Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
|
 • Warszawa
 • Białystok
 • Bydgoszcz
 • Gdańsk
 • Kalisz
 • Katowice
 • Kielce
 • Kraków
 • Lublin
 • Łódź
 • Olsztyn
 • Opole
 • Poznań
 • Rzeszów
 • Szczecin
 • Toruń
 • Wrocław
 • Zielona Góra

Najnowsza historia Polaków

Kalendarium 1980 - 1981

Jarosław Szarek 04-02-2008, ostatnia aktualizacja 04-02-2008 10:00

11 listopada – Polacy – pierwszy raz od 1938 roku – mogli oficjalnie i swobodnie świętować rocznicę odzyskania niepodległości w 1918 roku.

3 grudnia – „Muszę stwierdzić, że rozwiązanie narzucone narodowi polskiemu siłą wpłynęłoby jak najbardziej negatywnie na nasze stosunki” – depeszował prezydent USA Jimmy Carter do Moskwy, gdy wywiad amerykański wykrył ruchy wojsk sowieckich wokół Polski. Dyplomatyczna ofensywa Zachodu spowodowała powrót wojsk do garnizonów, jednak sowiecki straszak był wykorzystywany przez PZPR do końca.

14 grudnia – 1200 delegatów z całej Polski przybyło do Warszawy na I Zjazd NSZZ Rolników „Solidarność Wiejska” skupiającego już kilkaset tysięcy członków.

16 grudnia – W Gdańsku w dziesiątą rocznicę Grudnia ‘70 odsłonięto pomnik Poległych Stoczniowców. Na uroczystość przybyło kilkaset tysięcy osób, odbyły się one również w Gdyni, Szczecinie i Elblągu. Pół roku później – 28 czerwca 1981 roku – w Poznaniu stanął pomnik ofiar czerwca 1956 roku.

1981

17 lutego – Po kilkutygodniowym strajku i rozmowach w Łodzi z przedstawicielami środowisk akademickich komuniści zgodzili się na zarejestrowanie Niezależnego Zrzeszenia Studentów.

18/19 lutego – Podpisano porozumienie rzeszowsko-ustrzyckie, które dla polskiej wsi było tym, czym dla robotników porozumienia z lata 1980 roku. Jego najważniejszym postanowieniem było uznanie przez PZPR prywatnej własności chłopskiej. Porozumienie było wynikiem trwającego 48 dni strajku okupacyjnego w Rzeszowie oraz w Ustrzykach Dolnych.

8 marca – W Poznaniu rozpoczął się dwudniowy zjazd związkowych organizacji chłopskich, na którym doszło do ich zjednoczenia w jeden ogólnopolski Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

27 marca – Odbył się czterogodzinny strajk ostrzegawczy po tym, gdy w czasie usuwania przez milicję zebranych na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy zostało pobitych trzech działaczy związkowych (prowokacja bydgoska). W proteście uczestniczyło ok. 12 mln osób, co stanowiło szczyt społecznego poparcia dla „Solidarności”. Władze, stosując szantaż – w Polsce trwały sowieckie ćwiczenia Sojuz ‘81 – zmusiły „Solidarność” do ustępstw i odwołania strajku generalnego zapowiedzianego na 31 marca.

3 kwietnia – W nakładzie 500 tys. egz. ukazał się pierwszy numer „Tygodnika Solidarność”, który wraz z kilkoma regionalnymi pismami związku oraz setkami zakładowych biuletynów skutecznie przełamywał partyjny monopol informacyjny, w czym swój udział miały również niektóre tytuły oficjalne zrzucające knebel cenzury (m.in. gdański „Czas”, „Życie Warszawy”, „Kurier Polski” czy nawet partyjna „Gazeta Krakowska”).

22 kwietnia – Rząd PRL podjął decyzję o wprowadzeniu kartek na masło, mąkę, ryż i kaszę (od 1 września na mydło i proszek do prania). W następnych miesiącach brak zaopatrzenia stał się powodem organizowania wielotysięcznych marszów głodowych, m.in. w Łodzi, Kutnie, Warszawie, Częstochowie, Krakowie.

12 maja – Sąd Wojewódzki w Warszawie zarejestrował NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, co zakończyło wielomiesięczną batalię o prawną legalizację chłopskiego związku.

31 maja – W Warszawie z udziałem kilkuset tysięcy osób odbył się pogrzeb Prymasa Tysiąclecia ks. kard. Stefana Wyszyńskiego wspierającego wolnościowe aspiracje narodu. Dwa tygodnie wcześniej Polakami wstrząsnął zamachna Jana Pawła II na placu św. Piotra w Rzymie.

14 – 20 lipca – Odbył się IX Nadzwyczajny Zjazd PZPR (w ciągu roku z partii wystąpiło ponad 350 tys. osób), na którym na I sekretarza ponownie wybrano Stanisława Kanię (pierwszy raz w historii PRL w demokratyczny sposób). Trzy miesiące później Kania ustąpił, a jego miejsce zajął Jaruzelski, skupiając w swym ręku pełnię władzy (szef MON, a od lutego premier).

5 września – W gdańskiej hali Olivia rozpoczęła się pierwsza tura I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. Pierwszy raz w PRL zebrali się wybrani w sposób demokratyczny przedstawiciele powstałej w sposób autentyczny i oddolny tak ogromnej organizacji. Podjęto wiele uchwał programowych – wśród nich z dzisiejszej perspektywy najważniejszą – „Posłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej”. Druga tura zjazdu odbyła się

Przeczytaj więcej o:  kalendarium , PRL

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody GREMI MEDIA Sp. z o.o. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody GREMI MEDIA Sp. z o.o. lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

E-booki "Rzeczpospolitej"

Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

Poradnik prawny dla przyszłych emerytów
Rozwody, separacje, alimenty

Rozwody, separacje, alimenty

Rozwód czy separacja to zawsze porażka, często finansowa. Z reguły jednak okazuje się mniejszym złem, niż formalne pozostawanie w związku, którego nie da się utrzymać
Testamenty, spadki, darowizny

Testamenty, spadki, darowizny

Poradnik o regułach dziedziczenia oraz praktyczne wskazówki dotyczące sporządzania testamentu
Brak kategorii do wyświetlenia.
common