Trele morele...

Nie ma owoców, które zawartością witamin i składników mineralnych dorównują brzoskwiniom i morelom. Dlatego powinniśmy je jeść nie tylko od święta, ale przez cały rok. W sezonie świeże, zimą suszone.

Jeśli lubimy brzoskwinie, mamy w czym wybierać, bo odmian tych owoców jest naprawdę sporo. Te z omszałą skórką dzielą się na właściwki i twardki, gładkie zaś to nektarynki i bryniony. Brzoskwinie mogą też różnić się barwą i zwartością miąższu. Miękkie i nieco włókniste są właściwki i nektarynki, a twardawe i lekko chrupiące - twardki i bryniony. Wszystkie mają podobne wartości odżywcze. Brzoskwinie są cennym źródłem beta-karotenu i błonnika. Zawierają też sporo witamin z grupy B, witaminę PP i nieco C. Tej ostatniej najwięcej jest w nektarynkach, choć ze względu na garbniki w miąższu, jest dość nietrwała. Warto zatem jeść bardzo świeże owoce ze skórką. Przy okazji rozwiewamy mit o szkodliwości „zamszowej" skórki brzoskwiń. Okazuje się, że jest łatwo strawna, podobnie jak cały owoc, a przeczyszczająco może działać tylko jego niedojrzały miąższ.  Jednak najcenniejszym bogactwem brzoskwiń są pierwiastki mineralne: wapń (40 mg), żelazo (5 mg), magnez (10 mg).

Dobrze wiedzieć

Morele i brzoskwinie należą do Prunus Persica, tej samej rodziny owoców co śliwki. Miejscem ich pochodzenia nie jest jednak Persja,  a Chiny. Drzewka morelowe i brzoskwiniowe rosły tam już 4000 lat temu.  Do Europy dotarły wraz z karawanami kupców i wojskami Aleksandra  Macedońskiego. Brzoskwinie najpierw zdobyły Grecję, a dopiero potem  Imperium Rzymskie. Za to morele długo uważano za owoc przeklęty, ponieważ należały do ulubionych smakołyków Arabów najeżdżających Europę. Jeszcze w XVI wieku bardziej niż smak moreli ceniono dekoracyjność  kwitnącego w przyklasztornych ogrodach morelowego drzewka.

Dlatego owoce te powinni jeść chorzy na anemię, kobiety w ciąży, a także wegetarianie. Brzoskwinie działają moczopędnie i wspomagają trawienie. Jadane regularnie oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. To ważne dla chorych na reumatyzm i nerki. Nie zawierają tłuszczu i sodu, więc warto je polecić osobom z nadciśnieniem i wysokim poziomem cholesterolu.

Małe jest lepsze

Jeszcze cenniejsze od brzoskwiń są ich mniejsze kuzynki. 100 g świeżych moreli ma tyle samo żelaza co brzoskwinie, mniej wapnia (15 mg), za to dużo fosforu (40 mg) i wprost niewiarygodnie dużo potasu (300 mg). Morele są aż czterokrotnie bogatszym niż brzoskwinie źródłem beta-karotenu (zawierają go aż 300 j.m.). Mają też trzy razy więcej witaminy B2 (160 mg). Taki układ pierwiastków mineralnych i witamin sprawia, że uczestniczą one w procesach krwiotwórczych, a zwłaszcza w tworzeniu czerwonych ciałek krwi, wzmacniają kości i regenerują organizm wycieńczony wysiłkiem czy chorobą. To im zawdzięcza długowieczność tybetański naród Hunzów, który  latem je świeże morele, zimą suszone maczane w mleku, a do smażenia używa jedynie oleju z pestek moreli. Warto jednak wiedzieć, że 100 g tych owoców dostarcza około 50 kcal, czyli o 10 więcej niż ta sama ilość brzoskwiń. To dlatego, że mają więcej cukru. Właśnie z tego powodu moreli, szczególnie suszonych, nie zaleca się cukrzykom.

  • 1
  • 2
Autor tekstu: Iwona Krupa
Źródło: miesięcznik "Zdrowie"
Autor zdjęcia: photos.com
Mjakmama24.pl - forum mam
uaktualnij licznik
Przeczytaj też:
Bardzo zdrowe śliwki
Bardzo zdrowe śliwki

Jej owoce mają wiele zalet. Regulują trawienie, chronią przed wolnymi rodnikami, zapobiegają ...

zobacz więcej

Newsletter

Forum Forum mjakmama

uzytkownik

Ja nakarmilam Ole na śpiocha wczoraj o 22 i skutek byl taki, ze o polnocy obudzila sie juz glodna ;p ...

uzytkownik

Julisia moi rodzice mieszkają w Rzeszowie, a ja pod Rzeszowem (18 km), ale dojazd mamy super ekspresówką więc w 11 ...

uzytkownik

tez lubie Kacpra z rodzinki pl.. taki slodziak :) mamy czy kiedykolwiek przypuszczalyscie, ze bedziemy z wyczekiwaniem wypatrywac kupy :p ...

facebook

Dlarodzinki.pl duży i popularny serwis internetowy, którego głównymi tematami są ciąża, poród i dzieci. Dział ABC gotowania. Porady na temat gotowania. Zdrowa kuchnia. Gotowanie na parze, pieczenie w folii, grillowanie. Jak przechowywać żywność. Wartości odżywcze i kaloryczne potraw i składników potraw. Wszystko o warzywach i owocach. Węglowodany i tłuszcze w diecie. Piramida zdrowego żywienia. Kalkulatory miar i wag. Jak przygotować przetwory na zimę. Jak przygotować posiłki dla całej rodziny. Błonnik, mąka z pełnego przemiału i pieczywo pełnoziarniste. Napoje bezalkoholowe, soki. Woda w diecie dorosłych i dzieci. Jak gotować kasze, makaron, ryż. Jak przyrządzać posiłki. Co lepsze, masło czy margaryna. Na czym smażyć potrawy, tłuszcze do smażenia. Solić czy nie solić. Przyprawy i zioła w kuchni.

Serwis dlarodzinki.pl ma charakter edukacyjny! Redakcja serwisu dokłada wszelkich starań, aby informacje w nim zawarte były poprawne merytorycznie jednakże decyzja dotycząca leczenia należy do lekarza. Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.