Ministerit nimikkeittäin

Liikenneministeri

MinisteriAikaMinisteripäivätHallitusPuolue
Aitio, Paavo Johannes
Liikenneministeri1.3.1970 - 14.5.19707551. KoivistoSKDL
Yhteensä75
Niskala, Martti Alfred
Liikenneministeri14.5.1970 - 15.7.19706352. Auraammatti/virkamies
Yhteensä63
Saarto, Veikko Olavi
Liikenneministeri15.7.1970 - 26.3.197125553. Karjalainen IISKDL
Liikenneministeri15.5.1977 - 26.5.197974260. Sorsa IISKDL
Liikenneministeri26.5.1979 - 19.2.1982100161. Koivisto IISKDL
Yhteensä1997
Haapasalo, Kalervo Feliks
Liikenneministeri26.3.1971 - 29.10.197121853. Karjalainen IISDP
Yhteensä218
Timonen, Esa Elias
Liikenneministeri29.10.1971 - 23.2.197211854. Aura IIammatti/virkamies
Liikenneministeri13.6.1975 - 30.11.197517157. Liinamaaammatti/virkamies
Yhteensä289
Nevalainen, Valde Nestori
Liikenneministeri23.2.1972 - 4.9.197219555. Paasio IISDP
Yhteensä195
Tarjanne, Pekka Johannes
Liikenneministeri4.9.1972 - 13.6.1975101356. SorsaLiberaalinen kansanpuolue
Yhteensä1013
Hjerppe, Kauko Kustaa
Liikenneministeri30.11.1975 - 29.9.197630558. Miettunen IISKDL
Yhteensä305
Granvik, Ragnar Ingemar
Liikenneministeri29.9.1976 - 15.5.197722959. Miettunen IIIRKP
Yhteensä229
Wahlström, Jarmo Johannes
Liikenneministeri19.2.1982 - 31.12.198231662. Sorsa IIISKDL
Yhteensä316
Breilin, Reino Volmar
Liikenneministeri31.12.1982 - 6.5.198312762. Sorsa IIISDP
Yhteensä127
Puhakka, Matti Juhani
Liikenneministeri6.5.1983 - 30.11.198457563. Sorsa IVSDP
Yhteensä575
Luttinen, Vilho Matti
Liikenneministeri1.12.1984 - 30.4.198788163. Sorsa IVSDP
Yhteensä881
Vennamo, Pekka Veikko
Liikenneministeri30.4.1987 - 30.9.198988564. HolkeriSMP
Yhteensä885
Vistbacka, Raimo Viljam
Liikenneministeri1.10.1989 - 28.8.199033264. HolkeriSMP
Yhteensä332
Kanerva, Ilkka Armas Mikael
Liikenneministeri28.8.1990 - 26.4.199124264. HolkeriKokoomus
Yhteensä242
Norrback, Johan Ole
Liikenneministeri26.4.1991 - 13.4.1995144965. AhoRKP
Yhteensä1449
Linnainmaa, Tuula Maj-Lis
Liikenneministeri13.4.1995 - 1.4.199772066. LipponenKokoomus
Yhteensä720
Aura, Matti Ilmari
Liikenneministeri2.4.1997 - 15.1.199965466. LipponenKokoomus
Yhteensä654
Sasi, Kimmo Kalevi Immeri
Liikenneministeri15.1.1999 - 15.4.19999166. LipponenKokoomus
Yhteensä91
Heinonen, Olli-Pekka
Liikenneministeri15.4.1999 - 1.9.200050667. Lipponen IIKokoomus
Yhteensä506
Vehviläinen, Anu Helena
Liikenneministeri19.4.2007 - 22.6.2010116170. Vanhanen IIKeskusta
Liikenneministeri22.6.2010 - 22.6.201136671. KiviniemiKeskusta
Yhteensä1526
Kyllönen, Merja Sinikka
Liikenneministeri22.6.2011 - 97772. KatainenVasemmistoliitto
Yhteensä977