Home » bogatoresztkowa » Dieta wegetariańska

Dieta wegetariańska

Dieta wegetariańska tak naprawdę nie jest dietą nastawioną na utratę kilogramów, a sposobem odżywiania i stylem życia, który odbywa się bez określonego harmonogramu. Wiąże się ona za całkowitym pozbyciem się ze swojego menu mięsa oraz ryb, co jednak nie uniemożliwia dostarczenia do organizmu niezbędnych mu składników mineralnych i witamin. Komponując posiłki należy dobierać jak najbardziej wartościowe produkty, które zniwelują różnice powstałe w wyniku rezygnacji z mięsa i ryb, czyli różnych składników odżywczych. Zamiast mięsa należy więc jeść wiele produktów bogatych w białko, witaminy B12, żelazo, cynk, kwas foliowy i wapń. W diecie wegetariańskiej źródło białka stanowią nabiał i rośliny strączkowe takie jak fasola, groch, soczewica, bób i soja, witaminy B12 z kolei produkty mleczne i jaja, natomiast cynku rośliny strączkowe, warzywa, produkty mleczne, jaja, pełne ziarna i orzechy, a także kukurydza i groch. W owocach, fasoli, zielonach warzywach liściastych, orzechach ziemnych można znaleźć kwas foliowy, a żelazo w zielonych warzywa takich jak natka pietruszki, brukselka, brokuły, sałata, fasolka szparagowa, pełnoziarniste produkty zbożowe, a także owoce i żółtka jaj. Wapń z kolei dostarczyć można jedząć produkty mleczne, chleb razowy, ciemnozielone warzywa liściaste, orzechy oraz pestki słonecznika. Na diecie wegetariańskiej minimalizuje się spożycie soli oraz cukru. Aby była ona skuteczna należy unikać produktów wysoko przetworzonych, które zawierają sztuczne barwniki oraz środki konserwujące. Dieta taka jest bogata w błonnik, a znaleźć można go w makaronach, ziemniakach, pełnoziarnistym chlebie oraz kaszy, a także w warzywach i owocach. Mimo braku mięs i ryb dieta taka jest różnorodna i zdorwa. Braku spowodowane niespożywaniem takich produktów można uzupełnić innymi pokarmami, a realizując założenia diety można liczyć na utratę kilku kilogramów w ciągu kilku tygodni.

Istnieje kilka różnych odmian wegetarianizmu:

Weganizm – jest dietą, która całkowicie wyklucza spożywanie jakichkolwiek produktów pochodzenia zwierzęcego. Dieta ta opiera się wyłącznie na produktach pochodzenia roślinnego. Sam weganizm można podzielić jeszcze na frutarianizm oraz witarianizm.

  • Witarianim całkowicie zabrania jedzenia produktów, które poddane były obróbce termicznej, a akceptuje wyłącznie żywność nieprzetworzoną przemysłowo oraz podgrzewanie jedzenia w temperaturze do 41°C. Polega on na spożywaniu przede wszystkim świeżych owoców i warzyw. Witarianie nie mogą pić kawy, herbaty, soków i innych napojów, a zastępują je wodą mineralną. Według nich gotowanie niszczy enzymy i składniki odżywcze znajdujące się w jedzeniu.
  • Frutarianizm jest z kolei najbardziej radykalną odmianą wegetarianizmu i polega na tym, że nie spożywa się mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, ale także warzyw i owoców, które zostały zerwane. Menu frutarian ogranicza się do spożywania wyłącznie tych owoców, które same spadną z drzewa, a nie akceptują także ziemniaków, szpinaku, marchwi oraz sałaty. Według naukowców tak ubogie menu nie jest w stanie zaspokoić potrzeb organizmu człowieka.

Laktowegetarianizm – łagodna odmiana wegetarianizmu, która dopuszcza spożywanie mleka i jego przetworów.

Laktoowowegetarianizm – dieta, w której oprócz produktów pochodzenia roślinnego można jeść także mleko oraz przetwory na jego bazie oraz jaja.

Semiwegetarianizm – dieta, która dopuszcza spożywanie jaj i mleka oraz drobiu i ryb, nie pozwala natomiast na spożywanie czerwonego mięsa.

Zalety wegatarianizmu:

- wysoka ilość błonnika pokarmowego,- niska kaloryczność potraw,
- duży udział jedno i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych,
- duża zawartość węglowodanów złożonych,
- korzystny stosunek sodu do potasu,
- duża wartość odżywcza,
- niska zawartość tłusczu i nasyconych kwasów tłuszczowych,
- brak cholesterolu lub bardzo niski poziom,
- duża ilość witaminy C.

Wady wegetarianizmu:

- możliwość występowania problemów z pokryciem zapotrzebowaniem energetycznym,
- niska podaż białka, która może powodować np. kruche kości. Nie powinna być używana przez kobiety w ciąży oraz w okresie karmienia piersią, a także przez dzieci i młodzież, które potrzebują protein do właściwego rozwoju,
- możliwe niedobory witaminy B12, co może powodować niedokrwistość oraz witaminy D, co może skutkować krzywicą,
- niska przyswajalność wapnia, żelaza, cynku, co ma związek ze zwiększonym zagrożeniem niedokrwistością z niedoboru żelaza u wegetarian oraz zwiększonym ryzykiem osteroporozy u wegan.

Konsekwencje jakie może powodować dieta wegetariańska

Przy korzystaniu z diety wegetariańskiej może wystąpić wyższe ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak osteoporoza, zaburzenia neurologiczne, niedorozwój fizyczny, niedorozwój psychiczny, zaburzenia miesiączkowania, niedokrwistość, biegunka, krzywica, niedożywienie. Jednocześnie dieta taka zmniejsza ryzyko występowania otyłości, cukrzycy, zaparć, próchnicy zębów, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, nowotworów jelita grubego, chorób serca, kamicy.

Dieta wegetariańska pozwala ludziom być zdrowszych, gdyż wymusza na nich spożywanie dużej ilości zdrowych i bogatych w składniki odżywcze produktów, przy jednoczesnej rezygnacji z alkoholu, papierosów i innych szkodliwych używek. Z drugiej strony jednak zwiększona podaż błonnika może zwiększać absorpcję cynku lub żelaza co może skutkować niedokrwistością i innymi objawami. Ważne jest więc to, by będąc na diecie wegetariańskiej zbilansować menu tak, by dostarczało ono witaminy, pierwiastki, mikro i makro elementy. W przypadku diety wegańskiej, która całkowicie eleminuje mięso z menu należy je zastąpić kotletami sojowymi, tofu lub nasionami roślin strączkowych, co pozwoli uniknąć niedoborów białka. Zamiast pić mleko można pić mleko sojowe, które wzbogaci organizm w wapń. Warto także stosować suplementy zawierające witaminę B12, witaminę D oraz wapń.

Komentarze Google+

Przestań szukać! Dowiedz się jaka dieta bedzie dla Ciebie najlepsza i zacznij wreszcie chudnąć.

Pobierz bezpłatny ebook