úvod
provozy MHD ČR
svět
propagace MHD
články a reportáže
odkazy
bus. zastavka
ids. zastavka

Digicity.cz
aktualizováno:
25.3.2014

2004-2014
©
Filip Drápal

... vše o autobusové dopravě


 

Kladno (14.1.2005)

Reportáže z jednotlivých provozů MHD v České republice včetně fotografií.

autobusový ruch v přepravní špičce v uzlu Náměstí Svobody. Nové autobusy B 952E

     Druhé největší středočeské město se po redukci mohutného ocelářského a hutnického gigantu Poldi v devadesátých letech stalo městem bez práce a podle toho se také významně změnily přepravní vztahy s Prahou. Většina kladenských dojíždí denně za prací do Prahy, a tak se trasa Praha - Kladno stala rájem pro autobusové dopravce, protože železnice zde nemůže v žádném případě konkurovat kvůli své pomalosti i nevhodné poloze nádraží.

autobusové nádraží prochází opravou, kilometry červenobílého zábradlí však asi nezmizí

     Městská hromadná doprava má "na" Kladně dlouholetou tradici a zde také před pár lety vznikl druhý integrovaný systém na území Středočeského kraje - KLID (Kladenská integrovaná doprava). I když se vzhledem k velikosti města uvažovalo o zavedení elektrické trakce, dodnes brázdí kladenské ulice pouze autobusy. ČSAD Kladno tak provozuje naprostou většinu linek v tomto regionu a drobní dopravci se uchytili pouze na lukrativní trase Praha - Kladno.

nově vybavená zastávka Kladno, Energie, což je nový název pro Kladno, Rozdělov, sever.

     Městská doprava v Kladně se zdá být celkem kvalitní, linkové vedení přehlednější - v posledních letech bylo hodně optimalizováno zpravidelňováním intervalů a rušením některých nadbytečných linek. Dojem kazí celkem velká vytíženost spojů v kombinaci s nástupem pouze předními dveřmi. Kladno je dalším městem s odbavováním pomocí čipových karet, naštěstí s možností dokoupení jízdenky u řidiče. Vlastníci časových jízdenek při nástupu přiloží kartu k pokladně a ta jim vytiskne kontrolní lístek kvůli případné revizi. Kupodivu probíhá odbavování celkem rychle. Pokud však třeba na zastávce Gymnázuim nastupuje do kloubového autobusu stovka studentů, chvíli to trvá.

tak trochu zapomenutá zastávka Kladno, Teplárna v areálu bývalého POLDI. Dělníkům však musí stačit.

     Zastávkové jízdní řády jsou na většině zastávek ochráněny sklem a díky jednotným trasám většiny linek bývají i přehledné. Výjimku tvoří nově integrované linky KLID (s číslem vyšším než 30) s linkovými jízdními řády. Také noční linka 19 je takto vyhotovena, neboť každý spoj jede jinak. Noční jízdní řád je také odlišen od ostatních linek modrým papírem. Čitelnost na modrém papíru za nočního osvětlení nechť posoudí noční cestující. Zastávkové sloupky jsou takové chudší pražské označníky.

ukázka zastávkových jízdních řádů. Ten modrý je noční.

     Na dopravním uzlu - náměstí Svobody nedávno vyrostl moderní kiosek, zahrnující informační okénko městské dopravy, dobíjecí okénko čipových karet, městské informační středisko a prodjeny drobnějšího charakteru. Také informace na webových stránkách dopravce jsou vyčerpávající a aktuální. V prosinci 2004 byla přejmenována většina zastávek v Kladně, kdy zmizel název čtvrti, a někdy byl změněn název zastávky celkově, aby se v celé síti KLID vyskytoval pouze jednou, takže je nyní označování tras linek jednodušší. Oblíbenými názvy zastávek v Kladně jsou Okrsky. V největším kladenském sídlišti Kročehlavy najdeme Okrsek 0, Okrsek 2 a Okrsek 4. Ale místní už vědí.

nový multifuknční objekt na Náměstí Svobody, kde se mohou lidé schovat před deštěm nebo si nechat dobít čipovou kartu

     Integrovaná doprava, i když integruje linky pouze jednoho dopravce a nezahrnuje železnici, má celkem kvalitní základ. Integrované linky jsou výrazně označeny nejvýše dvojmístným číslem a oproti původnímu stavu dost zjednodušily staré linkové vedení. Velmi úspěšná je linka 9 Kladno - Slaný. I zde jsou nasazovány městské autobusy. Na linkách, zaintegrovaných loni v listopadu (jihozápadně od Kladna) jsou používány většinou dvoudveřové Karosy, opatřené však aktuálně červenobílým nátěrem pro odlišení od ostatních zelenobílých neintegrovaných linek. Nově integrované linky si na rozdíl od těch dřívějších zachovaly původní vedení na území Kladna a tolik nezapadly do městské sítě jako linky integrované v první etapě. V Kladně se tak trochu střetávají dva integrované systémy, a to KLID a PID, ovšem každý na svém písečku, čili KLID je autobusový, PID železniční, každý systém na zcela jiném principu.

nedávno zaintegrovaná linka do Nového Strašecí. Integrace se projevila také přetřením autobusu na červeno

     Městské autobusy hojně využívají plochy pro reklamu, až někdy na obtíž cestujícím, kterým se zhoršuje výhled z autobusu. Na vybraných linkách (třeba na jedničce) jezdí kloubové Karosy, jsou však zlomkem vozového parku. Většinou se kladenští vozí klasickými standardními Karosami. Co se v posledních letech zameškalo, to se snaží ČSAD Kladno dohnat nyní a tak v poslední době mohutně obnovuje zastaralý vozový park Karosami B952 a B 952E a v hojném počtu i nízkopodlažními Citybusy. Novější autobusy jsou vybaveny hlášením zastávek pražského typu a elektronickým informačním systémem. Na vnitřním diodovém panelu se však dozvíte pouze příští zastávku, nic víc.

kloubová Karosa výjimečně na lince 13 odváží zaměstnance hutního a ocelářského komplexu

     I když byl mohutný komplex závodů POLDI v devadesátých letech silně zredukován a nyní se většina bývalých provozů rozpadá, obsluha této průmyslové zóny má nadále své kouzlo. Dopravní lahůdkou je třeba odvoz dělníků po čtrnácté hodině, kdy odtud míří jeden nacpaný městský autobus za druhým a při jednotném rozjezdu příměstských linek ze zastávky Újezd (dříve Poldi II.) na chvíli kolona autobusů zablokuje ostatní dopravu v celé oblasti.

jednotný rozjezd autobusů ve 14:20 ze zastávky Kladno, Újezd, neboli před branami POLDI Kladno

     Autobusové nádraží položené přímo pod historickým centrem, které je však na okraji současného Kladna, nyní prochází rekonstrukcí, spojenou s výstavbou nákupního centra. Místní autobusák je tvořen klasickými "vlaštovkami" s klasickou spletí červenobílého zábradlí, instalovanou tak důkladně, že na všech nástupištích je umožněn přístup pouze k prvním dveřím autobusu, a chce-li nastupovat kočárek, řidič popojede na úroveň středních dveří a pak zacouvá zpět. Bohužel to vypadá, že nevzhledné a nemoderní zábradlí zde zústane i po rekonstrukci.


Autor stránky: Filip Drápal
Poslední aktualizace této stránky: 19.05. 2005
<< úvodní stránka projektu MHD zastávka
Provozy MHD v České republice
přehled aktualizací tohoto projektu >>