myLuther
myLuther
 
Rovatoló
Fundamentum
Élő víz
Egyházunk egy-két hete
Keresztutak
e-világ
Kultúrkörök
Keresztény szemmel
Nem mi írtuk...
A hét témája
Evangélikusok
EvÉlet - Lelki segély
A közelmúlt krónikája
Gyermekvár
Szószóró
evél&lev;él
Közlemények, nyilatkozatok
On-line plusz
E heti Luther-idézet
Útitárs
 
Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2005 - 31 - 415 éves a vizsolyi Biblia

Kultúrkörök

Hozzászólás a cikkhez

415 éves a vizsolyi Biblia

Négyszáztizenöt éve, 1590. július 20-án fejezték be a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Vizsolyban a Károli Gáspár és munkatársai által fordított Bibliának, a 16. századi magyar nyelv páratlan dokumentumának a nyomtatását.

Wittenbergi és svájci tanulmányok után 1563-ban fogadta el a gönci gyülekezet meghívását Károlyi (Károli) Gáspár tudós reformátor, és vezetése alatt virágzó egyházi élet bontakozott ki a környéken.

A gönci lelkész, a Kassa-völgyi egyházmegye szuperintendense 1586-ban, miután feleségét és gyermekeit a pestisjárvány idején elvesztette, nekikezdett a Biblia – apokrif leveleket is tartalmazó – teljes fordításának. A Bibliát először a 15. században, a huszita felkelés idején fordították magyarra, de nyomtatásban nem jelent meg, és csak korai másolatai maradtak fenn. Az első nyomdába került fordítás Komjáthy Benedek Az Szent Pál levelei magyar nyelven című munkája volt 1533-ban, ezt követte Sylvester János Új Testamentuma 1541-ben, majd Heltai Gáspár kísérelte meg 1551 és 1565 között a teljes kiadást.

Károli Gáspár a munkájához jelentős anyagi segítséget kapott Rákóczi Zsigmond egri kapitánytól és Ecsedi Báthory István országbírótól. Munkatársai ismeretlenek; az eltérő nyelvezetből arra következtethetünk, hogy hárman lehettek, és az Ószövetség fordításában segítették Károlit. Az Újszövetséget maga Károli fordította; elsősorban a latin Vulgatából dolgozott, de vélhetőleg felhasználta a korábban készült részleges magyar bibliafordításokat is.

Károli egy személyben gondozója, szerkesztője, sajtó alá rendezője és kiadója is volt a könyvnek. Lapszéli jegyzeteket írt a szövegekhez, és a fejezetek elé tartalmi összefoglalót is készített. Miként ő maga írta bibliafordítása Elöljáró beszédében: „…Istennek nevét segítségül híván, minek utána hozzá kezdettem volna egynéhány jámbor tudós atyafiakkal, kik nékem a fordításban segítségül voltak, meg nem szűntem addig, mígnem véghöz vittem a Bibliának egészben való megfordítását…”

A nagy feladathoz Mantskovit Bálint e célból Vizsolyba telepített nyomdája Németalföldről új betűket kapott, a papírt Lengyelországból hozták. A nyomtatást 1589. február 18-án kezdték, és másfél év múlva, 1590. július 20-án fejezték be. A szedőknek négy és fél millió betűt kellett a papíron elhelyezniük. A nyomtatás már a fordítás alatt megkezdődött, a frissen elkészült részeket szinte laponként vitte a futár Göncről Vizsolyba.

A 2412 oldalas, mintegy hat kilogramm súlyú könyv két kötetben, nyolcszáz példányban jelent meg Károli Gáspár 1590. Szent Jakab havában kelt ajánlásával. A főcímlapon a megjelenés idejeként 1590. január 10. olvasható. Károli a nagy mű megjelenése után egy évvel Nagykárolyban meghalt.

Az eredeti kiadásból 52 példány maradt fenn, közülük 24 külföldön van. Három példány az Országos Széchényi Könyvtárban található, egyet Sárospatakon, egyet a vizsolyi templomban őriznek. Ez a példány sokáig kézbe vehető volt, miután azonban egyre több lap hiányzott belőle, üvegtárlóba került. A művet 1981-ben megjelentették külön e célra készített papíron, hasonmás kiadásban. Huszonnyolcezer példány a borsos ár ellenére rövid idő alatt elfogyott, és – ilyen típusú kiadványoknál szokatlan módon – a fakszimilét is újra kellett nyomni. Az eredeti példányok eszmei értéke felbecsülhetetlen; 2003 novemberében a vizsolyi Biblia egy szinte teljesen sértetlenül fennmaradt kötete 12 millió forintért kelt el egy könyvárverésen.

A mű sajnálatos módon a lapok bűnügyi rovatában is szerepelt az elmúlt években: 2002. február 10-én a vizsolyi református templomból ellopták az ott őrzött eredeti példányt. Az eltulajdonított kincset 2003 szeptemberében Komáromban, egy elhanyagolt épületben egy tartály alatt, fóliába csomagolva megtalálták. A tolvajok börtönbüntetést kaptak, a könyv pedig visszakerült eredeti helyére.

A vizsolyi Biblia nemcsak a magyar reformáció megerősödését és a könyvnyomtatás meghonosodását, hanem a magyar irodalmi nyelv tökéletesedését is jelentette. Károli fordítását kisebb változtatásokkal közel háromszáz kiadásban nyomtatták újra. A magyar irodalmi nyelv alakulására gyakorolt hatása szinte felmérhetetlen. Ma is a legnépszerűbb bibliafordítás magyar területen, javított kiadásaival együtt ez a legtöbbször megjelent magyar könyv.

Három évtizeddel később, 1626-ban napvilágot látott a katolikus fordítás is, amely Káldi György munkája. A könyvek könyvét egyébként világszerte több mint 2200 nyelven lehet olvasni; mindazonáltal rendszerint csupán egyes kiválasztott bibliai könyvek lefordításáról van szó. A teljes Ó- és Újszövetség több mint 350 nyelven áll rendelkezésre. A bibliatársulatokat tömörítő United Bible Societies adatai alapján a legtöbb fordítást Afrikában lehet megtalálni, ezt követi Ázsia, Ausztrália és a Csendes-óceán térsége, Latin-Amerika és a karibi térség, majd Európa – közel 200 nyelvvel –, végül Észak-Amerika.

MTI


::Nyomtatható változat::

Hozzászólások a cikkhez:

nincs
nagyon jó
Somogyi Eszter, 2007-05-17 09:32:18

http://www.lolitki.pl
http://ada.bydgoszcz.pl/movies-anal-sex.html | movies anal sex | [URL=http://ada.bydgoszcz.pl/movies-anal-sex.html]movies anal sex[/URL] |
lola, 2007-05-17 10:53:41

Letter
Olexandr Victorovych Perig Chair of Technical Mechanics Engineering Automation Department Donbass State Engineering Academy Shkadinova 72, Kramatorsk UA Kramatorsk – 13, 84313 Donetsk Region Ukraine, 84313 ***************************** Home address: Olexandr Victorovych Perig Flat 44, House 24a, Communarov Street, UA Slavyansk – 12, 84112, Donetsk Region Ukraine, 84112 ***************************** E-mail: z_u_o@ukr.net alex_victor_perig@front.ru olexander.perig@gmail.com ***************************** 14th August, 2006 Augusztus 14, 2006 http://www.evelet.hu:8080/ujsagok/evelet/archivum/2005/31/104 Dear Sirs! Jó napot kivánok! Szeretnék bemutat kozni. Ukrán jövök. Ukrán lakom. Én Ukrán vagyok. Nem jól beszélek magyarul. Magyarul tanulok. Szeretnék kérdezősködik ingyen Magyarul szentírás (Biblia) ha lehet. Köszönöm szépen, Olexandr. I'm 26 (Huszonhat) years old Ukrainian guy. I live in Ukraine. So Ukrainian is my native language, but I'm also free in Russian. My name's Olexandr. Perig Olexandr a nevem. From 1997 till June 2002 I studied physics and mathematics at the Pedagogical Institute in my native town Slavyansk. June 2002 to present: Donbass State Engineering Academy, Engineering Automation Department Position: Teacher the theoretical mechanics – assistant lecturer the Chair of Technical Mechanics Responsibilities: lectures and practical students' classes in classical mechanics, strength of materials, finite elements and continuum and also checking the computational works of the same students. Now also I am interesting in Hungarian language and culture. Recently I found your page at the http://www.evelet.hu. Unfortunately the international price for buying Hungarian Bible for US $ is far beyond my means, because my salary is about 100$ per month. So I want to ask you for Hungarian Bible free of charge if you can. Thank you.
Olexandr Victorovych Perig, 2006-08-14 17:01:38

A hozzászólás lehetősége átmenetileg szünetel, a személyes közléseket a szerkesztőségnek kérjük küldeni emailben (evelet@lutheran.hu)

E számunk tartalma
Napról napra
Új nap – új kegyelem
Liturgikus sarok
Misszió istentisztelettel, istentiszteletből, istentisztelet után (I.)
Élő víz
A boldog nemzet
A hajó
Kevesen voltunk?
Heti útravaló
Egyházunk egy-két hete
„Mikor lesz a következő tábor?”
Keresztutak
Középpontban az úrvacsora
Ökumenikus eszperantistatalálkozó Piliscsabán
Csillagpont
Átvilágításra számíthatnak a baloldali evangélikus lelkészek Németországban
Evangélikusok
Felelősséggel Krisztus szolgálatában
e-világ
Evangélikus fiatalok madárlesen
Keresztény szemmel
Nemek és igenek
Harry Potter egy „mugli” olvasatában
A varázslóinas esete Joseph Ratzingerrel
Gondolatok nagyapám temetésén
A hét témája
Pál apostol görögországi missziós útjain
Szolgálatban
A kamalduli remeték rendházának romjainál
evél&lev;él
NEM és még egyszer NEM
A közelmúlt krónikája
Református vélemény a kormány SMS-kampányában feltett első kérdésről
Muszlimok az unióban
Antennaszolgálat
Déli harangszó Vönöckről
Szenzációs lelet a Júdeai-sivatagban
E heti Luther-idézet
Luther-idézet
Kultúrkörök
Magyar história Bakonycsernyén
Magángyűjteményből állami múzeum
Mi a napóra?
Hunyadi János Evangélikus Általános Iskola (Sopron)
Nemeskér, evangélikus templom
Pusztavám, evangélikus templom
Bakonyszentlászló, evangélikus templom
Fasori evangélikus gimnázium
415 éves a vizsolyi Biblia
A vasárnap igéje
Jézus a mi reménységünk
Oratio oecumenica
Oratio oecumenica
EvÉlet - Lelki segély
Kicsoda Jézus Krisztus?
Szószóró
Szemelvények a keresztény médiatábor mindennapjaiból
 
A lapról
Impresszum
Fórum
Kapcsolatok
Evangélikus portál
Déli Egyházkerület
Északi Egyházkerület
Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület
 


Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2005 31 415 éves a vizsolyi Biblia

© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003.
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster