Home » bogatobiałkowa » Dieta orientalna

Dieta orientalna

dieta orientalnaFilozofia wschodu opiera się na zachowaniu równowagi pomiędzy Yin i Yang. Dr Hay poprzez połączenie mądrości dalekiej Azji i współczesnych osiągnięć medycyny i dietetyki propaguje dietę opartą właśnie na tych założeniach.

Według wschodniej filozofii Yin to pierwiastek żeński, oznaczający spokój i równowagę, który potrzebny jest naszemu organizmowi wieczorem, natomiast Yang to pierwiastek męski, energia i siła, której potrzebujemy rano, by dobrze rozpocząć dzień. Według zasad diety orientalnej potrzebujemy równowagi psychicznej, ale także niezbędna jest nam równowaga dotycząca naszego sposobu odżywiania. Dieta orientalna właśnie dzięki tej równowadze jest doskonałą kuracją odchudzającą oraz oczyszczającą. Twórcy diety obiecują utratę 3 kilogramów w ciągu tygodnia. Ale nie tylko utrata wagi jest ważna – po zakończeniu kuracji będziemy mieć mnóstwo energii i poprawi się też stan naszej skóry.

Zasady diety

Zasady diety są proste. Jemy trzy główne posiłki w ciągu dnia – śniadanie, obiad i kolację, a także dwie przekąski w postaci drugiego śniadania i podwieczorku. Najważniejsze jest zachowanie równowagi w odżywianiu, chodzi przede wszystkim o odpowiednie proporcje przyjmowanych białek, węglowodanów i produktów neutralnych.

Białka najlepiej jest łączyć w warzywami a także owocami. Starajmy się spożywać je w okolicy godziny 12 w południe. Do tych potraw należy mięso, nabiał, ser, tofu, soja, owoce morza, ryby.

Węglowodany nie powinny być łączone z białkami, a potrawy z tym składnikiem powinny znaleźć się w potrawach zjadanych na kolację. Produkty węglowodanowe to ryż, makaron, słodkie owoce (banany, rodzynki, figi), pieczywo, owoce soczyste – cytrusy, brzoskwinie, jabłka, maliny, truskawki.

Neutralne potrawy – czyli warzywa, orzechy, grzyby, oleje, produkty mleczne i przyprawy – możemy łączyć z białkami i węglowodanami.

Jak przebiega dieta orientalna?

Śniadanie powinno składać się wyłącznie z owoców. Do tego możemy wypijać herbatę – czarną, owocową lub zieloną. Można też samodzielnie zrobić sok owocowy, np. z cytrusów albo jabłek wymieszanych z owocami jagodowymi. Nie ma ograniczeń w ilości owoców przeznaczonych na ten posiłek, powinniśmy się poczuć najedzeni.

Obiad ma zawierać produkty białkowe. To główne danie opiera się przede wszystkim na mięsie, rybach, jajkach, owocach morza. Można do tego dodać także chudy nabiał. Dania możemy wzbogacać dodatkiem warzyw i owoców, a także każdym produktem z grupy neutralnej.

Kolacja powinna składać się z potraw węglowodanowych. Wykorzystujemy tu makarony, ryż, pieczywo, słodkie i soczyste owoce. Można też dodać składniki z grupy neutralnej.

Przekąski w postaci drugiego śniadania i podwieczorku to soki warzywne i owocowe, same owoce (także suszone), rodzynki, orzechy.

Zalety diety orientalnej

Najważniejszą zaletą jest możliwość utraty 3 kilogramów w ciągu tygodniowej kuracji, bez prowadzenia głodówek, podczas diety mało restrykcyjnej. Jest to przy tym bardzo zdrowy sposób odżywiania. Możnadieta orientalna przyjąć, że zasady diety nadają się do zastosowania ich jako sposobu odżywiania na całe życie. Dieta działa także na niektóre dolegliwości – lecząc je. Osoby, które zastosowały dietę orientalną uodparniają się na przeziębienia, grypę, migrenowcy zauważają, że objawy ich schorzenia łagodnieją, a nawet zanikają całkowicie. Dieta jest prawidłowo zbilansowana, nie obciąża w żaden sposób organizmu. Przyjęcie zasad diety uczy nas prawidłowego komponowania jadłospisu. Nie musimy żmudnie liczyć kalorii, produkty nie należą do przesadnie drogich. Można także napić się wina – lampka tego trunku doskonale wspomaga trawienie, działa rozluźniająco, rozgrzewająco.

Wady diety

W warunkach polskich nie zawsze możemy zdobyć przyprawy kuchni orientalnej, czasami też nie jest łatwo o niektóre produkty, np. z owoców morza. Niektóre też mogą mieć nieco wyższą cenę. Do wad tego sposobu odżywiania należy też czas przygotowywania posiłków, zajmuje to bowiem nieco więcej minut niż ugotowanie dań z kuchni polskiej. Potrzeba też znacznie więcej zaangażowania w zrobienie zakupów i w pracę w kuchni.

Dieta orientalna jest świetnym pomysłem doskonałym pomysłem na odmianę naszego menu, co pozwala uniknąć monotonii w diecie. Oprócz zdobycia szczuplejszej sylwetki możemy uzyskać lepsze samopoczucie, dodatkowo to wszystko przychodzi bez trudu, nie jesteśmy bowiem głodni i znudzeni – jak to bywa w przypadku diet bardziej rygorystycznych. Jedną z ważniejszych zalet diety orientalnej jest to, że nie powoduje ona efektu jo-jo.

Przykładowe dania:

Kurczak z ryżem:

Filet z piersi z kurczaka pokroić w plasterki, przyprawić solą, pieprzem, papryką. Na patelni usmażyć na małej ilości oliwy posiekaną cebulę, dodać małą filiżankę ryżu. Po przesmażeniu podlać wodą, wodę w trakcie gotowania się ryżu uzupełniać. Dołożyć ugotowany na parze brokuł i usmażonego na oddzielnej patelni kurczaka. Wymieszać.

Sałatka z makaronem sojowym

Małą paczkę makaronu sojowego zalać wrzątkiem – posolić i wymieszać. Po 20 minutach dodać usmażoną na oleju pokrojoną w paski wołowinę, posiekaną na drobno czerwoną paprykę, małą cebulkę, wymieszać, przyprawić do smaku. Można dodać też przeciśnięty przez praskę czosnek – 1-2 ząbki.

Zupa rybna

Rybę pokroić w kawałki, włożyć do garnka, zagotować na małym ogniu. Dołożyć pokrojone w paski warzywa – marchewkę, seler, pietruszkę, kawałek kapusty białej lub pekińskiej. Dodać też ziele angielskie i liść laurowy. Gotować do miękkości ryby. Można podawać z makaronem ryżowym, albo czystą jako dodatek do dań obiadowych.

Ryż z pomidorami suszonymi i cebulą

Ryż ugotować, wsypać na patelnię polana bardzo małą ilością oliwy lub oleju kokosowego. Pokroić na paseczki kilka pomidorów suszonych, cebulę (niedużą) posiekać i podsmażyć na oddzielnej patelni. Dodać do ryżu. Wycisnąć jeden ząbek czosnku i wymieszać. Jeśli ktoś lubi – można dołożyć parę okruchów serka tofu.

Komentarze Google+

Przestań szukać! Dowiedz się jaka dieta bedzie dla Ciebie najlepsza i zacznij wreszcie chudnąć.

Pobierz bezpłatny ebook