Przyczyny śmierci Andrzeja Leppera

Paweł Wroński, PAP
08.08.2011 , aktualizacja: 07.08.2011 21:33
A A A Drukuj
Kłopoty finansowe mogły być przyczyną samobójstwa szefa Samoobrony - podała w weekend prokuratura. Już powstają jednak pierwsze teorie spiskowe. A Zbigniew Ziobro (PiS) apeluje o wnikliwe śledztwo.
Andrzeja Leppera, wicepremiera w rządzie PiS-Samoobrona-LPR znaleziono martwego w piątek w warszawskiej siedzibie jego partii.

- Oględziny z udziałem biegłych medycyny sądowej nie wykazały na ciele zmarłego żadnych obrażeń poza bruzdą wisielczą - mówi rzecznik prokuratury okręgowej Dariusz Ślepokura.

Według wstępnych informacji prokuratury śmierć nastąpiła w piątek między 8.30 i 12. Lidera Samoobrony powieszonego w łazience na sznurze przymocowanym do treningowego worka bokserskiego odnalazł zięć około 16.20.

Sekcja zwłok ma się odbyć w poniedziałek.

Ostatni raz szefa Samoobrony pracownicy biura partii widzieli około 8.30. Nie znaleziono listu pożegnalnego. Pogrzeb najprawdopodobniej odbędzie się w Zielnowie, gdzie Lepper wraz z synem prowadził gospodarstwo.

Prokuratura podaje, że według zeznań świadków powodem, dla którego targnął się na życie, mogły być kłopoty finansowe. Do wczoraj przesłuchano kilkanaście osób.

W sobotę kondolencje rodzinie złożył premier Donald Tusk: "To bardzo smutny moment, śmierć człowieka powinna nas zawsze zmuszać do odrobiny ciszy i refleksji".

Słychać już różne spekulacje na temat przyczyn śmierci przywódcy Samoobrony. W to, że popełnił samobójstwo, nie mogą uwierzyć byli działacze tej partii - m.in. była posłanka Renata Beger.

W Opocznie były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (PiS) zaapelował do prokuratury o "wnikliwe śledztwo". Stwierdził, że z dobrą wiarą przyjmuje teorie samobójstwa, ale prokuratura jego zdaniem powinna "wstrzemięźliwie i ostrożnie podchodzić do wstępnych wersji".

Przypomnijmy: Ziobro jest oskarżycielem posiłkowym w procesie o krzywoprzysięstwo, jaki Lepper miał przed sądem w Koszalinie. Lider Samoobrony twierdził, że afera gruntowa, w której jakoby za łapówkę miał odrolnić ziemię na Mazurach, była prowokacją CBA i że w ten sposób Jarosław Kaczyński chciał go wyrzucić z rządu. Twierdził też, że o śledztwie CBA ostrzegł go Zbigniew Ziobro. Ten przedstawiał "gwóźdź" - nagranie rozmowy z Lepperem. Jeszcze w czerwcu tego roku Andrzej Lepper protestował przeciwko przyznaniu Ziobrze statusu oskarżyciela posiłkowego, twierdząc, że to nie Ziobro, lecz on jest pokrzywdzonym.

Z kolei inny poseł PiS i jeden z bliskich współpracowników Ziobry Arkadiusz Mularczyk zwrócił się do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta, by osobiście nadzorował śledztwo. Przypomniał, że Lepper "posiadał unikalną wiedzę" i był świadkiem w wielu procesach.

Do prokuratura zgłosił się też w weekend szef "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz, który stwierdził, iż ma dowody na to, że Lepper obawiał się o życie. W Niezależna.pl powiedział, że Lepper miał zamiar potwierdzić zeznania Jarosława Kaczyńskiego w sprawie afery gruntowej (Sakiewicz przeprowadził z nim wywiad). W wypowiedzi uściślił, że "tuż przed śmiercią" to informacje sprzed "kilku miesięcy". "Gazeta Polska" zasłynęła z opisywania różnych teorii w sprawie katastrofy smoleńskiej - łącznie z tą, że jej ofiary mogły zostać zastrzelone w karetkach.

O wyjaśnienie okoliczności śmierci Leppera zaapelowało do polskich władz MSZ Białorusi. W komunikacie prasowym ambasady Białorusi w Polsce nazwano go "wybitnym polskim politykiem" oraz "bezkompromisowym obrońcą interesów prostych ludzi". W opinii rzecznika białoruskiego MSZ Andreja Sawinycha "śmierć słynnego polityka przed wyborami parlamentarnymi w Polsce wzbudza zaniepokojenie". Dalej czytamy w komunikacie: "Apelujemy do polskich władz o przeprowadzenie obiektywnego i wszechstronnego śledztwa tej tragedii. Zalecamy stronie polskiej zaproszenie niezależnych ekspertów międzynarodowych, którzy pomogą wykluczyć jakiekolwiek wątpliwości w obiektywności śledztwa".

Andrzej Lepper był obserwatorem wyborów na Białorusi. Oceniał, że przebiegały one w praworządnej i demokratycznej atmosferze.

PYTANIE Tragiczna śmierć zakończyła niezwykłą karierę Andrzeja Leppera. Jaką rolę odegrał w polskiej polityce?

 Pozytywną, reprezentował prostych ludzi
 Negatywną, dbał tylko o siebie i swoją karierę
 Trudno powiedzieć
ZOBACZ TAKŻE