Home » bogatoresztkowa » Dieta ryżowa

Dieta ryżowa

dieta ryżowaZnana od wielu lat, powstała bowiem w latach 30-tych XX wieku na skutek badań Waltera Kempnera, dieta ryżowa jako podstawę swojego jadłospisu uznaje właśnie ryż. Ta potrawa, która jest najbardziej rozpowszechniona w krajach azjatyckich – ma wiele zdrowotnych właściwości. Przede wszystkim zawiera dużo magnezu, potasu i wapnia, a także żelaza i witamin z grupy B.

Ryż doskonale reguluje poziom cukru we krwi, znany jest także z tego, że obniża poziom cholesterolu, wspomaga nasze trawienie, wzmacnia odporność. Lekarze zauważają też, że osoby, w których diecie nie brakuje ryżu rzadziej chorują na serce i cukrzycę. Dobrze też wpływa na utrzymanie właściwej wagi, a trwająca od 2 do 4 tygodni dieta może przyczynić się do utraty nawet 10 kilogramów. Uznawana jest za kurację dość restrykcyjną, jest niskokaloryczna, ale nie powoduje odczucia głodu.

Zasady diety ryżowej

Najważniejszą informacją jest to, że nie należy przekraczać czasu stosowania diety ponad 3 tygodnie. Jej maksymalny czas to 4 tygodnie, ale w takim przypadku najlepiej skorzystać z opinii lekarza. Po zakończeniu diety możemy do niej powrócić dopiero po upływie 3 miesięcy.

Główny składnik diety, czyli ryż, dzięki temu, że zawiera sporo potasu, a za to mało sodu – pomaga nam usunąć nadmiar wody z organizmu. Nie wolno nam jednak zapominać o piciu około 2 litrów płynów dziennie. Może to być woda mineralna, soki owocowe i warzywne, herbata zielona i owocowa.

Jadający często ryż mieszkańcy Azji są pełni energii, zdrowia i zwykle nie mają kłopotów z nadwagą. Właściwie ułożony jadłospis powinien zawierać maksymalnie 1000 kalorii. Ryż można spożywać zaraz po jego przygotowaniu. Nie powinno się więc gotować ziaren, a potem przechowywać je w lodówce, gdyż ryż traci wtedy część swoich właściwości. Dopuszcza się jedynie odłożenie części ugotowanego ryżu na kolejny posiłek. Podgrzewamy go potem bez użycia tłuszczu. Możemy wybrać taki rodzaj ryżu, który nam najbardziej odpowiada, jednak dietetycy są zgodni – najzdrowszy jest ryż brązowy. Potrawy w diecie możemy urozmaicać ziołami, kiełkami, bardzo dobrze komponuje się ryż z ziarnem słonecznika, dyni i z orzechami. Najlepiej używać do każdej potrawy innego rodzaju dodatku – wtedy wzbogacamy jadłospis o wiele składników. Ryż świetnie też komponuje się z warzywami i owocami, a także z jogurtem.

Zalety diety ryżowej

Ten rodzaj odżywiania oczyszcza organizm, dostarcza dużej ilości potasu, a niewielkiej ilości soli i tłuszczu. Zapewnia też równowagę kwasowo-zasadową, co dobrze wpływa na trawienie. Ryżem możemy najadać się do syta, jest bowiem niskokaloryczny. Jest to dieta bogata w błonnik, który wpływa pozytywnie na pracę jelit, a dodatkowo daje nam uczucie sytości. Rzadko ten rodzaj diety powoduje efekt jo-jo. Ryż całkiem inaczej niż makarony i ziemniaki – nie powoduje uczucia pełności i nie sprawia, że jesteśmy ospali i znużeni po posiłku, wręcz przeciwnie, wraca nam energia i chęć działania.  Dieta ryżowa wspomaga też leczenie problemów ze skórą.

Wybór ryżu

Istnieje aż 40 tysięcy odmian ryżu, jednak najczęściej dzieli się go na biały, brązowy, czarny, długo- i krótkoziarnisty, ryż Basmanti i jaśminowy. Dietetycy są zdania, że najzdrowszym z nich jest ryż brązowy i czarny, którym przypisuje się nawet działanie antynowotworowe.  Każdy rodzaj ryżu sprawdza się w większości potraw, jednak znawcy kuchni podzielili je też pod względem zastosowania.

  • ryż biały – zupy, dania mięsne, dania rybne,
  • ryż paraboliczny – szybko się gotuje, najlepszy do sałatek, potraw mięsnych i rybnych, także jako dodatek do zup,
  • ryż brązowy – najlepszy do mięsa, a szczególnie do potraw z drobiu, świetny do kuchni azjatyckiej,
  • ryż Arborio ( a także carnaroli) – najlepszy w kuchni włoskiej, świetny do przyrządzania risotto.

Przykładowy jadłospis diety ryżowej:

ŚNIADANIA:

gotowany ryż z jogurtem i owocami, herbatka owocowa, jabłko.
kromka chleba pełnoziarnistego z serkiem topionym, kawa bez cukru
kromka chleba z chudą wędliną, kawa lub herbata bez cukru.
150 g gotowanej fasoli, plaster chudego białego sera.
gotowany ryż z niskosłodzonym dżemem pomarańczowym.
szklanka soku pomidorowego, przecier z owoców, łyżka jogurtu greckiego.
ryż gotowany z dodatkiem rozgniecionego banana.

DRUGIE ŚNIADANIA:

2 wafle ryżowe z ananasem, mała pomarańcza.
1 jogurt naturalny lub 100 g twarogu, 1 owoc.
pół szklanki ryżu dmuchanego z mlekiem, łyżka konfitur.
2 jajka na twardo, kromka pełnoziarnistego chleba.
koktajl z mleka i banana.
2 wafle ryżowe, 4 łyżki twarożku wiejskiego, rzodkiewka.
1 kromka ciemnego chleba z miodem, sok z pomarańczy.

OBIADY:
gotowany ryż z kawałkiem piersi z kurczaka, sok warzywny.
ryż z groszkiem i marchewką, 2 liście zielonej sałaty, szklanka soku pomarańczowego.
ryż z warzywami – brokuł, kalafior i cukinia.
ryba pieczona w folii, ryż brązowy, sok z warzyw.
ryż z wołowiną, sałatka z pomidorów.
gotowany ryż, grillowana pierś kurczaka, surówka z selera.
kotleciki ryżowe z zieloną sałatą i pomidorem.

PODWIECZORKI:

300 g owoców.
koktajl owocowy.
budyń z brzoskwinią.
2 wafle ryżowe, kisiel żurawinowy.
mus ryżowo-dyniowy.
arbuz, 2 ciasteczka ryżowe.
sok marchwiowo-pomarańczowy.
ryż z jogurtem i sokiem malinowym.

KOLACJE:

ryż zapiekany z jabłkami i cynamonem.
ryż z jogurtem greckim, serek topiony.
sałatka z kurczaka, ryżu gotowanego i groszku zielonego.
łosoś z ryżem i sosem koperkowym z jogurtu i koperku.
kurczak z rusztu, ryż biały, surówka z selera.
pilaw z ryżu na zielono.
risotto z pieczarkami, cebulą i czosnkiem.

Przykładowe potrawy:

Zapiekany ryż z kawałkami kurczaka

Składniki:

2 torebki ryżu,
1 pierś z kurczaka,
warzywa – kalafior, brokuł, cukinia.

Ugotować ryż, włożyć do naczynia żaroodpornego i zalać odrobiną wody, wymieszać z warzywami (rozdrobnionymi) i podsmażonym na patelni teflonowej kurczakiem. Zapiekać przez godzinę w temperaturze 180 stopni Celsjusza.

Ryż zapiekany z jabłkami

Składniki:
1 szklanka ryżu,
60 dag jabłek,
mleko,
masło,
cynamon, sól, cukier.

Ryż ugotować w mleku dodać szczyptę soli i masła. Jabłka zetrzeć na grubych oczkach tarki, wymieszać z ryżem, posypać cynamonem, zapiec w piekarniku około pół godziny.

Ryżowe kotleciki

Składniki:
25 dag ryżu,
3 jajka,
cebulka,
15 dag sera żółtego,
papryka w proszku,
4 pomidory,
4 łyżki masła,
3 łyżki bułki tartej,
olej.
Cebulkę i pomidory pokroić w kostkę, żółty ser zetrzeć na tarce. Na maśle udusić połowę cebuli, dodać ryż, zalać ½ l wody, posolić i ugotować. Po przestudzeniu zmieszać z bułką tartą i połową żółtego sera, dodać jajka, sól, paprykę. Wyrobić na masę, uformować z niej kotlecik, usmażyć na oleju. Na pozostałym maśle zeszklić resztę cebulki, dodać pomidory i dusić około 5 min. Pomidory przełożyć naczynia żaroodpornego . Ułożyć  na nich kotleciki, posypać resztą sera i zapiekać około 20 minut.

Komentarze Google+

Przestań szukać! Dowiedz się jaka dieta bedzie dla Ciebie najlepsza i zacznij wreszcie chudnąć.

Pobierz bezpłatny ebook