سه شنبه, 07 آبان 1392

آخرین بروز رسانی: 05:31:21 PM GMT

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
صفحه‌ی کنونی: Home

واکنش جامعۀ بین الملل نسبت به بازداشت آقایان موسوی و کروبی

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب پی دی اف

بازداشت غیرقانونی اقایان مهندس میرحسین موسوی و حجت الاسلام و المسلمین شیخ مهدی کروبی با واکنشهای گسترده ای از سوی جامعه بین الملل همراه بود .

karoubi-mousavi1 جی کارنی، سخنگوی کاخ سفيد روز دوشنبه به خبرهای منتشر شده در خصوص بازداشت ميرحسين موسوی و مهدی کروبی، دو رهبر مخالفان در ايران، واکنش نشان داده و ضمن «غيرقابل پذيرش» خواندن اين بازداشت، خواهان آزادی آن‌ها شده است.

 

پیشتر، هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا، در آستانه فراخوان مخالفان برای تظاهرات ۱۰ اسفند در مرکز تهران، از دولت ایران خواسته بود به "ارعاب سازمان یافته مخالفان" پایان دهد.

هیلاری کلینتون همچنین روز دوشنبه  در مجمع حقوق بشر سازمان ملل در ژنو با انتقاد از سیاست های دولت ایران گفت: «(جمهوری اسلامی ایران) سیاست خشونت در خارج از مرز و حکومت استبدادی در درون مرز را دنبال می کند.«

روز یکشنبه نیز شورای امنیت ملی آمریکا با صدور بیانیه ای دستگیری فعالان سیاسی، دانشجویان و روزنامه نگاران را به شدت محکوم کرد.

به دنبال انتشار خبر بازداشت ميرحسين موسوی و مهدی کروبی، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان نیز نسبت به بازداشت رهبران مخالفان انتقاد کرد در اقدامی مشابه وزارت امور خارجه آلمان نيز کاردار سفارت جمهوری اسلامی را فراخواند.

در اين ميان گيدو وستروله، وزير امور خارجه آلمان، نيز گزارش‌ها درباره انتقال ميرحسين موسوی و مهدی کروبی به زندان را «بسيار نگران‌کننده» خواند ؛ وی که در حاشيه نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو سخن می‌گفت، در اين باره اظهار داشته است: «حفاظت از مخالفان و تحت فشار قرار ندادن آنها نيز بخشی از حقوق بشر است.«

وزير امور خارجه آلمان همچنين در ديدار خود با علی‌اکبر صالحی، وزير امور خارجه ایران در ژنو نيز به اين موضوع پرداخته و خواستار تضمين سلامت رهبران مخالفان حکومت در ايران شده است.

آقای وستروله همچنين از انتقال ميرحسين موسوی و مهدی کروبی به «زندان» انتقاد کرده و از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته است، امکان دسترسی رهبران مخالفان را به وکيل فراهم کند.

حزب سوسیالیست فرانسه، قدرتمند ترین تشکل اپوزیسیون دولت فرانسه در پارلمان، نیز با انتشاربیانیه ای دستگیری رهبران نمادین جنبش سبز را محکوم کرد.

در ادامه واکنش‌های بین‌المللی به «بازداشت» میرحسین موسوی و مهدی کروبی، یرژی بوزک، رئیس لهستانی پارلمان اروپا با محکوم کردن این اقدام خواستار آزادی بدون قید وشرط رهبران مخالفان در ایران شده و خانه‌ آزادی نیز از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته است، هر چه زودتر این دو را آزاد کنند.

خانم باربارا لوخبيلر، رئيس بخش ايران در پارلمان اروپا نسبت به بازداشت ميرحسين موسوی و مهدی کروبی واکنش نشان داد و در اطلاعیه ای مطبوعاتی که به همین منظور منتشر کرد یاد آور شد : « ما عمیقأ نگران ناپدید شدن سران مخالفان ایرانی، آقایان میرحسن موسوی و مهدی کروبی هستیم. این‌گونه که از قرائن پیداست، آنان در بازداشت دولتی به‌سر می‌برند. نگرانی‌های ما وقتی چند برابر می‌شود که به بیانیه‌ی مجلس [ايران] توجه کنیم که خواهان اعدام آنان هستند. »

سازمان "گزارشگران بدون مرز" نیز که مقر آن در پاریس قرار دارد  با انتشاربیانیه ی مفصلی به آنچه که "ناپدید کردن در داخل ایران و تهدید روزنامه نگاران در خارج ازکشور"عنوان کرد، شدیداً اعتراض نمود و از شورای حقوق بشر سازمان ملل خواست تا در اجلاس اینده خود در ماه مارس ٢٠١١ ایران را برای نقض فاحش حقوق بشر محکوم و گزارشگر ويژه‌ای را برای بررسی و گزارش از وضعیت حقوق بشر در ایران تعیین کند.

"کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران" نیز ضمن متهم کردن حکومت ایران به "آدم ربایی" به خاطر نگهداری رهبران مخالفان ایران و همسران آنها در محلی نامعلوم نسبت به سلامت آنها ابراز نگرانی کرده و همزمان شورای امنیت ملی آمریکا نیز از سرکوب مخالفان در ایران به شدت انتقاد کرده است.

انجمن جهانی پاسداشت حقوق بشر در ایران با انتشار نامه ای سرگشاده ضمن محکومیت اقدامات خشونت طلبان علیه حجت الاسلام و المسلمین شیخ مهدی کروبی و خانواده شان، خطاب به آقایان مراجع مستقل و غیروابسته خواهان موضعگیری آیات عظام تقلید آقایان وحید خراسانی ، یوسف صانعی ، دستغیب شیرازی ، موسوی اردبیلی و بیات زنجانی نسبت به اقدامات خشونت طلبانۀ نیروهای رادیکال درون حاکمیت علیه حجت الاسلام و المسلمین شیخ مهدی کروبی شد .

اقایان مراجع مستقل و غیروابسته آیات عظام تقلید یوسف صانعی، علی محمد دستغیب و اسدالله بیات، از مراجع تقلید منتقد حکومت،در ادامه اعتراض ها به حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران مخالفان حکومت ایران، در بیانیه های جداگانه ای به این مسئله اعتراض کردند

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای نسبت به بازداشت میرحسین موسوی، مهدی کروبی، زهرا رهنورد و فاطمه کروبی اعتراض کرد.

آنسوتر ، عبدالکریم لاهیجی رییس جامعۀ دفاع از حقوق بشر در ایران و نایب رییس فدراسیون بین المللی جامعه های دفاع از حقوق بشر در گفتگو با رادیو بین المللی فرانسه با اشاره به تلاش های جاری برای تعیین گزارشگر ویژه در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران گفته است که زمینه های پی گرد رهبران ایران به اتهام نقض فاحش حقوق اساسی مردم ایران دور از انتظار نیست.

شیرین عبادی وکیل حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل، در اظهار نظری راجع به خبر دستگیری میرحسین موسوی و مهدی کروبی به بی بی سی فارسی گفت: "بدون اینکه تشریفات قانونی طی شود، آنها را دستگیر کرده اند و به نقطه نامعلومی که حدس زده می شود زندان حشمتیه باشد، برده اند. اینها از همان روز 25 بهمن در زندان بودند. در ابتدا در خانه خودشان زندان بوده اند و الان در نقطه ای نامعلوم برده شده اند. و این از مصادیق بازداشت های خودسرانه است."

و در پایان ، گروهی از فعالان وسیاسی و مدنی در خارج از کشور با ارسال نامه سرگشاده ای به بان گی مون ، دبیر کل سازمان ملل ، از او خواسته اند با استفاده از « تمام امکانات خود و اهرمهای دیپلماتیک بین المللی » برای آزادی میر حسین موسوی و مهدی کروبی اقدام کند.

اختصاصی انجمن جهانی پاسداشت حقوق بشر در ایران