MOTO

ukraine iconukraine iconukraine icon ukraine icon ukraine icon

Про Чернівці

“ЧЕРНІВЦІ - НАЙКРАЩЕ МІСТО НА ЗЕМЛІ!


Кожне місто має стільки облич, скільки в ньому людей, будинків, пам’ятників, вулиць, парків, скверів. Одні міста одразу з часу свого заснування займають визначне місце, інші з часом стверджують свою славу і значимість в історії. Чернівці своєю історією, природною красою, дивовижною архітектурою, щедрою душею своїх мешканців давно зайняли визначне місце в реєстрі українських та східноєвропейських міст. Старовинний початок та історичний розвиток наповнюють його шарм та привабливість для людей, які цікавляться Буковиною.

Австрійський публіцист Георг Гайнцен колись писав про Чернівці, що це було місто, де “недільний день починався з Шуберта, а закінчувався дуеллю. Це місто – на півдороги між Києвом і Бухарестом, між Краковом і Одесою – було негласною столицею Європи, де співали кращі сопрано, а кучери фіакрів сперечалися про Карла Крауса, де тротуари підмітали букетами троянд і де книжкових магазинів було більше, ніж кав'ярень”.

CentralSquare06-Arh24444444444

Припускають, що назва міста походить від велелюдного міста-фортеці на південних рубежах Галицької держави, що мало назву “Чернь” або “чорне місто”, збудованого на лівому березі річки Прут. Можливо ця назва походила від чорних дубових, перекладених чорноземом, стін фортеці, яка була повністю зруйнована монгольським завойовником Бурундаєм і жителі з 1259 року переселилися на правий берег ріки Прут. З 1359 року місто стало частиною Молдавської держави.

Перші письмові згадки про місто були знайдені в рукописах молдавського господаря Олександра Доброго, які він видав львівським купцям 8 жовтня 1408 року.  У цьому докменті зафіксована не тільки перша згадка про Чернівці, а й Ясси та Кишинів. Чернівці та Ясси побратилися 6 жовтня 2012 року, а Ясси та Кишинів вже давно побратилися і тепер створений повноцінний трикутник. Кожен рік 8 жовтня ці три міста міста вважають офіційним Днем міста. 

За час свого існування місто було декілька разів зруйноване, перебувало в складі Османської імперії, в 1774-1918 рр. входило до складу Австро-Угорської імперії, а з 1918-1940 рр. – Румунії.

Місто почало процвітати у 1778 році, коли герцог Карл фон Енценберг був призначений главою військової адміністрації міста. Він запросив сюди багато купців, ремісників та промисловців для того, щоб вони допомогли розвивати торгівлю та виробництво. Нового імпульсу розвитку міста надали з 1786 року Петровські ярмарками, що проводились з 1 до 15 липня.

З середини 19 століття до початку 20 було збудовано багато архітектурних пам’ятників, що принесли славу місту: ратуша (1848); приміщення поштамту (1855); Вірменська церква (1875); Єврейська синагога (1877); драматичний театр (1905); палац правосуддя (1906); приміщення залізничного вокзалу (1908).

Найчарівнішою коштовністю в скарбі, яким є архітектурні споруди старих Чернівців по праву вважається витвір мистецтва відомого чеського архітектора Йозефа Главки – колишня резиденція буковинських митрополитів. 28 червня, у день святкування 15-ої річниці Конституції України члени Комітету Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО прийняли доленосне для української держави рішення: Включити архітектурний ансамбль Резиденцію митрополитів Буковини і Далмації (нині Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича) до найпрестижнішого   списку світового надбання – Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Захоплення викликає веселкове сяяння черепиці її дахів, вигравання сонця на куполах, дивовижне поєднання суворості фортечно-зубчатих стін з вишуканою легкістю і ажурністю кованих грат. У цій дивовижній за своєю красою споруді вбачаються візерунки української вишивки, гуцульської писанки, буковинського килима, легко вловлюються елементи різних архітектурних стилів, які створюють органічну цілісність споруди.

Місто стало самоврядним в березні 1864, коли були обрані перші члени міської ради. Першим автономним бургомістром був Яків рицар фон Петрович (1864-1866).

Становлення Чернівців як міста європейського типу почалося сме з періоду другого автономного бургомістра Антона рицара Кохановського фон Ставчана (1866-1874 та 1887-1905 рр.). В той час Чернівці стали міжнародним транспортним центром, збудовано ряд визначних архітектурних споруд міста, а справжнім вінцем його діяльності стало спорудження міського театру.

У період 1892-1894 рр. архітектор Йозеф Лайцнер побудував Костел Пречистого Серця Ісуса у стилі неоготика

Щодо політичного життя міста, то у 1994 році чернівчани вперше в своїй історії обрали голову міста прямим голосуванням. Першим обраним мешканцями міста міським головою став Микола Федорук, якого переобрано ними у 2006 році на четвертий термін.

У 2008 р. Чернівці відсвяткували своє 600 річча. З цієї нагоди була здійснена комплексна реставрація культурних пам'яток міста. Була відреставрована зокрема й Театральна площа.

Помітними подіями ювілейних заходів у культурному житті Чернівців став візит відомого європейського діяча, багаторічного депутата Європарламенту доктора Отто фон Габсбурга. Оновленою, ошатною та благородною стала після реконструкції вулиця ім. О. Кобилянської.

Не може не привернути уваги своєю самобутністю реконструйована площа Турецької криниці. Як данину пам’яті історії сприймається вдале облаштування фрагментів пам’ятника 41-му піхотному полку. Символом єднання стало відкриття на Центральній площі Алеї гербів 7 міст-побратимів Чернівців. Веселками заграла архітектура багатьох споруд, з’явилось чимало нових об’єктів господарювання.

З нагоди ювілею Національний банк України у травні минулого року ввів в обіг ювілейну монету “Чернівці-600 років” номіналом 5 гривень. З’явилася й поштова марка на честь поважного ювілею міста.

Ювілейний рік для міста був не тільки святковим, але й плідним у соціально-економічному розвитку, про що свідчать визнання та нагороди:

За підсумками експертного дослідження, який складає журнал “Фокус”, серед 55 міст обласних центрів, історичних міст, курортів, промислових центрів місто Чернівці посіло перше місце. За сумою оцінювання з 15 критеріїв (рівень розвитку міської інфраструктури та благоустрою, безробіття, злочинності, заробітної плати, забруднення повітря та води, кількість зелених насаджень, вартість житлово-комунальних послуг та доступність житла, кількість вузів, культурний потенціал, ділова активність, міграція, витрати міського бюджету на одного мешканця, інвестиційна та туристична привабливість) було визнане кращим містом України для життя (у 2007 році Чернівці у цьому рейтингу були третіми).

Сучасні Чернівці – це обласний центр, який розташований на живописних берегах ріки Прут і займає площу близько 150 км2. Відстань до Києва близько 650 км. Місто межує з Молдовою та Румунією, Івано-Франківською, Тернопільською та Хмельницькою областями України.

 

ПАРТНЕРИ ТА СПОНСОРИ

     

       

  

 

          

   

 

 

 

 

Матеріали

Будь у курсі подій та підпишись на поштову розсилку.