VÝZNAMNÉ OSOBNOSTI CHEBSKA  
 
-
HERIBERT STURM
historik, archivář, ředitel chebského archivu a muzea
-
-
22. července 1904 (Chodov) - 28. října 1981 (Amberg)
-
Poslední ředitel archivu ve městě Chebu před odsunem. Sturm navštěvoval reálné gymnázium v Kadani a maturoval v roce 1923 s vyznamenáním. Na německé universitě v Praze studoval dějiny, germanistiku a dějiny umění u Theodora Mayera, Ericha Gieracha, Wilhelma Wostrého, Augusta Sauera, Ericha Gieracha, Adolfa Hauffena a Aloise Grünwalda. V roce 1927 získává doktorát a v letech 1928 - 1934 je městským archivářem v Jáchymově. Jako následník Karla Siegla je v letech 1934 - 1946 ředitelem městského archivu v Chebu, nejvýznamnějšího archivu v Sudetech. Od roku 1938 je členem německé akademie věd v Praze. Po vyhnání se stává v letech 1947 - 1953 státním archivním radou v Neuburgu a.d. Donau a v letech 1953 - 1973 ředitelem státního archivu v Ambergu.
-
Sturm byl zakladatelem a členem představenstva Collegia Carolina a členem Historické komise pro Sudety. Byl vyznamenán stříbrnou medailí Bene merente Bavorské akademie věd a získal četné pocty Sudetoněmeckého krajanského sdružení a Svazu chebských obcí. Byl držitelem ceny Georga Dehoie a kulturní ceny energetických závodů Ostbayern AG.
-
Heribert Sturm se mimo jiné zasloužil také o záchranu části sbírkových fondů archivu a muzea v Chebu na konci druhé světové války. Než nastoupil do armády, zajistil nejcennější sbírkové předměty a zabalil je do 14 beden, které měly přečkat v bezpečí válku. Když se vrátil, zjistil, že bedny odvezla americká armáda jako válečnou kořist někam do Německa. Díky dobré spolupráci dr. Sturma a Jana Kubína (prvního poválečného správce muzea) se podařilo sbírky navrátit zpět do Chebu. Jak říkal Jan Kubín, jedině dr. Sturmovi lze děkovat za to, že sbírky byly nalezeny, díky jeho lásce k muzeu a dobré angličtině. Přestože věděl, že bude muset posléze Cheb s rodinou opustit, udělal vše pro to, aby sbírky byly navráceny.
-
Výběr z děl:
-
  • Die Bücherei der Lateinschule zu St. Joachimsthal (1929)
  • Das Werden von Stadt und Bezirk St. Joachimsthal (1932)
  • Das Archiv der Stadt Eger (1936)
  • Eger, Geschichte einer Reichsstadt (1961)
  • Historischer Atlas von Bayern, Teil Altbayern, Bd. 21 (1970)
  • Historischer Atlas von Bayern, Teil Altbayern, Bd. 40 (1975)
  • Nordgau, Egerland, Oberpfalz (1984)
-
Autorem textu jsou Josef Weinmann a Eva Dittertová (Deset obrazů z dějin chebského muzea, 2003)
-
-
 
Johann B. Neumann
Karl Huss
Vinzenz Prökl
Georg Schmid
Willi Russ
Rudolf Serkin
Augustin Nosek