Home » bogatoresztkowa » Dieta pH

Dieta pH

dieta phStosowanie takiej diety nie przyniesie nam błyskawicznej utraty wagi (chociaż na pewno ją unormuje), ale pozwala utrzymać właściwy poziom pH organizmu. Dlaczego to takie ważne? Otóż poziom pH krwi, który wyniesie od 7,35 do 7,45 sprawi, że procesy życiowe będą przebiegać sprawniej, a my będziemy zdrowsi.

Zwolennicy diety pH, zwanej też dietą alkaliczną, czy zasadową, przypominają, że najbardziej naturalne żywienie ludzi oparte było na potrawach zasadowych – podstawą żywienia były bowiem warzywa, owoce, zboża. Wprowadzenie produktów przetworzonych spowodowało, że nasza żywność stała się kwasowa.

Dlaczego środowisko kwasowe jest dla nas niekorzystne? Przede wszystkim dlatego, że pod jego wpływem powstają choroby, szybciej się starzejemy, jesteśmy osłabieni i mamy gorsze samopoczucie. Jak najprościej zadbać o odpowiednią dietę? Najlepiej przestrzegać następującej zasady: ograniczamy jedzenie kwasotwórcze, a do menu wprowadzamy większą ilość zasadotwórczych pokarmów. Najprościej zrobić to w taki sposób, by każdy posiłek podzielić na 4 części. Trzy mają być zasadowe, jeden zaś – kwasowy. Praktycznie najlepiej to zrobić dzieląc je na cztery części. Trzy z nich będą stanowić pokarmy zasadowe, a jedną – kwasowe. Dieta pH propaguje zdrowe jedzenie, takie jak warzywa i owoce, ziarna zbóż, ziarna dyni i słonecznika, orzechy. Ograniczyć natomiast powinniśmy mięso i ryby, produkty mleczne, cukier i słodycze, a także kawę.

Jedną z ważniejszych zasad tej diety jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Właśnie poprzez nerki nasz organizm wydala nadmierną ilość kwasów, więc picie dużej ilości wody ma niebagatelne znaczenie w oczyszczaniu naszego organizmu. Jeśli będziemy wypijać 3 litry wody dziennie, około litra wydalimy przez skórę, a blisko 1,5 litra wraz z moczem.

Największym problemem współczesnej cywilizacji jest to, że medycyna tradycyjna nie przywiązuje zbyt dużej wagi do potrzeby zachowania równowagi zasadowo-kwasowej. Naukowcy jednak podkreślają, że jest to podstawa prawidłowej przemiany materii, a co za tym idzie – podstawa zdrowia. Jak zatem zadbać o taką równowagę? Czy mamy ograniczyć potrawy kwaśne w smaku? Otóż nie! Kwaśny – w chemicznym znaczeniu, nie musi oznaczać kwaśnej w smaku potrawy. Kwasy według chemików to takie ciecze, które zawierają wodór. Zasady to z kolei substancje, które neutralizują kwasy. Mówiąc najprościej – kwasy w połączeniu z zasadami neutralizują się, a w wyniku tego procesu powstają woda i sól. Skala pH ma skalę od 1 do 14. Wartość pH 1 – to bardzo mocny kwas, pH 14 – mocna zasada. Roztwór obojętny to wartość pH równa 7.

Najczęściej nadmiar kwasów w naszym organizmie pochodzi z niewłaściwego pożywienia. Najpoważniejszym błędem żywieniowym jest przyjmowanie posiłków w zbyt dużych porcjach. Jemy także często niewłaściwe rzeczy – produkty z białej mąki, słodycze, słodkie napoje. Mogłoby się wydawać, że nie mają one nic wspólnego z kwasami, ale okazuje się, że rozkładają się one z odczynem kwaśnym. Bardzo źle na poziom pH wpływa też mięso i jego produkty. Gdy je trawimy, powstaje kwas moczowy, często nazywany „cichym zabójcą”.

Produkty, które zawierają dużą ilość białka, takie jak twarogi, sery, mleko, do strawienia potrzebują dużej ilości witaminy C, jeśli zostanie jej zbyt mało w organizmie, zaczynają się procesy gnilne, a to właśnie prowadzi do zakwaszenia środowiska jelit. Jak twierdzą naukowcy i dietetycy – współczesny człowiek je nawet 10 razy więcej białka niż tego potrzebuje.

Robert Young, twórca Nowej Biologii, która promuje dietę pH, uważa, że oprócz niewłaściwego menu, na zbytnie zakwaszenie naszego ciała wpływa też brak ruchu i nadmierny stres. Jednak zachowajmy umiar – zbyt duża ilość ćwiczeń może spowodować powstanie kwasu mlekowego, dlatego starajmy się zachować równowagę. Kolejny czynnik wpływający na stan nadmiernego zakwaszenia – to alkohol i nikotyna.

Możemy wspomóc się odpowiednią suplementacją, warto także nauczyć się różnych technik oddychania, tak by móc dotlenić komórki. Więcej tlenu dla komórek oznacza bowiem podniesienie ich poziomu pH. Trzeba także wiedzieć, że zbyt zakwaszone komórki mają problem z poborem tlenu, jest to bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, gdyż aby przetrwać zaczną one fermentować glukozę i przerodzą się w komórki nowotworowe.

Komentarze Google+

Przestań szukać! Dowiedz się jaka dieta bedzie dla Ciebie najlepsza i zacznij wreszcie chudnąć.

Pobierz bezpłatny ebook