Жванія Давид Важаєвич

Партія: Не входить до складу жодної партії

Депутат Верховної Ради VI скликання

Фракція: НАША УКРАЇНА – НАРОДНА САМООБОРОНА

Ким висунутий: НАША УКРАЇНА – НАРОДНА САМООБОРОНА

Вибори 2012

Округ: 140, Одеська область

Ким висунутий: Самовисуванець

Причетність до порушень прав і свобод людини

У червні 2005 року видання "Українська правда" з посиланням на "Обком" повідомляло про те, що заборгованість ВАТ "Суднобудівний завод "Затока" (м. Керч), яке входило до структури ЗАТ "Бринкфорд", яка належала Жванії Давиду Важаєвичу, з виплати заробітної плати працівникам заводу становила майже 6,5 млн. грн. і власник не виконував свої зобов'язання з погашення заборгованості.

У 2008 році Жванія Давид Важаєвич обізвав пенсіонера Валентина Шура, до якого заїжджав перед вечерею на дачі колишнього заступника Голови СБУ В.Сацюка кандидат у Президенти Ющенко В.А. "якимось шизофреником". Сам Ющенко В.А. пізніше звинувачував Жванію Давида Важаєвича у причетності до його отруєння під час вечері у В.Сацюка.

Хоча ці твердження не означають підтвердження вини Жванії Давида Важаєвича у порушенні прав людини, однак вони можуть вважатися вагомими підставами для твердження про високу вірогідність його причетності до порушень цих прав. Таким чином, за методологією оцінювання доброчесності кандидатів у народні депутати України Руху ЧЕСНО, Жванія Давид Важаєвич, на думку Руху ЧЕСНО, не відповідає Критерію.

Зміна політичної позиції всупереч волевиявленню виборців

Після набуття повноважень народного депутата Верховної Ради VI скликання Жванія Давид Важаєвич увійшов до складу фракції опозиційного блоку "НАША УКРАЇНА – НАРОДНА САМООБОРОНА", за списком якого він був обраний до парламенту. 11 березня 2010 року народний депутат Жванія Давид Важаєвич підписав Угоду про створення Коаліції депутатських фракцій „Стабільність і реформи”.

Згідно з методологією оцінювання доброчесності кандидатів у народні депутати, невідповідністю депутата Критерію вважається кардинальна зміна політичної позиції шляхом переходу з опозиційної до провладної фракції, більше ніж один перехід з однієї фракції депутатів до іншої чи підписання депутатом, який входив до складу опозиційної фракції, Угоди про створення Коаліції депутатських фракцій "Стабільність і реформи". Таким чином, Жванія Давид Важаєвич, на думку Руху ЧЕСНО, не відповідає Критерію.

Причетність до корупційних дій

Згідно з інформацією газети "День", Жванія Давид Важаєвич був одним із засновників кіпрської компанії "Brinkford Cons, Ltd" і протягом певного часу був її генеральним директором. У виданні стверджувалось, що у свій час «Бринкфорд» одержав у НАЕК «Енергоатом» режим найбільшого сприяння.

Зокрема, за часів обіймання Ющенком В.А. посади Прем'єр-міністра України компанія "Бринкфорд" стала основним оператором "Енергоатому" в роботі з векселями, здійснювала постачання ядерного палива на українські АЕС, а також відправляла відпрацьоване паливо на переробку в Росію. З 1997 року до початку 2000 року «Бринкфорд» постачав "Енергоатому" російські ТВЕЛи.

В газеті "День" з посиланням на інформацію Міністерства фінансів України відзначалось, що при оплаті поставок на 250 млн. долларів США на українські АЕС було доставлено палива всього на 50 млн. долларів США. На причетності Жванії Давида Важаєвича до діяльності компанії "Бринкфорд" та отриманні компанією значних прибутків в результаті її взаємодії з "Енергоатомом" наголошується і в інших публікаціях (див. тут, тут і тут).

У 2011 році видання "Обозреватель" повідомляло про те, що після обрання Президентом України В.Ющенка ключові керівні посади в компанії "Енергоатом" нібито зайняли "люди Жванії та Мартиненка". Стверджувалось, що у цей період компанії "Енергоатом" було виділено 603 000 000 грн. на ремонт обладнання Хмельницької та Рівненської АЕС, які "Енергоатом", як стверджувало видання, витратив неефективно, а сам Жванія Давид Важаєвич нібито контролював діяльність однієї із компаній-посередників у закупівлі робіт для ремонту зазначеного обладнання у кінцевого постачальника ремонтних робіт.

Згідно з інформацією "УНІАН", 31 серпня 2012 року Одеський Апеляційний адміністративний суд встановив, що Жванія Давид Важаєвич підкоповував виборців, поширюючи 24 серня 2012 року безкоштовні набори шкільної форми на території Беляєвського району Одеської області. 6 вересня 2012 р. ЦВК винесло попередження пану Жванії "за порушення обмежень проведення агітації" на підставі попереднього судового рішення.

Зазначена інформація не є підтвердженням вини народного депутата України Жванії Давида Важаєвича у вчиненні правопорушень, однак дає вагомі підстави припустити та зробити оцінку про високу вірогідність його причетності до корупційних дій, зокрема до розкрадання державного майна та непрямого підкупу виборців. Таким чином, Жванія Давид Важаєвич, на думку Руху ЧЕСНО, не відповідає Критерію.

Непрозорість задекларованих доходів та майна та їх невідповідність способу життя

9 квітня 2012 року Рух ЧЕСНО у письмовій формі звернувся до народного депутата України Жванії Давида Важаєвича з проханням надіслати копію поданої ним за місцем роботи декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за 2011 рік (за винятком відомостей, які є інформацією з обмеженим доступом згідно з приміткою до форми декларації, визначеної Законом України „Про засади запобігання і протидії корупції”). На звернення Руху ЧЕСНО народний депутат України Жванія Давид Важаєвич не відповів у встановлений законом строк.

За повідомленнями у ЗМІ, Жванія Давид Важаєвич володіє автомобілем Bentley Arnage. За версією журналу «Фокус», Жванія Давид Важаєвич займає 108 місце у рейтингу «200 найбагатших людей України 2012», статки Жванії Давида Важаєвича сягають 89,2 мільйонів доларів США. За результатами аналізу наявної в Руху ЧЕСНО інформації щодо відповідності народного депутата України Жванії Давида Важаєвича Критерію, фактів невідповідності задекларованих ним доходів і майна способу його життя згідно з методологією Руху ЧЕСНО встановлено не було.

За методологією оцінювання доброчесності кандидатів у депутати невідповідністю Критерію вважається, зокрема, ненадання депутатом Руху ЧЕСНО копії його декларації про майно, доходи, зобов’язання фінансового характеру за 2011 рік. Таким чином, Жванія Давид Важаєвич, на думку Руху ЧЕСНО, не відповідає Критерію.

Неособисте голосування в парламенті

У період здійснення депутатських повноважень у Верховній Раді України VI скликання народний депутат України Жванія Давид Важаєвич неодноразово порушував принцип особистого голосування на засіданнях Верховної Ради України. Зокрема, згідно з даними письмової реєстрації народних депутатів України, він був відсутній на вечірньому пленарному засіданні парламенту 19 квітня 2011 року та вечірньому пленарному засіданні парламенту 7 лютого 2012 року, однак його картка для голосування використовувалась під час голосувань на цих засіданнях.

Згідно з методологією оцінювання доброчесності кандидатів у народні депутати невідповідністю депутата Критерію вважається навіть одноразове порушення ним принципу особистого голосування. Таким чином, Жванія Давид Важаєвич, на думку Руху ЧЕСНО, не відповідає Критерію.

Відсутність на засіданнях парламенту та комітетів

Протягом 2011 року було проведено 82 ранкові та вечірні пленарні засідання парламенту, щодо яких на офіційному веб-сайті Верховної Ради України наявні дані письмової реєстрації народних депутатів. Згідно з цими даними, народний депутат України Жванія Давид Важаєвич був присутній на 50 ранкових та вечірніх пленарних засіданнях парламенту, тобто на 61% пленарних засідань Верховної Ради України проведених у 2011 році.

Протягом 2011 року народний депутат Жванія Давид Важаєвич  був членом Комітету з питань науки і освіти. Згідно з даними протоколів засідань, упродовж 2011 року було проведено 9 засідань Комітету. Жванія Давид Важаєвич був присутній на 1 засіданні Комітету, тобто на 11% всіх засідань Комітету проведених у 2011 році.

За методологією оцінювання доброчесності кандидатів у депутати невідповідністю Критерію вважається присутність протягом 2011 року на менш як 75% пленарних засідань парламенту чи на менш як 75% засідань комітету, членом якого був народний депутат України. Таким чином, на думку Руху ЧЕСНО, Жванія Давид Важаєвич не відповідає Критерію.

Цей інформаційний матеріал не є передвиборною агітацією у значенні положень ст. 68 ЗУ «Про вибори народних депутатів України». Діяльність Руху ЧЕСНО спрямована на забезпечення виборцям можливості доступу до різнобічної та неупередженої інформації, потрібної для здійснення усвідомленого, поінформованого вибору (ст. 63 ЗУ “Про вибори народних депутатів України”).

Висновки щодо відповідності чи невідповідності критеріям є оцінкою Руху ЧЕСНО.

Детальніше про юридичні засади Руху ЧЕСНО дивіться http://chesno.org/legal/