnike pčelarenja
Med i proizvodi od meda

Pčelari na jednom mestu !

Pčelarstvo za početnike

Stršljen kao neprijatelj pčela

Autor: Dragoljub Vejovic
Datum postavljanja: 30.11.2010.
Kategorija: Neprijatelji pčela

Broj pregleda: 3486
Broj jedinstvenih poseta: 2262

Stršljen kao neprijatelj pčela

Evropski stršljen (Vespa crabro) je žuto-crni, vrlo sličan osi, ali mnogo veći. Spada u porodicu osa. Gnezda gradi u šupljem drveću, vrbicima, drvarnicama ili sličnim zapuštenim staništima. Hrani se uglavnom slatkim izlučevinama voća, a vrlo često napada i druge insekte, pa i pčele.

Ova vrsta je najveća vrsta porodice osa koja živi na području Srednje Evrope. Matica je velika do 35 mm, radilica između 18 i 25 mm, dok trut naraste između 21 i 28 mm. Svake godine u proleće, oplođena ženka koja je jedina iz prošlogodišnjeg društva prezimila u skloništu, gradi novo gnezdo i nikada se ne useljava u staro, prošlogodišnje.

Odrasle jedinke stršljena hrane se najčešće sokovima drveta i sokovima koje isisaju iz raspucanog voća, te drugim slatkim stvarima koje nađu u prirodi. Razvijeno društvo stršljena ulovi dnevno u prosjeku oko pola kilograma insekata. To je razlog, da ih pčelari doživljavaju kao štetočine, jer uz ostale insekte, love i pčele.

Otrov stršljena može se porediti s osinim, ali po sastavu nije jednak, čak je manje toksičan. Sam ubod stršljena doživljava se bolnije nego ubod manje ose. Razlog tome je što je u otrovu stršljena veći udeo neurotransmitera acetilholina, supstance koja izaziva osećaj pečenja. Pored toga, stršljenov žalac je deblji i duži, pa prodire u dublje, osetljivije slojeve kože, što rezultira osećajem većeg bola.



Komentari

jako je strasan,,,,i opasan
mene je jednom ujeo jedva sam prezivjela
od tada ih mrzim najvise....gade mi se

Autor: hanka
Postavljeno: 06.12.2010. 18:49:30

ja se secam kad sam bio klinac, mog pradedu u selu su 4-5 puta ujedali strsljeni. Uglavnom ih je on cackao kad ih vidi, on je prvi izazivao a oni mu uzvracali. Secam se da su mu stalno pricali da ih ostavi i ne dira, al ne vredi...

Ali sto je najbolje u celoj toj price, on nikada nije bio kod lekara zbog toga i nikada mu nista nije falilo, bio je potpuno otporan. Skroz neverovano.....

Autor: nemanja
Postavljeno: 07.12.2010. 07:53:59

jako su opasni, nije se sa njima zaje*avati

Autor: elena
Postavljeno: 11.12.2010. 17:14:27

mene je jednom ujeo tri puta od jednom i sve me je peklo i bolelo.
imao sam osecaj da mi neko kida meso sa rebara.
to nikada necu zaboraviti!

Autor: david
Postavljeno: 19.01.2011. 11:23:19

mene je isto jednom ujeo strsljen tri puta od jednom sve me je peklo i bolelo imao sam osecaj kao da mi neko kida meso sa rebara
bilo je uzasno

Autor: david
Postavljeno: 19.01.2011. 11:28:51

otrov. paznja paznja prilikom ujeda pusta i otrov i vrlo je opasno. savet odmah lekara potraziti.

Autor: strsljen
Postavljeno: 05.06.2011. 14:53:34

ko je alergican zanjega je opasan ujed strsljena, ose,pa i pcele. Kod ujeda strsljena, treba mesto ujeda sto pre namazati socnim delom stabljike burjana, da bi se smanjio otok i bol.

Autor: Dragan
Postavljeno: 21.03.2013. 12:50:23

Помаже Бог свима.

Стршљен је некада веома опасан по живот људи, ако је човек преосетљив на убод стршљена, осталих оса или пак пчела.

Код нас на полуострву Врањина их највише има у августу и септембру. Обично су на смоквама поред конака и пчелињака где сишу слатки сок из напуклих смокава, а често нападају и пчеле. Соковима од смокава се они сами хране, а пчеле хватају да би њима хранили легло.

Када стшљен ухвати пчелу, обично при повратку са паше, кад је пчела нешто тромија и неспретнија, онда је стршљен понесе на неко оближње дрво, и лако је савлада и убије. Он је одруби главу и твди део тела а меки део пчеле носи у своје гнездо да њима храни своје легло.

Пре две године било их је толико много на Врањини да смо их свако вече убијали у броју од 60 до 90 јединки. Скупе се увече на спољну сијалицу изнад улазних врата Манастирског конака испод терасе, и ту их обично чекамо да падну од умора, и убијамо их. Сваке године им уништимо и неколико гнезда у околини.

Од прошлог пролећа примењујемо посебну тактику у борби против стршљенова, јер је пре две године била веома проблематична па смо прочитали да се са стршљеновима прави рат са успехом води пре свега у априлу месецу.

Како зиму презими само матица стршљена, чим мало више отопли, а то обично бива у априлу месецу, матица излази из свог зимског станишта и почиње да тражи место за ново гнездо. Борба против стршљена је стога најважнија у априлу, јер сваког стршљена кога тада ухватимо, значи да смо ухватили матицу, тј. елиминисали смо читаво једно гнездо које је могло убрзо настати. Прошлог пролећа смо у априлу и почетком маја убили 32 матице стршљена, тј. у старту смо им елиминисали могућа 32 гнезда. Зато прошле године нисмо имали толико много стршљенова на пчелињаку.

Стршљени се лако улове јер нису баш много спретни да се извуку из замке. Ево како им се прави једноставна замка.

Узмете неку пластичну боцу од неког сока - кока коле, фанте, јупија, синалка ... а може и од пластичне флаше за пиво. Сипате на дну боце, у нивоу три-четири прста, мало пива и додате врло мало јабуковог сирћета и мало шећера. Све то лепо промућкајте и онда затворите боцу са затварачем одозго. Потом избушите около са стране, у горњем делу боце, једно 4-5 отвора. Отвори требају да буду толики да кроз њих матица стршљена комотно може да уђе. Значи отвори требају да буду доста нешто већи.

Кад пиво и сирће почну да раде, мирис ће привући многе инсекте: матице осица, восков мољац, муве, али и матице стршљена. Кад упадне у пиво и окваси крила у 99 посто, матица стршљена случајева више се не вади, већ се ту удави и нађе своју смрт.

Стога, прави моменат да направимо мамце за стршљенове и окачимо их на десетак места у околини пчелињака је управо сада. Ускоро ћемо се задивити успешности хватања матица од стршљенова на овај начин и олакшати борбу против њих током лета. Тако ћемо сапсити од погибије и велики број пчела.

Ми боце са пивом и сирћетом држимо преко читаве године обешене на поједине гране од околног дрвећа, и стално хватамо разне штеточине за пчеле - восковог мољца, осице, стршљенове ...

Дакле онај који жели да сачува своје пчеле од најезде стршљенова у рат против њих треба кренути већ у априлу. Ако ту битку против матица стршљенова добијемо у априлу, наша битка против стршљенова у августу и септембру биће много лакша и безболнија и за нас и за пчеле.

С Богом.

Autor: игуман Петар (Драгојловић)
Postavljeno: 25.03.2013. 19:57:02

Hvala igumane, dajete mnogo korisnih saveta i komentara, jedino je mali problem sto nam je podneblje i klima malo razlicita,pa pojedini saveti nisu primenjivi.

Autor: VASKE
Postavljeno: 28.03.2013. 17:18:27

Ostavite vaš komentar

Ime*
Tekst*

Anketa
Koliko dugo se bavite pčelarstvom ?
Manje od godinu dana
Između 1-3 godine
Između 3-10 godina
Između 10-20 godina
Između 20-40 godina
Preko 40 godina
RSS Pčelarstvo Facebook Pčelarstvo Blogger Pčelarstvo
Novi komentari
trut, 15.04.2013.
ivke, 12.04.2013.
sava, 11.04.2013.
LJUBISAV VELJKOVIC, 06.04.2013.
Miroslav , 01.04.2013.
VASKE, 28.03.2013.
Miroslav , 27.03.2013.
игуман Петар (Драгојловић), 25.03.2013.
pcelar , 25.03.2013.
VASKE, 21.03.2013.
Dragan, 21.03.2013.
Dragan, 21.03.2013.
Med kao lek