İSTANBUL 

İşte yeni bakanlar

Kabinede 10 bakan değişti

- HABERLER Politika ANKARA
26 Aralık 2013

Başbakan Erdoğan, kabine revizyonunu yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında adı geçen isimler ile yerel seçimlerde aday olan bakanlarla sınırlı tutmadı.  Cumhurbaşkanı Gül’ün onayladığı 10 isimden 9’u ilk kez kabineye giriyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın görevden alınması ise sürpriz oldu.

Kabinede beklenen revizyon dün gece gerçekleşti. Başbakan Tayyip Erdoğan, 10 bakanlıkta değişikliğe gitti. Erdoğan, kamuoyuna yansıyan isimler yerine sürpriz değişiklikler yaptı. Yolsuzluk operasyonunda adı geçen 4 bakan ve yerel seçimlerde aday olan 3 bakanın yanı sıra 3 bakanı daha değiştirdi.

    Erdoğan, yeni kabineyi gece saat 23.00’te Başbakanlık Merkez Bina’da düzenlediği bir basın toplantısı ile duyurdu. En önemli değişiklikler Adalet ve İçişleri’nde oldu. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ Adalet Bakanlığı’na getirilirken onun yerine Ankara Milletvekili Emrullah İşler geldi. Dün istifa eden İçişleri Bakanı Muammer Güler’in yerine de Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala getirildi. Ala, milletvekili olmayıp dışarıdan atanan tek isim oldu.

    Yolsuzluk operasyonunda adı geçen isimlerden Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın yerine Denizli Milletvekili Nihat Zeybekci, AB Bakanı Egemen Bağış’ın yerine Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın yerine de İstanbul Milletvekili İdris Güllüce atandı. Belediye başkan adayları Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın yerine Karaman Milletvekili Lütfü Elvan, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in yerine Bekir Bozdağ, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in yerine de Sakarya Milletvekili Ayşenur İslam uygun görüldü.

    Bunlar dışında Başbakan Yardımcılığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na da atamalar oldu. Yeni Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler olurken Kocaeli Milletvekili Fikri Işık kendisi gibi Kocaeli Milletvekili olan Nihat Ergün’ün yerine Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Samsun Milletvekili Akif Çağatay Kılıç da yine kendisi gibi Samsun Milletvekili olan Suat Kılıç’ın yerine Gençlik ve Spor Bakanlığı’na getirildi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmesinin ardından Başbakanlık Merkez Bina’ya gelerek açıklama yaptı. Mevcut kabinede 10 değişikliğin söz konusu olduğunu belirten Erdoğan, “Arkadaşlarımın bir kısmı mevcut gelişmeler nedeniyle görevlerinden affını istediler. Bir kısmı zaten adaylıkları ile ilgili şu anda bakanlıklarından aynı şekilde ayrılmış oluyorlar. Bir kısmı da takdirim içerisinde Sayın Cumhurbaşkanımıza teklif ettiğim, kendilerinin de onadığı böyle bir değişiklik oluyor.” diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler: 1960’ta Ankara’da doğdu. Kral Suud Üniversitesi Eğitim Fakültesi İslami İlimler Bölümü’nü bitirdi. Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde 1989 yılında yüksek lisansını 1993’te doktorasını tamamlayarak tefsir alanında ilahiyat doktoru unvanını aldı. Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde tefsir yardımcı doçenti oldu. Daha sonra branş değiştirerek Arap dili eğitimi alanında Gazi Eğitim Fakültesi Arap Dili Eğitimi Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi oldu. 2006-  2011 tarihleri arasında Başbakan Başmüşavirliği görevinde bulundu. Çok sayıda kitap ve makalesi yayımlandı. Çok iyi düzeyde Arapça ve iyi düzeyde İngilizce bilmektedir. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

İçişleri Bakanı Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala: 1965 Erzurum/Oltu doğumlu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden 1987 yılında mezun oldu. Bir yıl sonra kaymakamlık stajına başladı. İki yıl Sakarya Valiliği maiyet memurluğu, bir yıl İngiltere’de hizmet içi eğitimden sonra, ikişer yıl Dernekpazarı, Kabataş ilçelerinde kaymakamlık, Tunceli’de vali yardımcılığı yaptı. İçişleri Bakanlığı’nda Eğitim Şube Müdürlüğü, İller İdaresi Daire Başkanlığı,Turizm Bakanlığı’nda Eğitim Genel Müdürlüğü ve müşavirlik görevlerinde bulundu. Batman valiliğinden sonra 14 Eylül 2004 tarihinde Diyarbakır Valiliği’ne atandı. 10 Eylül 2007 tarihi itibariyle Başbakanlık Müsteşarlığı görevine getirildi. Evli ve iki çocuk babası.

Avrupa Birliği Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: 1968 yılında Alanya’da doğdu. 1988 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. 3 yıl sonra ABD Long Island Üniversitesi’nde asistanlık bursu kazanarak ekonomi dalında master yaptı. Aynı üniversitede öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1993 yılında Ankara Üniversitesi’nde Avrupa Birliği uzmanlığını tamamladı. Ardından İngiltere’de, London School of Economics’te Avrupa Birliği bursuyla ‘Çevre ekonomisi ve sürdürülebilir kalkınma’ konusunda doktora çalışması yaptı. Demokrat Aydınlar Hareketi kurucu üyesi, Mülkiyeliler Birliği, Rekabeti Koruma ve Geliştirme Derneği, Yörükler-Türkmenler Derneği ve Türk-Japon Dostluk Derneği üyesidir. İngilizce, Japonca ve Almanca bilmektedir. Evli ve bir çocuk babası.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce: 11 Şubat 1950’de Erzurum’un Hasankale ilçesinde doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’ni bitirdi. Yüksek lisansını Gebze Yüksek Teknoloji Üniversitesi’nde Yönetim Organizasyonu alanında tamamladı. Özel sektörde bir sanayi kuruluşunun hissedarı oldu ve genel müdürlüğü görevinde bulundu. Kartal Belediye Meclis üyesi, 3 dönem Tuzla Belediye başkanı, Üsküdar Belediye Meclis üyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis başkan vekili olarak görev yaptı. Yerel Yönetimlerin Sorunları ve Çözüm Önerileri adlı bir kitabı yayımlandı. Orta düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Güllüce, evli ve 5 çocuk babasıdır.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci: 1961’de Denizli’de doğdu. Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde yüksek lisans, London College’ta ekonomi eğitimi aldı. İstanbul ve Denizli’de yöneticilik görevlerinde bulundu. 2004-2011 yılları arasında Denizli Belediye Başkanlığı görevini yürüttü. TOBB Başkanlığı ve Denizli Sanayi Odası Meslek Komitesi Başkanlığı yaptı. Çok iyi düzeyde İngilizce ve Almanca biliyor.

Gençlik ve Spor Bakan Akif Çağatay Kılıç: Siyaset Bilimi ve Avrupa Ekonomisi alanında eğitim gördü. Sabancı Holding Universal Trading Uk Şirketinde satın alma görevlisi olarak çalıştı. 2003’te Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkezi’nde danışman olarak çalıştı. Başbakan müşaviri, özel kalem müdür yardımcısı olarak görev yaptı. 24. dönemde NATO Parlamenter Asamblesi (NATOPA) Türk Grubu üyesi oldu. Çok iyi düzeyde Almanca ve İngilizce bilmekte. Evli ve 2 çocuk babası.

Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan: İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi’ni bitirdi. İngiltere Leeds Üniversitesi’nde maden ve yöneylem araştırması alanında, Amerika Birleşik Devletleri’nde ise Deleware Üniversitesi’nde ekonomi dalında yüksek lisans yaptı. Etibank’ta yüksek mühendis olarak göreve başladı. 23. dönemde Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu üyesi oldu. Son görevi Plan ve Bütçe Komisyonu başkanlığıydı. İngilizce biliyor. Evli ve 2 çocuk babası.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sakarya Milletvekili Ayşenur İslam: 1958’de İstanbul’da doğdu. Öğretim üyesi; İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Filolojisi’nin ardından Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Yüksek lisansını Ankara Üniversitesi, doktorasını ise Gazi Üniversitesi’nde yaptı. Yunus Emre Enstitüsü yönetim kurulu üyeliği yaptı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma Eğitim Genel Müdürü ve Güzel Sanatlar Genel Müdürü. İyi derecede İngilizce biliyor. Evli ve 1 çocuk annesi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık: Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü’nü bitirdi. İzmit ve İstanbul’da özel okulda İngilizce ve matematik öğretmenliği yaptı. Gıda sektöründe yönetici olarak çalıştı. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde Arapça bilen Işık, evli ve 4 çocuk babası.

YASAL UYARI:Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Feza Gazetecilik’e aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece zaman gazetesi tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.