Čaj z maliníku

Voňavý čaj z maliníku patří pro leckoho neodmyslitelně ke vzpomínkám na prázdniny u babičky. Této bylince s osvěžující chutí se u nás daří – a její sušené listy dokážou i v zimě naplnit dům vůní malin.

Konvice s čajem z malinového listí.

Maliník – to nejsou jen maliny

Maliny jsou jistě pochoutka pro mnohé z nás. Obsahují ovocný cukr, vitamín C a další látky, navíc má díky červenému barvivu mnoho antioxidantů. Ani mnohem nenápadnější listy však nejsou k zahození. Obsahují až 15 % taninů (tříslovin), látek, které tvoří nerozpustné sloučeniny s bílkovinami a tak dokážou vytvořit na kůži či na sliznici ochranný film proti průniku bakterií či vysychání.

Dokážou dokonce bránit růstu nádorů – omezují prorůstání cév do nádoru, který pak přichází o výživu.

Čaj z maliníku a těhotenství

Po staletí se těhotným ženám doporučovalo popíjet čaj z maliníku pro snadnější porod. Dnes víme, že třísloviny v jeho listech mohou vyvolat stahy dělohy a pomoct zejména ženám, které přenášejí plod.

Současné americké studie ukázaly, že ženy, které pily čaj z maliníku během těhotenství měly až o 35 % nižší riziko použití kleští při porodu a také nižší riziko císařského řezu.

Čaj z maliníku zkracuje především druhou dobu porodní, tedy samotný porod.

Pomáhá také (zejména společně s mátou a heřmánkem) na ranní nevolnosti, případně průjmy, které mohou těhotenství doprovázet.

Na odřeniny i záněty

Díky schopnosti vytvářet ochranný film můžeme čaj z maliníku používat i zevně – při potírání ran a odřenin brání jejich zanícení a také urychlí hojení. Stejný účinek má čaj z maliníku také na záněty v ústech a krku – afty, poranění dásní nebo zanícené mandle.

Čaj z maliníku také stahuje cévy a snižuje jejich propustnost, je proto vhodný například i při problémech s křečovými žílami, krvácením z nosu nebo poporodním krvácení.

Dobré trávení s maliníkem

Všechny naše orgány tvoří hladké svalstvo, kterému čaj z maliníku pomáhá k pravidelným stahům. Kromě stahů dělohy tak zajistí i pravidelnou peristaltiku – stahy střev. Zabírá i na průjem, kdy bojuje se střevní infekcí.

Pozor ale na „předávkování“ taniny – příliš nízká propustnost cév může způsobit horší vstřebávání minerálů z potravy a léků.

Jak na čaj z maliníku?

Příprava čaje není nijak složitá – obecně platí poměr jedna lžíce sušených listů maliníku na jeden šálek vroucí vody při louhování kolem 10 minut. Čaj můžeme dosladit medem i dochutit citronovou šťávou.