Newsletter

Ogólne

KontaktO nasO stowarzyszeniuStatut1% dla EmpatiiCzłonkostwo i współpracaDo pobraniaAktualności

Wspomóż nas

Kampanie

WEGANIZM

Akcje

Stop rzezi fok!Tydzień WeganizmuCyrk bez zwierzątDzień RybyOdpowiedzialny opiekunZwierzęta w reklamie mięsaDzień bez FutraHolokaust na twoim talerzu

Inne

AdopcjePartnerzyInterwencjeDo obejrzeniaInterNICHEWywiady, polemiki, teksty

Archiwum

Dzień Wegetarianizmu

Na skróty

AktualnościDo pobrania

English version

About usNews
Subskrybuj kanał EmpatiaTV na YouTube

Empatia > Kampanie > WEGANIZM > Info

  • Facebook
  • Blip
  • Twitter
  • YouTube
  • Vimeo
  • MySpace

Zdrowie

Średnia: 6.3/10 (175 głosów)

-A+

< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > 

Wywiad nr 2 (maj 2013) z Virginią Messiną, MPH, RD (magistrem zdrowia publicznego, dyplomowaną dietetyczką), jedną ze recenzentek Stanowiska Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetycznego na temat diet wegetariańskich.

1. Niebawem ma trafić do sprzedaży książka, którą napisałaś z JL Fields, pt. „Vegan for Her: The Women’s Guide to Being Healthy and Fit on a Plant-Based Diet” (Weganizm dla niej: Przewodnik dla kobiet – jak utrzymać zdrowie i dobrą kondycję na diecie opartej o produkty roślinne?). Czy dieta kobiet ma szczególne wymagania w porównaniu z dietą mężczyzn? Czy chodzi raczej o fakt,  że to kobiety zachodzą w ciążę i karmią piersią?

Jest wiele kwestii dietetycznych, które mają znaczenie u kobiet. Na przykład, dieta może mieć wpływ na takie choroby jak zespół policystycznych jajników, czy inne zagadnienia zdrowotne - płodność czy menopauza. Niektóre składniki odżywcze, takie jak żelazo, mogą wymagać więcej uwagi od sportsmenek. Kobiety są też bardziej narażone na depresję i reumatologiczne zapalenie stawów – obydwie choroby mogą być zależne od diety. Omawiamy wszystkie te kwestie w naszej książce.

2. W diecie wegańskiej składnikiem, który jest uważany za ważny i wymagający szczególnej uwagi jest wapń. Czy kobiety potrzebują go więcej niż mężczyźni? A może jest na odwrót?

W Stanach Zjednoczonych, zalecenia spożycia wapnia są takie same dla obu płci. Jednakże, kobiety mają tendencję do jedzenia mniej wapnia, a kiedy się starzeją szybciej tracą masę kostną. Dlatego jest to składnik, na który powinny zwracać trochę więcej uwagi niż mężczyźni.

3. Wokół spożycia soi i jej wpływu na zdrowie krąży wiele mitów. Czy kobiety powinny się nią martwić, a może cieszyć, że mogą ją jeść?

Soja jest zdrowym wyborem na diecie wegańskiej. Jest bogata w białko, a wiele produktów sojowych ma dużo wapnia. Może więc pomóc zapewnić odpowiednią ilość tego składnika w diecie kobiet. W trakcie menopauzy, spożywanie soi może zmniejszać niektóre problemy, np. uderzenia gorąca. U kobiet, które miały raka piersi, mamy już dowody, że jedzenie soi wpływa korzystnie na dalszą prognozę. Z drugiej strony, można oczywiście ułożyć zdrową dietę bez soi. Jednak kobiety, które lubią produkty sojowe mogą czuć się spokojne.

4. Czy dieta wegańska może przyczynić się do utrzymania zdrowia i młodego wyglądu dłużej niż w przypadku stosowania diety bogatej w produkty odzwierzęce?

Nie mamy badań, które wykazywałyby akurat taki efekt. Natomiast diety wegańskie mają znacznie więcej antyoksydantów, czyli związków, które chronią komórkę przez uszkodzeniami. Ponieważ uszkodzenia komórek stanowią część procesu starzenia, możemy założyć, że dieta wegańska daje nam pewną dozę ochrony. Związki te są też dobre dla skóry i funkcjonowania mózgu. Istnieją też pewne dowody na to, że związki zawarte w produktach sojowych mogą być pomocne w redukcji zmarszczek.

5. A co ze spadkiem wagi? Czy łatwiej jest schudnąć i utrzymać dobrą wagę na diecie wegańskiej? Czy też wszystko sprowadza się do ilości spożytych kalorii?

Na pewno są korzyści dla wegan. Nasza dieta jest bogatsza w błonnik, który pomaga zapewnić uczucie sytości. Z kolei niektóre fitochemikalia zawarte w produktach roślinnych mogą pomóc zmniejszyć zapasy tłuszczu w organizmie. Jednakże odchudzanie to złożona sprawa i wielu wegan walczy z nadwagą. Należy pamiętać, że nawet jeśli masz nadwagę, dieta wegańska może polepszyć Twoje zdrowie. I z pewnością sprawi, że Twój sposób odżywiania będzie najbardziej empatycznym wyborem. Nie musimy być szczupli, żeby jeść w taki sposób, który robi różnicę na plus tak dla nas jak i dla zwierząt.

Czytaj dalej ...

WEGANIZM:

Kanał RSS dla strony głównej stowarzyszenia Kanał RSS dla forum stowarzyszenia Kanał RSS konta blip'a stowarzyszenia

Użyte motywy graficzne:
http://sawb.deviantart.com/art/Social-Icons-Pack-123247215