Home » bogatoresztkowa » Dieta glikemiczna

Dieta glikemiczna

020Jak sama nazwa diety wskazuje, opiera się ona przede wszystkim na zasadach indesku glikemicznego. Zasady te są istotne w wielu różnych dietach, jednak w trakcie diety glikemicznej bierze się pod uwagę także ładunek glikemiczny, czyli kombinację indeksu glikemicznego raz ilości węglowodanów obecną w danym pożywieniu. Indeks glikemiczny jest wskaźnikiem, który określa wzrost poziomu cukru we krwi po dwóch godzinach od zjedzenia danego produktu. W trakcie tej diety to właśnie to ma największe znaczenie, a nie wartość kaloryczna poszczególnych produktów.

Jest to bardzo ważne dla organizmu, gdyż kiedy indeks glikemiczny produtków węglowodanowych nie jest wysoki, nie dochodzi do dużych skoków w wydzielaniu insuliny, a to właśnie jej duże wahania przyspieszają odkładanie się tłuszczu w organizmie. Dobrym przykładem jest marchew, która ma wysoki indeks glikemiczny i małą zawartość węglowodanów, co oznacza, że jej spożycie ma niewielki wpływ na zwiększony poziom cukrów we krwi.

Zasady diety glikemicznej

Około 40% kalorii powinno pochodzić z nieprzetworzonych węglowodanów złożonych, które znaleźć można między innymi w chlebie pełnoziarnistym, owsiance, musli czy brązowym ryżu. Węglowodany te są rozbijane na glukozę znacznie wolniej dostarczając energii i zaspokajając głód na dłużej. Około 30% kalorii powinno pochodzić z chudych protein takich jak ryby, drób czy wołowina, a kolejne 30% z tłuszczy takich jak orzeczhy, ryby, awokado czy oliwa z oliwek.

Najważniejsze jest jednak to, by spożywane pokarmy miały jak najniższy indeks glikemiczny, a by mogły one go zachować konieczne jest także pamiętanie o prawidłowej obróbce termicznej. Niektóre z produktów w trakcie procesów termicznych uzyskują poziom indeksu glikemicznego przekraczający normę. Dzieje się tak na przykład w przypadku marchwi, kaszy, makaronu (najlepiej spożywać go al dente), bobu czy ziemniaków. Najlepszym sposobem przygotowania posiłku jest gotowanie na parze lub grillowanie.

Dieta taka ma niemal same zalety. Opiera się bowiem na spożywaniu warzyw, owoców z małą zawartością cukru, produktów skrobiowych niskoprzetworzonych, chudego nabiału, chudego mięsa i ryb. Poza tym dieta ta może być bardzo urozmaicona bez powodowania niedoborów składników mineralnych. Jedynym utrudnieniem w trakcie diety jest to, że konieczne jest kontrolowanie porcji, gdyż spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym w większej ilości niż organizm potrzebuje spowoduje nie spadek, a przyrost kilogramów.

Przykładowy jadłospis

Śniadanie: warzywny omlet z pełnoziarnistym chlebem

Obiad: łosoś z warzywami

Przekąska: garść orzechów

Kolacja: mozarella z pomidorami i świeżą bazylią

Przekąska wieczorna: koktajl z owoców z jogurtem naturalnym

 

Komentarze Google+

Przestań szukać! Dowiedz się jaka dieta bedzie dla Ciebie najlepsza i zacznij wreszcie chudnąć.

Pobierz bezpłatny ebook