به‌روز شده در: ۱۸ فروردين ۱۳۹۳ - ۱۱:۱۳
تعداد بازدید: ۱۷۵۲
ورزشگاه يادگار امام تبريز و20 سال انتظار بي‌پايان؛
در حال حاضر سرويس‌هاي بهداشتي استاديوم، فاقد شير آب و برق بوده و شيشه‌هاي شكسته آن هر گونه استفاده را غيرممكن ساخته است و علاوه بر آن در اين استاديوم هيچ‌گونه مكاني براي عرضه مواد غذايي و فروش بليت و آب آشاميدني و همچنين پاركينگ هاي مناسب براي توقف خودرو وجود ندارد كه اين مسايل امنيت و آسايش تك تك تماشاگران را كه شايد براي ساعت ها در اين مكان براي مشاهده يك بازي صرف كنند، را به مخاطره مي اندازد. نكته قابل توجه در اين ميان فرسودگي سازه‌هاي بتني و فلزي استاديوم است كه شايد لزوم بازسازي آن‌را پيش از افتتاح ضروري مي‌كند!
کد خبر: ۵۸۲۶۴
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۸۸ - ۱۶:۳۹ - 04 August 2009
استاديوم 71 هزار نفري يادگار امام (ره) تبريز دومين ورزشگاه بزرگ كشور است كه عمليات اجرايي آن از اوايل سال 1368 به طور رسمي آغاز شد و هم اكنون پس از گذشت بيش از 20 سال از آن زمان متاسفانه به دليل بي اعتنايي و بي توجهي مسئولان در گذشته و حال، هنوز در انتظاري شايد بي فرجام براي افتتاح باقي مانده است!

به گزارش ايسنا، استاديوم يادگار امام تبريز يكي از اماكن 14 گانه ورزشي ورزشگاه بزرگ المپيك تبريز است كه 360 هزار هكتار مساحت دارد كه 5/12هكتار آن به استاديوم فوتبال اختصاص دارد كه البته همين استاديوم تا حدودي نسبت به اماكن ديگر از پيشرفت فيزيكي مناسبي برخوردار بوده كه آن نيز با نواقصات و كاستي هاي بي‌شماري روبروست.

در حالي كه تنها چند روز تا آغاز نهمين دوره رقابت هاي ليگ برتر باشگاه‌هاي كشور باقي است و قرار است ديدار هاي تراكتورسازي با تيم هايي چون پرسپوليس و استقلال به دليل استقبال و ازدحام جمعيت در اين مكان برگزار شود، جاي تاسف است كه اعلام كنيم اين استاديوم با نواقصات بسيار عديده و مشكلات جدي مواجه است كه ممكن است ميزباني اين بازي را غير ممكن كند.

مشاهدات عيني ايسنا از استاديوم يادگار امام حاكي است، نبود حفاظ‌هاي امنيتي لازم، وضعيت بسيار نامناسب و خطرناك راه دسترسي، فقدان امكانات رفاهي، عدم وجود سرويس‌هاي بهداشتي، رختكن ‌هاي قابل استفاده براي تيم‌ها، جايگاه خبرنگاران، نيمكت ذخيره‌ها، اسكوربورد ، سيستم هاي صوتي و ده ها مشكل ديگر از جمله نكات قابل توجهي است كه برگزاري مسابقات ليگ برتر در اين مكان را با اما و اگرهاي متعددي و جدي مواجه مي‌كند.

در حال حاضر سرويس‌هاي بهداشتي استاديوم، فاقد شير آب و برق بوده و شيشه‌هاي شكسته آن هر گونه استفاده را غيرممكن ساخته است و علاوه بر آن در اين استاديوم هيچ‌گونه مكاني براي عرضه مواد غذايي و فروش بليت و آب آشاميدني و همچنين پاركينگ هاي مناسب براي توقف خودرو وجود ندارد كه اين مسايل امنيت و آسايش تك تك تماشاگران را كه شايد براي ساعت ها در اين مكان براي مشاهده يك بازي صرف كنند، را به مخاطره مي اندازد.

نكته قابل توجه در اين ميان فرسودگي سازه‌هاي بتني و فلزي استاديوم است كه شايد لزوم بازسازي آن‌را پيش از افتتاح ضروري مي‌كند!

پراكندگي سنگ ريزه ها و انواع فلزات و تيرآهن‌ها و ميلگردها، چاه هاي كنده شده و رو باز و آجرهاي بي‌شمار پراكنده در اطراف استاديوم و حتي در چند متري سكوهاي تماشاگران عملا" برگزاري هر گونه مسابقه در اين ورزشگاه زيبا را با علامت سئوال جدي روبرو مي‌كند.

مديركل تربيت بدني آذربايجان شرقي در اين زمينه گفت: متاسفانه اين استاديوم بايد سالها پيش به بهره برداري كامل مي رسيد كه به دليل كمبود اعتبارات و بي توجهي ها و همچنين واگذاري كامل اختيارات ساخت و تكميل آن به شركت توسعه و تجهيز اماكن ورزشي اين امر تاكنون ميسر نشده و شايد اگر همين روند ادامه يابد تا مدت ها بايد منتظر افتتاح آن باشيم.

غلامحسين فخاري افزود: عمليات اجرايي ساخت و تكميل استاديوم فوتبال يادگار امام از حدود چهار سال پيش از تربيت بدني استان گرفته شده و به شركت توسعه و تجهيز اماكن ورزشي سپرده شد كه متاسفانه اين شركت نيز تاكنون نتوانسته به تعهدات خود عمل كرده و كارها را طبق برنامه پيش ببرد.

وي يادآور شد: من در همين جا اعلام مي‌كنم كه اگر شركت مزبور خودش را كنار بكشد، ما با توجه به امكانات و اعتبارات استاني مي توانيم كارهاي باقي مانده و نواقصات استاديوم را رفع كرده و آنرا تكميل كنيم.

فخاري افزود: در همين ارتباط طي نامه‌اي به تهران از شركت توسعه و تجهيز اماكن ورزشي خواسته‌ايم كه صراحتا" اعلام كنند كه مي خواهند اين طرح را تكميل و تمام كنند يا نه؟ و اگر جواب آنها منفي باشد تقاضا كرده‌ايم به ما برنامه بدهند و ما خودمان پيگير مسايل باشيم.

به گفته‌ وي، مشكلاتي هم‌چون حصاركشي، راه دسترسي، تاسيسات، آسفالت پاركينگ‌ها، بازسازي رختكن‌ها، ساماندهي سرويس‌هاي بهداشتي، تعبيه سيستم‌هاي صوتي و نصب اسكوربورد و نيمكت مربيان، رنگ آميزي و نصب صندلي‌ها معضلاتي نيستند كه نتوان آنها را مرتفع ساخت.

فخاري تصريح كرد: تمامي موارد ياد شده با اعتباري در حدود 50 ميليارد ريال قابل حل است كه با كار شبانه روزي مي‌توان آنها را رفع كرده و استاديوم را ظرف يك ماه آماده برگزاري مسابقات فوتبال كرد.

وي با تاكيد بر اينكه مديريت استان و تربيت بدني در تلاش هستند تا به هر نحوي استاديوم را براي ليگ برتر آماده كنند، از شروع عمليات اجرايي راهع دسترسي به استادويم خبر داد و گفت: در حال حاضر ترميم و بازسازي راه دسترسي با اعتبارات استاني توسط سازمان همياري شهرداري ها در حال اجراست.

در همين رابطه؛ معاون سياسي و امنيتي استانداري آذربايجان شرقي نيز از اختصاص 25 ميليارد ريال براي آماده‌سازي ورزشگاه يادگار امام به خصوص راه دسترسي خبر داد و گفت: اميدواريم با اين بودجه برخي از نواقصات استاديوم برطرف شده و براي حضور تماشاگران آماده شود.

اكبر غفاري اظهار كرد: خوشبختانه پس از سال‌ها تيم تراكتورسازي توانست با صعود به ليگ برتر هواداران خود و ورزش دوستان منطقه را خوشحال كند كه البته با توجه به شمار زياد هواداران اين طرف، آماده سازي استاديوم يادگار امام لازم و ضروري است.

وي افزود: امروز رشته پرطرفدار فوتبال بعد از سال‌ها در استان ما صاحب افتخارات ارزنده‌اي شده است و بايد هواداران و طرفداران فهيم و متعصب تيم‌ها از جمله تيم پرطرفدار تراكتورسازي كه در حقيقت صعود به ليگ برتر مديون همراهي و همدلي هواداران با فرهنگ آن است با همكاري مديران باشگاه و مسئولان ذي‌ربط براي اعتلاي ورزش استان تلاش كنند.

غفاري افزود: مديريت استان به ادامه راه سرافرازانه و ارتقاي عزتمندانه تيم‌ها در تمام عرصه‌هاي ورزشي و اخلاقي و بسط و توسعه همه جانبه ورزش استان تاكيد دارد و در اين راه از هيچ كوششي فروگذاري نخواهد كرد.

هر چند جديت و هميت مقامات استاني براي آماده سازي استاديوم يادگار امام قابل ستايش است اما، با توجه به اينكه تيم تراكتورسازي در هفته ششم ليگ برتر بايد در تبريز به مصاف استقلال تهران برود و قطعا" اين بازي به دلايل مختلف از جمله دوري هشت ساله تراكتور از سطح اول فوتبال كشور و همچنين حساسيت هاي بازي هاي قرمز و آبي در كشور، با استقبال بيشتري روبرو خواهد بود كه اين موضوع لزوم تسريع در كارهاي شروع شده را بيشتر مي‌كند.

با توجه به جايگاه و پايگاه مردمي تيم تراكتور در منطقه آذربايجان ، شايد بازي هاي حساس آن در ليگ برتر تماشاگري بالغ بر 60 تا 70 هزار نفر را به ورزشگاه بكشاند كه اين جمعيت در استاديوم يادگار امام امكانات خاص و شرايط مطلوب تري را مي طلبد كه در حال حاضر اين ورزشگاه فاقد چنين فاكتورهايي است.

تجربه تلخ بازي تراكتور با شيرين فراز در مرحله پلي اف دسته يك باشگاه هاي كشور در سال 85 كه علاوه بر مسايل حاشيه‌اي بي‌شمار و پرتاب سنگ و بطري به داخل زمين ، باعث خسارات جدي سيستم هاي صوتي، تركيدگي لوله ها و كانال ها به علت پرتاب ترقه شد شايد مسئولان را به واكنش جدي در ساماندهي و بازسازي استاديوم يادگار امام وادار سازد كه قطعا" در اين زمينه حتي يك روز و ساعت نيز مي تواند آثار و ثمرات مثبتي را در پي داشته و ميزباني آبرومندانه اي را براي تبريز در رقابت هاي ليگ برتر رقم بزند.
بازگشت به ابتدای صفحه
نام:
ایمیل:
* نظر: